Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Femeile si Artele Martiale/ Boxul/ Luptele etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

Poll: Arte Martiale Feminine (12 member(s) have cast votes)

Alegeti raspunsurile pe care le considerati cele mai adecvate!

  1. Toate femeile ar trebui sa practice Arte Martiale. (4 votes [9.52%] - View)

    Percentage of vote: 9.52%

  2. Unele femei ar trebui sa practice Arte Martiale. (4 votes [9.52%] - View)

    Percentage of vote: 9.52%

  3. Unele femei nu ar trebui sa practice Arte Martiale. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Nicio femeie nu ar trebui sa practice Arte Martiale. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Orice femeie ar trebui sa aiba dreptul de a practica Arte Martiale. (5 votes [11.90%] - View)

    Percentage of vote: 11.90%

  6. Numai unele femei ar trebui sa aiba dreptul de a practica Arte Martiale. (1 votes [2.38%] - View)

    Percentage of vote: 2.38%

  7. Nicio femeie nu ar trebui sa aiba dreptul de a practica Arte Martiale. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Orice femeie ar trebui sa aiba aceleasi drepturi si obligatii ca si barbatii in ceea ce priveste practicarea Artelor Martiale/ Boxului/ Luptelor etc. (5 votes [11.90%] - View)

    Percentage of vote: 11.90%

  9. Regulamentul competitiilor de Arte Martiale ar trebui sa fie identic atat pentru barbati cat si pentru femei. (3 votes [7.14%] - View)

    Percentage of vote: 7.14%

  10. Regulamentele competitiilor de Arte Martiale trebuie adaptate in functie de gen (masculin / feminin / masculin + feminin). (2 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  11. Consider ca este normal sa se organizeze competitii masculine de Arte Martiale. (4 votes [9.52%] - View)

    Percentage of vote: 9.52%

  12. Consider ca este normal sa se organizeze competitii feminine de Arte Martiale. (4 votes [9.52%] - View)

    Percentage of vote: 9.52%

  13. Consider ca este normal sa se organizeze lupte intre femei si barbati. (4 votes [9.52%] - View)

    Percentage of vote: 9.52%

  14. Femeilor ar trebui sa li se permita sa practice doar sporturi fara contact. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Femeilor ar trebui sa li se permita sa practice doar sporturi de semicontact. (1 votes [2.38%] - View)

    Percentage of vote: 2.38%

  16. Imi place sa urmaresc numai competitii masculine de Arte Martiale. (2 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  17. Imi place sa urmaresc atat competitii masculine cat si feminine de Arte Martiale. (1 votes [2.38%] - View)

    Percentage of vote: 2.38%

  18. Mi-ar placea sa pot urmari lupte organizate legal intre barbati si femei. (2 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  19. Nu am nicio opinie sau refuz sa imi exprim parerea. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Care sporturi de contact/ semicontact sunt mai adecvate femeilor?

  1. Artele Martiale Orientale in general: Karate, Judo, Ju-Jitsu, Muay Thai etc. (5 votes [26.32%] - View)

    Percentage of vote: 26.32%

  2. Wrestlingul / Luptele. (3 votes [15.79%] - View)

    Percentage of vote: 15.79%

  3. Boxul. (2 votes [10.53%] - View)

    Percentage of vote: 10.53%

  4. Artele Martiale Mixte (MMA). (6 votes [31.58%] - View)

    Percentage of vote: 31.58%

  5. Altele. (3 votes [15.79%] - View)

    Percentage of vote: 15.79%

  6. Nu am nicio parere sau refuz sa imi exprim opinia. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Care este sexul si preocuparile dumneavoastra?

  1. Sunt barbat si practic Arte Martiale sau Lupte sau Box etc. (5 votes [41.67%] - View)

    Percentage of vote: 41.67%

  2. Sunt barbat si nu practic Arte Martiale sau Lupte sau Box etc. (4 votes [33.33%] - View)

    Percentage of vote: 33.33%

  3. Sunt femeie si practic Arte Martiale (in general)... (2 votes [16.67%] - View)

    Percentage of vote: 16.67%

  4. Sunt femeie si practic un sport de contact sau semi-contact. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Sunt femeie si nu practic Arte Martiale sau Lupte sau Box etc. (1 votes [8.33%] - View)

    Percentage of vote: 8.33%

Vote Guests cannot vote

#19
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Post_-_, on 26 aprilie 2014 - 14:09, said:

1In schimb, daca diversele studii antropologice, psihologice si sociologice care au avut ca tema de cercetare studierea "comportamentului de gen" si au tras astfel de concluzii le consideri "de 2 bani si puerile", opinia ta fiind "deasupra" opiniei cercetatorilor cu doctorate in domeniu, atunci nu mi se mai pare ciudat faptul ca ma acuzi de "propaganda" (de orice fel).

2Din afirmatiile tale s-ar putea deduce ca manifesti un comportament de intoleranta fata de femei. Fii mai atent cu astfel de afirmatii! Nu este politicos nici fata de femeile care practica arte martiale de contact si nici fata de femei in general sa faci astfel de afirmatii.

1.E fix problema ta ca nu reusesti sa fi atenta la afirmatiile mele,am spus clar ca comportamentele care tin de activitatea fizica au fost determinate de nevoi,nu de mofturi,nu m-am referit la machiajul masculin sau alte chestii artistice.

2.Nu sunt deloc intolerant,sunt foarte realist,uite,eu am 73 kg si 1,72 m inaltime si ceva experienta in chestii de contact(mai ales batai de strada),eh ca o fata sa ma poata bate,ea ar trebuia sa aiba undeva la 1,8 m inaltime,cam 80 kg si sa fie un pachet de muschi,no acum spune-mi tu daca imaginea asta iti sugereaza o fiinta suava,atletica cu forme dragute,sau un barbatoi solid cu mers stangaci si cu parul lung,intelegi de ce am facut afirmatia respectiva?

Nu am spus ca practicantele de arte martiale sunt urate in general,ci ca cele care au practicat acest sport la un nivel care sa le  dea o oarecare eficienta pe strada in caz de agresiune,nu mai au nici o treaba estetic cu ceea ce noi numim in mod obisnuit fata.

Fi mai atenta pe viitor.

View Post_-_, on 26 aprilie 2014 - 14:20, said:

Eu am avut colege alaturi de care practicam Judo si in afara unor glume idioate care se mai faceau din cand in cand nu am intalnit probleme precum cele imaginate de tine. Este posibil si ce spui tu, dar sa nu generalizam, totusi...
La clubul de box nu am avut colege, insa nu ar fi stricat sa mai fie diminuata din atmosfera de "masculinitate" care domina din cand in cand...
Iar cand practicam Karate, culmea!, intr-o perioada majoritatea erau colege. Nu am practicat eu prea mult Karate, insa, zau! ca am vazut la unele colege cel putin un nivel de pregatire similar cu al celor mai bine instruiti colegi.
Daca ai facut atata efort,nu esti curioasa sa iti testezi capacitatea si in afara saltelei? Posted Image uite,ma ofer voluntarPosted Image,iti demonstrez practic ce am scris in legatura cu eficienta in autoaparare a artelor martiale in cazul fetelor,adica ca tinde vertiginos la zero :D

Edited by victor_tree, 26 April 2014 - 14:26.


#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu sunt fata.
Legat de problema categoriilor de greutate, in principiu sunt de acord cu ce spui, dar si aici ar fi mai mult de discutat in legatura cu luptele mixte dintre baieti si fete. Ar trebui reconsiderate categoriile de greutate.
Mie personal nu mi se par prea firesti luptele dintre baieti si fete.

#21
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Post_-_, on 26 aprilie 2014 - 14:20, said:

Nu am practicat eu prea mult Karate, insa, zau! ca am vazut la unele colege cel putin un nivel de pregatire similar cu al celor mai bine instruiti colegi.
Atentie,nivel de pregatire similar nu inseamna acceasi eficienta,sau poate e pe saltele unde vad ca in Karate e la moda pliciuiala semicontact sau noncontact,dar aia e balet nu lupta,asa ca poti alege alte sporturi mai relaxante.

Daca nu vorbim de autoaparare,iarasi nu vad nici o chestie deosebita in a incuraja o fata sa practice arte martiale,iese o struto-camila,adica hai sa facem si noi ceva pt care nu avem nici un talent/aptiudine,fa domle balet sau gimnastica daca vrei disciplina si alte minuni din astea.

Edited by victor_tree, 26 April 2014 - 14:33.


#22
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Post_-_, on 26 aprilie 2014 - 14:20, said:

M-am referit la artele martiale de contact, la participarea in competitii pentru ca aici apare problema (teama de accidentare).
Si asta e o situatie rar intalnita, cred.
Nu stiu ce parinte si-ar lasa fata sa practice un sport pana ajunge la nivel inalt, doar pentru a-i interzice apoi participarea in competitii... ar fi extrem de frustrant pentru copilul respectiv.

Edited by Mocebon, 26 April 2014 - 14:36.


#23
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Mie imi place o femeie pentru feminitatea ei, nu pentru felul in care ii cara pumni in cap alteia.
(arte martiale sunt o gluma pe langa box sau lupte)

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postvictor_tree, on 26 aprilie 2014 - 14:29, said:

Atentie,nivel de pregatire similar nu inseamna acceasi eficienta,sau poate e pe saltele unde vad ca in Karate e la moda pliciuiala semicontact sau noncontact,dar aia e balet nu lupta,asa ca poti alege alte sporturi mai relaxante.

Daca nu vorbim de autoaparare,iarasi nu vad nici o chestie deosebita in a incuraja o fata sa practice arte martiale,iese o struto-camila,adica hai sa facem si noi ceva pt care nu avem nici un talent/aptiudine,fa domle balet sau gimnastica daca vrei disciplina si alte minuni din astea.

Din punct de vedere tehnic si al vitezei de executiei o fata poate atinge aceeasi eficienta cu a unui baiat. Din perspectiva fortei, nu prea are cum.
Deci, in semicontact poate functiona cum spui. S-ar putea insa, compensa diferenta de forta printr-un handicap de greutate in cazul fetelor intr-o competitie full contact (forta este direct proportionala cu produsul dintre masa si acceleratie). Nu stiu cat s-a studiat probema asta... Oricum tot nu ar fi echilibrate luptele de full contact intre baieti si fete.
Insa cum ti se par luptele de full contact dintre fete? Ma refer la Kickboxing, Muay Thai, Box, BJJ, MMA etc. Sunt fete care s-au impus, care au dovedit ca pot fi eficiente lupta, care au dobandit un succes pe care poate ca nu l-ar fi dobandit altfel. De ce sa li se rapeasca aceasta posibilitate?

#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
In primul rand boxul e departe de artele martiale. Boxul e full contact.

2, fitnessul ce-i la moda azi e departe de artele martiale. Garantat, dupa 2 ore de antrenament serios storci kimonoul. Si te simti si al naibii de bine dupa.

Acum - cu bataia pe strada - n-o sa vina veci o femeie la un barbat sa-i dea vreo 2. Daca femeia e agresata se pot intampla 3 lucruri, in functie de cat de bine a prins antrenamentul de karate:
1. nu se ia nimeni de ea ca o simt stapana pe sine (ii domina psihic)
2. se ia de ea si ea poate ori sa le aplice niste prize ca sa ii descurajeze in atacuri ori sa fuga ca sa se puna la adapost (o ajuta conditia fizica)
3. femeia e agresata (din pacate)

In rest, cred ca ideea asta de egalitate a sexelor, sexismul si feminismul au ajuns prea departe - chiar in extrema ailalta( inlocuit his/hers prin documentatie cu they, hartuire sexuala ca 2 barbati vorbeau mai porcos intre ei, in apropierea doamnei, etc). Dar probabil e o perioada necesara pana ajunge la echilibru. Nu suntem egali nici fizic nici psihic dar putem face aceleasi munci - asta nu inseamna ca si trebuie doar in ideea de "egalitate".

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostQuantum, on 26 aprilie 2014 - 14:46, said:

Mie imi place o femeie pentru feminitatea ei, nu pentru felul in care ii cara pumni in cap alteia.
(arte martiale sunt o gluma pe langa box sau lupte)

Din nou te intreb: ce intelegi prin 'feminitate'? Mie mi se par OK femeile capabile sa se lupte.
(Ca Artele Martiale sunt o gluma pe langa box si lupte sunt de acord. Desi, Artele Martiale au potentialul de a te dezvolta din alte puncte de vedere deci, nici ele nu pot fi considerate neglijabile ca activitate fizica.)

Ati vazut "Fight Girls" (un reality show prezentat acum cativa ani pe unul dintre canalalel noastre de televiziune)?
Eu cred ca acest serial demonstreaza exact faptul ca "feminitatea" acestor fete a ramas intacta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qbFRQVtD7LM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-_, 26 April 2014 - 15:22.


#27
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Mie imi plac meciurile de box intre femei, problema e ca din punct de vedere tehnic majoritatea partidelor sunt foarte slabe.
Foarte putine femei ajung la un nivel tehnic si fizic care sa le permita sa sustina o partida spectaculoasa.

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostMocebon, on 26 aprilie 2014 - 15:17, said:

Mie imi plac meciurile de box intre femei, problema e ca din punct de vedere tehnic majoritatea partidelor sunt foarte slabe.
Foarte putine femei ajung la un nivel tehnic si fizic care sa le permita sa sustina o partida spectaculoasa.

Ce parere ai despre Christina Hammer?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cYAANBfWVMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Se misca decent in ring dar loviturile ei nu sunt "ca la carte".
Avem o romanca care arata (aproape) cum trebuie, ca postura, lovituri, joc de picioare, etc... dar e prea mica pentru sportul asta.
Imi scapa pe moment numele ei, dar tin minte ca a fost adusa la box de pe strada... incearca sa-si faca o viata din sportul asta, dar e greu in Romania, practic nu are gale unde sa evolueze.

Edited by Mocebon, 26 April 2014 - 15:32.


#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si la meciurile de box dintre barbati am intalnit multe partide slabe. Poate ca femeile stau ceva mai slab la capitolul spectaculozitate, insa multe boxerite au potential...

View PostMocebon, on 26 aprilie 2014 - 15:30, said:

Se misca decent in ring dar loviturile ei nu sunt "ca la carte".
Avem o romanca care arata (aproape) cum trebuie, ca postura, lovituri, joc de picioare, etc... dar e prea mica pentru sportul asta.
Imi scapa pe moment numele ei, dar tin minte ca a fost adusa la box de pe strada... incearca sa-si faca o viata din sportul asta, dar e greu in Romania, practic nu are gale unde sa evolueze.

Eu am observat-o in mai multe contexte pe Christina Hammer si uneori am vazut pur si simplu executii perfecte.
Te referi la Mihaela Dragan? A luptat si cu Christina Hammer. Este diferenta destul de mare intre ele...
Noi nu prea avem boxerite, iar cele care sunt nu sunt suficient promovate.

Edited by _-_, 26 April 2014 - 15:36.


#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Post_-_, on 26 aprilie 2014 - 15:17, said:

Ati vazut "Fight Girls" ?
Eu cred ca acest serial demonstreaza exact faptul ca "feminitatea" acestor fete a ramas intacta.
Un film e un film, esti visator sa crezi ca filmul e realitate.
Ti-am spus ca problema e in capul fetelor care fac box, ele sunt masculinizate intr-un mod hidos, asemeni celor care fac culturism.
(sa-ti dau un exemplu: era pe vremuri o vedeta tv, Nikita)

#32
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostQuantum, on 26 aprilie 2014 - 15:39, said:

Un film e un film, esti visator sa crezi ca filmul e realitate.
Ti-am spus ca problema e in capul fetelor care fac box, ele sunt masculinizate intr-un mod hidos, asemeni celor care fac culturism.
(sa-ti dau un exemplu: era pe vremuri o vedeta tv, Nikita)

Sunt fete si fete...
Doar nu crezi ca toate sunt la fel.
Exista si printre ele "oameni de toate felurile" la fel ca si printre barbati...
Practicantii sporturilor de contact sunt oameni normali la fel ca toata lumea: intalnesti printre ei toate tipurile de personalitate, indiferent carui gen apartin.

Fetele care practica box in mod normal sunt suple. Arata bine din punct de vedere fizic. Nu se compara cu practicantele de culturism care si ele arata bine, insa din alte puncte de vedere (al raporturilor armonioase dintre dezvoltarea diferitelor grupe musculare etc.). Eu prefer "fizicul" unei boxerite.

#33
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Steluta Duta e "inculpata".
Am gasit un reportaj facut de Antena 1, e lacrimogen in cea mai mare parte si se concentreaza pe viata ei ca orfana, greutati, etc... dar sunt si cateva imagini din care se observa ca fata asta stie cat de cat ce inseamna boxul.

View PostQuantum, on 26 aprilie 2014 - 15:39, said:

(sa-ti dau un exemplu: era pe vremuri o vedeta tv, Nikita)
Nikita era doar o vita mediatizata excesiv de ProTV, parca.

Oricum, eu prefer sa vad in ring tipe "nasoale", dar care stiu sa dea cu pumnul, decat sa urmaresc "dive" care mai au putin si se paruiesc sau sunt aproape lesinate dupa prima runda.

Edited by Mocebon, 26 April 2014 - 15:53.


#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostMocebon, on 26 aprilie 2014 - 15:47, said:

Steluta Duta e "inculpata".

Asa este. Mi-am adus aminte Steluta Duta din Buzau (am pus link tot catre un videoclip impresionant de pe YouTube) la fel ca si fosta campioana nationala Gabriela Dinca (care iata ca are si o pagina pe Facebook).

Edited by _-_, 26 April 2014 - 16:16.


#35
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Post_-_, on 26 aprilie 2014 - 15:17, said:

Din nou te intreb: ce intelegi prin 'feminitate'? Mie mi se par OK femeile capabile sa se lupte.
Desi nu sunt poet si nici latura mea sensibila nu e cea mai mare din lumea asta,eu prin feminitate inteleg ceva moale,dragut si pufos Posted Image

Fetele astea din box au agresivitate,ori chestia asta e pt mine cel mai urat lucru la o fata,ambitia e una,agresivitatea e cu totul altceva,mai intalnesti prin tramvaie,cate o tigancusa de 16 ani care injura cu patima la telefon,eh,pt mine chestia asta e oribila.

View Post_-_, on 26 aprilie 2014 - 15:00, said:

Insa cum ti se par luptele de full contact dintre fete? Ma refer la Kickboxing, Muay Thai, Box, BJJ, MMA etc. Sunt fete care s-au impus, care au dovedit ca pot fi eficiente lupta, care au dobandit un succes pe care poate ca nu l-ar fi dobandit altfel. De ce sa li se rapeasca aceasta posibilitate?
Naspa,ti-am zis,e o struto-camila,se chinuie si ele sa faca ceva ,nici urma din spectacolul si eficienta baietilor.

Edited by victor_tree, 26 April 2014 - 17:09.


#36
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tu compari o sportiva disciplinata care munceste si face eforturi sistematice ca sa atinga un nivel inalt de performanta cu o tigancusa de 16 ani care injura la telefon in tramvai?
Cati tigani care sa obtina performante in artele martiale de full contact ai vazut?
Sa stii ca am avut si eu la clubul de box cativa tigani care veneau la antrenamente crezand ca invata sa se bata mai bine. Unii au renuntat pe traseu deoarece nu faceau fata antrenamentelor, in timp ce altii s-au autodisciplinat. Performante deosebite nu au avut niciunii.

Sensibilitatea o poti intalni oriunde. Artele martiale sau boxul nu te transforma intr-o fiinta mai putin sensibila.

La competitiile feminine am intalnit, deseori, mai multa implicare decat la baieti. Si fetele sunt capabile sa faca spectacol.
In competitii orice combatant (indiferent de gen) cauta aprecierea publicului. Nu doar victoria este cea care conteaza. Mai mult decat in alte discipline sportive, in artele martiale de contact conteaza si dimensiunile etice, estetice etc. de care orice sportiv este (sau ar trebui sa fie) constient.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate