Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ce ati vrea sa gasiti pe un magazin online dedicat auto ?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008
Salutare,

Detin un magazin online specializat auto (nu dau numele, nu vreau reclama) unde cererea clientilor este cea mai importanta.

Pe site am adaugat categori precum Statii auto, Navigatii gps si dedicate, detectoare de radar, portbagaje, car kit-uri, subwoofere amplificatoare si boxe auto, tetiere cu dvd, alarme etc. cu majoritatea brandurilor.

Pentru mine clientul este cel mai important de aceea va rog sa imi spuneti ce ati vrea sa gasiti pe un magazin dedicat auto - in momentul cand intri pe site sa gasesti tot ce ai nevoie.

Exemplu:

Brandul xx pt categoria xx
Categorie de produse outlet
Cauciucuri auto - brand xx
etc.

Va rog, orice parere buna sau care critica ideea este bine venita.
Dupa o perioada cu acordul adminilor poate voi posta si numele site-ului sa vedeti ideile voastre cum s-au pus in aplicare Posted Image

Edited by squerly, 24 April 2014 - 11:35.


#2
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
Mai cumpara cineva detectoare radar?

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Ce ati vrea sa gasiti pe un magazin online dedicat auto ?

Piese auto.

#4
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Seriozitate!

#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Transport gratuit !

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Preturi corecte. Cei mai multi proprietari de magazine sau situri online de articole auto , cumpara ieftinituri chinezesti si le vand cu un adaos comercial. Oricum majoritatea articolelor sunt niste porcarii de unica folosinta , dar vanzatorii nici macar nu se obosesc sa cumpere la prima mana de la chinezii aia mici cu ochi oblici . Cumpara de la S.R.L. -istul care a cumparat de la angrosistul rus care a cumparat de la angrosistul chinez , care a cumparat de la proprietarul vaporului cu care a venit containerul ..care a cumparat de la un alt chinez care le-a copiat dupa o alta copie facuta de alt chinez.
Si eu , in final , trebuie sa supoprt toate adaosurile acestea si sa ma mai si declar foarte multumit de activitatea comerciantului roman.
Ce ar fi sa umblati prin strainatate si sa faceti contracte cu producatorii la prima mana ?
Plaga economiei romanesti nu o reprezinta camatarii ...ci derbedeii astia care cumpara de undeva , pun adaos ...si vand altundeva . In economia asta gheboasa , aceste practici sunt considerate corecte .
VREAU PRETURI DE PRODUCATOR ...aia vreau !

Edited by JurasikMan, 24 April 2014 - 12:23.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In primul rand, oameni de cuvant, amabili si plin de bun simt, indiferent daca in final, cumperi sau nu de la ei.

#8
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 hori21, on 24 aprilie 2014 - 11:48, said:

Mai cumpara cineva detectoare radar?

Salut,

Sigur ca da sunt foarte bune si eu folosesc unul. In zonele traficate nu dau gres.


 HpVirus, on 24 aprilie 2014 - 11:55, said:

Seriozitate!

Crede-ma ca asta este in primul rand.
In cazul in care lucrurile nu au stat asa cum am comunicat clientului (din vina altora) am acordat discounturi si am facut tot ce ne sta in putinta pentru un client fericit.

 Wzzz, on 24 aprilie 2014 - 12:02, said:

Transport gratuit !

Ofer transport gratuit pentru comenzi mai mari de 499 RON deoarece curierii nu sunt chiar ieftini iar adaosul nostru este foarte mic ...
In viitor cand voi deschide showroom-ul, orice client poate ridica gratuit produsul.


 JurasikMan, on 24 aprilie 2014 - 12:23, said:

Preturi corecte. Cei mai multi proprietari de magazine sau situri online de articole auto , cumpara ieftinituri chinezesti si le vand cu un adaos comercial. Oricum majoritatea articolelor sunt niste porcarii de unica folosinta , dar vanzatorii nici macar nu se obosesc sa cumpere la prima mana de la chinezii aia mici cu ochi oblici . Cumpara de la S.R.L. -istul care a cumparat de la angrosistul rus care a cumparat de la angrosistul chinez , care a cumparat de la proprietarul vaporului cu care a venit containerul ..care a cumparat de la un alt chinez care le-a copiat dupa o alta copie facuta de alt chinez.
Si eu , in final , trebuie sa supoprt toate adaosurile acestea si sa ma mai si declar foarte multumit de activitatea comerciantului roman.
Ce ar fi sa umblati prin strainatate si sa faceti contracte cu producatorii la prima mana ?
Plaga economiei romanesti nu o reprezinta camatarii ...ci derbedeii astia care cumpara de undeva , pun adaos ...si vand altundeva . In economia asta gheboasa , aceste practici sunt considerate corecte .
VREAU PRETURI DE PRODUCATOR ...aia vreau !

iti voi explica cat pot de sumar si simplu situatia din Romania.
Un producator JVC SONY etc, lucreaza cu 1 max 2 distribuitori care ii selecteaza dupa criterii numai de ei stiute, daca esti la inceput si nu faci volume foarte mari nu ai nicio sansa sa te atingi de ele.
Inca un lucru probabil stiut, acestia iti recomanda un pret de vanzare care desi nu este legal te cam "obliga" sa il pastrezi, in caz contrar nu iti va mai da niciodata marfa. Nu te gandi ca de la aceste preturi avem adaosuri mari ci de 10-15%.
Noi oferim discounturi telefonic sau prin vouchere fara a afisa insa pe site (asa eliminam ce am zis mai sus)

Sper sa intelegi, pentru alte detalii iti stau disponibil.

 myshyk, on 24 aprilie 2014 - 12:25, said:

In primul rand, oameni de cuvant, amabili si plin de bun simt, indiferent daca in final, cumperi sau nu de la ei.

Pe asta ne bazam. Noi va suntem prieteni nu doar vanzatori ... chiar va indrumam sa cumparati din alte parti numai sa va gasiti ce aveti nevoie.

#9
MihneaMicu

MihneaMicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2014
In afara de faptul ca ma astept sa gasesc SI produsele pe care le cauta majoritatea pe un site de profil, adica piese auto si consumabile, mi-as dori sa gasesc si servicii profesioniste: numere de telefon afisate la vedere la care sa mi se raspunda prompt, eficient si politicos; garantie pentru produsele cumparate, dar reala si afisata la vedere, pentru ca este un atu important; poate si servicii gratuite - transport, de la o anumita suma in sus, asa cum ai precizat, iar avantajul trebuie evidentiat pe site in mod vizibil/service/reduceri. Bannerele sunt foarte eficiente in sensul asta, sunt vizibile.

Ar trebui specificata si provenienta pieselor. Cat despre sectiunea dedicata detalierii firmei, este important sa oferi credibilitate, sa vorbesti despre experienta si istoric in cifre.
Multa bafta!

#10
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 MihneaMicu, on 24 aprilie 2014 - 12:46, said:

In afara de faptul ca ma astept sa gasesc SI produsele pe care le cauta majoritatea pe un site de profil, adica piese auto si consumabile, mi-as dori sa gasesc si servicii profesioniste: numere de telefon afisate la vedere la care sa mi se raspunda prompt, eficient si politicos; garantie pentru produsele cumparate, dar reala si afisata la vedere, pentru ca este un atu important; poate si servicii gratuite - transport, de la o anumita suma in sus, asa cum ai precizat, iar avantajul trebuie evidentiat pe site in mod vizibil/service/reduceri. Bannerele sunt foarte eficiente in sensul asta, sunt vizibile.

Ar trebui specificata si provenienta pieselor. Cat despre sectiunea dedicata detalierii firmei, este important sa oferi credibilitate, sa vorbesti despre experienta si istoric in cifre.
Multa bafta!

Conform solicitarilor am pus pe masa de proiecte integrarea pentru piese auto si consumabile, sper sa revin cat de curand posibil si cu implementarea lui.
Oferim nr de tel cat si suport online (messenger) iar produsele cand pleaca de la noi, pleaca insotite OBLIGATORIU de factura si garantie (garantia este trecuta vizibil sub pretul fiecarui produs). In acest moment am implementat o promotie cu 10% discount cash pentru orice comanda pana pe 30.04.2014 dupa aceea voi implementa si promova o promotie de transport gratuit.

Va multumesc!

#11
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
Vreau sa gasesc orice pe un site, de la un simplu surub cu piulita, pana la caroserie/sasiu, la preturi romanesti(ca de ex, nu am cum sa dau 1800ron pe o cotiera, fie ea noua si originala, aberant de mult).
Discutie cu fiecare client in parte in privinta unor reduceri si a transportului;
Garantie asupra pieselor vandute, dar fara prosteala de a le  monta intr-un service specializat agreat de RAR(sunt multi care s-au confruntat cu situatia ca aia vor sa-si vanda produsele la preturi uriase + manopera care rupe buzunarul romanului), ci intr-un service normal, cu preturi decente, in baza unei facturi.
Piese atat noi cat si s-h si aici nu ma refer la ceea ce tine de siguranta soferilor si a pasagerilor cat si a pietenilor, ci la accesoriile pe care si le mai pun cate unii pe masina.
In rest, au zis colegii mai sus.
.

#12
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 ZIGZAG20, on 24 aprilie 2014 - 12:56, said:

Pret corect/seriozitate/transport gratuit/cat mai multe produse sa avem de unde alege.Daca aveti toate astea de mai sus sunt viitorul vostru client.

Imi poti spune ce categorii anume de produse ? Branduri etc?

 boxerbull, on 24 aprilie 2014 - 12:58, said:

Vreau sa gasesc orice pe un site, de la un simplu surub cu piulita, pana la caroserie/sasiu, la preturi romanesti(ca de ex, nu am cum sa dau 1800ron pe o cotiera, fie ea noua si originala, aberant de mult).
Discutie cu fiecare client in parte in privinta unor reduceri si a transportului;
Garantie asupra pieselor vandute, dar fara prosteala de a le  monta intr-un service specializat agreat de RAR(sunt multi care s-au confruntat cu situatia ca aia vor sa-si vanda produsele la preturi uriase + manopera care rupe buzunarul romanului), ci intr-un service normal, cu preturi decente, in baza unei facturi.
Piese atat noi cat si s-h si aici nu ma refer la ceea ce tine de siguranta soferilor si a pasagerilor cat si a pietenilor, ci la accesoriile pe care si le mai pun cate unii pe masina.
In rest, au zis colegii mai sus.
.

Asa cum am specificat si anterior toate produsele noastre sunt insotite de garantie si factura si chiar oferim 10 zile in care daca produsul nu iti place il poti trimite inapoi si primesti banii sau alt produs dupa dorinta clientului.
Deci pe langa piese auto ar fi interesant si o categorie cu Truse de scule ? - am notat multumesc

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Pe partea de piese auto, nu cred ca reusesti mare lucru, piata e cam aglomerata.
De un site mai serios care sa ofere alte accesorii auto, e nevoie pe piata.
Camere auto ai?

#14
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 slai, on 24 aprilie 2014 - 13:08, said:

Pe partea de piese auto, nu cred ca reusesti mare lucru, piata e cam aglomerata.
De un site mai serios care sa ofere alte accesorii auto, e nevoie pe piata.
Camere auto ai?

Voi incerca sa adaug si o categorie cu piese auto stiind ca sunt foarte multi pe piata dar majoritatea clientilor le doresc pe toate in acelasi loc :)
Camere auto DVR am printre cele mai largi game din Romania (cel putin asa consider eu) un numar de 48 de repere iar pe langa cele DVR am si camere video sport si accesorii pentru acestea.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Io tre sa iau o camera auto, cand mai trece criza. am vazut ca ai si la 170 lei.
Ca recomandare, ar fi perfect daca ai pune si un link/clip youtube cu acea camera in functiune. Probabil orice client cauta asa ceva, si daca gaseste deja la tine pe site, mai reduci riscul sa gaseasca produsul in alta parte.
per total, ceva pe la aspectul site-ului tau, pe acolo prin partea de sus, scartaie...

Edited by Speedo, 09 May 2014 - 09:03.


#16
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 slai, on 24 aprilie 2014 - 13:31, said:

Io tre sa iau o camera auto, cand mai trece criza. am vazut ca ai si la 170 lei.
Ca recomandare, ar fi perfect daca ai pune si un link/clip youtube cu acea camera in functiune. Probabil orice client cauta asa ceva, si daca gaseste deja la tine pe site, mai reduci riscul sa gaseasca produsul in alta parte.
per total, ceva pe la aspectul site-ului tau, pe acolo prin partea de sus, scartaie...

Multumesc!
Lucreaza departamentul nostru de documentare si incercam sa punem maximum de detalii pe care le gasim.
Cand te hotarasti atat tu cat orice alt utilizator al forumului sa faca o achizitie nu ezitati a ma contacta pentru a va oferi preturi speciale (cele de pe site sunt obligat sa le afisez)

Poti fi putin mai explicit pe partea de sus a site`ului ? Este putin cam "Golasa" am preferat sa nu incarc foarte mult sa fie obositor.
Ce recomandari ai ?

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Mie imi place sa gasesc cat mai multe detalii posibile despre un produs, pe pagina acestuia. In rest, ca oricare, preturi bune, discounturile ma incanta, amabilitatea cand contactez relatii clienti este un extrem de mare plus. Uite, eu de exemplu caut un mp3 player cat mai ieftin, care sa stie sa citeasca de pe USB.

#18
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 Ann0nyym0us, on 24 aprilie 2014 - 13:41, said:

Mie imi place sa gasesc cat mai multe detalii posibile despre un produs, pe pagina acestuia. In rest, ca oricare, preturi bune, discounturile ma incanta, amabilitatea cand contactez relatii clienti este un extrem de mare plus. Uite, eu de exemplu caut un mp3 player cat mai ieftin, care sa stie sa citeasca de pe USB.

Da asta facem si lucram in continuare, in pagina produselor adaugam multe poze, text cu explicatii ale functiilor si chiar filmulete cu produsele.
Sunt foarte mult mp3 playere auto acum fara unitate optica dar cu posibilitate de conectare AUX, SD, USB etc . Iti recomand un produs la 249 Ron care are inclusiv Bluetooth integrat. (iti dau msg pe privat cu link-ul)

Edited by squerly, 24 April 2014 - 14:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate