Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Contestare amenda traversare loc nepermis.

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Totusi, nu trebuie sa existe dovezi ale comunicarii unui proces verbal? Din cate stiu eu, in cazul comunicarilor se aplica asta:

Quote

ART. 27
Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plată de face prin poştă, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un martor.
Avizul de primire presupune semnatura mea. Nu a existat nicio recomandata pe numele meu in august si septembrie, am intrebat postasul des in acea perioada.
Cealalta varianta, afisarea la domiciliu, uneori se desfasoara doar in acte, fara efectuarea ei fizica. Domiciliul meu se termina in "apartamentul nr X". Nu la usa scarii, nu la administratie, nu la avizier. In acest caz, aparea la impozit(asta e procedura pentru amenzile neplatite din cate stiu eu). In martie am platit impozitul la apartament si nu era nicio amenda(suma e destul de insemnata, 2000 lei, probabil maximul ca m-am pus in gura cu politistul). Amenda a fost data in august 2013, deci au trecut destule luni.

#56
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
da, trebuie sa existe o semnatura de primire cu exceptia afisarii la domiciliu.
in ceea ce priveste afisarea la domiciliu, ea poate fi facuta atat la apartament (ti se lipeste hartia pe usa) cat si la intrarea in bloc.

#57
noonna

noonna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.10.2013

View PostNero-d, on 04 aprilie 2014 - 17:35, said:

in cazul tau sint 2 posibilitati... ori PVul ti-a fost "comunicat" dar tu nu l-ai primit
ori PVul din diverse motive nu ti-a fost comunicat


wow, asa devine politia o gluma proasta?
Nu ca justitia nu ar fi si ea o gluma proasta. sau administratia...
Posted Image

#58
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostMB_152, on 03 aprilie 2014 - 10:22, said:

daca vei depune putin efort, si te vei interesa, vei vedea ca si in cazul contraventiei exista prezumtia de nevinovatie, indiferent daca org constatator a asistat sau nu la prducerea faptei, iar cum, repet, un pv nu face dovada prin el insusi, sunt necesare alte probe administrate de catre organ, si nu de catre contravenient. nu am nicio treaba cu anghel c. romaniei,

iar strict in cauza de fata, daca Edmondblue va contesta, mergand pe pista lucrarilor din zona, bineinteles cu probe in sensul asta, care se pot obtine de la administratorul drumului, iar politia nu l-a filmat traversand, are sanse de castig.
Pai daca nu a facut poze in acel moment ce probe mai poate sa aduca? Cuv lui impotriva pv-ului militianului? Hai ca m-ati facut curios cum o dati la faza asta.

#59
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmisu183, on 09 aprilie 2014 - 06:55, said:

Pai daca nu a facut poze in acel moment ce probe mai poate sa aduca? Cuv lui impotriva pv-ului militianului? Hai ca m-ati facut curios cum o dati la faza asta.
la cine te referi sa aduca probe?  daca e cuv lui impotriva PV, militianul trebuie sa aduca probele ca sa ii demostreze vinovatia, datorita prezumtiei de nevinovatie de care se bucura oricine, nu contravenientul trebuie sa demonstreze ca este nevinovat, ci politia trebuie sa faca dovada vinovatiei, iar daca inafara de acel PV nu exista altceva, sananatate buna!

#60
Spetnaz

Spetnaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 01.11.2012

View PostGetodacul, on 06 aprilie 2014 - 16:51, said:

In martie am platit impozitul la apartament si nu era nicio amenda(suma e destul de insemnata, 2000 lei, probabil maximul ca m-am pus in gura cu politistul). Amenda a fost data in august 2013, deci au trecut destule luni.

Sa ai pusi deoparte 2000 lei , ori platesti amenda , ori  pentru avocat sa te scape de amenda .

#61
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@MB_152
mai baiatule... Posted Image ca sa intelegi pana si tu
in fata PV contraventie, tu, contravenient, legal,  nu beneficiezi de nici un fel de prezumtie de nevinovatie! ba dimpotriva! (intre organ si tine, cuvantul organului e cel credibil!)
aceasta prezumtie de nevinovatie provine din jurisprudenta cedo,
jurisprudenta trebuie invocata de avocat (doar asa intra in discutie) si ramane la latitudinea instantei daca sa tina sau nu cont de ea!
daca nu tine, instanta e acoperita de lege! (de cele mai multe ori tine dar asta nu e o regula!)

Edited by Nero-d, 09 April 2014 - 10:03.


#62
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006

View PostNero-d, on 09 aprilie 2014 - 10:02, said:

@MB_152
mai baiatule... Posted Image ca sa intelegi pana si tu
in fata PV contraventie, tu, contravenient, legal,  nu beneficiezi de nici un fel de prezumtie de nevinovatie! ba dimpotriva! (intre organ si tine, cuvantul organului e cel credibil!)
aceasta prezumtie de nevinovatie provine din jurisprudenta cedo,
jurisprudenta trebuie invocata de avocat (doar asa intra in discutie) si ramane la latitudinea instantei daca sa tina sau nu cont de ea!
daca nu tine, instanta e acoperita de lege! (de cele mai multe ori tine dar asta nu e o regula!)
stai linistit ca inteleg, nu cred ca e necesar sa imi explici tocmai tu. stiu si de unde unde provine, daca citeai topicul de la inceput vedeai. am scris si in celelalte posturi, la fel cum am scris si ca nu e o chestie generala, doar ca in ultima vreme practica instantelor se indreapta tot mai mult spre asta. asa ca, sanatate!

Edited by MB_152, 09 April 2014 - 10:26.


#63
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca intelegeai, nu aduceai in discutie prezumtia de nevinovatie care legal nu exista!!!

Quote

a cine te referi sa aduca probe?  daca e cuv lui impotriva PV, militianul trebuie sa aduca probele ca sa ii demostreze vinovatia, datorita prezumtiei de nevinovatie de care se bucura oricine, nu contravenientul trebuie sa demonstreze ca este nevinovat, ci politia trebuie sa faca dovada vinovatiei, iar daca inafara de acel PV nu exista altceva, sananatate buna!
aceste afirmatii nu pot fi socotite decat aberatii total iresponsabile, fara nici un suport :)

practica instantelor ti-am explicat pe ce se bazeaza si cum functioneaza... iti mai povestesc odata ca sa intelegi :)
avocatul are dreptul legal si obligatia morala sa aduca in discutie jurisprudenta!
fara aceasta interventie a avocatului, instanta e obligata sa tina cont de lege... lege care specifica clar ca organul are intodeauna dreptate si PVul se bucura de prezumtia de legalitate si temeinicie

#64
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
repet, nu am nevoie sa imi explici. am impresia ca ai nevoie de atentie, si asa incerci sa o castigi. atunci cand cineva intenteaza un proces e si normal sa arate toate mijloacele pe care are pentru a avea castig de cauza, inclusv jurisprudenta curtii europene, pentru ca ma indoiesc ca vreun avocat nu stie ca sistemul nostru nu e bazat pe jurisprudenta, ori va astepta sa invoce instanta prezumtia. iar acea prevedere legala a unu PV e o mare cretinitate, lucru dovedit ulterior de cedo. daca organul face un abuz, si nu sunt martori, nu este nicio proba, nici in favoarea ta, nici a organului, ce faci? ramai cu buza umflata. asa, cedo, prin analogie la sanctiunile penale, a aratat ca si in cazul contraventiilor exista prezumtia de nevinovatie.

Edited by MB_152, 09 April 2014 - 10:49.


#65
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

View PostSpetnaz, on 09 aprilie 2014 - 09:41, said:

Sa ai pusi deoparte 2000 lei , ori platesti amenda , ori  pentru avocat sa te scape de amenda .

Desi se spune ca cine e propriul avocat, are avocat un prost, eu ma gandesc serios sa ma reprezint singur. Eu am impresia ca stiu destule sa ma apar, si am argumente solide in cazul in care sunt implicat direct. Prima linie de atac e necomunicarea PV-ului. A doua linie de atac e faptul ca agentul constatator nu a fost prezent si a dat amenda dupa ureche. Asta se poate demonstra usor(ca nu a fost prezent). A treia linie de atac sunt martorii, cu mentiunea ca pe unii voi evita sa-i implic pentru ca lucreaza in institutii ale statului(care culmea, au treaba cu legile) si pot avea probleme la locurile de munca. SI imi sunt amici. 2 martori imi vor fi suficienti pentru a contrazice ce-a scris politistul in PV, daca se va ajunge la proces.

Edited by Getodacul, 09 April 2014 - 12:45.


#66
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ca sa te reprezinti singur trebuie sa stapanesti temeiurile legale (prevederi legale cu lege, articol, aliniat) trebuie sa ai destule cunostinte de procedura cat si juridice pentru a face fata adversarului si a convinge instanta
daca te reprezinti singur nu atragi simpatia instantei

poti in schimb sa ceri judecarea in lipsa (daca depui dosarul complet si sugestiv) dar instanta, daca considera necesar te poate cita atat pe tine cat si pe martori
acum... depinde la ce linie de atac te hotarasti... pentru ca odata contestatia pierduta, nu mai poti reveni cu o alta contestatie
poti ataca PVul doar in momentul in care il primesti Posted Image... daca tu nu l-ai primit si nu stii nimic despre el... ce sa contesti?

Edited by Nero-d, 09 April 2014 - 13:12.


#67
Spetnaz

Spetnaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 01.11.2012

View PostGetodacul, on 09 aprilie 2014 - 12:44, said:

A treia linie de atac sunt martorii, cu mentiunea ca pe unii voi evita sa-i implic pentru ca lucreaza in institutii ale statului(care culmea, au treaba cu legile) si pot avea probleme la locurile de munca. SI imi sunt amici. 2 martori imi vor fi suficienti pentru a contrazice ce-a scris politistul in PV, daca se va ajunge la proces.

Da , dar sa ai grija mare cu martorii , sa-si invete foarte bine poezia , un procuror/politist cu experienta ti-i ,,sparge'' in 5 minute . O sa fii surprins (sau nu) , de ce greutate are varianta organului in fata instantei .

#68
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Acum doua saptamani am facut-o lata.
In Iasi ,zebra si semafor,fara nici o intersectie,strada cu sens unic laturalnica si foarte slab circulata,eu foarte grabit.
Trecut pe rosu + neacordare de prioritate la pietonul care tocmai pusese piciorul pe zebra imediat dupa ce am trecut eu sau odata cu mine,in fata mea chiar langa zebra era parcat un Logan alb cu camera si radar iar dupa inca 100 de metri doua echipaje de politie rutiera.
Urmarea;Ma tras pe dreapta si mi-au adus la cunostinta infractiunile.
Consecinte;Suspendarea permisului pe doua luni +amenda 680 ron (sau 340 ron in 48 de ore).
Am recunoscut (dupa ce mi-au aratat pe camera) greseala,sa mentionat in procesul verbal ca nu am obiectii(cum dracu sa mai am obiectii),si am semnat.
Imediat ce mi-a inmanat procesul verbal politistul mi-a spus ca in termen de 15 zile am dreptul sa fac contestatie(desi eram de acord cu fapta si semnasem).Dealtfel este mentionat si pe procesul verbal ca ai dreptul sa faci contestatie fara sa mai mentioneze daca esti sau nu de acord sau daca ai semnat sau nu.
Asa ca nu are nici o legatura contestatia cu faptul daca recunosti sau daca semnezi procesul verbal.
In cazul meu a doua zi puteam sa ma duc si sa fac contestatie ,dar... pe banii cui?Ai mei.Ca sa umbli de nebun prin tribunale si fara sa ai dreptate...e aiurea.
Asa ca mai bine plateste amenda si o sa constati ca noaptea vei dormi mai linistit.

#69
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... n-a zis nimeni ca iti afecteaza cu ceva dreptul la contestatie
doar credibilitatea la proces... daca tu semnezi ca esti de acord, recunosti fapta si n-ai mentiuni... pari putin tâmp daca te trezesti dupa 2-3 zile ca de fapt n-a fost asa (cand ai semnat ca asa a fost, unde erai?)
daca faptele nu s-aui petrecut cum a sugerat organul poti sa-i ceri sa mentioneze asta pe procesul verbal, si refuzi sa semnezi ca recunosti (semnezi doar ca ai luat la cunostinta si ca amenda)
asta iti ofera un atu
in cazul tau... poti contesta procesul verbal si chiar castiga in instanta in cazul in care acesta e conpletat gresit
cu trecutul pe rosu, n-ai ce sa faci... cine te-o fi pus sa treci pe rosu fara sa te asiguri nu-mi dau seama
dar cu prioritatea la pieton e interpretabila
legea nu spune nimic de genul a pus piciorul pe strada ai oprit, ci doar ca drebuie sa-i acorzi prioritate... ce inseamna acest lucru?
pai tot legea ne lamureste!:

Quote

acordare a prioritatii – obligatia oricarui participant la trafic de a nu-si continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea îi obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa-si modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca;
deci daca pietonul nu si-a modificat brusc directia, viteza, cu alte cuvinte nu l-ai deranjat in nici un fel, nu se poate incadra la neacordare de prioritate
deci chiar si in cazul tau... poti ataca PVul cu speranta ca iti vor reduce amenda si perioada de suspendare... sau poti face cerere de examinare sa ti se reduca perioada de suspendare la 30 zile

Edited by Nero-d, 15 April 2014 - 15:55.


#70
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

View PostNero-d, on 15 aprilie 2014 - 15:53, said:

colegule... n-a zis nimeni ca iti afecteaza cu ceva dreptul la contestatie
doar credibilitatea la proces... daca tu semnezi ca esti de acord, recunosti fapta si n-ai mentiuni... pari putin tâmp daca te trezesti dupa 2-3 zile ca de fapt n-a fost asa (cand ai semnat ca asa a fost, unde erai?)
daca faptele nu s-aui petrecut cum a sugerat organul poti sa-i ceri sa mentioneze asta pe procesul verbal, si refuzi sa semnezi ca recunosti (semnezi doar ca ai luat la cunostinta si ca amenda)
asta iti ofera un atu
in cazul tau... poti contesta procesul verbal si chiar castiga in instanta in cazul in care acesta e conpletat gresit
cu trecutul pe rosu, n-ai ce sa faci... cine te-o fi pus sa treci pe rosu fara sa te asiguri nu-mi dau seama
dar cu prioritatea la pieton e interpretabila
legea nu spune nimic de genul a pus piciorul pe strada ai oprit, ci doar ca drebuie sa-i acorzi prioritate... ce inseamna acest lucru?
pai tot legea ne lamureste!:

deci daca pietonul nu si-a modificat brusc directia, viteza, cu alte cuvinte nu l-ai deranjat in nici un fel, nu se poate incadra la neacordare de prioritate
deci chiar si in cazul tau... poti ataca PVul cu speranta ca iti vor reduce amenda si perioada de suspendare... sau poti face cerere de examinare sa ti se reduca perioada de suspendare la 30 zile



De ce am trecut pe rosu?
1.Ma grabeam desi nu aveam viteza (45 km/h ).
2.Sincer sa fiu daca stau bine si ma gandesc nici nu cred ca am vazut semaforul(mai sunt pe acolo niste copaci...),pentru ca incurcasem strazile ma ratacisem si eram mai mult atent la numele strazilor ca sa stiu pe unde sa merg...
Iar ca sa fac contestatie...ce mare branza rezolv?Eu m-am gandit la varianta sa dau testul de recuperare al permisului ,sunt 15 intrebari cu o singura varianta de raspuns,sunt usoare deci nu imi fac probleme,fac dosarul....dar tot dupa 30 de zile imi da permisul,este perioada minima la care poti reduce perioada de suspendare,daca era suspendat pe 3-6 sau un an dadeam testul si gata dar asa in cazul meu nu recuperez decat vreo 20 de zile,caci dupa ce faci dosarul mai dureaza....birocratie...
Asa ca fac economie de benzina.

#71
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostNero-d, on 15 aprilie 2014 - 15:53, said:

colegule... n-a zis nimeni ca iti afecteaza cu ceva dreptul la contestatie
doar credibilitatea la proces... daca tu semnezi ca esti de acord, recunosti fapta si n-ai mentiuni... pari putin tâmp daca te trezesti dupa 2-3 zile ca de fapt n-a fost asa (cand ai semnat ca
O singura mentiune daca imi permiti, semnarea procesului-verbal de contraventie nu presupune ca iti asumi cele consemnate ci doar faptul ca ai luat la cunostinta de respectivul proces-verbal.

#72
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
binmeânţeles ca-ti permit
PVul din cate imi aduc eu aminte (s-ar putea sa ma insel) se semneaza in 3 locuri de catre presupusul contravenient
prima semnatura e la mentiuni respectiv unde organul completeaza "nu sunt mentiuni"
daca nu ai nimic de mentionat in PV inseamna ca esti de acord cu el (cel putin pe moment)
daca n-ai fi de acord, ai ruga/ai cere organului sa mentioneze ca nu esti de acord cu faptele constatate
in acest caz ai avea un mai mare castig de cauza
a doua semnatura este pentru luarea la cunostinta si a treia pe instiintarea de plata
daca tu in momentul intocmirii PVului n-ai nimic de obiectat, pari putin tâmp cand te trezesti peste 3 zile ca de fapt n-a fost cum sustine organul
n-are nici o legatura cu dreptul la contestatie
dar si instanta e si ei oameni... si-si pun problema...

Edited by Nero-d, 10 May 2014 - 07:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate