Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Cartele sim prepay doar cu ACT IDENTITATE ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
109 răspunsuri în acest subiect

#73
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.863
  • Înscris: 03.03.2004
Legea asta se va potrivi perfect in tabloul cu legea aia care interzice vanzarea produselor cu alcool si tutun minorilor. Pe hartie arata ok, pare legitima si normala, totusi n-o respecta comerciantii. Ce nu intelege statul, e ca pentru comerciantii de orice fel, e mai important sa vanda decat sa respecte legile. Supravietuire vs. legi.
Astia inca n-au inteles ca legile occidentale nu merg in Romania. Pentru ca sistemul e corupt si bolnav, si cat timp vanzatorul va avea salariul minim pe economie va putea fi "convins" sa scrie orice nume din cartea de telefon, cu un cnp generat pe net. Sistemul presupune gresit ca angajatii reprezentantelor operatorilor sunt si vor fi cinstiti, uitand ce tactici aplica pentru a pacali lumea sa se aboneze, totul in numele tintei impuse de sef si al bonusurilor.
Daca legea odata adoptata de parlament va fi atacata, avand in vedere noile dispozitii UE, are toate sansele sa cada odata cu legea Big Brother.

Editat de Getodacul, 10 aprilie 2014 - 10:30.


#74
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.210
  • Înscris: 15.05.2008
aici te inseli daca faci comparatie cu alcoolul,acesta se poate cumpara de oriunde
in schimb simul toti comerciantii cumpara de la distribuitorii nationali care sunt f putini
mai mult ca sigur nu se vor opri doar la un cnp,ci la copie C.I. sau alt act permis in legitimarea unei persoane
si nu vom mai vedea peste tot simuri,doar shop,store si poate ceva mag.de specialitate
f multi ag economici vor renunta in a vinde acest produs
de curiozitate daca la orange 1 milion de simuri raman nedeclarate au curajul sa le inchide ca asa vrea un ghertoi din parlament?

#75
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postopop, on 10 aprilie 2014 - 09:50, said:

Nu va obliga nimeni sa folositi telefonul mobil, stii.......

Atunci nu-l folosi. Posted Image

#76
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.085
  • Înscris: 22.04.2009

View Postceanu1980, on 10 aprilie 2014 - 11:10, said:

de curiozitate daca la orange 1 milion de simuri raman nedeclarate au curajul sa le inchide ca asa vrea un ghertoi din parlament?

Da, daca propunerea ghertoiului e lege si publicata in Monitorul Oficial, si mai ales daca se prevad sanctiuni pentru operator, fii sigur ca o vor face. La ce foame e, nu prea vad de ce si-ar risca pielea doar pentru faptul ca unii nu isi declara datele din varii motive.

Editat de l0calh0st, 10 aprilie 2014 - 11:49.


#77
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postl0calh0st, on 10 aprilie 2014 - 11:47, said:

Da, daca propunerea ghertoiului e lege si publicata in Monitorul Oficial, si mai ales daca se prevad sanctiuni pentru operator, fii sigur ca o vor face. La ce foame e, nu prea vad de ce si-ar risca pielea doar pentru faptul ca unii nu isi declara datele din varii motive.

Nu or sa le inchida ci doar blocheaza accesul utilizatorului pentru apelare, posibil sa te lase sa primesti apeluri numai ca sa te tina in retea si sa reincarci.

#78
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.085
  • Înscris: 22.04.2009
Din ce am inteles e un termen de 6 luni in care sa te duci cu CI-ul la ei sa te identifice. Dupa care mi-e greu sa cred ca nu le-ar fi usor sa scoata din uz un numar. Nu prea se vrea asta de sus, de la ala care a gandit treaba asta... Parerea mea, acum vedem ce va fi. Eu nu ma duc nicaieri pana nu vad comunicat oficial pe site-ul operatorului. Nici in mass-media nu mai am incredere ca si aia mananca ce nu trebuie si dau stiri fara sa verifice, doar sa isi faca norma.

#79
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postl0calh0st, on 10 aprilie 2014 - 11:56, said:

Din ce am inteles e un termen de 6 luni in care sa te duci cu CI-ul la ei sa te identifice. Dupa care mi-e greu sa cred ca nu le-ar fi usor sa scoata din uz un numar. Nu prea se vrea asta de sus, de la ala care a gandit treaba asta... Parerea mea, acum vedem ce va fi. Eu nu ma duc nicaieri pana nu vad comunicat oficial pe site-ul operatorului. Nici in mass-media nu mai am incredere ca si aia mananca ce nu trebuie si dau stiri fara sa verifice, doar sa isi faca norma.

Nu cred ca asa va functiona inregistrarea cartelelor in uz.
Mass media urla ca e 7 lei litru de benzina si ca e mai scumpa ca la nemti si ca a venit apocalipsa peste calculatoare ca nu mai da microsoft updateuri.

Btw, din moment ce mi-au cerut buletinu cand am schimbat cartela ar trebui sa fiu inregistrat deja ?

View Postpaxdedi, on 10 aprilie 2014 - 11:44, said:


Atunci nu-l folosi. Posted Image

Nu eu am o problema ca se inregistreaza cartelele :)

Editat de opop, 10 aprilie 2014 - 12:06.


#80
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.085
  • Înscris: 22.04.2009

View Postopop, on 10 aprilie 2014 - 12:11, said:


Btw, din moment ce mi-au cerut buletinu cand am schimbat cartela ar trebui sa fiu inregistrat deja ?



O sa te scuteasca de un drum cand va veni momentul pentru toti. :lol: suna ca o apocalipsa treaba asta.
Revenind la subiect, stiu ca de ceva vreme se practica asta cu buletinul la schimbat de SIM. La Digi obligatoriu si la cumparare.

#81
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postl0calh0st, on 10 aprilie 2014 - 12:15, said:

Revenind la subiect, stiu ca de ceva vreme se practica asta cu buletinul la schimbat de SIM
Pai este un mijloc prin care se inregistreaza serviciile, cum ar suna daca angajatul x  ar avea 10000000 de schimbari de sim intr-o zi ? L-ai putea contrazice ?

Editat de opop, 10 aprilie 2014 - 12:30.


#82
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.504
  • Înscris: 10.08.2005

View Postopop, on 10 aprilie 2014 - 12:29, said:

Pai este un mijloc prin care se inregistreaza serviciile, cum ar suna daca angajatul x  ar avea 10000000 de schimbari de sim intr-o zi ? L-ai putea contrazice ?
pai .. da .. exista o statistica  ... un numar in vecinatatea caruia trebuie sa ajungi ... bazat pe vechimea cartelei si numarul de vanzari din perioada respectiva.
Sincer ce il opreste pe angajat isa blochez enspe mii de cartele zilnic?
Ca mai apoi sa vine ceteanul sa le reactiveze?

#83
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.210
  • Înscris: 15.05.2008
astazi s-a votat si in camera deputatilor acea lege
de acum mai ramne sa iscaleasca  presedintele si gata dormim linistiti suntem pazitiPosted Image

#84
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 615
  • Înscris: 10.11.2005
mai fac si boschetarii un ban...
cel putin cei cu buletin...vor cumpara la bax pentru interlopi :)

#85
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.604
  • Înscris: 08.08.2007
Este o chestie normala ca la cumpararea cartelei prepay sa fi inregistrat ca utilizator.
In tarile civilizate asa se procedeaza!

#86
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.210
  • Înscris: 15.05.2008
daca e asa normala sau crezi tu ca e
sa vedem cum vor reactiona romanii cand vor fi bombardati cu tot felul de oferte mesaje spam
cine e in domeniu stie ca se dau bani frumosi pt o baza de date email.tel etc
ce gandire la unii
de la 1  ianuarie o sa devenim f civilizati ca avem sim prepay doar cu buletinul
in tarile unde nu este asa ceva sunt necivilizati?,ca nu inteleg remarca,gata m-am aprins
o sa-ti fie pe plac daca mergi la o terasa si vrei net moka daca tot e si un barman sau ce e sa-ti ia nr de tel
pt doamne si domnisoare o sa va dati asa usor numarul la orice terasa(se exclud boarfele)
sau cei care au vrut sa beneficieze de o,oferta exact pt nevoile lor si au ales sa se inscrie in O.Y
pe toti acesti useri care nu au dreptul dupa varsta vor fi exclusi?
si sunt detul de multi care au optat pt asta cand of din O.Y. erau mult superioare fata de cele standard
neplaceri pot enumera multe,ce vreau io sa vad, argumente solide de ce e nevoie de asa ceva,asta ne lipseste noua acum?

Editat de ceanu1980, 08 iulie 2014 - 08:50.


#87
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 06.01.2007
Apocalipsa oameni buni !

nu ca romanii nu si-ar fi facut deja abonamente pt aifon la pret de nokia cu lanterna.....

Editat de opop, 08 iulie 2014 - 09:34.


#88
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.239
  • Înscris: 11.04.2006
prostia asta chiar avanseaza?

View PostHeavyd, on 07 iulie 2014 - 20:40, said:

Este o chestie normala ca la cumpararea cartelei prepay sa fi inregistrat ca utilizator.
In tarile civilizate asa se procedeaza!
in tarile cu control paranoic, asta-i civilizatia spre care ne indreptam.
o sa trebuiasca sa ne inregistram si cand cumparam ciorapi?

#89
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.210
  • Înscris: 15.05.2008
pai clar ca daca cumperi ciorapi marimea 45 si pantof 42 esti suspect de tero Posted Image

#90
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.105
  • Înscris: 28.03.2007
Dar vi se pare normal sa suni la 112 cu o problema grava si salvarea sa faca jumatate de ora ca a fost plecata la un dobitoc care a sunat la misto de pe un prepay?
Sau sa te sune cineva cu nr ascuns de 1 mil de ori -nu e o solutie sa blochez asta din meniu doar ca unii sunt prosti
Si multe alte situatii...

Ce mare chestie? Daca nu ai nimic de ascuns nu ai de ce sa te ataci....plus ca nu cred ca suntem cine stie ce mari smecheri urmaribili de autoritati....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate