Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

geeks only: camere foto analogice versus camere foto digitale

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

Poll: geeks only: camere foto analogice versus camere foto digitale (16 member(s) have cast votes)

geeks only: camere foto analogice versus camere foto digitale

  1. cel digital (22 votes [57.89%])

    Percentage of vote: 57.89%

  2. cel analogic (16 votes [42.11%])

    Percentage of vote: 42.11%

Vote Guests cannot vote

#19
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
In sprijinul celor spuse de bibicu dau exemplu Canon PowerShot A40 ( http://www.dpreview....n/canon_a40.asp ) care desi are numai 2MP e la pretul unei camere de 3-4 MP (cel putin in Germania). Daca te uiti la specificatii iti dai seama si de ce. Am vazut niste poze facute cu A40 si sincer depasesc la calitate multe camere foto de 3MP ( http://www.imaging-r...MP/CDISPLAY.HTM )

#20
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002

"Aldocor" said:

in muzica (vezi CD vs casete/discuri de vinil)
Aici trebuie sa te contrazic. Pana la ora actuala nu s-a inventat inca suport (magnetic,digital,etc) care sa redea muzica mai bine decat un vinil. Cunoscatorii stiu de ce !
Pe de alta parte... sunt fotograf de ocazie...si de aceea am renuntat la aparatul foto analogic de vreo 2 ani. Si nu regret!

PS Ati vazut poza aceea cu macro facuta de Canon EOS 1Ds (de la site-ul dat de Aditzanu') ? M-a lasat fara cuvinte. INCREDIBIL!

#21
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
depinde ce inseamna un analogic de varf.. shi ce inseamna un digital de varf.

eu tokmai mi'am luat un digital de varf. initzial am luat un d60 insa am renuntzat repede la el, pt altceva... mai bun :) (shi mai scump)

#22
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by arty
eu tokmai mi'am luat un digital de varf. initzial am luat un d60 insa am renuntzat repede la el, pt altceva... mai bun :) (shi mai scump)
ce?

#23
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
:)

ma, nu vreau sa ma laud...

camera care am luat'o costa cam cat costa o mashina straina in romania... so mai bine tac. hint... e un canon :)

#24
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
EOS-1Ds cumva? ;)

#25
A|ex

A|ex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 24.06.2003
hai sa va zic eu din experienta mea :)
uite eu am un minolta dimage 7i iar taicamiu are un nikon F5
e eu fac o poza si o vad. Dupa aia bag manulu si fac poza tiff si umblu la expunere si distanta focala. Deci e un mare avantaj o camera digitala. Cred ca si un profesionist care face o fotografie cu un analogic poate gresi niste timpi de expunere (aici vorbesc de efecte, de exemplu la un rasarit)
Acum vreu sa-mi iau un Fuji S2pro care are 12Mp si care permite si alte obiective. Partea mai naspa este ca o sa-mi bag toti banii in accesorii(nu de alta dar o sa gasesc o groaza)
Apropos e careva interesat de un Dimage 7i. O am de 6 luni, poze facute cu ea vreo 5000 dar nici nu se vede ca este folosita. O dau cu tot cu accesorii( filtru polarizare, filtru de protectie, o jucarie care transforma imaginea in trei imagini identice, geanta facuta pentru ea si card de 256Mb) totul la 1100 euro(cu vro 300 mai putin decat am luat-o eu). Poate nu am voie sa vand aici dar am zis si eu asa.
AAAA..... si sa nu-mi sara baietii din germania in cap la pret ca nu am cum sa iau de la ei din tara

#26
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
:0

#27
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.06.2003
Adevarul e ca atunci cand ai o camera digitala, faci poze cat incape pe memorie. Am vazut de curand un Casio cu 1 G de memorie. Pai cate poze iti incap acolo la 1024x768, eventual o rezolutie mai mare? O groaza. Te duci acasa, le descarci pe calculator, si gata. Cum au aparut si procesarea fotografiilor digitale in magazinele de specialitate, nu e greu sa le treci pe hartie fotografica, chiar daca e cu cativa centi in +.  Si nu in ultimul rand, dupa cum am citit si mai sus, cu o digitala, poti sa faci mai multe efecte si blablauri. Probelama se pune in felul urmator: ce fac cei care nu au calculator? In Ro inca nu isi permite inca tot omul un calculator, chiar si la mana a 2-a. Deci, din acest punct de vedere, tot analogul ramane la putere, asa am votat si eo. Iar la o analoaga, ii bagi un obiectiv cu multe x la optic.. si faci poze.. de poze.. iar poza facuta pe film foto, poza ramane. :yeah baby

#28
A|ex

A|ex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 24.06.2003
hai sa vorbim de rezolutie sa luam ca exemplu un aparat de 6mp.
Asta inseamna 3000/2000 puncte.
Un film normal are 30 p/mm asta inseamna 30*36/30*24=1080/720=cca 0.8Mp
Dar un film profesional este de 300 p/mm adika 10800/7200=cca 77760 Mp
ups stai ca akum mi-am dat seama de diferenta
Oricum nu as da 1mil pe 36 de pozitii da adevaru ca analogiu e mai bun
:((((((((((((((((

#29
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by A|ex
Acum vreu sa-mi iau un Fuji S2pro care are 12Mp si care permite si alte obiective. Partea mai naspa este ca o sa-mi bag toti banii in accesorii(nu de alta dar o sa gasesc o groaza)
Apropos e careva interesat de un Dimage 7i. O am de 6 luni, poze facute cu ea vreo 5000 dar nici nu se vede ca este folosita. O dau cu tot cu accesorii( filtru polarizare, filtru de protectie, o jucarie care transforma imaginea in trei imagini identice, geanta facuta pentru ea si card de 256Mb) totul la 1100 euro(cu vro 300 mai putin decat am luat-o eu). Poate nu am voie sa vand aici dar am zis si eu asa.

O mica corectie: Fuji S2pro este de 6Mp, nu de 12Mp... ;)

Iar decit minolta ca si camera foto, mai bine un sony :moo: (Nu ca sony face camere foto... :drac: )

#30
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by MuMiA
Iar la o analoaga, ii bagi un obiectiv cu multe x la optic..  

Nu am mai ris de mult cu atita pofta... :drac: Stii CIT costa un obiectiv cu multi x la optic? Probabil ca NU, ca altfel nu ai fi facut aceasta afirmatie :D In banii dati pe un obiectiv BUN cu multi x la optic iti iei un Canon 1Ds (11Mp), un obiectiv "normal" Canon (de 300) si inca iti mai ramin si bani... :D

#31
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
http://gizmodo.net/a...2423.php#002423

#32
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu zic ca nu e vorba de 2008... ci mai devreme... 2005-2006

ideea e sa devina camera cu 5 MP cea de nivel consumer, la $80-100 iar cea semi pro la 15-20 MP pe undeva pe la $1000

cele pro low end, sa ajunga la 50-60 MP pe undeva pe la 5-6k, cam asha.

dupa cum merge treaba, 2005-2006

#33
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Si eu cred ca o sa se faca schimbarea mai repede de 2008. Sa zicem ca ei au fost mai sceptici....

#34
k17

k17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.04.2005
1.deocamdata camerele foto analogice sunt mai accesibile si mai performate decat cele digitale(vorbesc de marea masa a aparatelor digitale si analogice).
2.sa nu confundam fotografia in format analog/digital cu aparate foto analog/digital.
3.imagini in format digital se pot obtine prin scanare si cu aparate foto analog.
Daca ar fi sa concluzionez asi zice ca la pret egal:
aparat foto analog=calitate/aparat foto digital=cantitate

#35
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
tu din ce gauri negre ai mai scos ma topicu asta ? ziceam eu ceva de data si de defectele de vedere pe aici. cauta sa vezi.

#36
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
btw, daca tot o venit sus asta, comentand previziunile lui arty de acum doi ani...  :naughty: Suntem in 2005. Consumer a ajuns la 5 MP, atata numa ca la un pret de 2 ori mai mare decat cel estimat, semi pro la 6-8 MP pe la 700-1300$ (sa zicem pana pe la 1600$) si pro low end... maxim 16-17 MP. Restul... tot avioane. Nu au ajuns la 50-60 MP. Cel mai mare e de 25, afaIk. Mai asteptam. Peste inca vreo doi ani, sa scoata cineva topicul asta din nou si sa continue. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate