Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Femeile si Artele Martiale/ Boxul/ Luptele etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

Poll: Arte Martiale Feminine (12 member(s) have cast votes)

Alegeti raspunsurile pe care le considerati cele mai adecvate!

  1. Toate femeile ar trebui sa practice Arte Martiale. (4 votes [9.52%] - View)

    Percentage of vote: 9.52%

  2. Unele femei ar trebui sa practice Arte Martiale. (4 votes [9.52%] - View)

    Percentage of vote: 9.52%

  3. Unele femei nu ar trebui sa practice Arte Martiale. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Nicio femeie nu ar trebui sa practice Arte Martiale. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Orice femeie ar trebui sa aiba dreptul de a practica Arte Martiale. (5 votes [11.90%] - View)

    Percentage of vote: 11.90%

  6. Numai unele femei ar trebui sa aiba dreptul de a practica Arte Martiale. (1 votes [2.38%] - View)

    Percentage of vote: 2.38%

  7. Nicio femeie nu ar trebui sa aiba dreptul de a practica Arte Martiale. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Orice femeie ar trebui sa aiba aceleasi drepturi si obligatii ca si barbatii in ceea ce priveste practicarea Artelor Martiale/ Boxului/ Luptelor etc. (5 votes [11.90%] - View)

    Percentage of vote: 11.90%

  9. Regulamentul competitiilor de Arte Martiale ar trebui sa fie identic atat pentru barbati cat si pentru femei. (3 votes [7.14%] - View)

    Percentage of vote: 7.14%

  10. Regulamentele competitiilor de Arte Martiale trebuie adaptate in functie de gen (masculin / feminin / masculin + feminin). (2 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  11. Consider ca este normal sa se organizeze competitii masculine de Arte Martiale. (4 votes [9.52%] - View)

    Percentage of vote: 9.52%

  12. Consider ca este normal sa se organizeze competitii feminine de Arte Martiale. (4 votes [9.52%] - View)

    Percentage of vote: 9.52%

  13. Consider ca este normal sa se organizeze lupte intre femei si barbati. (4 votes [9.52%] - View)

    Percentage of vote: 9.52%

  14. Femeilor ar trebui sa li se permita sa practice doar sporturi fara contact. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Femeilor ar trebui sa li se permita sa practice doar sporturi de semicontact. (1 votes [2.38%] - View)

    Percentage of vote: 2.38%

  16. Imi place sa urmaresc numai competitii masculine de Arte Martiale. (2 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  17. Imi place sa urmaresc atat competitii masculine cat si feminine de Arte Martiale. (1 votes [2.38%] - View)

    Percentage of vote: 2.38%

  18. Mi-ar placea sa pot urmari lupte organizate legal intre barbati si femei. (2 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  19. Nu am nicio opinie sau refuz sa imi exprim parerea. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Care sporturi de contact/ semicontact sunt mai adecvate femeilor?

  1. Artele Martiale Orientale in general: Karate, Judo, Ju-Jitsu, Muay Thai etc. (5 votes [26.32%] - View)

    Percentage of vote: 26.32%

  2. Wrestlingul / Luptele. (3 votes [15.79%] - View)

    Percentage of vote: 15.79%

  3. Boxul. (2 votes [10.53%] - View)

    Percentage of vote: 10.53%

  4. Artele Martiale Mixte (MMA). (6 votes [31.58%] - View)

    Percentage of vote: 31.58%

  5. Altele. (3 votes [15.79%] - View)

    Percentage of vote: 15.79%

  6. Nu am nicio parere sau refuz sa imi exprim opinia. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Care este sexul si preocuparile dumneavoastra?

  1. Sunt barbat si practic Arte Martiale sau Lupte sau Box etc. (5 votes [41.67%] - View)

    Percentage of vote: 41.67%

  2. Sunt barbat si nu practic Arte Martiale sau Lupte sau Box etc. (4 votes [33.33%] - View)

    Percentage of vote: 33.33%

  3. Sunt femeie si practic Arte Martiale (in general)... (2 votes [16.67%] - View)

    Percentage of vote: 16.67%

  4. Sunt femeie si practic un sport de contact sau semi-contact. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Sunt femeie si nu practic Arte Martiale sau Lupte sau Box etc. (1 votes [8.33%] - View)

    Percentage of vote: 8.33%

Vote Guests cannot vote

#37
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Post_-_, on 26 aprilie 2014 - 18:45, said:

Tu compari o sportiva disciplinata care munceste si face eforturi sistematice ca sa atinga un nivel inalt de performanta cu o tigancusa de 16 ani care injura la telefon in tramvai?

Vroiam sa punctez agresivitatea,care e prezenta in ambele activitati,si care mie imi displace profund sa o vad la o fata.

#38
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Diverse forme de agresivitate poti intalni in orice sport: fotbal, baschet, volei s.a.m.d. Cred ca la practicantii de arte martiale si box am intalnit o capacitate mai mare de autocontrol si respect fata de adversari decat in cazul practicantilor sporturilor de echipa enumerate (la care deseori agresivitatea sau violenta este indreptata chiar impotriva propriilor parteneri). Nu ai intalnit astfel de situatii?

#39
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Post_-_, on 26 aprilie 2014 - 19:05, said:

Diverse forme de agresivitate poti intalni in orice sport: fotbal, baschet, volei s.a.m.d.
Nu neg asta,dar in cazul sporturilor de contact,esenta insasi e agresivitatea,scopul e de al rani/incapacita in mod direct pe celalalt.

#40
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Post_-_, on 26 aprilie 2014 - 19:05, said:

Cred ca la practicantii de arte martiale si box am intalnit o capacitate mai mare de autocontrol si respect fata de adversari
Asta e doar vrajeala tipica trambitata de orice antrenor si sportiv, dar realitatea ii contrazice frecvent.
Majoritatea practicantilor de sporturi de contact au "mintea scurta", foarte multi provin din medii sarace si au mai lipsuri in educatie... pentru ei primeaza legea celui mai tare.
Un caz recent si concludent: http://www.evz.ro/lo...au-trecut-.html
Chiar si sportivii ajunsi la cel mai inalt nivel de performanta o comit: Valuev i-a dat un pumn unui bodyguard de l-a trimis direct in spital, Badr Hari caftea tot ce prindea, de la agenti de paza pana la patroni de echipe de fotbal, a facut si puscarie, Thiago Silva e acuzat de tentativa de omor, etc... exemple sunt nenumarate.

#41
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Exceptiile confirma regula. Daca nu ar fi existat si cativa care sa-si dea in petic nu ai fi constient de marea majoritate care nu o fac.

#42
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postvictor_tree, on 26 aprilie 2014 - 19:09, said:

Nu neg asta,dar in cazul sporturilor de contact,esenta insasi e agresivitatea,scopul e de al rani/incapacita in mod direct pe celalalt.

Scopul este sa invingi conformandu-te unor reguli.
De acord. Agresivitatea este implicita in sporturile de contact. In schimb, in alte sporturi agresivitatea este prezenta fara a fi implicita, uneori devenind mai grava, chiar devastatoare. De exemplu, cati sportivi care nu practica sporturi de contact, de la fotbalisti pana la piloti de curse, nu au fost incapacitati de adversari (uneori chiar cu buna intentie)? In anumite sporturi de contact te poti proteja tocmai in vederea evitarii accidentarilor (box, scrima s.a.m.d.). In schimb, in multe alte sporturi agresivitatea (manifestata cu intentie sau fara intentie) pe cati sportivi nu i-a lasat invalizi? Cand un fotbalist 'profesionist' vede mingea loveste cu gheata unde crede ca va ajunge mingea fara sa ii pese ca poate fi coloana, capul sau genunchiul cuiva, in timp ce un fotbalist 'amator', poate ca, din precautie, va evita o lovitura care sa il puna in pericol pe altul. Daca un fotbalist nimereste pe cineva in loc de minge zice ca este vina aluia.

#43
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Post_-_, on 27 aprilie 2014 - 08:10, said:

Exceptiile confirma regula..
Sunt prea multe "exceptii", deja nu mai vorbim de 2-3 cazuri izolate...

View Post_-_, on 27 aprilie 2014 - 08:10, said:

Daca nu ar fi existat si cativa care sa-si dea in petic nu ai fi constient de marea majoritate care nu o fac.
Noi aflam doar de prostiile marilor sportivi, care prezinta interes pentru presa. Cele comise de marea majoritate raman necunoscute sau ajung, eventual, la stirile de la ora 5.

Dar ne-am cam indepartat de subiectul initial al thread-ului, care mi se pare mai interesant decat o dezbatere despre violenta (gratuita sau nu) a practicantilor de sporturi de contact.
Un aspect interesant, omis in chestionar si in topic, este legat de femeile care se intretin practicand aceste sporturi (in special wrestling) intr-un cadru "particular". Printre ele sunt numeroase foste sportive, care ofera sesiuni de wrestling incepand de la simple tavaleli pana la lupte semi-competitive, sau chiar mai mult, daca te tine. Multe fete s-au prins ca pot castiga mai bine din astfel de activitati decat din sportul propriu-zis si si-au diversificat "oferta". Nu e un segment foarte dezvoltat inca (comparativ cu Ungaria, de ex) dar s-a format si la noi o piata destul de inchegata.

#44
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Corect. Insa macar am lamurit cat de cat problema agresivitatii.

Desigur, exista si femei care se intretin din practicarea acestor 'sporturi' intr-un cadru privat ceea ce este bine. Reprezinta o sursa de venit, in cel mai rau caz fiind doar o sursa suplimentara de venit care nici ea nu este rea.

As vrea, totusi, sa revin si la intrebarea care m-a motivat sa deschid acest topic. Voi reformula intrebarea:

Ce argumente pro sau contra putem aduce unui parinte care urmeaza a se decide daca va permite sau nu fiicei sa practice un sport de contact?

#45
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Daca vorbim de argumente e clar ca avem de-a face cu un om obtuz... copiii ar trebui lasati sa incerce orice sport care le place, fara grija "drobului de sare".
Accidentari exista in (aproape) orice sport, am vazut zilele trecute o statistica care spunea ca tenisul este cel mai periculos din acest punct de vedere.
Strict la subiect... sa zicem ca daca as incerca sa conving un parinte sa-i permita fiicei sale practicarea unui sport de contact nu l-as lua cu argumente de genul: "autoaparare, dezvoltare armonioasa, disciplina"... ci i-as da niste exemple concrete, precum cele ale Alinei Dumitru sau Corinei Caprioriu.

#46
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Practicarea oricarui sport are doua variante: performanta (bani, cariera, faima) si personala (sanatate, corp armonios, echilibru si liniste psihica). Pe rand acum:

Daca ai un copil dotat pentru un anume sport, e pacat sa nu-l lasi sa isi incerce sansa. La fete ai insa o mare problema: castigurile sunt de multe ori foarte mici, raportate la cele ale baietilor. Strict la problema sporturilor de contact, sansele ca o fata sa se poata intretine dintr-o astfel de meserie sunt infime. Sa alegi o astfel de varianta ca si cariera, imi pare o decizie cel putin hazardata. Nu stiu cate fete pot trai din asa ceva in Romania in perioada in timpul in care castiga efectiv bani din "meserie", cu atat mai mult dupa ce isi incheie cariera. De aia se si ajunge la variante semi fetisiste, cum e cea mentionata de Mocebon mai sus.

In practicarea unui sport ca mod de viata, nu prea conteaza ce ai ales, atat timp cat te face sa te simti bine. Ca orice hobby, nu il prea poti discuta din exterior. E pasiunea (ticneala) omului, si trebuie sa i-o respecti, oricare ar fi ea. Atat timp cat omul e sanatos, isi ia portia de endorfine din miscare, plus ceva adrenalina, si e fericit cu asta, ce drept are altcineva sa-i spuna ca nu e "feminin" si nu ar trebui sa faca asta? Ca nu te-ai casatori cu o femeie capabila sa te bata (exagerez un pic... poate), e fix treaba ta.

Edited by miromulus, 27 April 2014 - 12:14.


#47
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Problema imbratisarii unei cariere de profesionist(a) s-ar pune mult mai tarziu, daca s-ar pune. Problema, insa, ai surprins-o corect.
Marile campioane, presupunand ca sunt si suficient de doate din alte puncte de vedere, mai curand se orienteaza spre alte cariere care sa le fructifice renumele pe care si l-au facut. De aceea le intalnim ca fotomodele, actrite, in TV Show-uri etc. Exemple: Gina Carano, Julie Kitchen etc.

Alte cateva exemple: http://a1.ro/showbiz...te-id63960.html

#48
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Daca banii si cariera ies din discutie, problema se pune (ca in multe alte situatii) foarte simplu: constrangerile sociale vs dorintele personale. Si aici, depinde care e mai puternica pentru fiecare din fetele care vor sa se apuce de sport.

#49
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
O femeie care practica arte martiale de contact ? Nu mi-asi dori sa am asa o sotie , e clar ca unul din noi ar sfirsi grav ranit intr-o buna zi si nu stiu de ce dar am impresia ca nu eu.
Aveam la sala niste fete cind eram tinar , jale , nu puteai sa lupti cu ele , te cotonogeau fiindca nu aveai curaj sa dai in ele , prindeau tupeu prostesc , aveau impresia ca te domina doar fiindca te abtineai sa le troznesti si vorbesc aici de Shotokan , pistol cu apa , ce ar fi sa incercam un antrenament mai dur , gen' Kyokushin cu o femeie ?

#50
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Poate gresesc dar daca cineva vrea egalitate, ar trebui sa ii fie oferita. Fara abtineri.

Edited by miromulus, 28 April 2014 - 21:01.


#51
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Pai "egalitatea" nu e la fel pentru femei si barbati.
Ele sunt mai egale ca noi. Posted Image


View PostLILDEBUL, on 27 aprilie 2014 - 23:06, said:

prindeau tupeu prostesc , aveau impresia ca te domina doar fiindca te abtineai sa le troznesti
Ce-i drept, multe fete care practica sporturi de contact au impresia (foarte gresita) ca pot face fata intr-un conflict fizic, mai ales in fata unui tip fara "backround sportiv".
De cele mai multe ori deznodamantul nu e cel asteptat de ele.

Edited by Mocebon, 28 April 2014 - 21:20.


#52
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Daca ia treaba in serios, ar fi bine sa-i arate cineva cum sta situatia. Eu zic ca-i faci un bine omului, daca-i arati limitele. Asa, nu risca vreo tampenie intr-o situatie pe care nu o mai poate controla. Gen pe strada, cu increderea pana la cer si potential de succes minim. Si repet, daca vrei egalitate si te porti ca atare, ar trebui sa primesti.

Chestia cu societatea de care ziceam mai sus e cam asa (pe langa aia cu femeia barbat): toata viata esti invatat sa nu dai intr-o fata/femeie. Si la un moment dat tocmai ea solicita chestia asta - cam asta cred ca a patit si baiatul cu wrestling-ul din linkul precedent. In acelasi timp, esti invatat ca nu-i politicos sa refuzi o doamna. Deci, situatia e conflictuala Posted Image (pun intended).

Acu' serios, chestia asta e ca la americanii aia de-si cresc copiii retardati invatandu-i ca ei sunt cei mai buni si ala de pe ultimul loc e de fapt ultimul castigator. Cand te bagi serios intr-o treaba, toata lumea ar trebui sa te trateze la fel de serios, si sa-ti arate/demonstreze care iti e locul/valoarea in momentul ala. Daca poti progresa, foarte bine. Daca nu...

Edited by miromulus, 29 April 2014 - 12:22.


#53
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostQuantum, on 26 aprilie 2014 - 08:51, said:

Eu nu m-as uita la o femeie care practica boxul ca la o femeie.

Pe bune?
Uite-o pe Ioana Mera, multipla camppioana nationala si campioana europeana de Box.

Attached Files



#54
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ioana s-a dezvoltat frumos practicand boxul de la varsta de 12 ani si are 'stofa' de campioana.

Este surprinzator cat de slab este popularizat boxul feminin.
Am gasit doua videoclipuri:
http://ziuadecj.real...eo--114837.html
[ https://player.vimeo.com/video/46426731 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cel de-al doilea (mai lung) a primit un singur 'like' si asta cu un an in urma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate