Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Recomandare smartphone Android [buget 1600-1700 lei]

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#37
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postoauzor, on 24 aprilie 2014 - 21:30, said:

G2 nu are, si nici nu sunt interesati sa produca. Si nici nu vad de ce ar scoate, tocmai asta e frumusetea la G2, tweakurile , aplicatiile pentru camera si cele multi-tasking.
tweakurile-s pt pasionați/obsedați de așa ceva și pt cei care au prea mult timp liber.

Cu hardware-ul lui, G2 trebuia să rupă fâșul androidului. Dar na că e pe invers.

Edited by Ouroboros, 25 April 2014 - 00:39.


#38
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postoauzor, on 24 aprilie 2014 - 23:14, said:

Alin, nu sunt hotarat pe G2. Sau am fost, dar dupa ce a zis liptonel, mi s-a luat de G2. Oricum, nu imi plac la el butoanele sub nici o forma. Sunt obisnuit cu un Nexus 7 si fata de el mi se par sub orice critica.
Probabil nu esti obisnuit cu unii de pe aici. Trebuia sa observi ca abereaza pentru ca in momentul in care le ceri sa dovedeasca aberatiile se fac ca ploua.
Unii sunt prea infocati de telefoanele lor si ar spune orice...

#39
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
E asa de greu sa dai o cautare dupa anumite criterii, uite aici un exemplu de cate rezultate sunt dupa o cautare "problema".
Puteti si voi sa cautati dupa ce cuvant vreti voi, ca si sugestie recomand "baterie, ecran, carcasa, buton, deformat"

S4 = 990 rezultate
ONE = 203 rezultate
N5 = 85 rezultate
G2 = 2 rezultate

E ultimul meu post pe subiectul asta, las pe obsedatii de alte marci sa-si dea cu parerea.

Edited by kiario, 25 April 2014 - 06:26.


#40
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
=))) deja devii penibil.

Hai sa o luam asa dupa logica ta si sa ne uitam putin aici....se pare ca ai mai ratat un 63 la final Posted Image)))

Si inca ceva, logica ta a mai ratat ceva, ai facut un chestionar si stii exact cati membri au S4 cati au G2 cati au One si cati au Nexus 5?

Asa pot sa ma uit si eu sa zic la galaxy gio si sa vad acolo 5 probleme din 2 utilizatori, deci dupa logica ta ar fi cam cel mai bun telefon si cel mai stabil pentru ca la rezultatul "problema" a avut decat 5 rezultate.

Iti dau un sfat, ramai la topicul G2 unde nu te va deranja nimeni si inceteaza cu aberatiile, nu faci decat sa devii din ce in ce mai penibil.

View Postkiario, on 25 aprilie 2014 - 05:56, said:

G2 = 263 rezultate.

Ca sa vezi 5 probleme la samsung star 3, asta il face cel mai bun si stabil telefon :D

Attached Files


Edited by alin62, 25 April 2014 - 11:11.


#41
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
@ouazor, ia-ti nexus5, doar nu vrei sa devii penibil avand g2 de la nepriceputii aia de la lg. Una e sa-ti faci o mie de draci cu un stift marca lg si alta e sa ai un super device produs de "android pur", nu de lg.
G2-ul mai are si butoanele alea pe spate .. absolut oribil. E cunoscut faptul ca omul isi poate folosi doar opozabilul pentru a controla/apasa ceva. Restul degetelor sunt de decor, inutile

Si unde mai pui ca g2-ul are si o multime de amprente pe spate, despre care se stie ca sunt principala cauza a lag-ului ingrozitor pe care il experimenteaza telefonul. Asa am auzit si eu de la oameni care au citit niste pagini de pe topicul despre g2.

#42
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostTheUglyOne, on 25 aprilie 2014 - 12:09, said:

@ouazor, ia-ti nexus5, doar nu vrei sa devii penibil avand g2 de la nepriceputii aia de la lg. Una e sa-ti faci o mie de draci cu un stift marca lg si alta e sa ai un super device produs de "android pur", nu de lg.
G2-ul mai are si butoanele alea pe spate .. absolut oribil. E cunoscut faptul ca omul isi poate folosi doar opozabilul pentru a controla/apasa ceva. Restul degetelor sunt de decor, inutile

Si unde mai pui ca g2-ul are si o multime de amprente pe spate, despre care se stie ca sunt principala cauza a lag-ului ingrozitor pe care il experimenteaza telefonul. Asa am auzit si eu de la oameni care au citit niste pagini de pe topicul despre g2.


Pai si Nexus 5 de cine a fost produs? De Google, sau cumva tot de LG? Ce legatura au amprentele cu lag-ul?

#43
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013
Nexus 5 probleme? Eu n-am gasit una...


Decat sa-mi iau G2 mai bine mi-as lua one sau one 2.

Toate telefoanele lg/samsung etc au lag.Exceptiile sunt nexus-urile si one-urile.Poate si xperia.La astea n-am auzit de problema "lag".

#44
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postmikealex9, on 25 aprilie 2014 - 13:30, said:

Nexus 5 probleme? Eu n-am gasit una...


Decat sa-mi iau G2 mai bine mi-as lua one sau one 2.

Toate telefoanele lg/samsung etc au lag.Exceptiile sunt nexus-urile si one-urile.Poate si xperia.La astea n-am auzit de problema "lag".

Mike, de cat timp ai telefonul? Cum sta cu lagul, deschide totul instant si dupa o perioada mai lunga de folosire? Mersi.

View Postalin62, on 25 aprilie 2014 - 04:50, said:

Probabil nu esti obisnuit cu unii de pe aici. Trebuia sa observi ca abereaza pentru ca in momentul in care le ceri sa dovedeasca aberatiile se fac ca ploua.
Unii sunt prea infocati de telefoanele lor si ar spune orice...

E adevarat ca nu prea am intrat pe aria asta, dar totusi nu-mi imaginez de ce ai recomanda un telefon doar pentru ca il ai tu. Adica totusi, nu primesc un procent din vanzari sau ceva. In loc sa posteze un mic review cu telefonul respectiv, partile bune, partile proaste, daca are lag, delay etc...

Edited by oauzor, 25 April 2014 - 13:35.


#45
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013
Pfff..Nici n-ai idee :D
Mai exact il am de pe 30 decembrie.Bineinteles,deschide totul instant/la fel ca inainte,fara probleme.
Eu nu stiu ce inseamna cuvantul "lag" pe asta.

#46
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postoauzor, on 25 aprilie 2014 - 13:31, said:

E adevarat ca nu prea am intrat pe aria asta, dar totusi nu-mi imaginez de ce ai recomanda un telefon doar pentru ca il ai tu. Adica totusi, nu primesc un procent din vanzari sau ceva. In loc sa posteze un mic review cu telefonul respectiv, partile bune, partile proaste, daca are lag, delay etc...
Unii sunt prea fanatici si ar spune orice fel de minciuni. Uite o dovada mai sus...
Mie unu la G2 nu mi place spatele ca este prea lucios. Nexus 5 imi place dar doar cel de 32 gb. La S4 imi place Black Edition. Dar pana la urma eu am ales htc one pentru ca mi a placut f mult cum arata si de ce sa mi iau altceva daca este la fel de performant.
Eu zic sa te uiti la nexus 5 daca nu ti place s4, asta daca iti ajung cam 12 gb disponibili, sau sa te uiti si la un htc one dar este mai scump cat un nexus 5 de 32gb.

#47
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postmikealex9, on 25 aprilie 2014 - 13:34, said:

Pfff..Nici n-ai idee Posted Image
Mai exact il am de pe 30 decembrie.Bineinteles,deschide totul instant/la fel ca inainte,fara probleme.
Eu nu stiu ce inseamna cuvantul "lag" pe asta.

Perfect. Intreb ca la Nexus 7 luat din august 2013 am inceput sa am putin lag cand navighez prin meniu sau cand deschid aplicatii. Dar hai sa zicem ca ar fi din cauza ca am bagat o gramada de tampenii pe el, de la client de torrent pana la jocuri piratate :D

Apropo, cat te tine bateria? Am citit review-uri ca nu tine o zi intreaga la o folosinta medie.

View Postalin62, on 25 aprilie 2014 - 14:10, said:

Unii sunt prea fanatici si ar spune orice fel de minciuni. Uite o dovada mai sus...
Mie unu la G2 nu mi place spatele ca este prea lucios. Nexus 5 imi place dar doar cel de 32 gb. La S4 imi place Black Edition. Dar pana la urma eu am ales htc one pentru ca mi a placut f mult cum arata si de ce sa mi iau altceva daca este la fel de performant.
Eu zic sa te uiti la nexus 5 daca nu ti place s4, asta daca iti ajung cam 12 gb disponibili, sau sa te uiti si la un htc one dar este mai scump cat un nexus 5 de 32gb.

HTC am zis ca nu mai imi cumpar niciodata. Am un htc mai low-end care e plin de lag si erori, plus ca am fost cu el de vreo 2 ori in garantie. M-a enervat teribil raspunsul la HTC Romania, cand am cerut inlocuirea dispozitivul ca a stat peste o luna in garantie. Mi-au zis ca daca nu au piese pe stoc, telefonul poate sta pana la 62 zile la ei in service, chiar daca legea ii contrazice total. Plus ca nu imi place interfata aia, Sense UI sau cum ii zice.

S4 imi place, l-am butonat cateva ore, dar nu stiu, mi se pare prea mare si nu m-au impresionat deloc cei 100 mii de senzori. Plus ca nu prea sunt un fan al ecranelor Super Amoled.

G2 a fost prima mea alegere. Dar nici aici nu imi place ca am inteles ca are ceva lag si nu sufar cum arata acele butoane virtuale. Mi se pare aiurea al 3-lea buton sa accesez setarile, chiar nu ii vad rostul. In chrome si alte aplicatii native nu vad de ce as folosi butonul acela, din moment ce pot sa accesez setarile direct din program. De asemenea, nu inteleg faza sa tragi cu 3 degete spre stanga pentru a salva aplicatia, si sa apesi de doua ori pe home pt a accesa task managerul. Mi se pare totul cu curu-n sus.

La Nexus 5 imi place simplitatea unui Android pur. Dar cel mai mare dezavantaj ar fi camera, la un pret asemanator am S4 sau G2 cu o camera net superioara. Lipsa slotului SD nu ma deranjeaza, mai ales ca pe telefon nu prea ma joc, de uitat la filme nici atat. Si chiar daca as instala 2-3 jocuri performante gen Real Racing 3, Most Wanted, Modern Combat 4, tot mi-ar ramane suficient spatiu liber.

#48
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013
Nu mai citi de pe net tot felul de articole aiurea.Iti recomand sa accesezi/citesti topicul lui N5.
Depinde ce vrei sa faci:Duce o zi cu brio la intensitate maxima.Spre ex eu am prins zile si cu 5H screen si 1h convorbire.
La fel,camera e buna.Nu inteleg de ce multi o critica.Intradevar e mai slaba decat celelalte concurente dar este ok.Nu a fost niciodata punctul forte la un nexus.

Edited by mikealex9, 25 April 2014 - 15:01.


#49
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Nu poti compara un low cost cu htc one care este telefonul anului 2013, nu au nici o legatura.
Atunci mergi pe nexus 5 daca iti ajunge memoria mica. Camera este decenta, daca vrei sa faci o poza o sa o faci bine.

#50
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013
PS: Pe topic sunt o gramada de poze incat sa-ti faci o parere.
Recomand si HTC One.

Am o singura problema la el: dureaza conectarea la wi-fi vreo 5 sec.Nu stiu daca este de la mine (modem) sau de la telefon.

#51
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Si la mine dureaza cam 5 sec dar nu vad o problema doar nu il activez/dezactivez din 5 in 5min. Eu cand sunt acasa il las conectat cand plec il deconectez si atat.

#52
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Stiu pozele de pe topicul dedicat. Sunt chiar reusite. Oricum, pentru ce o sa folosesc eu camera e chiar ok.

HTC One sau orice HTC iese din discutie.

Si la mine pe N7 tot cam atata direaza conectarea la wi-fi, si nu doar la al meu.

#53
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013
Ziceai ca ai lag la N7? Se rezolva cu un reset?

#54
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Mai mult ca sigur. Dar nu e un lag imens, pur si simplu cateodata cand intru in meniu sau fac tranzitia de pe o pagina pe alta a meniului, inteapa putin. Nu e nimic deranjant, doar ca efectul acela de tranzitie nu e la fel de smooth ca la inceput.

Edited by oauzor, 25 April 2014 - 15:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate