Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intelesul duhovnicesc al Scripturii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#55
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postzexelica, on 11 mai 2014 - 16:39, said:

Stimabile, cerul vizibil are si inteles spirirtual.

Evrei 12

22Ci v'aţi apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,
23de Biserica celor întîi născuţi, cari sînt scrişi în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniţi, făcuţi desăvîrşiţi,

Ok, are înţeles spiritual. Şi doar atât? Nu există şi fizic, acest cer, această întindere creată de Dumnezeu în ziua a 2-a? Şi dacă există, fizic, unde anume este, în raport cu pământul? 1- Deasupra? 2- Dedesubt? 3- De jur împrejur? 4- Nu contează decât "înţelesul duhovnicesc"...

Edited by Robert180374, 11 May 2014 - 16:46.


#56
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 16:42, said:

Ok, are înţeles spiritual. Şi doar atât? Nu există şi fizic, acest cer, această întindere creată de Dumnezeu în ziua a 2-a? Şi dacă există, fizic, unde anume este, în raport cu pământul? 1- Deasupra? 2- Dedesupt? 3- De jur împrejur? 4- Nu contează decât "înţelesul duhovnicesc"...
Pai ti-am dat intelesul fizic din Geneza si un exemplu de cer spiritual in Evrei, care arata ca cei salvati sunt acolo, adica DUHURILE.

Iar fizic, la fel, ti se explica pe larg:

Geneza 1

    6Dumnezeu a zis: ,,Să fie o întindere între ape, şi ea să despartă apele de ape.``
    7Şi Dumnezeu a făcut întinderea, şi ea a despărţit apele cari sînt dedesuptul întinderii de apele cari sînt deasupra întinderii. Şi aşa a fost.
    8Dumnezeu a numit întinderea cer. Astfel, a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a doua.

#57
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postzexelica, on 11 mai 2014 - 16:49, said:

Pai ti-am dat intelesul fizic din Geneza si un exemplu de cer spiritual in Evrei, care arata ca cei salvati sunt acolo, adica DUHURILE.

Iar fizic, la fel, ti se explica pe larg:

Geneza 1

6Dumnezeu a zis: ,,Să fie o întindere între ape, şi ea să despartă apele de ape.``
7Şi Dumnezeu a făcut întinderea, şi ea a despărţit apele cari sînt dedesuptul întinderii de apele cari sînt deasupra întinderii. Şi aşa a fost.
8Dumnezeu a numit întinderea cer. Astfel, a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a doua.

Deci, cerul fizic este deasupra şi doar deasupra? Şi nu de jur-împrejur?

Zi-mi clar, cu cuvintele tale, cum crezi.

#58
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 16:51, said:

Deci, cerul fizic este deasupra şi doar deasupra? Şi nu de jur-împrejur?

Zi-mi clar, cu cuvintele tale, cum crezi.
Nu pot sa zic cu cuvintele mele. Ce este scris, este scris.

#59
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postzexelica, on 11 mai 2014 - 16:58, said:

Nu pot sa zic cu cuvintele mele. Ce este scris, este scris.

Bun. Atunci o zic eu. Cerul este deasupra şi doar deasupra şi nu de jur-împrejur. Eşti de acord cu afirmaţia mea? Crezi că este conformă Scripturii?

#60
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 16:51, said:

Deci, cerul fizic este deasupra și doar deasupra? Și nu de jur-împrejur?

Zi-mi clar, cu cuvintele tale, cum crezi.
Nu are ce să spună mai mult decît se înțelege de acolo.
Atît timp cît nu se precizează ceea ce vrei tu să auzi, tot ce s-ar spune în plus ar intra doar pe tărîmul speculațiilor, raportat la citatele respective.

#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 17:03, said:

Bun. Atunci o zic eu. Cerul este deasupra şi doar deasupra şi nu de jur-împrejur. Eşti de acord cu afirmaţia mea? Crezi că este conformă Scripturii?
Eu stiu ca oriunde merg pe Pamant, cerul este deasupra. Poate la voi e ... altfel. Mai mult nu comentez.

#62
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postzexelica, on 11 mai 2014 - 17:06, said:

Eu stiu ca oriunde merg pe Pamant, cerul este deasupra. Poate la voi e ... altfel. Mai mult nu comentez.

Nu cumva cerul este şi dedesuptul picioarelor tale, adică deasupra "antipodului" locului pe care păşeşti?

View Postcleopatra00, on 11 mai 2014 - 17:04, said:

Nu are ce să spună mai mult decît se înțelege de acolo.
Atît timp cît nu se precizează ceea ce vrei tu să auzi, tot ce s-ar spune în plus ar intra doar pe tărîmul speculațiilor, raportat la citatele respective.

Poi ce se înţelege? Că cerul este deasupra doar a locului de observaţie, nu deasupra întregului pământ concomitent? Căci fiind sferic pământul, ar însemna ca cerul să fie de jur-împrejur, nu doar deasupra. Sau asta e cumva un înţeles forţat şi scos din context?

#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 17:16, said:

Nu cumva cerul este şi dedesuptul picioarelor tale, adică deasupra "antipodului" locului pe care păşeşti?
Cand ai vazut tu cerul dedesubtul tau, stimabile? Sau... mai stii ce fumezi? :lol:

#64
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postzexelica, on 11 mai 2014 - 17:17, said:

Cand ai vazut tu cerul dedesubtul tau, stimabile? Sau... mai stii ce fumezi? Posted Image

:) Amuzant.
Eu n-am văzut cerul dedesubtul meu, Zexelică... dar am văzut to' felu' de fotografii şi filmuleţe ştiinţifice care mi-au arătat cerul dedesuptul picioarelor mele, adică deasupra "antipodului". Ce zici, oare să fi fost trucaje? Că jmecherii de la NASA zic că-i 100% pe bune, se jură şi pe mă-sa de-i întrebi...

#65
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Eu iti spun doar ca oriunde merg pe Pamant, cerul este deasupra.

#66
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 17:24, said:

Posted Image Amuzant.
Eu n-am văzut cerul dedesubtul meu, Zexelică... dar am văzut to' felu' de fotografii şi filmuleţe ştiinţifice care mi-au arătat cerul dedesuptul picioarelor mele, adică deasupra "antipodului". Ce zici, oare să fi fost trucaje? Că jmecherii de la NASA zic că-i 100% pe bune, se jură şi pe mă-sa de-i întrebi...
Mai bine pune filmulețul acela, să știe lumea despre ce vorbești.

Edited by cleopatra00, 11 May 2014 - 17:29.


#67
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013
Ok, am înţeles. Eu îţi spun că ţi-e frică să gândeşti, dar nu-i stres, nu eşti nici primul nici ultimul.

View Postcleopatra00, on 11 mai 2014 - 17:28, said:

Mai bine pune filmulețul acela, să știe lumea despre ce vorbești.
https://www.youtube....ckOSMf-LpY#t=26

#68
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 17:16, said:

Nu cumva cerul este și dedesuptul picioarelor tale, adică deasupra "antipodului" locului pe care pășești?



Poi ce se înțelege? Că cerul este deasupra doar a locului de observație, nu deasupra întregului pământ concomitent? Căci fiind sferic pământul, ar însemna ca cerul să fie de jur-împrejur, nu doar deasupra. Sau asta e cumva un înțeles forțat și scos din context?

Daca consideram ca Scriptura se adreseaza celor care locuiesc pe pamant, adica oamenilor, adica observatorilor de pe Pamant in orice punct geografic  s-ar situa ei, nu vad nicio neconcordanta in a spune ca cerul se afla deasupra pamantului, el avand forma sferica( bine, nu 100%). Acel “deasupra” din punctul de vedere al privitorului este valid si nu contrazice ceea ce este scris in Geneza. Parerea mea.

#69
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 17:41, said:

Nu ăsta, ci acela cu Flat Earth.

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 17:16, said:

Poi ce se înţelege? Că cerul este deasupra doar a locului de observaţie, nu deasupra întregului pământ concomitent? Căci fiind sferic pământul, ar însemna ca cerul să fie de jur-împrejur, nu doar deasupra. Sau asta e cumva un înţeles forţat şi scos din context?
Deasupra întregului pămînt, oricum ar fi el.

#70
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostRobert180374, on 11 mai 2014 - 17:24, said:

Posted Image Amuzant.
Eu n-am văzut cerul dedesubtul meu, Zexelică... dar am văzut to' felu' de fotografii şi filmuleţe ştiinţifice care mi-au arătat cerul dedesuptul picioarelor mele, adică deasupra "antipodului". Ce zici, oare să fi fost trucaje? Că jmecherii de la NASA zic că-i 100% pe bune, se jură şi pe mă-sa de-i întrebi...

Normal că-i amuzant.
Sunt curios dacă acum, după ce ai văzut acele filme, când cineva-ţi spune "Uită-te pe cer!" eşti dezorientat şi priveşti nedumerit în sus şi-n jos, abordându-ţi, în final, interlocutorul, cam aşa: ştii, eu am văzut fime ştiinţifice de la NASA - la şcoală nu se mai predă nimic despre forma Pământului, de ai fost nevoit să te uiţi la filmele făcute de NASA? - şi am aflat că cerul e şi-n sus şi-n jos şi-n toate părţile, aşa că te rog să precizezi unde să mă uit...

#71
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostGRATEFUL, on 11 mai 2014 - 17:58, said:

Daca consideram ca Scriptura se adreseaza celor care locuiesc pe pamant, adica oamenilor, adica observatorilor de pe Pamant in orice punct geografic  s-ar situa ei, nu vad nicio neconcordanta in a spune ca cerul se afla deasupra pamantului, el avand forma sferica( bine, nu 100%). Acel “deasupra” din punctul de vedere al privitorului este valid si nu contrazice ceea ce este scris in Geneza. Parerea mea.
Dar cui s-ar (mai) putea adresa?
De fapt, tu cui consideri că se adresează concret?

#72
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View PostGRATEFUL, on 11 mai 2014 - 17:58, said:

Daca consideram ca Scriptura se adreseaza celor care locuiesc pe pamant, adica oamenilor, adica observatorilor de pe Pamant in orice punct geografic  s-ar situa ei, nu vad nicio neconcordanta in a spune ca cerul se afla deasupra pamantului, el avand forma sferica( bine, nu 100%). Acel “deasupra” din punctul de vedere al privitorului este valid si nu contrazice ceea ce este scris in Geneza. Parerea mea.
Oare cui am mai putea considera că se adresează Scriptura? Oare ce vrei să spui cu exprimarea asta?Posted Image
Scriptura descrie structura stratificată a universului, descriere care este complet neconcordantă cu o dispunere concentrică necesară conform alcătuirii de sferoid - propăvăduită de ştiinţa modernă. Că nu vezi tu o neconcordanţă, este altceva... te invit din nou să citeşti cu atenţie Geneza 1 şi să crezi literalmente ceea ce scrie acolo.
Eventual să mă lămureşti şi pe mine cum "deasupra" poate să însemne şi "de jur-împrejur"...  "Şi Dumnezeu a făcut întinderea, şi ea a despărţit apele care sunt dedesubtul întinderii de apele care sunt deasupra întinderii. Şi aşa a fost" - Geneza 1:7. Ăsta este "cerul". Care desparte între deasupra şi dedesubt.
" Dumnezeu a zis: „Să se strângă la un loc apele care sunt dedesubtul cerului şi să se arate uscatul!” Şi aşa a fost." - Gen. 1:9. Deci, dedesubtul cerului, întinderii care desparte între "sus" şi "jos" (nu de jur-împrejur) se arată uscatul - " Dumnezeu a numit uscatul pământ, iar grămada de ape a numit-o mări..." - Gen.1:10. Se pare că atât este tot ce se află în partea de dedesubt a universului... uscatul şi mările. Adică Pământul. Care nu-i planetă, de vreme ce ocupă tot spaţiul inferior al Creaţiei ...iar astrele sunt toate mici şi făcute să slujească spre pământ, ca repere temporale şi ca stăpânitori peste zi şi peste noapte şi se află aşezate în întindere, deci deasupra pământului şi nu de jur împrejurul lui...
Dar să-mi zici totuşi de unde din Biblie scoţi pământ = sferic(bine, nu 100%).

View PostFumatorul, on 11 mai 2014 - 20:41, said:

Normal că-i amuzant.
Sunt curios dacă acum, după ce ai văzut acele filme, când cineva-ţi spune "Uită-te pe cer!" eşti dezorientat şi priveşti nedumerit în sus şi-n jos, abordându-ţi, în final, interlocutorul, cam aşa: ştii, eu am văzut fime ştiinţifice de la NASA - la şcoală nu se mai predă nimic despre forma Pământului, de ai fost nevoit să te uiţi la filmele făcute de NASA? - şi am aflat că cerul e şi-n sus şi-n jos şi-n toate părţile, aşa că te rog să precizezi unde să mă uit...
Păi îmi abordez interlocutorul retoric, adică ceva în genul "măi, tu ai capacitate de gândire critică, spontană, ne-şablonardă, vie?... sau înghiţi orice gogomănie vine de la autoritatea lumească, fără să filtrezi cu propriul discernământ, mai ales cu filtrul oferit de Scriptură şi cu cel al observaţiei directe...?".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate