Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
561 replies to this topic

#307
Eugeniu

Eugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.09.2005
Va salut !

Va cer o părere . Doresc sa folosesc postul interior de la interfonul de bloc pentru o comunicare ....dincolo de use . Crezând ca este analog , mi-am zis ca nu poate fi o problema sa-l modific un pic și sa meargă . Când l-am desfăcut am constatat ca placa este  : CIM.150.Pas , digitală . Fără o schema nu ma apuc sa improvizez .
1. Credeți ca se poate realiza ? Sa folosesc in continuare interfonul normal , iar când suna cineva la usa , sa-l comut și sa comunic cu cel de la usa mea .
2. Aveți totuși o schema ?

Cu mulțumiri ,

Edited by Eugeniu, 20 March 2018 - 18:08.


#308
91dany

91dany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.12.2014
Buna ziua,

Imi poate spune si mie cineva, ce model de sursa este in poza atasata si daca mai pot gasii pe undeva?
Multumesc anticipat.

Attached Files



#309
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014

 Eugeniu, on 20 martie 2018 - 18:08, said:

Va salut !

Va cer o părere . Doresc sa folosesc postul interior de la interfonul de bloc pentru o comunicare ....dincolo de use . Crezând ca este analog , mi-am zis ca nu poate fi o problema sa-l modific un pic și sa meargă . Când l-am desfăcut am constatat ca placa este  : CIM.150.Pas , digitală . Fără o schema nu ma apuc sa improvizez .
1. Credeți ca se poate realiza ? Sa folosesc in continuare interfonul normal , iar când suna cineva la usa , sa-l comut și sa comunic cu cel de la usa mea .
2. Aveți totuși o schema ?

Cu mulțumiri ,

Nu cred ca merita chinul ... si nu cred ca merge sa modifici doar putin

 91dany, on 21 aprilie 2018 - 14:33, said:

Buna ziua,

Imi poate spune si mie cineva, ce model de sursa este in poza atasata si daca mai pot gasii pe undeva?
Multumesc anticipat.

Sursa aia e de tehnoton sau resel.
Cineva a facut un scurt la unul din becuri si cand a busit releul care aprinde lumina a mai busit probabil si altceva. Oricum e in topicul de ELECTRA deci nu prea are ce cauta
Merge reparata dar pretul e in functie de cat considera fiecare ca ii valoreaza munca
EDIT: sunt mari sanse sa fie sursa de ICPE dar astea sunt compatibile majoritatea din ce tin minte deci nu prea poti fi sigur pana nu apelezi la cineva specializat

Edited by 0absolut, 25 April 2018 - 21:11.


#310
smartquickcommunication

smartquickcommunication

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2008
Buna ziua ,

ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de interfonul Electra IA-02, din casa ? Nu a fost setat niciodata de cand locuiesc aici, initial am crezut ca este defect , deoarece cand tastam nr ap aparea post inexistent , deci nu mai era programat. Intamplator am descoperit ca daca tastez 0 , suna la mine. A functionat cateva luni , iar acum cand tastez 0 apare probleme la postul selectat, post blocat.

In casa se aude un scurt bazait si se aprinde pt 1 sec butonul de deschidere usa, cel din stanga. Si atat. Daca apas simultan ambele butoane de cateva ori aud in difuzor zgomot de afara de la postul principal de la scara.

Deci ce butoane sunt blocate ? Fizic nu sunt blocate , daca apas pe ele se aprind. L-am desfacut, scos firele, pus la loc, l-am curatat de praf dar tot la fel face ... adica nu mai functioneaza. La ar trebui sa ma mai uit?

Multumesc !

#311
xitgl

xitgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 01.05.2018
Salut. Daca jos iti aparea mesajul pe ecran cu "post inexistent" , in casa nu ai cum sa ai post IA02 deoarece acestea nu sunt compatibile cu instalatiile digitale , cele cu display. Cel mai probabil nu ai postul programat si va trebuie sa il programezi. Insa pentru asta iti trebuie parola panoului de afara si apoi intri in meniu si alegi optiunea : Adresa post. In acelasi timp tii apasat din casa butonul postului cu acces iar de afara tastezi pe panou indicativul apartamentului tau. Si daca postul e bun, trebuie sa iti dea un sunet prin care te anunta ca l-ai programat si ar trebui sa iti mearga. SUcces!

#312
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,

Am un bebe mic si un interfon electra. As vrea sa fac o mica chestie: in loc sa sune, sa imi activeze o telecomanda RF care sa imi trimta semnalul wireless la receptor (practic activeaza un releu...vad eu ulterior ce fac cu el).
Ideea e ca nu vreau sa mai sune interfonul si sa il trezeasca pe bebe. Stiu ca e o solutie sa il inchid dar...

Interfonul de afara arata ca cel din poza, cel din casa e dreptunghiular cu 3 butoane:
- vorbiti
- acces
- volum

As vrea ca atunci cand e pe "mute" sa imi activeze acea telecomanda.
Cum as putea sa fac? Cunostintele mele de electronica sunt limitate (foarte).

Attached Files



#313
ungureanudan

ungureanudan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2015
cine mai stie cum se programeaza un panou electra pam 99 ? are  jumper ptr intrare in program....

#314
stroedaniel37

stroedaniel37

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2016
Am si eu o problema cu un interfon ELECTRA PAM255.
Daca formez numarul apartamentului meu jos se aude cum suna (jos) dar in apartament nu suna nimic, dar daca actionez butonul pot sa deschid usa.
Aceeasi problema si la vecinul de palier.
Firma care a montat interfonul nu mai exista. Daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator.

#315
djboby

djboby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.06.2009

 joystick, on 03 iunie 2018 - 19:33, said:

Salut,

Am un bebe mic si un interfon electra. As vrea sa fac o mica chestie: in loc sa sune, sa imi activeze o telecomanda RF care sa imi trimta semnalul wireless la receptor (practic activeaza un releu...vad eu ulterior ce fac cu el).
Ideea e ca nu vreau sa mai sune interfonul si sa il trezeasca pe bebe. Stiu ca e o solutie sa il inchid dar...

Interfonul de afara arata ca cel din poza, cel din casa e dreptunghiular cu 3 butoane:
- vorbiti
- acces
- volum

As vrea ca atunci cand e pe "mute" sa imi activeze acea telecomanda.
Cum as putea sa fac? Cunostintele mele de electronica sunt limitate (foarte).


E destul de simplu un montaj care sa faca ce doriti. Atunci cind interfonul suna sau e utilizat pe borna PX are o tensiune mai mare de 8.2V, prin urmare puteti comanda chiar un releu direct sau puteti alimenta de acolo montajul telecomenzii RF.
Am atasat schema si o poza a cablajului de la postul interior al Interfonului Electra IA01, sper ca acela e cel pe care il aveti.

Attached Files


Edited by djboby, 30 August 2018 - 22:15.


#316
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Salut.
Cine ma ajuta cu o schema de cablare pentru un videointerfon Commax cu doua posturi cdv51m? (master-slave), un post exterior si actionare doua yale (una la poarta si una la usa de la intrare).
Ma gandeam asa:
-cablu ftp cat6 de la postul exterior la postul master si de la postul master la slave.
sursa ma gandeam s-o pun langa master si sa mai duc doua fire pana la yala de la poarta.
Cum fac sa actionez simultan si cealalta yala?
Multumesc.

Edited by GeorgeTrisina, 06 September 2018 - 13:01.


#317
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
mai duci 2 cabluri si la cealalta yala ?
Acum lasand putin gluma, si stiind ca sursa nu duce 2 yale in acelasi timp, poti sa pui un intrerupator "cap-scara" si apesi butonul de acces de 2 ori. a 2-a oara dupa ce apesi intrerupatorul (la com legi firul din sursa, la 1 iesirea la o yala iar la 2 cealalta yala). Presupun ca m-am facut inteles
Cat6 e ok exact cum ai spus

#318
robilaur

robilaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.06.2007
Buna,
De curand m-am mutat intr-un apartament nou, si am un interfon - interior IA01. Nu mergea deloc, nu suna, nu puteam vorbi, nu puteam da access, nimic era mort. Am schimbat firul care vine din distribuitorul de pe palier pana in interfon,am pus exact cum erau cele vechi, acum functioneaza aproape tot, pot vorbi, da access , suna tare.
Problema este ca nu aud persoana care este in capatul celalalt. Am pus difuzorul la ureche si se aude ceva dar extrem de incet. Mentionez ca in momentul cand suna suna tare...deci nu e de la difuzor.

Care ar putea fi problema?!

Multumesc anticipat.

#319
djboby

djboby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.06.2009

 robilaur, on 01 octombrie 2018 - 09:23, said:

Buna,
De curand m-am mutat intr-un apartament nou, si am un interfon - interior IA01. Nu mergea deloc, nu suna, nu puteam vorbi, nu puteam da access, nimic era mort. Am schimbat firul care vine din distribuitorul de pe palier pana in interfon,am pus exact cum erau cele vechi, acum functioneaza aproape tot, pot vorbi, da access , suna tare.
Problema este ca nu aud persoana care este in capatul celalalt. Am pus difuzorul la ureche si se aude ceva dar extrem de incet. Mentionez ca in momentul cand suna suna tare...deci nu e de la difuzor.

Care ar putea fi problema?!

Multumesc anticipat.


In mod normal cind interfonul nu e utilizat (standby) microfonul de la parter impreuna cu un amplificator transmite in permanenta catre posturile din apartament prin firul notat COMP vocea, zgomotele de la intrare. Puteti verifica acest lucru prin scurcircuitarea celor doua puncte aratate in figura de mai jos (incercuite cu rosu). Ar trebui sa se auda zgomotul starzii foarte bine. Daca tot nu se aude, mentinti scurtcircuitul pe punctele rosii si apoi scurcircuitati pe rind pe cele galbene si cele albastre. Verificati si in timp ce va apeleaza cineva de jos prezenta unei tensiuni intre 10 si 12 v pe borna PX.

Attached Files



#320
djboby

djboby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.06.2009

 djboby, on 01 octombrie 2018 - 10:47, said:

In mod normal cind interfonul nu e utilizat (standby) microfonul de la parter impreuna cu un amplificator transmite in permanenta catre posturile din apartament prin firul notat COMP vocea, zgomotele de la intrare. Puteti verifica acest lucru prin scurcircuitarea celor doua puncte aratate in figura de mai jos (incercuite cu rosu). Ar trebui sa se auda zgomotul starzii foarte bine. Daca tot nu se aude, mentinti scurtcircuitul pe punctele rosii si apoi scurcircuitati pe rind pe cele galbene si cele albastre. Verificati si in timp ce va apeleaza cineva de jos prezenta unei tensiuni intre 10 si 12 v pe borna PX.

Valoare tensiuni se verifica fata de borna MP care este masa montajului. De asemenea se poate verifica fara nici un scurtcircuit, in modul standby, conectind un difuzor sau o casca intre bornele MP si COMP ar trebui sa se auda foarte bine zgomotul strazii.

#321
laurandru

laurandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.11.2018
Salut,

Ma ajuta si pe mine cineva, va rog frumos?

Vreau sa schimb unitatea interioara interfon electra - este vorba despre o unitate veche..veche. Interfonul exterior al scarii blocului este un ELECTRA PES.A255 , iar in casa avem un Electra IA 01.

Vreau sa schimbam unitatea din casa cu  ELECTRA ATM.0S402.ELW04 (cel din Gama Touch Line)

Aveam cea mai mica sansa se ne iasa "combinatia"?!

Multumim anticipat!

PS - i-am sunat deja pe cei care au instalat interfonul pe scara, iar raspunsul a fost "nu se poate - trebuie schimbat tot sistemul, pe scara":(

#322
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
pot aparea probleme din cauza posturilor vechi. de obicei 2 din 10 se ard la instalarea noii unitati si decat sa riste instalatoru sa scoata ceva posturi si tot asa, mai bine iti zice ca nu merge. Daca isi ia in calcul pierderile care le poate avea doar montand unitatea exterioara o sa fie lumea nemultumita de pret. Oricum o da instalatorul, el e la mijloc si nu vrea sa se complice. Sincer sunt de acord cu el ca e mai bine sa schimbati tot. Nu stiu cate apartamente sunt pe scara dar nu cred ca pretul unei instalatii noi o sa depaseasca 5000 de lei. la 20 de apartamente ar fi decent... totul nou, garantie etc

#323
laurandru

laurandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.11.2018

 0absolut, on 18 noiembrie 2018 - 19:40, said:

pot aparea probleme din cauza posturilor vechi. de obicei 2 din 10 se ard la instalarea noii unitati si decat sa riste instalatoru sa scoata ceva posturi si tot asa, mai bine iti zice ca nu merge. Daca isi ia in calcul pierderile care le poate avea doar montand unitatea exterioara o sa fie lumea nemultumita de pret. Oricum o da instalatorul, el e la mijloc si nu vrea sa se complice. Sincer sunt de acord cu el ca e mai bine sa schimbati tot. Nu stiu cate apartamente sunt pe scara dar nu cred ca pretul unei instalatii noi o sa depaseasca 5000 de lei. la 20 de apartamente ar fi decent... totul nou, garantie etc


Multumesc de raspuns. Nu pot schimba doar unitatea mea interioara?! Intrebarea esentiala este daca pot "mufa" cablurile de la o unitate la alta ( sa schimb, in casa Electra IA 01 cu Electra ATM.0S402.ELW04) .
Pentru Electra ATM.0S402.ELW04 - conform specificatiilor e necesar cablu UTP cat 5e (AWG 24) sau UTP cat 6e (AWG 23); iar in casa, pe Electra IA 01 - pare a fi UTP cat 5e (AWG 24).

Attached Files



#324
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
nu merge. Nu incercati ''combinatii'' decat in momentul in care e absolut necesar. poate vor vecinii sa dea bani sa se schimbe toata instalatia. Media de viata ar trebui sa fie de 8 ani parca la ELECTRA. Alea au cel putin 10 ani (poate 15). Cum schimbam televizorul, telefonul etc trebuie sa ne obisnuim sa schimbam si ce e la comun gen un interfon, o usa la intrarea in bloc, o varuiala pe casa scarii etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate