Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce ati vrea sa gasiti pe un magazin online dedicat auto ?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 squerly, on 24 aprilie 2014 - 12:57, said:

Conform solicitarilor am pus pe masa de proiecte integrarea pentru piese auto si consumabile, sper sa revin cat de curand posibil si cu implementarea lui.
Oferim nr de tel cat si suport online (messenger) iar produsele cand pleaca de la noi, pleaca insotite OBLIGATORIU de factura si garantie (garantia este trecuta vizibil sub pretul fiecarui produs). In acest moment am implementat o promotie cu 10% discount cash pentru orice comanda pana pe 30.04.2014 dupa aceea voi implementa si promova o promotie de transport gratuit.

Va multumesc!

O chestiune ,care pe mine ma deranjeaza in cazul asaziselor garantii;sa ma explic.
Am cumparat un debitmetru de aer foarte ieftin de la un magazin si mi s-a oferit garantie pt el 2 ani ,cu conditia ca acesta (debitmetrul)sa fie montat intr-un service autorizat RAR.
Ei bine,un debitmetru de aer se monteaza mai usor decat un bec de far,iar manopera este de ~40-60 lei.bani cu care ar putea fi cumparat un filtru de aer absolut recomandat in cazul inlocuirii debitmetrului.Sunt de acord ca atunci cand debitmetrul se defecteaza in perioada de garantie,pt garantie sa se prezinte chitanta+certificatul garantie +o dovada de diagnoza auto din care sa reiasa defectul.
De ce se bate moneda pe [service autorizat RAR]atunci cand garantia consta in returnarea debitmetrului la magazin si inlocuirea acestuia,iar unele service-uri nu sunt in stare sa faca o diagnoza?

Edited by gcom61, 24 April 2014 - 15:35.


#20
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Accesorii cat mai multe, suporturi pebteu telefoane, scrumiere, briz briz-uri, odorizante auto, tot felul de rahatele din astea mici.

#21
tonuloi

tonuloi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 06.12.2009
Doar o sugestie , referitor la montarea intr-un service rar , aici ai putea sa te interesezi de service-uri in judetele din tara si sa cadeti la un acord , tu le trimiti clienti , ei ofera discount la manopera pentru montarea pieselor luate de la tine ...
Asa cred eu ca ai putea atrage clienti , dar mare grija in alegerea service-urilor deoarece daca vei alege gresit din diverse p.d.v. tu vei avea de pierdut apoi ... Eu de exemplu la marca mea de masina stiu ca exista cam 3,4 persoane pe forum care stiu cu ce se mananca  , acele masini , motoarele lor si au ateliere ....

Cred ca cel mai bine ai gasi pe forumurile (marcilor mai comune la inceput si apoi cele ramase)... oamenii care au cele mai bune recomandari , lucru care-l poti afla cu adminii si apoi verifici si tu pe forum ca e adevarat...

Legat de provenienta pieselor sunt de acord si daca se specifica langa ce vine pe original , este iarasi un plus.

Succes.

Edited by tonuloi, 24 April 2014 - 16:07.


#22
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 gcom61, on 24 aprilie 2014 - 15:33, said:

O chestiune ,care pe mine ma deranjeaza in cazul asaziselor garantii;sa ma explic.
Am cumparat un debitmetru de aer foarte ieftin de la un magazin si mi s-a oferit garantie pt el 2 ani ,cu conditia ca acesta (debitmetrul)sa fie montat intr-un service autorizat RAR.
Ei bine,un debitmetru de aer se monteaza mai usor decat un bec de far,iar manopera este de ~40-60 lei.bani cu care ar putea fi cumparat un filtru de aer absolut recomandat in cazul inlocuirii debitmetrului.Sunt de acord ca atunci cand debitmetrul se defecteaza in perioada de garantie,pt garantie sa se prezinte chitanta+certificatul garantie +o dovada de diagnoza auto din care sa reiasa defectul.
De ce se bate moneda pe [service autorizat RAR]atunci cand garantia consta in returnarea debitmetrului la magazin si inlocuirea acestuia,iar unele service-uri nu sunt in stare sa faca o diagnoza?

Te inteleg perfect! Sunt foarte multe lucruri care sunt stipulate in certificatele de garantie bineinteles in avantajul producatorului pentru a nu face cauza garantiei. Depinde foarte mult de magazin.
Uite un exemplu: Am dat un kit de sunet unui client ... ne-a sunat ca e ars , l-am inlocuit, a doua oara ne`a sunat ca si asta e ars , l-am inlocuit si pe acesta dar nu inainte sa ii facem noi proba si bineinteles ne`a sunat ca nici acesta nu este bun afland ca si-l instala singur si nefacand legaturile bine le ardea... deci...este cu dus si intors.
Depinde f mult producator.

Bafta!

 -same-, on 24 aprilie 2014 - 15:48, said:

Accesorii cat mai multe, suporturi pebteu telefoane, scrumiere, briz briz-uri, odorizante auto, tot felul de rahatele din astea mici.

Am notat! Multumesc!

 dr_agosh82, on 24 aprilie 2014 - 15:54, said:

Camerele DVR Blaupunkt le iei din Germania cu 223 de ron, pui capac 100 si le dai la fraieri cu 320 ?
Nu mai bine le iei din china cu 65 de ron si poti sa pui capac 255 apoi sa le vinzi la fraieri ?
Si daca iei mai mule poti sa spui ca esti si producator, si le poti pune si un nume misto, PeNeY de exemplu ...

Salut,
Am explicat mai sus procedura, noi cumparam de la reprezentanta oficiala in Romania si nu din afara tarii.

 tonuloi, on 24 aprilie 2014 - 16:01, said:

Doar o sugestie , referitor la montarea intr-un service rar , aici ai putea sa te interesezi de service-uri in judetele din tara si sa cadeti la un acord , tu le trimiti clienti , ei ofera discount la manopera pentru montarea pieselor luate de la tine ...
Asa cred eu ca ai putea atrage clienti , dar mare grija in alegerea service-urilor deoarece daca vei alege gresit din diverse p.d.v. tu vei avea de pierdut apoi ... Eu de exemplu la marca mea de masina stiu ca exista cam 3,4 persoane pe forum care stiu cu ce se mananca  , acele masini , motoarele lor si au ateliere ....

Cred ca cel mai bine ai gasi pe forumurile (marcilor mai comune la inceput si apoi cele ramase)... oamenii care au cele mai bune recomandari , lucru care-l poti afla cu adminii si apoi verifici si tu pe forum ca e adevarat...

Legat de provenienta pieselor sunt de acord si daca se specifica langa ce vine pe original , este iarasi un plus.

Succes.

Salut,

Multumesc foarte mult pentru feedback, am lucrat cu service-uri din Bucuresti si inca mai lucram cu cateva recomandate.
Am avut surpriza neplacuta cand trimiteam clientul, comportamentul service-ului sa fie unu mult sub asteptari ba chiar sa ii perceapa extra taxe cand era cu masina dezmembrata.
In aceste cazuri am suportat noi costurile integrale si am incetat colaborarea cu service-urile respective! :)

Orice feedback este foarte bine venit!
Multumesc!

#23
hugbear

hugbear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 05.12.2007
Mi-ar placea sa gasesc un motor de comparatii. Exemplu concret: cineva care cauta o camera (DVR) auto, ar fi interesat sa compare: unghiul de filmare, posibilitatea filmarii in bucla, iluminarea minima, HDR (da/nu), montura etc etc. Din pacate, asta presupune manopera multa pentru a extrage din hatisul de fluff pus la dispozitie (sau nu...) de producator/distribuitor, acele informatii care sunt in mod real de folos potentialilor cumparatori. Am subliniat "in mod real" pentru ca in general producatorul baga la inaintare o groaza de hype fara relevanta in uzul curent al produsului. Dar asta ar insemna sa ai un compartiment de cercetare a pietei bine pus la punct, care sa "pieptene" forumurile de profil (in functie de fiecare categorie de produse) si sa vina cu un set de caracteristici considerate de catre utilizatori ca fiind relevante ; pe urma ar trebui sa "smulga din ghearele producatorului", pentru fiecare produs, valorile caracteristicilor respective pe care sa le puna la dispozitia clientilor. E mult de "sapat"!

Edited by hugbear, 24 April 2014 - 19:14.


#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Daca lucrati numai cu reprezentantii din bucuresti, nu prea aveti sanse. ar trebui sa lucrati cu chinezul, direct.
Uite un exemplu de camera, http://allwinner.ro/...re-HD-H198.html , are si 2 comentarii pe emag, (unde a fost la 200 lei), pozitive.
Pretul spune totul.

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cine iti spune ca vrea pret corect, vrea de fapt pret mic - deci asta se doreste. Eu asa am procedat, am dat cu preturile de pamant, si vand. Insa trebuie sa si poti suporta pretul mic (nu este intotdeauna asta solutia).

#26
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 slai, on 24 aprilie 2014 - 19:18, said:

Daca lucrati numai cu reprezentantii din bucuresti, nu prea aveti sanse. ar trebui sa lucrati cu chinezul, direct.
Uite un exemplu de camera, http://allwinner.ro/...re-HD-H198.html , are si 2 comentarii pe emag, (unde a fost la 200 lei), pozitive.
Pretul spune totul.

1. Nu doresc sa asociez numele magazinul cu unul de chinezarii ci produse de calitate buna si f buna.2
2. Ca sa cumperi din china esti conditionat de cantitate ex. 100-500 buc dintr-un model ... si asa businessul este blocat Posted Image

Stiu camera data si din intamplare cunosc si ce se intampla cu ele: din 10 buc vandute se trimit retur de catre clienti 4-5 ca defecte din fabrica si nu functioneaza mai mult de 3 luni. Iti fac una cadou daca vrei sa te convingi Posted Image . Iar la cele defecte nu le repara ci le inlocuiesc...

 hugbear, on 24 aprilie 2014 - 19:13, said:

Mi-ar placea sa gasesc un motor de comparatii. Exemplu concret: cineva care cauta o camera (DVR) auto, ar fi interesat sa compare: unghiul de filmare, posibilitatea filmarii in bucla, iluminarea minima, HDR (da/nu), montura etc etc. Din pacate, asta presupune manopera multa pentru a extrage din hatisul de fluff pus la dispozitie (sau nu...) de producator/distribuitor, acele informatii care sunt in mod real de folos potentialilor cumparatori. Am subliniat "in mod real" pentru ca in general producatorul baga la inaintare o groaza de hype fara relevanta in uzul curent al produsului. Dar asta ar insemna sa ai un compartiment de cercetare a pietei bine pus la punct, care sa "pieptene" forumurile de profil (in functie de fiecare categorie de produse) si sa vina cu un set de caracteristici considerate de catre utilizatori ca fiind relevante ; pe urma ar trebui sa "smulga din ghearele producatorului", pentru fiecare produs, valorile caracteristicilor respective pe care sa le puna la dispozitia clientilor. E mult de "sapat"!

Un comparator de produse (sa puna in paralel 2 produse) - am notat ideea dvs, din pacate nu stiu cat de realist vom reusi sa o facem deoarece implementarea (programarea) ne costa f mult si deocamdata sunt la inceput.
O parte din producatorii adica brandurile B,C,D pun f mult text de marketing de ex la difuzoare si boxe pun puterea in punct maxim si nu puterea reala constanta unde de ex RMS este 50W si PMPO 200W Posted Image

 Quantum, on 24 aprilie 2014 - 19:27, said:

Cine iti spune ca vrea pret corect, vrea de fapt pret mic - deci asta se doreste. Eu asa am procedat, am dat cu preturile de pamant, si vand. Insa trebuie sa si poti suporta pretul mic (nu este intotdeauna asta solutia).
Salutare,
Da, majoritatea ne dorim preturi mici si asta inseamna sa importam direct branduri ceea ce este f greu pentru ca sunt protejati si au politica de pret inca de la headquarter.
Consider ca nu intotdeauna pretul este si solutia...bine nici sa fim mai scumpi decat piata... ci mai degraba serviciile , seriozitatea , profesionalismul si transparenta cu care tratezi clientul. Daca gaseste asa ceva la tine ...crede-ma ca decat sa cumpere cu 20RON mai ieftin din alta parte mai da 20 RON in plus si ia tot de la tine ca i-ai oferit o experienta de shopping placuta. Posted Image

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
intotdeauna sa tii cont de astea:

Product
Price
Place
Promotion
People

restul... e corabioare pe frunze de stejar...

Edited by Quantum, 24 April 2014 - 19:57.


#28
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 Quantum, on 24 aprilie 2014 - 19:55, said:

intotdeauna sa tii cont de astea:

Product
Price
Place
Promotion
People

restul e corabioare pe frunze de stejar...

Am notat!
Multumesc! :)

#29
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 squerly, on 24 aprilie 2014 - 12:36, said:

iti voi explica cat pot de sumar si simplu situatia din Romania.
Un producator JVC SONY
Daca tot ai adus vorba de JVC ... in urma cu ceva vreme am facut aici o comparatie de preturi intre Romania si Germania. Nu stiu tu ca si comerciant cum vezi diferenta asta de pret ... da' mie mi se pare inacceptabil ca in Romania sa fie mai scump cu 30% decit in Germania.
Ca lacomia / foamea e mare inteleg ... da' uneori si prostia pare sa fie mare - cum ar fi in cazu' de aici unde se vede cum la o componenta electronica cumparata din Polonia cu transport prin curier platit de client ajungi sa platesti cu 10% mai putin decit pretul cerut de un magazin din Romania ...

#30
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Iti spun ce caut eu la momentul actual:
-tratament pentru parbriz: Rain X, Aquapel
-kit DIY pentru hidrotransfer: folie + activator
-diferite ornamente de interior/exterior (eu cat pedale aluminiu) insa nu cocalarisme ce se gasesc in piata.

Si ce vreau cel mai mult de la un magazin este calitate si seriozitate, amandoua pe primul loc, chiar daca pretul este putin mai mare.

PS: Imi place site-ul. La camere auto sunt multe insa nu acoperi gama de top.

#31
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 adrian_r5, on 24 aprilie 2014 - 21:33, said:

Daca tot ai adus vorba de JVC ... in urma cu ceva vreme am facut aici o comparatie de preturi intre Romania si Germania. Nu stiu tu ca si comerciant cum vezi diferenta asta de pret ... da' mie mi se pare inacceptabil ca in Romania sa fie mai scump cu 30% decit in Germania.
Ca lacomia / foamea e mare inteleg ... da' uneori si prostia pare sa fie mare - cum ar fi in cazu' de aici unde se vede cum la o componenta electronica cumparata din Polonia cu transport prin curier platit de client ajungi sa platesti cu 10% mai putin decit pretul cerut de un magazin din Romania ...

Este o discutie foarte lunga aici pe care o putem purta cu cea mai mare placere pe privat. Preturile sunt facute de catre headquarter in felul urmator: produsul X costa 100 USD / EUR iar in functie de tara convertita la moneda ar trebuii sa fie aceasi. Mai sunt foarte multe lucruri ce pot influenta costurile Vama, taxele romane fff multe, transportul si lipsa infrastructurii etc. Eu nu le iau apararea prin acest lucru stiu doar din experienta cum se procedeaza.
Iti pot arata preturile mele de achizitii fara nicio problema sa vezi ca adaosurile sunt de 10-15% deci nu imi pun adaosuri nesimtite.

 Sef-chenko, on 24 aprilie 2014 - 22:06, said:

Iti spun ce caut eu la momentul actual:
-tratament pentru parbriz: Rain X, Aquapel
-kit DIY pentru hidrotransfer: folie + activator
-diferite ornamente de interior/exterior (eu cat pedale aluminiu) insa nu cocalarisme ce se gasesc in piata.

Si ce vreau cel mai mult de la un magazin este calitate si seriozitate, amandoua pe primul loc, chiar daca pretul este putin mai mare.

PS: Imi place site-ul. La camere auto sunt multe insa nu acoperi gama de top.

Salutare,
Am notat solutii pentru intretinere / curatare si accesorii interior / exterior.
La camere auto cred ca cel mai de top este un GoPro sau Drift bine inteles se incadreaza la camere sport. Voi cauta si alte branduri de top.

Calitate si seriozitate eu numesc profesionalism si prin asta vreau sa ma diferentiez de restu ca preturile sunt aproximativ la fel.
Rog orice client care a cumparat de la noi sa ofere feedback aici de modul in care a fost tratat cu bune si rele.

#32
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
Un thumbs-up si de la mine pentru initiativa - sper ca seriozitatea sa fie la nivelul advertising-ului.
M-am uitat dupa cateva lucruri care ar fi fost de oaresce interes, ai mai jos cateva comentarii (mai mult sau mai putin de carcotas :) ):
- la trusele de scule n-ar fi stricat poze
- la tracker-ele GPS, din ce stiu eu, e necesar si ceva abonament anual, SIM cu date activate, etc - informatiile astea nu se regasesc pe acolo, e cam pe scurt descrierea; la fel, nu sunt mentionate "auto compatibile" (desi cred ca-s cam toate, e o mentiune cu asta)
- speram sa gasesc acumulatori auto, tough luck

In rest:
- preturi bunicele la destule lucruri, tinand cont si de discount-ul care-ti sare-n bot la prima accesare

Succes!

#33
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 DaCosta, on 27 aprilie 2014 - 20:03, said:

Un thumbs-up si de la mine pentru initiativa - sper ca seriozitatea sa fie la nivelul advertising-ului.
M-am uitat dupa cateva lucruri care ar fi fost de oaresce interes, ai mai jos cateva comentarii (mai mult sau mai putin de carcotas Posted Image ):
- la trusele de scule n-ar fi stricat poze
- la tracker-ele GPS, din ce stiu eu, e necesar si ceva abonament anual, SIM cu date activate, etc - informatiile astea nu se regasesc pe acolo, e cam pe scurt descrierea; la fel, nu sunt mentionate "auto compatibile" (desi cred ca-s cam toate, e o mentiune cu asta)
- speram sa gasesc acumulatori auto, tough luck

In rest:
- preturi bunicele la destule lucruri, tinand cont si de discount-ul care-ti sare-n bot la prima accesare

Succes!

Salutare,

Trusele de scule si accesoriile abia le-am listat la recomandarea voastra (a celor de pe acest forum) si inca nu am apucat sa le si documentam dar urmeaza. Echipa de documentarea lucreaza la foc continu :) pana acum sunt 1500 de repere si documentarea e putin in urma dar recupereaza :)

Pe partea de GPS Tracking vom lista cat de curand si abonamentele pentru romania cat si pentru full europa :) - multumesc mult uitasem sa le adaug.

Vom lista si acumulatori, ce ne retine pt aceasta categorie este transportul prin curier ce este destul de mult pt ca se ia la Kg .. dar mai negociem si voi gasi o solutie cat pot de repede.

Iti multumesc mult!
Daca te putem ajuta cu ceva, oricand suntem disponibili!

#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
cat platiti curierul?
pe mail am primit o oferta de la un curier din asta, 8 lei/kg, presupun ca la voi e chiar substantial mai putin, nu?

Edited by slai, 28 April 2014 - 13:11.


#35
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 slai, on 28 aprilie 2014 - 13:10, said:

cat platiti curierul?
pe mail am primit o oferta de la un curier din asta, 8 lei/kg, presupun ca la voi e chiar substantial mai putin, nu?

Salut,

0.08 RON / kg ce depaseste 1 KG, pretul curierului pt 1KG este de 16 RON + TVA. (taxa de ramburs in cont colector inclusa) asta in cazul in care se afla in zona de curierat, daca nu platim pe km.

Datorita cererii voastre pana acum am listat trusele de scule - urmeaza sa fie documentate iar incepand cu 01.05 pana la 31.05 Transportul va fi gratuit pentru orice comanda!

Va multumesc mult pentru suport si astept in continuare dorintele voastre!

Edited by Speedo, 09 May 2014 - 09:09.


#36
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 squerly, on 24 aprilie 2014 - 13:34, said:




Poti fi putin mai explicit pe partea de sus a site`ului ? Este putin cam "Golasa" am preferat sa nu incarc foarte mult sa fie obositor.
Ce recomandari ai ?
Simplitatea e frumoasa. Problema la tine e cu grafica invechita. Ca si voucherele folosite ca fidelizare. :)
Serios, grafica scartaie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate