Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

De ce nu se mai joaca copiii "afara din casa"?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

View PostDaian95, on 30 aprilie 2014 - 17:32, said:

S-au dus vremurile frumoase. Cei nascuti pana in anul 1995 inca au prins acea copilarie frumoasa, ,,nepoluata'' de atata tehnologie. Copiii devin din ce in ce mai ciudati si tot mai putin rationali, peste cativa ani cine va lua BAC-ul chiar va fi apreciat. Nu mai exista acea placerea de a te juca, pe care noi o aveam in trecut.

Locul de joaca de afara s-a mutat in fata calculatorului, iar efectele se vad.
Nu s-au dus vremurile frumoase, doar activitatile principale ale copilariei s-au schimbat, dar tot cu unele frumoase, chiar mai frumoase as zice decat cele din trecut. Exista placere de a te juca, exista si jocuri, doar ca s-au mutat intr-un mediu mai interesant si mai usor acesibil copiilor care greu au voie sa iasa afara. Efecte ? Sunt copii mai destepti, stiu lucruri pe care cei de acum 20 de ani nu le stiau, au acces la tehnologie la care acum 20 de ani copii nu aveau, si e foarte bine.


Aaa, inca ceva: imi aduc aminte bine cum si pe vremea aceea erau dur criticati copii care erau vazuti (des) pe afara jucandu-se si parintii lor, astfel cica pierdeau timp in care puteau invata ceva util. Uite ca mereu copii sunt criticati pentru orice alta activitate ar avea in afara de scoala si invatat la materiile obligatorii. Sunt si erau criticati si parintii/copii care sunt lasati in excursii si tabere pe motiv ca exista multe pericole si mai bine ar sta acasa.

#56
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Tin sa te contrazic. Nu au devenit mai destepti copiii din ziua de azi, au devenit dependenti de tehnologie. Habar nu au sa mai faca calcule "din cap" sau pe hartie, doar cu calculatorul de la telefon. Nu mai stiu sa vorbeasca limba romana, folosesc "decat" in loc de "doar", nu mai vorbesc de felul in care scriu....Nu mai au interes pentru dezvoltarea personala, nu mai socializeaza decat online - face to face nu-s in stare sa schimbe 2 vorbe inteligente, sa identifice niste interese comune pentru o discutie....Cultura generala 0  - pentru ca orice vor sa afle, gasesc pe net, de-a gata.
Intreaba un absolvent de liceu de Palade, legea lui Arhimede sau principiile mecanicii newtoniene. Eu am aproape 40 de ani si inca le mai stiu, din liceu....
- Daca se intampla o catastrofa si se rupe accesul la tehnologie -  copiii din ziua de azi, aia protejatii, desteptii lu` mama pe net - vor muri de foame, sete...se vor rataci aiurea prin pustietati..

#57
KoalaBeertje

KoalaBeertje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.08.2009
Acum cateva zile am avut suprema satisfactie sa ii dau raspunsul unui (bosorg) domn foarte in varsta care ne alerga acum 25 de ani cu o joarda sa nu mai facem galagie sub balconul lui. Copilul meu de 4 ani si altii de varste apropiate chinuiau niste jucarii in acelasi loc, era culmea veseliei lor. Chiar pe cand ma intrebam din balcon daca mai traieste domnul X, a iesit nenea si a inceput sa tipe la copii ca strica tencuiala blocului cu mingile. Oooo-ho! M-am dus val-vartej la el la usa si i-am explicat de toate...M-am simtit perfect :D

Revenind la topic, ce am vazut chiar eu la cei mai mici nu m-a speriat deloc, stiu si cum sa dea cu piciorul in minge, cum sa faca bulgari de zapada si cum sa se joace 2 chestii pe tableta sau sa isi puna desene animate pe pc/youtube. Om vedea mai tarziu restul...

#58
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

View PostKoalaBeertje, on 05 mai 2014 - 19:24, said:

Revenind la topic, ce am vazut chiar eu la cei mai mici nu m-a speriat deloc, stiu si cum sa dea cu piciorul in minge, cum sa faca bulgari de zapada si cum sa se joace 2 chestii pe tableta sau sa isi puna desene animate pe pc/youtube. Om vedea mai tarziu restul...

Presupun ca, in timp ce copii "vazuti" de tine ca faceau bulgari din zapada, nu isi foloseau si tabletele sa joace "2 chestii pe tableta".

Edited by gabicen, 06 May 2014 - 02:26.


#59
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Mai era si acel joc "osul" (parca). Desenai un os mare pe asfalt (stil sotron) si trebuia sa alergi prin el, de la un capat la altul, fara sa iesi din interiorul osului...in timp ce erai luat la impinsaturi, suturi de prieteni din afara osului.
Sau cum gaseam sticle din plastic de 500ml/1l, le umpleam partial cu pamant/nisip si jucam fotbal. De multe ori, era chiar mai distractiv fata de o minge reala.
Eu, mai aveam obiceiul sa caut baterii/acumulatori auto. Luam plumbul din ele, il topeam, si il turnam in forme, in capace de metal.
Leapsa era ceva nelipsit.
LE odata am gasit un filtru de ulei. Ne-am chinuit (eu si gasca) o zi intreaga sa-l spargem, sa vedem ce este inauntru.
In alta zi am strans (eu cu gasca) sticle, le transfoasem in cioburi si le-am pus de-a latul unei strazi (zona rezidentiala, unde se circula incet). Ne ascundeam dupa niste garduri vii (pe timpul ala erau garduri vii, nu moarte) si radeam de soferii care opreau si faceau curatenie dupa noi...
Mai trebuie sa spun cum mestecam smoala in loc de guma de mestecat?

Edited by Lolopoco, 06 May 2014 - 03:26.


#60
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

View Postgabicen, on 06 mai 2014 - 02:17, said:

Presupun ca, in timp ce copii "vazuti" de tine ca faceau bulgari din zapada, nu isi foloseau si tabletele sa joace "2 chestii pe tableta".
Nu prea ai cum folosi tableta in timp ce faci bulgari :( doar un streaming online poti urmarii.

View Postflorinel, on 05 mai 2014 - 17:39, said:

Tin sa te contrazic. Nu au devenit mai destepti copiii din ziua de azi, au devenit dependenti de tehnologie. Habar nu au sa mai faca calcule "din cap" sau pe hartie, doar cu calculatorul de la telefon. Nu mai stiu sa vorbeasca limba romana, folosesc "decat" in loc de "doar", nu mai vorbesc de felul in care scriu....Nu mai au interes pentru dezvoltarea personala, nu mai socializeaza decat online - face to face nu-s in stare sa schimbe 2 vorbe inteligente, sa identifice niste interese comune pentru o discutie....Cultura generala 0  - pentru ca orice vor sa afle, gasesc pe net, de-a gata.
Intreaba un absolvent de liceu de Palade, legea lui Arhimede sau principiile mecanicii newtoniene. Eu am aproape 40 de ani si inca le mai stiu, din liceu....
- Daca se intampla o catastrofa si se rupe accesul la tehnologie -  copiii din ziua de azi, aia protejatii, desteptii lu` mama pe net - vor muri de foame, sete...se vor rataci aiurea prin pustietati..
Dependenti de tehnologie suntem cu totii aproape si aproape indiferent de domeniul de activitate. Nu e ceva rau asta. Calculele de fel nu mai renteaza a fi facute pe hartie in zilele noastre, le faci mult mai repede cu calculatorul de pe telefon, nu are sens bataia de cap si pierderea de timp + riscul de a gresi crescut. Nu mai sunt vremurile ce au apus, ne adaptam tehnologiei actuale. La fel si in cazul culturii generale, nu mai e util sa tinem minte lucrururi de care nu avem nevoie foarte rar sau niciodata, exista internet si google. Noi ca fiinte umane trebuie sa ne concentram pe lucrurile/munca ce nu pot fi facute de calculatoare, nu sa invatam sa facem mai greu niste lucruri ce se pot face mai usor cu telefonul sau calculatorul.

Daca se intampla vreo catastrofa si sa nu mai existe tehnologie cam toata lumea va muri de foame, sete, etc. nu doar copii actuali, nici adultii nu am duce-o cu nimic mai bine. Dar daca si cu parca se inecau pe o barca, noi traim in prezent, in era in care totul depinde de tehnologie si in care daca esti inadaptat tehnologic nu supravietuiesti sau o faci, dar mult mai greu.

Edited by LunaCrystal, 06 May 2014 - 17:47.


#61
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
cred ca mi-ar da o lacrima daca as intreba un copil daca l-as intreba de ce nu se joaca ratele si vanatorii sau ascunselea si mi-ar raspunde "ce-i aia ?"

#62
wanilia144

wanilia144

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 25.03.2018
Cred ca ar fi mai potrivit sa-l pun aici.

Fiind nascut dupa 1990, pot sa zic ca am apucat sa traiesc copilaria de altadata prin preajma aniilor 2000.    
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H7vP73sLQxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by wanilia144, 03 April 2018 - 20:39.


#63
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View PostDaian95, on 30 aprilie 2014 - 17:32, said:

S-au dus vremurile frumoase. Cei nascuti pana in anul 1995 inca au prins acea copilarie frumoasa, ,,nepoluata'' de atata tehnologie. Copiii devin din ce in ce mai ciudati si tot mai putin rationali, peste cativa ani cine va lua BAC-ul chiar va fi apreciat. Nu mai exista acea placerea de a te juca, pe care noi o aveam in trecut.

Locul de joaca de afara s-a mutat in fata calculatorului, iar efectele se vad.

Nu era nimic extraordinar, haideti sa fim realisti. Este extraordinar doar pentru ca privim din perspectiva de acum. Ce fericire era aia sa te dai toata ziua pe un placaj cu rulmenti si sa balesti la gigel fiu de emanat al revolutie care i-a cumparat tacsu masinuta electrica. Sau sa balesti la o cofetarie plina cu bunatati, tu pacalindu-ti foamea cu niste prapadite de eugenii. Toata copilaria mea am visat la masinute teleghidate, apoi semicursiere, motoscutere, jocuri sega sau mai stiu eu ce, video, televizor color.  N-am avut nimic din toate astea decat asa sporadic dar cica eram foarte fericit pentru ca bubuiam carbid, suflam in tevi de pvc cornete de hartie, jucam tara vrem ostasi.

Vremurile alea "frumoase" sunt doar semne ale trecerii anilor si ca semnam condica la categoria babaläci juniori. Deocamdata.
Fiecare generatie are ceva de reprosat celei anterioare si invers. O sa vedeti peste vreo 20 de ani cum o sa regerete unii vremurile fericite in care navigau pe feisbuc, trolau scriau pe softpedia sau mai stiu eu ce.

Edited by Dormi_Hete, 03 April 2018 - 21:46.


#64
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
nu mai exista maidanul ....nu mai exista loc , nu mai exista timp ,...
eu , la 9 ani mergeam cu tramvaiul 6 statii pe drum casa-scoala . de neacceptat azi ...
de la 9- 10 ani cunosteam locul in jurul blocului pe o raza de 2-3-4 km . de neacceptat azi ...
minge o mai loveam si de masinile  din parcare . absolut de neacceptat azi , de neinchipuit azi .....
aveam genunchii zdreliti , palmele zdrelite , capul spart . azi nu este acceptat .
aveam masinute , tractorase , stiam sa facem tuneluri prin pamant si parcari pentru masinute . azi nu exista aplicatii pentru asa ceva , iar in pamant sunt microbi .
mancam fructe direct din copac , ceapa din pamant , rosii si altele direct din gradina . azi  nu se poate ...
ne bateam in fiecare saptamana , fara sa ne stie parintii si fara sa-si dea sfaturi si injuraturi unii altora  ..... azi auzim cat de educati sunt unii si needucati sunt altii
jucam fotbal , alergam cu celebrii Dragasani . azi nu se poate ....
duceam gunoiul si bateam covoare , urcam pe scari ( cateodata si pe intuneric ) in bloc turn 7-8-9  etaje.   azi ...?
iarna aveam o sanie mai grea decat mine , ( daca ! ) veneam acasa inghetat , ma schimbam si ieseam iar. azi , nu se uda , nu se ingheata ....
mergeam la liceu , pe ger , pe zapada , pe arsita , pe jos . azi , nu se poate .....
nu eram insotit si supravegheat afara de parinti , bunici , matusi , rude si neamuri  ..... azi sunt mai multi adulti afara decat copii ...
am baut , am fumat , am f...t , am batut , am luat bataie .
am fost premiant , am urmat cel mai bun liceu din oras . parintii veneau la scoala generala doar la sedinte , iar la liceu cred ca doar la 2 sedinte in 4 ani . fisa de inscriere la liceu am dus-o singur ( de fapt cu un prieten , coleg in generala si coleg apoi la liceu , si el tot neinsotit ) , la examenele de treapta I si  treapta a -II-a nu am fost insotit . Parintii erau la munca . Nu existau invoiri , scuze si program facut dupa cum stranuta copilul.
am terminat Academia economica  , am un job bun, familie , prieteni , casa  , fara cercetari penale , fara cazier .
acum , asa ceva nu se mai poate .
parintii s-au tampit , au uitat cum au crescut .

Edited by chiriac_marius_antonio, 04 April 2018 - 12:51.


#65
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Primul lucru e traficul infernal si tampitii care merg cu masina. Eu jucam "victoria" in fata blocului, iar poarta erau doi pomi intr-o parcare. Pomii s-au dus, iar vechea parcare e acum mai tot timpul plina. In plus la fiecare 2-3 minute vine, pleaca o masina. Nu se mai poate juca.

Cand am fost in grupa mare, parintii au dat biletel educatoarei ca pot pleca singur acasa. Erau 100 metri, strada aproape pustie. Acum sansele ca un copil de 5-6 ani sa treaca strada si sa fie lovit de o masina au crecut considerabil. Masini parcate peste tot, vizibilitate redusa, iar tineri nelinistiti cu cazane pe patru roti sunt mai peste tot. Le e greu copiilor sa si mearga pana la locul de joaca.

Astfel ca parintii au inceput sa ii tina tot mai mult in casa, iar ei ce sa faca? Mai un PC, o tableta, un telefon ...

#66
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Nu numai ca nu prea erau masini, dar erau o gramada de carute, si vorbesc aici de oras resedinta de judet. Unul din sporturile preferate era sa ne prindem de coada carutei ( un par lung din lemn sau metal din spatele carutei) pana te dadea jos proprietarul.

#67
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Si cand eram eu mic (sunt nascut in 1989), cel mai "smecher" dintre copii era unul care prin 98-2000 avea calculator acasa si jocuri. Toata lumea ar fi vrut asta si atunci, singura diferenta e ca erau mult mai rare.

Poate o data pe luna mai mergeam 3 copii pe la el si ne jucam pe calculatorul lui, era ceva care asteptam toti cu nerabdare. Deci, mentalitatea nu s-a schimbat in timp, ci usurinta accesului la calculator.

#68
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,569
  • Înscris: 07.12.2014
Nu stiu de ce copii vorbiti.  Ai mei abia asteapa sa iasa afara. Se aduna o trupa frumoasa de vreo 8-10 copii intre 7 si 11 ani in fiecare zi. Unii sunt de la casele de langa mine, altii de la blocurile din apropiere.  Cand sunt pe strada, cand pe la mine prin curte toti. Eu am probleme sa ii bag in casa seara. De iesit afara se rezolva instant.
  Imi aduce aminte de copilaria mea. Asa eram si noi.

Edited by PoeOvidiu, 17 April 2018 - 07:46.


#69
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Destule "nu erau". Nu erau pedo, ca am impresia ca ii dezmembra Militia daca ii prindea. Nu erau tineri spargatori de sticle de bere din sticla in fata blocului sau in parcuri, ca sa aiba plozii in ce se taia. Nu erau puradei care sa se cace si sa se pise in locurile de joaca. Nu erau boschetari care sa faca acelasi lucru, in parcuri, in blocuri, in fata blocurilor. Nu erau maidanezi care sa-ti muste plodu' de maini sau de cur si sa-ti lase sirag de cacati pe alee, alaturi de patrupedele cu stapan.

View PostPoeOvidiu, on 17 aprilie 2018 - 07:44, said:

Nu stiu de ce copii vorbiti.  Ai mei abia asteapa sa iasa afara. Se aduna o trupa frumoasa de vreo 8-10 copii intre 7 si 11 ani in fiecare zi. Unii sunt de la casele de langa mine, altii de la blocurile din apropiere.  Cand sunt pe strada, cand pe la mine prin curte toti. Eu am probleme sa ii bag in casa seara. De iesit afara se rezolva instant.
  Imi aduce aminte de copilaria mea. Asa eram si noi.

Idem. Ceea ce nu schimba ce am scris anterior.

#70
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,569
  • Înscris: 07.12.2014

View PostSteetch, on 17 aprilie 2018 - 15:56, said:


Idem. Ceea ce nu schimba ce am scris anterior.
  Poate la oras. La tara  lumea e mai civilizata chiar daca avem doar 8Km pana in centrul Clujului.  Nu avem nici spargatori de seminte si sticle, nici urme de patrupede. Lumea e chiar ok in tot cartierul . Si e cartier nou.

#71
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Jucatul afara a fost o timpenie din care sint curios ca am scapat cu viata, de fapt asa noroc am avut ca nici macar nu mi-am rupt vreun os. Pe linga jocurile "normale", cum ar fi fotbal la bari de batut covoare si alte timpenii, jucatul afara continea chestii de genul

- jocul de-a carate, adica ne imparteam in doua gasti si ne bateam mai mult sau mai putin in joaca, iar eu eram aproape cel mai mic din zona
- mersul pe santiere, prin cladiri in constructie, inclusiv sarit de la etajul 2 pe morman de nisip
- mers pe acoperisurile blocurilor, inclusiv trecere de pe un bloc pe altul, prin saritura de aproximativ 1m
- mers prin combinat (siderurgic), in cautare de rulmenti (pe care ii spargeam daca reuseam, pentru bile), era un film chinezesc unde unu arunca cu bile si tot invirtea doua biloace in mina, toti voiam sa fim ca ala
- jocul de-a duelul cu pietre, adica stateam la 20-30 de metri distanta si aruncam cu o piatra unu dupa celalalt si trebuia sa ne ferim
- spartul becurilor de pe stilpi cu prastie confectionata din creanga de alun in Y, cautata cu sirg prin dracu stie ce boscheti, curelusa elastica de la masca de gaze pe care o aveau parintii in dulapul de pe balcon, impreuna cu restul kitului de supravietuire in caz de razboi lol, iar ca proiectile, bile de minereu de fier adunate de sub banda transportoare si apoi spalate in chiuveta, fara sa vada parintii ce dracu fac
- confectionare buzdugan din coada de matura si smoala topita din ditamai cazanul pe care-l foloseau la izolarea blocului, lasat absolut complet nesupravegheat
- batalii cu cornete, in urma carora am luat una fix in ochi, de-am primit niste picaturi care ajungea in gura si erau ca dracu de amare
- puscatul de capse pirotehnice de la aparatele de batut cuie in beton, aveam la scoala unul desfigurat, care se pare ca nu avusese noroc
- puscatul cu carbid
- bataie cu sabii facute din brazii de craciun


Asta la oras, la tara putem spicui:
- urcatul in cei mai inalti nuci, aflati in cele mai cretine pante, practic stateam in nuc si mincam nuci verzi pe care le desfaceam cu un briceag (odata mi-a trecut briceagul prin  nuca si mi-a facut o megataietura intre degete pe care o vad si acuma cit se poate de bine, noroc ca atunci eram la sol)
- aruncatul cu cutitul in usa cotetului, cu ocazionalele rateuri si ricoseuri care faceau cutitul sa zboare inapoi catre mine
- urcatul pe casa si saritul de pe casa, fara motiv
- bunicu-mio era rotar, atelierul lui era plin de chestii care pot omori un copil, ma jucam cu toate de la gradinita, barda, rindele, cutitoaie, topoare, polizor, nu mai zic de toate lemnele si lemnoaiele care iti puteau cadea in cap, iar cind am crescut un pic am invatat sa pornesc strungul electric, care necesita infasurarea unui cordon in jurul axului, pornirea curentului si apoi o smucire sanatoasa (chiar bunicu-mio m-o invatat lol)
- mersul pe coada carutei, care intre timp devenise "straif", adica aveau roti de masina si evident ca prindeau superviteze prin zona pe la mine unde eram in panta, asta coroborat cu masini care veneau fix in spate, practic insemna ca o miscare gresita si esti cam mort, ceea ce s-a si intimplat unora

Cind ii aud pe idioti ca tabletele sint un pericol pentru copii imi vine sa ma sparg de ris :lol:

Acuma exista alte probleme, exista cele 10 miliarde de masini, majoritatea conduse de imbecili, exista pedofilii criminali care-ti iau copilul, il violeaza si-l arunca intr-un beci pe undeva, chestii din-astea care nu tin neaparat de cit de timpit e copilul...

#72
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostMosotti, on 06 mai 2018 - 10:34, said:

Jucatul afara a fost o timpenie din care sint curios ca am scapat cu viata, de fapt asa noroc am avut ca nici macar nu mi-am rupt vreun os. Pe linga jocurile "normale", cum ar fi fotbal la bari de batut covoare si alte timpenii, jucatul afara continea chestii de genul

- jocul de-a carate, adica ne imparteam in doua gasti si ne bateam mai mult sau mai putin in joaca, iar eu eram aproape cel mai mic din zona
- mersul pe santiere, prin cladiri in constructie, inclusiv sarit de la etajul 2 pe morman de nisip
- mers pe acoperisurile blocurilor, inclusiv trecere de pe un bloc pe altul, prin saritura de aproximativ 1m
- mers prin combinat (siderurgic), in cautare de rulmenti (pe care ii spargeam daca reuseam, pentru bile), era un film chinezesc unde unu arunca cu bile si tot invirtea doua biloace in mina, toti voiam sa fim ca ala
- jocul de-a duelul cu pietre, adica stateam la 20-30 de metri distanta si aruncam cu o piatra unu dupa celalalt si trebuia sa ne ferim
- spartul becurilor de pe stilpi cu prastie confectionata din creanga de alun in Y, cautata cu sirg prin dracu stie ce boscheti, curelusa elastica de la masca de gaze pe care o aveau parintii in dulapul de pe balcon, impreuna cu restul kitului de supravietuire in caz de razboi lol, iar ca proiectile, bile de minereu de fier adunate de sub banda transportoare si apoi spalate in chiuveta, fara sa vada parintii ce dracu fac
- confectionare buzdugan din coada de matura si smoala topita din ditamai cazanul pe care-l foloseau la izolarea blocului, lasat absolut complet nesupravegheat
- batalii cu cornete, in urma carora am luat una fix in ochi, de-am primit niste picaturi care ajungea in gura si erau ca dracu de amare
- puscatul de capse pirotehnice de la aparatele de batut cuie in beton, aveam la scoala unul desfigurat, care se pare ca nu avusese noroc
- puscatul cu carbid
- bataie cu sabii facute din brazii de craciun


Asta la oras, la tara putem spicui:
- urcatul in cei mai inalti nuci, aflati in cele mai cretine pante, practic stateam in nuc si mincam nuci verzi pe care le desfaceam cu un briceag (odata mi-a trecut briceagul prin  nuca si mi-a facut o megataietura intre degete pe care o vad si acuma cit se poate de bine, noroc ca atunci eram la sol)
- aruncatul cu cutitul in usa cotetului, cu ocazionalele rateuri si ricoseuri care faceau cutitul sa zboare inapoi catre mine
- urcatul pe casa si saritul de pe casa, fara motiv
- bunicu-mio era rotar, atelierul lui era plin de chestii care pot omori un copil, ma jucam cu toate de la gradinita, barda, rindele, cutitoaie, topoare, polizor, nu mai zic de toate lemnele si lemnoaiele care iti puteau cadea in cap, iar cind am crescut un pic am invatat sa pornesc strungul electric, care necesita infasurarea unui cordon in jurul axului, pornirea curentului si apoi o smucire sanatoasa (chiar bunicu-mio m-o invatat lol)
- mersul pe coada carutei, care intre timp devenise "straif", adica aveau roti de masina si evident ca prindeau superviteze prin zona pe la mine unde eram in panta, asta coroborat cu masini care veneau fix in spate, practic insemna ca o miscare gresita si esti cam mort, ceea ce s-a si intimplat unora


Cred ca sufereai de adhd, altfel nu-mi explic. Nu toti faceau atatea nazbatii. Erau si jocuri mai potolite, nepericuloase.

Daca eram mama ta, bateam la tine ca la fasole, ca sa te inveti minte! Posted Image

Edited by Laberta, 06 May 2018 - 10:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate