Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Intelesul duhovnicesc al Scripturii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#73
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Robert180374, on 11 mai 2014 - 17:41, said:

Ok, am înţeles. Eu îţi spun că ţi-e frică să gândeşti, dar nu-i stres, nu eşti nici primul nici ultimul.
Stimabile, oamenii gandesc prost. Eu fiind primul dintre ei. Macar sunt constient.

Romani 7
18Ştiu, în adevăr, că nimic bun nu locuieşte în mine, adică în firea mea pămîntească, pentrucă, ce -i drept, am voinţa să fac binele, dar n'am puterea să -l fac.

Deci, ce este scris in Biblie este de incredere, iar ce cred eu despre cum a facut Dumnezeu lumea printr-un simplu Cuvant este irelevant si pe mine chiar ma depaseste. Pe tine se pare ca nu....

#74
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Robert180374, on 11 mai 2014 - 22:33, said:

Scriptura descrie structura stratificată a universului, descriere care este complet neconcordantă cu o dispunere concentrică necesară conform alcătuirii de sferoid - propăvăduită de ştiinţa modernă. Că nu vezi tu o neconcordanţă, este altceva... te invit din nou să citeşti cu atenţie Geneza 1 şi să crezi literalmente ceea ce scrie acolo.
Geneza nu descrie universul d.p.v. stiintific.
Este o absurditate sa ajungi sa crezi ad literam ce scrie acolo
cele 6 zile ale creatiei nu sunt un proces natural, ci sunt lucrarea lui Dumnezeu care tine de supranatural.
nu poti masura cantitativ zilele creatiei ci le poti intelege din punct de vedere duhovnicesc
"si a zis Dumnezeu..."
cui i-a zis?
desigur nu apelor
ci cuiva egal cu sine
si a zis Dumnezeu: Sa fie lumina!
Si a fost lumina
nu lumina soarelui ci altfel de lumina
s.a.m.d
de fapt geneza este cheia de intelegere a bibliei daca stii cum sa o potrivesti

#75
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabila, "seara dimineata" este o expresie care garanteaza 24h. Sau....nu e Dumnezeu capabil sa creeze universul in 6 zile?

#76
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 zexelica, on 11 mai 2014 - 23:13, said:

Stimabila, "seara dimineata" este o expresie care garanteaza 24h. Sau....nu e Dumnezeu capabil sa creeze universul in 6 zile?
daca-mi arati unde garanteaza 24 de ore, te cred
1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi

s-a intamplat dintr-o data

intai era intuneric, apoi a fost  lumina si apoi au fost  despartite de Dumnezeu si apoi numite in zi si noapte

asta-i ordinea din versetele postate mai sus.

acum daca esti cunoscator explica-mi cum lumina  a fost facuta fara sa existe o despartire de intuneric Posted Image
despartirea intervenind dupa

Edited by ThinkAbout, 11 May 2014 - 23:45.


#77
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 zexelica, on 11 mai 2014 - 23:03, said:

Deci, ce este scris in Biblie este de incredere, iar ce cred eu despre cum a facut Dumnezeu lumea printr-un simplu Cuvant este irelevant si pe mine chiar ma depaseste. Pe tine se pare ca nu....
Eu nu cred că te depăşeşte şi nu depăşeşte pe nimeni cât de cât alfabetizat. Lucrurile stau exact cum sunt descrise în Biblie iar aceasta nu e scrisă pentru înţelepţi, nu e sigilată, pentru savanţi sau vreo elită specială din p.d.v. intelectual... mai degrabă, dimpotrivă.

 ThinkAbout, on 11 mai 2014 - 23:10, said:

"si a zis Dumnezeu..."
cui i-a zis?
desigur nu apelor
ci cuiva egal cu sine
Nu ştiu de unde scoţi un cineva "egal cu sine"... evident nu din Biblie. Căci exact apelor a zis "Să fie lumină!". Aşa cum şi Isus, Cuvântul întrupat, în barcă cu ucenicii, apelor a zis să se liniştească, nu cuiva egal cu Sine.
Geneza descrie universul exact aşa cum este el. Literalmente, nu "duhovniceşte". Şi nu din vreun punct de vedere oarecare, special, ştiinţific sau mai ştiu eu cum. Biblia nu suportă astfel de şablonizări stupide, inventate de diverşi dăştepţ şi teologi la cap.

 ThinkAbout, on 11 mai 2014 - 23:23, said:

daca-mi arati unde garanteaza 24 de ore, te cred

5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi

La fel avem scris pentru fiecare dintre cele 6 zile: "a fost o seară şi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a...". Deci ziua Creaţiei este descrisă cu reper exact asupra perioadei, duratei unei astfel de zile. Aşa cum spunea Zexe, termenii "seară...dimineaţă" garantează o zi obişnuită, cu durata cât numim azi 24 de ore.

Eu n-am găsit niciun element care să justifice o înţelegere simbolică a Genezei cap. 1. Acolo se face o descriere literală, chiar dacă sumară, a structurii universului şi a modului în care a luat fiinţă.

Edited by Robert180374, 12 May 2014 - 06:50.


#78
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Robert180374, on 12 mai 2014 - 06:49, said:

Nu ştiu de unde scoţi un cineva "egal cu sine"... evident nu din Biblie. Căci exact apelor a zis "Să fie lumină!".
a zis apelor
vorbea cu apele este Posted Image

 Robert180374, on 12 mai 2014 - 06:49, said:

Geneza descrie universul exact aşa cum este el. Literalmente, nu "duhovniceşte". Şi nu din vreun punct de vedere oarecare, special, ştiinţific sau mai ştiu eu cum. Biblia nu suportă astfel de şablonizări stupide, inventate de diverşi dăştepţ şi teologi la cap.
Tie nici daca-ti expune omul contextul, nu-l sesizi
Nu ai citit ce scrie
a fost lumina in intuneric, nedespartita
explica cu mintea ta daca poti, existenta luminii nedespartita de intuneric
poti sa gandesti compozitia?

 Robert180374, on 12 mai 2014 - 06:49, said:

Geneza descrie universul exact aşa cum este el.
nu, caci te contrazice chiar aceea lumina nedespartita de intuneric, nenumita inca  zi
adica atat lumina cat si intunericul au fost create intr-o "clipa" dar dupa tine, a tinut 12 ore, cu toate ca biblia spune clar ca erau nedespartite
sesizezi ca este o fractura in logica celor afirmate Posted Image))))

 Robert180374, on 12 mai 2014 - 06:49, said:

Eu n-am găsit niciun element care să justifice o înţelegere simbolică a Genezei cap. 1. Acolo se face o descriere literală, chiar dacă sumară, a structurii universului şi a modului în care a luat fiinţă.
normal, pentru ca nu ai citit si nici nu ti-ai pus intrebari
cum sa existe verdeata, pomi whatever  fara soare, in ziua a 3-a?
soarele este creat in ziua a 4-a
------
deh...

Edited by ThinkAbout, 12 May 2014 - 07:30.


#79
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 ThinkAbout, on 12 mai 2014 - 07:29, said:

a zis apelor
vorbea cu apele este Posted Image
Este. Şi cu vântul.
"El le-a zis: „De ce vă este frică, puţin credincioşilor?” Apoi S-a sculat, a certat vânturile şi marea, şi s-a făcut o linişte mare." - Matei 8:26.

 ThinkAbout, on 12 mai 2014 - 07:29, said:

Tie nici daca-ti expune omul contextul, nu-l sesizi
Nu ai citit ce scrie
a fost lumina in intuneric, nedespartita
explica cu mintea ta daca poti, existenta luminii nedespartita de intuneric
poti sa gandesti compozitia?
Scrie exact că s-a făcut lumină. Care-i problema? Despre ce "compoziţie" vorbeşti?

 ThinkAbout, on 12 mai 2014 - 07:29, said:

nu, caci te contrazice chiar aceea lumina nedespartita de intuneric, nenumita inca  zi
adica atat lumina cat si intunericul au fost create intr-o "clipa" dar dupa tine, a tinut 12 ore, cu toate ca biblia spune clar ca erau nedespartite
sesizezi ca este o fractura in logica celor afirmate Posted Image))))
Mă tem că nu înţeleg "logica" ta, atât de "nefracturată". Dumnezeu a făcut lumina, iar apoi a despărţit lumina de întuneric. Unde ai văzut că am zis ceva de 12 ore? Am zis 24 de ore, după cum măsurăm noi ziua azi. Am zis că avem indiciu clar asupra duratei zilei creaţiei, a fiecăreia dintre cele 6, prin expresia folosită: "astfel a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a..." Nici un echivoc, nici o filozofeală, simbolistică etc.

 ThinkAbout, on 12 mai 2014 - 07:29, said:

normal, pentru ca nu ai citit si nici nu ti-ai pus intrebari
cum sa existe verdeata, pomi whatever  fara soare, in ziua a 3-a?
soarele este creat in ziua a 4-a
------
deh...
Tocmai că eu am citit şi mi-am pus întrebări. Dacă scrie că era verdeaţă dinainte de creerea soarelui, păi asta este realitatea, cum scrie în Biblie şi nu ce te-a învăţat pe tine televizoru'. Că era lumină din ziua întâi, fără soare. Dar tu nu crezi, că-i mai la modă să crezi S.F. Ioani Damaschini & gaşca de idolatri duşi cu pluta, filozofi, popi, savanţi, erudiţi, orice afară de Scriptură, care trebuie adaptată conform dăştepţilor enumeraţi înainte, aşa-i?

#80
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Bine, este off.

#81
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Robert180374, on 12 mai 2014 - 14:44, said:

Este. Şi cu vântul.
"El le-a zis: „De ce vă este frică, puţin credincioşilor?” Apoi S-a sculat, a certat vânturile şi marea, şi s-a făcut o linişte mare." - Matei 8:26.
ma lasi cu vanturile Posted Image
invata sa-ti pui intrebari inainte de a cita din biblie
ti-am postat contextul din geneza
daca esti de meserie spune-mi apele cand au fost create, in ce zi? Posted Image

 Robert180374, on 12 mai 2014 - 14:44, said:

Scrie exact că s-a făcut lumină. Care-i problema? Despre ce "compoziţie" vorbeşti?
Aaaa..este ca nu ai sesizat
s-a facut lumina in intuneric si lumina fiind buna a fost despartita de intuneric
asta-i compozitia, noah daca tu poti sa vizualizezi fenomenul esti tare Posted Image

 Robert180374, on 12 mai 2014 - 14:44, said:

Mă tem că nu înţeleg "logica" ta, atât de "nefracturată". Dumnezeu a făcut lumina, iar apoi a despărţit lumina de întuneric. Unde ai văzut că am zis ceva de 12 ore? Am zis 24 de ore, după cum măsurăm noi ziua azi. Am zis că avem indiciu clar asupra duratei zilei creaţiei, a fiecăreia dintre cele 6, prin expresia folosită: "astfel a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a..." Nici un echivoc, nici o filozofeală, simbolistică etc.
Dumnezeu a facut lumina
Da, pana aici pricepi?
ca tu esti cu ad literam-ul
cand aprinzi lumina in camera o desparti de intuneric automat Posted Image
geneza nu sugereaza imaginea asta plastica sa stii

 Robert180374, on 12 mai 2014 - 14:44, said:

Tocmai că eu am citit şi mi-am pus întrebări. Dacă scrie că era verdeaţă dinainte de creerea soarelui, păi asta este realitatea, cum scrie în Biblie şi nu ce te-a învăţat pe tine televizoru'. Că era lumină din ziua întâi, fără soare. Dar tu nu crezi, că-i mai la modă să crezi S.F. Ioani Damaschini & gaşca de idolatri duşi cu pluta, filozofi, popi, savanţi, erudiţi, orice afară de Scriptură, care trebuie adaptată conform dăştepţilor enumeraţi înainte, aşa-i?
deh...ti-ai pus intrebari...nu se vede
de ce a mai facut soarele, ca era inutil :roflmao: :roflmao:

pisi:cred ca singurul idio-latru esti talica nu gasca care o mentionezi, adica Ioan al Damascului si restul teologilor crestini, care spre deosebire de tine au inteles destul de logic ce descrie geneza, au facut corelatiile corecte si nu le-a dat oi pe campii :console:

Edited by ThinkAbout, 12 May 2014 - 17:41.


#82
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 ThinkAbout, on 12 mai 2014 - 17:46, said:

ma lasi cu vanturile Posted Image
invata sa-ti pui intrebari inainte de a cita din biblie
ti-am postat contextul din geneza
daca esti de meserie spune-mi apele cand au fost create, in ce zi? Posted Image
Despre ce meserie vorbeşti?Posted Image
Apele au fost create în prima zi, scrie clar. Dar de ce întrebi? Tu nu vezi ce scrie?

 ThinkAbout, on 12 mai 2014 - 17:46, said:

asta-i compozitia,
Posted Image

 ThinkAbout, on 12 mai 2014 - 17:46, said:

de ce a mai facut soarele, ca era inutil Posted Image Posted Image
Hă hă hă, cât de doct ne râdem. Deosebit. Posted Image
De ce a mai făcut soarele? Păi hai să vedem, că singură se pare că nu ştii să citeşti:
"... ca să despartă ziua de noapte", "să arate vremurile, zilele şi anii", "să slujească" ... "ca să lumineze pământul", "luminătorul cel mai mare ca să stăpânească ziua", "să despartă lumina de întuneric". Deci de aia. Dar dacă tu zici că era inutil, îi fi ştiind mai bine ca Cel ce l-a făcut? Hmm... Posted Image

 ThinkAbout, on 12 mai 2014 - 17:46, said:

pisi:cred ca singurul idio-latru esti talica nu gasca care o mentionezi, adica Ioan al Damascului si restul teologilor crestini, care spre deosebire de tine au inteles destul de logic ce descrie geneza, au facut corelatiile corecte si nu le-a dat oi pe campii Posted Image
Au făcut corelaţiile atât de corect încât au ajuns să se închine la cioplituri, picturi, talismane, tripleţi identici, fecioare, cadavre, fragmente de cadavre etc.
"S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit; " (Rom. 1:22)

#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, aici pe topic cautam sa explicam intelesul duhovnicesc cu singura resursa pusa la dispozitie de Dumnezeu, adica CU AJUTORUL SCRIPTURII.
Poti sau nu poti sa te rezumi la asta?

Edited by zexelica, 12 May 2014 - 19:08.


#84
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Robert180374, on 12 mai 2014 - 18:11, said:

Despre ce meserie vorbeşti?Posted Image
Apele au fost create în prima zi, scrie clar. Dar de ce întrebi? Tu nu vezi ce scrie?
unde arata-mi unde spune de crearea apelor, in prima zi :D
1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.

#85
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 zexelica, on 12 mai 2014 - 19:06, said:

Stimabile, aici pe topic cautam sa explicam intelesul duhovnicesc cu singura resursa pusa la dispozitie de Dumnezeu, adica CU AJUTORUL SCRIPTURII.
Poti sau nu poti sa te rezumi la asta?

Ai dreptate, sunt off-topic. Pentru că eu caut să văd cum îşi explică oamenii înţelesul literal al Scripturilor, acolo unde este, nu cel "duhovnicesc".
Îmi cer iertare pentru off-topic.

ThinkAbout, nu-ţi răspund aici pentru că este off-topic, are dreptate zexelica şi n-are sens să fim îndărătnici.

Edited by Robert180374, 12 May 2014 - 19:27.


#86
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Robert180374, on 12 mai 2014 - 18:11, said:

Hă hă hă, cât de doct ne râdem. Deosebit. Posted Image
De ce a mai făcut soarele? Păi hai să vedem, că singură se pare că nu ştii să citeşti:
"... ca să despartă ziua de noapte", "să arate vremurile, zilele şi anii", "să slujească" ... "ca să lumineze pământul", "luminătorul cel mai mare ca să stăpânească ziua", "să despartă lumina de întuneric". Deci de aia. Dar dacă tu zici că era inutil, îi fi ştiind mai bine ca Cel ce l-a făcut? Hmm... Posted Image
HI HI HI
ca sa desparta ziua de noapte
ca sa vezi, ziua este despartita de noapte in ziua a 4-a a creatiei, pana atunci nici vorba de despartiri
acum revenim
cum a facut lumina nedespartita de intuneric
ca ai dat skip neputand explica de fel
noroc pe tine ca-ti place sa te citesti
cand o sa-ti placa sa si gandesti...intri in alt nivel :lol:

#87
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 Robert180374, on 12 mai 2014 - 14:44, said:

  Dacă scrie că era verdeaţă dinainte de creerea soarelui, păi asta este realitatea, cum scrie în Biblie şi nu ce te-a învăţat pe tine televizoru'.  

Măi, ştii, ori de câte ori văd chestii din astea cu "scrie verdeaţă, înţelegem verdeaţă", nu pot să nu-mi aduc aminte de sf. Pavel şi a lui zicere. Iat-o:

1Corinteni 9

9.Căci în Legea lui Moise este scris: "Să nu legi gura boului care treieră". Oare de boi se îngrijeşte Dumnezeu?

:uhuhno:

#88
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Fumatorul, on 12 mai 2014 - 19:34, said:

1Corinteni 9

9.Căci în Legea lui Moise este scris: "Să nu legi gura boului care treieră". Oare de boi se îngrijeşte Dumnezeu?

Posted Image
Dupa teologi, da. Ei ignora intelesul duhovnicesc cu desavarsire avand o hermeneutica gramatical-literal-istorica si anti-biblica.

#89
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013
Mda...şi unii văd doar "înţelesuri duhovniceşti" chiar şi acolo unde este evidentă descrierea literală, lipsită de orice element de simbolism.

#90
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 zexelica, on 12 mai 2014 - 19:36, said:

Dupa teologi, da. Ei ignora intelesul duhovnicesc cu desavarsire avand o hermeneutica gramatical-literal-istorica si anti-biblica.
ba nu Zexelica, este doar un mit ce spui tu
Eu nu am facut decat sa postez invatatura teologilor orientali.
Nu vezi ca inca nimeni nu poate sa explice cum a creat lumina nedespartita de intuneric
Ioan al Damascului si altii au facut-o neluand geneza ad literam ca o dovada stiintifica :)))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate