Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

suma de bani cash cand calatoresti cu avionul

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#1
epureee

epureee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 30.04.2013
Salut,

Vreau sa-mi iau masina anul asta si una din variante ar fi sa iau SH din Germania. Am vreo 20,000 EUR. Stiti daca se poate sa ii iau cash la mine pe avion (in bagajul de mana) sau nu am voie sa transport sume atat de mari dintr-o tara in alta (fara sa declar chestii sau sa dau tot felul de declaratii)? Intreb pentru ca stiu ca erau niste limite la ceva de genul asta, dar nu mai stiu exact ce...

Multumesc.

Editat de epureee, 08 mai 2014 - 06:54.


#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.869
  • Înscris: 27.08.2005
Daca ai 10.000 Euro sau mai mult, trebuie sa declari la vama. Altfel risti amenda si confiscarea sumei.

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postbalauru69, on 08 mai 2014 - 07:07, said:

Daca ai 10.000 Euro sau mai mult, trebuie sa declari la vama. Altfel risti amenda si confiscarea sumei.
asa stiam si eu
mai bine intreaba la vama decat sa tii confiste
poate nu e cazul in ue

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.878
  • Înscris: 26.02.2010

View Postbalauru69, on 08 mai 2014 - 07:07, said:

Daca ai 10.000 Euro sau mai mult, trebuie sa declari la vama. Altfel risti amenda si confiscarea sumei.
E valabila si in UE, declararea sumei mai mare de 10000 EUR.

#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.392
  • Înscris: 05.09.2013
Dar cu transfer bancar in contul vanzatorului de ce nu merge?

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Presupunind ca e vorba de EU:

- nu mai exista vama intre tarile EU
- limita de 10k nu inseamna ca trebuie automat sa declari ce e peste ci ca ce e sub e ok. Depinde de la tara la tara ce se intimpla peste 10k - in unele trebuie sa declari daca te intreaba explicit.
- limita de 10k e pe persoana, lucru care poate sa ajute daca sinteti mai multi
- transfer bancar e de obicei exclus (in afara unor dealeri mari care nu accepta cash la valori mari). Dureaza mult, de obicei costa si cel mai important nu ai nici o siguranta decit sa-l dai in judecata pe ala si sa-l executi dupa aia daca nu ti-a dat masina. Cu cash-ul e altceva: ia banu', da actele si masina.

#7
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 08.03.2008
Ce inseamna sa "declari"? Adica le zici domne eu am 20000 de euro la mine gata i-am declarat! Acum te lasa sa pleci cu ei sau nu?

#8
bogzy83

bogzy83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 203
  • Înscris: 05.06.2007
Uite aici niste reglementari

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbogzy83, on 08 mai 2014 - 08:21, said:

Uite aici niste reglementari

Alea sint pentru cind treci granita EU.

#10
bogzy83

bogzy83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 203
  • Înscris: 05.06.2007
Da, ai dreptate. Cred ca cel mai bine e sa sune la ANAF sau DGV pentru lamuriri.
Am mai gasit ceva interesant, in atasament.
Sursa: aici

Fișiere atașate



#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Desigur le era greu sa spuna macar care e legislatia aplicabila pentru Romania.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.086
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 08 mai 2014 - 09:14, said:

Desigur le era greu sa spuna macar care e legislatia aplicabila pentru Romania.
Nu am gasit nicio prevedere care sa spuna explicit ca in Ro s-ar aplica alte reglementari decat cele generale UE.
Deci se pare ca e voie sa duci cu tine astfel de sume in cash. Daca te intreaba, le declari. Daca nu, nu.

#13
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.598
  • Înscris: 27.12.2012
Mergeti 2, impartiti cate 10k la fiecare si nu mai ai nicio grija. Limitele astea se refera la modu ca sa nu vii cu 50-100k euro cash la tine ca deja se pune intrebarea de unde ii ai si de ce vrei sa ii scoti din tara. Pt cumparaturi/cazare iti pui pe card in Romania bani si dupa folosesti cardu acolo.

#14
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.601
  • Înscris: 17.08.2007
In orice aeroport international scrie pe toti peretii ca daca te afli in posesia unei sume in numerar mai mare de 10000Euro trebuie sa-i declari. Aceeasi limita exista si in cazul tranferurilor interbancare, ce e peste intra in atentia oficiului de spalare a banilor.
Declari banii si nu ai probleme.
Personal mi-ar fi teama sa circul cu atatia bani cash.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostKarhu, on 08 mai 2014 - 09:27, said:

Nu am gasit nicio prevedere care sa spuna explicit ca in Ro s-ar aplica alte reglementari decat cele generale UE.

Prevederile EU spun exact ca in interiorul EU legile locale se aplica.

View Postatupi, on 08 mai 2014 - 09:44, said:

In orice aeroport international scrie pe toti peretii ca daca te afli in posesia unei sume in numerar mai mare de 10000Euro trebuie sa-i declari.

Nu este adevarat, pentru calatorii in interiorul EU depinde de tara. Mi se pare ca Germania e una dintre cele in care trebuie sa declari verbal daca esti intrebat.

Oricum mai ramine problema Romaniei.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.086
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 08 mai 2014 - 10:06, said:

Prevederile EU spun exact ca in interiorul EU legile locale se aplica.
Da, asta spuneam si eu, ca nu am gasit nicio lege locala care sa se refere la aspectul transportului de bani in interiorul EU.
Tot ce am gasit se refera la aspectele legate de deplasarea in afara si din afara EU.

View Postatupi, on 08 mai 2014 - 09:44, said:

In orice aeroport international scrie pe toti peretii ca daca te afli in posesia unei sume in numerar mai mare de 10000Euro trebuie sa-i declari.
Nu, in Fi nu scrie.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostKarhu, on 08 mai 2014 - 10:37, said:

Da, asta spuneam si eu, ca nu am gasit nicio lege locala care sa se refere la aspectul transportului de bani in interiorul EU.

Asta nu inseamna ca nu exista. Uite pentru Germania de exemplu, direct de la zoll.de http://www.zoll.de/D...er-eu_node.html

Jede Person, die mit Bargeld und dem Bargeld gleichgestellten Zahlungsmitteln im Gesamtwert von 10.000 Euro oder mehr aus einem Mitgliedstaat der EU nach Deutschland einreist oder aus Deutschland in einen Mitgliedstaat der EU ausreist, muss diesen Betrag bei der Ein- oder Ausreise bei Kontrollen des Zolls auf Befragen mündlich anzeigen.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.086
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 08 mai 2014 - 10:44, said:

Asta nu inseamna ca nu exista. Uite pentru Germania de exemplu, direct de la zoll.de
Da, pt Germania exista.
Pentru Romania insa singurele dispozitii de acest gen se refera la cei care intra sau ies de pe pe teritoriul UE.
Pt sumele de bani cu care se circula intre tarile UE, intre judete, intre orase sau intre satele apartinatoare comunelor nu exista reglementari specifice.
Deci daca un turist e depistat la PCTF cu o suma mare de bani (insa justificabila) in baza carei prevederi ar putea fi acuzat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate