Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Gresie sparta

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007
In apartamentul meu am o suprafata mare cu gresie veche si multe bucati crapate. Stiu ca am varianta sa inlocuiesc gresia cu una noua sau sa pun gresie noua peste cea veche. Intrucat nici una dintre aceste variante nu imi convine (nu intru in detalii), va rog sa imi spuneti daca exista o alta varianta. Nu prea ma pricep la acest domeniu si din aceasta cauza intreb pe forum. As putea pune un linoleu special? Sau cine stie ce altceva? Daca stie cineva rog sa ma ajute. Multumesc!

Edited by xeon550, 12 May 2014 - 12:12.


#2
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
poti pune parchet laminat.

#3
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Poti incerca asa ceva. Amesteci 2-3 tipuri de gresie sparta si iasa ceva de genu.

https://www.google.r...xwiMCag;480;360

#4
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007
As vrea ceva sa nu ridice foarte mult nivelul...

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,494
  • Înscris: 13.02.2006
Varianta cu parchet laminat implica aparitia unei diferente de nivel la usile dintre zona cu gresie sparta si celelalte camere.
Ar merge un linoleum, dar trebuie unul mai dur, ca sa nu apara urme pe zonele sparte sau la rosturi(daca sunt mari).
Daca ai bucati lipsa, trebuie neaparat reparate cu adeziv(CM9 sau altele)
PS Vad ca ai postat in timp ce scriam si eu.

Edited by rinaldoparaipan, 12 May 2014 - 12:33.


#6
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007

View Postrinaldoparaipan, on 12 mai 2014 - 12:32, said:

Varianta cu parchet laminat implica aparitia unei diferente de nivel la usile dintre zona cu gresie sparta si celelalte camere.
Ar merge un linoleum, dar trebuie unul mai dur, ca sa nu apara urme pe zonele sparte sau la rosturi(daca sunt mari).
Daca ai bucati lipsa, trebuie neaparat reparate cu adeziv(CM9 sau altele)
PS Vad ca ai postat in timp ce scriam si eu.

Poti sa imi recomanzi un astfel de linoleum? Nu am bucati lipsa.

Edited by xeon550, 12 May 2014 - 12:56.


#7
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Postxeon550, on 12 mai 2014 - 12:11, said:

In apartamentul meu am o suprafata mare cu gresie veche si multe bucati crapate. Stiu ca am varianta sa inlocuiesc gresia cu una noua sau sa pun gresie noua peste cea veche. Intrucat nici una dintre aceste variante nu imi convine (nu intru in detalii), va rog sa imi spuneti daca exista o alta varianta. Nu prea ma pricep la acest domeniu si din aceasta cauza intreb pe forum. As putea pune un linoleu special? Sau cine stie ce altceva? Daca stie cineva rog sa ma ajute. Multumesc!
Pune poze reale cu gresia.

Poti incerca sa inlocuiesti gresia sparta(doar placile alea), sau poti turna o sapa sapa autonivelanta peste.

Edited by Mos-Nicolae, 12 May 2014 - 13:03.


#8
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,494
  • Înscris: 13.02.2006
Ar trebui sa mergi intr-un magazin de profil(Dedeman, Hornbach, etc) sa iti alegi modelul.
Repet, trebuie sa fie ceva dur ,de trafic intens, gen Tarkett.
Depinde si cat de mari/adanci sunt rosturile la gresie.Exista riscul ca in timp sa se cunoasca rosturile prin linoleum.

#9
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007

View PostMos-Nicolae, on 12 mai 2014 - 13:03, said:

Pune poze reale cu gresia.

Poti incerca sa inlocuiesti gresia sparta(doar placile alea), sau poti turna o sapa sapa autonivelanta peste.
Nu se mai gaseste gresie de care am eu pentru ca e foarte veche. Sunt destul de multe bucati crepate. Asadar varianta inlocuirii nu ar fi o solutie. Vreau ceva sa nu imi inalte foarte mult nivelul.

#10
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Si de ce nu o scoti afara? unde este? baie? hol? bucatarie? cu o dalta se rezolva, nu ai nevoie de cineva specializat sa scoti gresia veche.

Poti cauta linoleum(dar nitel mai scump(sa fie si mai gros si mai frumos ca grafica) - Doar ca in baie nu poti pune asa ceva - Iti spun din experienta ca o sa faci igrasie sub el.

#11
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007

View Postrinaldoparaipan, on 12 mai 2014 - 13:11, said:

Depinde si cat de mari/adanci sunt rosturile la gresie.Exista riscul ca in timp sa se cunoasca rosturile prin linoleum.

Asta ar fi o problema.... alta varianta ar mai fi?

#12
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Postrinaldoparaipan, on 12 mai 2014 - 13:11, said:

Ar trebui sa mergi intr-un magazin de profil(Dedeman, Hornbach, etc) sa iti alegi modelul.
Repet, trebuie sa fie ceva dur ,de trafic intens, gen Tarkett.
Depinde si cat de mari/adanci sunt rosturile la gresie.Exista riscul ca in timp sa se cunoasca rosturile prin linoleum.
Eu din cauza asta m-am gandit sa foloseasca sapa autonivelanta: Doar aduce la nivel: Nu o sa stie careva ce este sub linoleum.

#13
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,494
  • Înscris: 13.02.2006
Da, rasina epoxidica autonivelanta, da nu iti spun cat costa.
Cu bani putini, rapid si fara deranj in casa(moloz, scos mobila, etc) si perfect estetic nu se poate.
daca usile nu se deschid spre zona cu probleme, mergi pe parchet laminat si praguri cu diferenta de nivel.
@Mos Nicolae, autonivelanta care sa adere pe gresie costa foarte mult.Plus ca grosimea minima e de 5mm=>diferenta de nivel.

Edited by rinaldoparaipan, 12 May 2014 - 13:22.


#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,080
  • Înscris: 06.09.2008
las-o crapata, daca n-ai bani si nici nu vrei sa o schimbi las-o asa ;)

#15
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Cu precizarea: Ce iti zicem noi - Sapa autonivelanta peste gresie - Este ceva ce noi nu am face(cel putin eu) la cineva, doar ca tu ai cerut un sfat.
Problema cu gresia veche(am prins si eu gresie de 20-25 de ani): Oricand poate incepe sa se despinda, poti sa dai stratul ala de nivelare(care el nu este beton sa tina fix gresia cand merge un om pe ea, doar asigura un strat uniform pentru linoleum) si peste ceva timp sa inceapa gresia sa se desprinda stanga dreapta, de la o placa o sa ajungi ca incep sa se miste toate.

Eu am facut ceva de genul asta cu glet, chiar si cu multibat: Se aduce la nivel, doar ca am facut pe zone de maxim 50 de cm: Faci glet si tragi cu gletiera pana ajunge la nivel.
In fine: Noi gasim o suma de variante de rezolvare, treaba este ca nu sunt sigure: Gresia aia oricand poate incepe sa se desprinda si ramai cu o suma investita in lucrare, timp pierdut...
Alegi ce iti place.

Edited by Mos-Nicolae, 12 May 2014 - 13:27.


#16
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Voi nu ati inteles? Initiatorul vrea ceva care nu costa nimic si pentru care sa nu depuna nici un efort....

#17
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,494
  • Înscris: 13.02.2006
Mi-a mai venit o idee:Cauta un linoleum care sa imite gresia si care sa aiba placile de imitatie de gresie egale cu placile tale.
Pui rost pe rost, daca apar intre timp, nu o sa arate urat Posted Image

#18
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View Postnemuriciu, on 12 mai 2014 - 13:28, said:

Voi nu ati inteles? Initiatorul vrea ceva care nu costa nimic si pentru care sa nu depuna nici un efort....
in +

Quote

Intrucat nici una dintre aceste variante nu imi convine (nu intru in detalii)

Edited by maramicuip, 12 May 2014 - 13:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate