Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce nu se mai joaca copiii "afara din casa"?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006
Ca sa fiu inteles: ma refer la copiii care locuiesc in orase, la bloc.

Cand eram copil ne jucam, noi copiii din cartierul de blocuri Drumul Taberei - Bucuresti (in functie de varsta/sex): castel, laptegros, tara-tara-vrem ostasi, dea va-ti ascunselea, capra, sotron, tenis cu piciorul, fotbal pe strada, taranu' e pe camp, etc, etc.
Vara ne uita Dumnezeu pe afara si pe la 9-10 seara incepeau mamele sa strige de pe balcon dupa noi sa venim in casa. In mod normal aveam "avocati" din gasca de joaca care strigau la mame ceva de tipul "mama lu' Gigi, il mai lasi pe Gigi afara 5 minute?".

Cand venea iarna cu zapada, construiam oameni din zapada, cazemate sub zapada, ne bateam cu bulgarii, ne scoteam sanile afara si ne trageam unii pe altii, faceam tren din sanii, ne faceam pe trotuar pista de dat pe gheata (pe care unii adulti puneau sare a doua zi ca sa nu alunece), veneam in casa plini de zapada lipita pe haine, cu manusile ude si rosii in obraji.
Fata mea, care are acum 27 ani, a apucat sa joace sotron, floarea, etc si sa fie strigata de la balcon ca sa vina in casa (eventual plina de zapada lipita pe haine)

Acum spatiile dintre blocuri sunt lipsite de harmalaia copiilor care se jucau in trecut. Exista spatii de joaca amenajate intre blocuri, cu leagane, unde fiecare parinte isi supravegheaza copilul. Asta iarna, cand era zapada mare, am vazut (doar) un copil care se juca singur cu zapada de langa bloc, supravegheat de mama (o vecina de pe scara). Chiar am comentat cu vecina: "vad in sfarsit si eu un copil care se joaca cu zapada". Nu am vazut nici macar o sanie trasa de un parinte sau de un copil.

Deci: de ce nu se mai joaca copiii afara din casa? De ce nu mai "socializeaza" copiii? - ca sa folosesc un termen la moda.
---
P.S.:  stiu ca am "mancat" un "i" din titlul subiectului dar nu am cum sa corectez/editez greseala

Edited by gabicen, 30 April 2014 - 16:36.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pentru ca facebook.

#3
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
In romania nici macar nu prea mai sunt copii mici.
Oare se mai face sex?

#4
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Se face. Ne f***te guvernul pe toți.

#5
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
Pentru ca n-au parinti care sa-i invete asta pentru ca n-au timp paintii; nu toti copii nu se joaca.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru ca parintii in loc sa le cumpere minge, role, bicicleta, le ia tableta, Xbox, etc

masinile s-au inmultit foarte tare si alea in mers si alea stationate (nu prea mai e loc, dar asta nui scuza)

Edited by Nero-d, 30 April 2014 - 16:35.


#7
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 spider_zero_sapte, on 30 aprilie 2014 - 16:32, said:

Se face. Ne f***te guvernul pe toți.
Potenta maxima la guvernul asta.
Am cativa copii, pe stada mea. Trebuie sa le explici regulile oricarui joc tampitel.
Habar nu au sa deseneze un sotron.
Fetitele nu stiu ce este o coarda, iarna, copii nu se urca pe o sanie decat daca este sanie de plastic si daca are paturica .

Edited by maramicuip, 30 April 2014 - 16:38.


#8
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Parinti excesiv de grijulii si de prosti.

Am facut căcuță, am făcut pișulică... le-aș da un glont in cap...

Eu cand imi juleam genunchii sau luam cate o izbă... nu mai era o tragedie, te caleai, ieseai afara, masinute, cu mingea, in cort cu fetilele, apoi in scara blocului cu mana prin chilotii lor, era viata,...

Acum...

#9
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,824
  • Înscris: 31.10.2010
Pentru ca tehnologie. Am fost prin oras azi si vad in parc multi copii cu niste batrani (bunicii lor cred), toti cu tablete si telefoane. Ghici ce faceau? Se jucau angry birds, real racing 3 si alte jocuri de genu'. Nu ma intrebati cum mi-am dat seama ce jocuri sunt, la ce sunet aveau tabletele alea date la maxim mi-am dat repede seama ce se joaca. Daca si batranii incurajeaza asta... Unul era cu o minge in mana si se ruga de toti sa se joace. A vazut ca nu reuseste, a inceput sa planga, a luat o tableta si a inceput sa se joace...

#10
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Daca ar sti mamicile actuale cate rame am mancat eu........

#11
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Mai asa era exact cum zice Gabi, ce distractie ce nebunie!
Faceam mese de Ping-Pong din placaje de pe santier si jucam toata vara.
Stateam la strand de dimineata pina dupa amiaza, nici mincare nu ne trebuia.

Jucam tenis cu piciorul in parcare, era aproape goala parcarea cind aveau ai mei masina, acum sint smecher ca am locul meu.
Ce vremuri, ce amintiri!

#12
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014

 maramicuip, on 30 aprilie 2014 - 16:40, said:

Daca ar sti mamicile actuale cate rame am mancat eu........

Bine ai venit in club.

Adevarul este ca eu le scoteam .... dar erau destul de gustoase.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Not on App Store

#14
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Exact asa cum o descrii tu, a fost si copilaria mea, in jurul anului 2000. Asta a tinut pana prin scoala generala, cand am pus mana pe carte / invatat.
Ore intregi bateam cartierele. Cand te gandesti acum ce permisivi erau parintii. Ce-i drept au fost si pericole: a trecut o bicicleta peste mine, luxatii brat + mana in ghips, genunchi juliti  si eram aproape sa ajung sub sinele unei sanii intr-o iarna.
Incepand cu varsta de 12-13 ani am renuntat treptat, si am fost atras de scoala, studiu, dupa cum ziceam.
Pe cand camarazii mei de atunci tot pierde-vara au continuat sa fie o vreme. Bine, nu au ajuns sa termine liceul cei mai multi dintre ei.

Edited by s-brody, 30 April 2014 - 16:49.


#15
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Tehnologia!

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 don_dannielo, on 30 aprilie 2014 - 16:44, said:


[ http://37.media.tumblr.com/45840f55b64ef4a706741fcf7a3b2791/tumblr_n448tgXPUc1tycj7ao1_1280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

 ofi_tm, on 30 aprilie 2014 - 16:32, said:

Pentru ca n-au parinti care sa-i invete asta pentru ca n-au timp paintii; nu toti copii nu se joaca.

Tatal meu pleca dimineata la 6 dimineata la munca si venea cel mai devreme pe la 7 seara - lucra ca maistru care instala "macarale turn" pe santierele care au ridicat cartierele de blocuri din Bucuresti. Mama lucra mai lejer ("cu publicul") doar doua zile pe saptamana venea la 8 seara acasa.

Nu parintii ne invatau jocuri de pe strada ci acestea se transmiteau automat din generatie in generatie de la un copil la altul.
Nu eu am invatat-o pe fata mea (acum are 27ani) sa joace "frunza" sau "elasticul" sau sa vina plina de zapada in casa si sa ma puna sa-i lustruiesc urgent talpicile de la sanie fiindca "nu aluneca bine" ca sa iasa iarasi repede afara.

Edited by gabicen, 30 April 2014 - 16:55.


#18
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Nu pot sa uit niciodata rulmentii. Eram fascinati de viteza.
2 cuie si o scandura, o panta cat mai abrupta si capete julite.
Exista dumnezeul prostilor? In generatia mea nu am vazut decat 3 maini rupte.
Exploziile
Mama -mea , cate spray-uri am bubuit.
Carbitul miroase extraordinar.

Edited by maramicuip, 30 April 2014 - 16:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate