Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Contestare amenda traversare loc nepermis.

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostMB_152, on 03 aprilie 2014 - 00:35, said:

scuza-ma dar si tu esti pe langa subiect. repet a 3a data, daca semnezi nu inseamna ca iti recunosti vina ci ca iei la cunostinta de pv. daca nu semnezi, si iti vine acasa dupa 20 zile, termenul de 15 zile pt contestatie curge de la data comunicarii, adica de cand ti-a venit acasa.

Si eu am zis cumva ca daca semnezi iti recunosti vina? Eu am zis doar ca trebuie sa semnezi cu obiectiuni ca sa primesti PV pe loc.

Eu acum citiva ani nu am semnat PV si nu am primit niciodata PV acasa prin posta. Asa ca nu ai ce contesta din moment ce nu ai PV. La militie figura ca am primit, dar in realitate nu am primit nimic. Am stat o sptamina fara carnet pina ce avocatul a primit o copie a PV pe care cica eu l-am primit prin posta.
Traim in Ro . De ce povestim ?

Militianul ma lasat fara carnet si am primit o dovada pentru 15 zile. Au trecuct cele 15 zile si eu tot nu am primit PV prin posta. Deci dupa 15 zile am stat pe dreapta o saptamina Sa dus avocatul sa intrebe ce si cum si i sa spus ca am primit prin posta instintarea si de fapt eu nu am primit nimic. Avocatul a cerut o copie si asa am reusit sa fac contestatie si sa-mi primesc carnetul.
Dupa 3-4 ani, cu 2 martori tot am pierdut procesele si am mai stat 4 luni pe drepta.

#20
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005

View Postflorin71_skoda, on 03 aprilie 2014 - 00:08, said:


Total gresit. trebuie obligatoriu sa semnezi dar cu obiectiuni, ca altfel nu primesti PV-ul si nu ai ce contesta. Tu esti obligat prin lege sa contesti PV-ul in 15 zile si militia trebuie sa ti-l imineze in 30 zile. Ori peste 30 zile tu nu mai ai ce contesta ca a trecut termenul de 15 zile.

Daca habar nu ai ce vorbesti nu mai da sfaturi aiurea. Nu este obligatoriu sa semnezi procesul verbal si nu esti obligat prin lege sa contestezi procesul verbal in 15 zile. Contestarea procesului verbal este un drept si nu o obligatie, care se exercita in termen de 15 zile de la comunicarea PV-ului. Este un non sens afirmatia ta ca peste 30 de zile nu mai ai ce contesta ca a trecut termenul de 15 zile, repet, termenul curge de la comunicare, care se face prin posta sau prin afisare la domiciliul contravenientului. Comunicarea prin posta se face cu aviz de primire. Nu esti obligat prin lege sa contesti procesul verbal in 15 zile, il contesti daca vrei, nu te obliga nimeni.
Citez din oug 2/2001
Art. 19
(1) Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia.
(2) Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
(3) In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la incheierea procesului-verbal in acest mod.
Art. 26
(1) Daca agentul constatator aplica si sanctiunea, iar contravenientul este prezent la incheierea procesului-verbal, copia de pe acesta si instiintarea de plata se inmaneaza contravenientului, facandu-se mentiune in acest sens in procesul-verbal. Contravenientul va semna de primire.
(2) Dispozitiile alin. (1) se aplica si fata de celelalte persoane carora trebuie sa li se comunice copia de pe procesul-verbal, daca sunt prezente la incheierea acestuia.
(3) In cazul in care contravenientul nu este prezent sau, desi prezent, refuza sa semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum si a instiintarii de plata se face de catre agentul constatator in termen de cel mult o luna de la data incheierii.
Art. 27
Comunicarea procesului-verbal si a instiintarii de plata de face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces-verbal semnat de cel putin un martor.
Art. 31
(1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii se poate face plangere in termen de 15 zile de la data inmanarii sau comunicarii acestuia.

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMB_152, on 02 aprilie 2014 - 23:44, said:

..........daca politia nu are nicio alta dovada poti sa contesti PV-ul cu sanse de castig, pentru ca un PV nu face dovada prin el insasi, politita va trebui sa aduca alteprobe........

View PostBusiness_style, on 02 aprilie 2014 - 23:57, said:

..........Poti face contestatie deoarece ii posibil sa nu aibe dovezi precum ca tu ai trecut pe acolo...

cautati si cititi prezumtiile de care se bucura procesul verbal si veti intelege de ce contravenientul trebuie sa aduca dovezi, nu politia.

#22
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ai traversat in loc nepermis, ai luat amenda. Ai de platit.
Pierzi vremea si acumulezi nervi degeaba facand contestatii si actiuni in justitie pentru acest caz.
Respecta regulile ca altfel dai faliment si nici nu realizezi cand ramai in fundul gol.

#23
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006

View Postflorin71_skoda, on 03 aprilie 2014 - 00:46, said:

Si eu am zis cumva ca daca semnezi iti recunosti vina? Eu am zis doar ca trebuie sa semnezi cu obiectiuni ca sa primesti PV pe loc.

Eu acum citiva ani nu am semnat PV si nu am primit niciodata PV acasa prin posta. Asa ca nu ai ce contesta din moment ce nu ai PV. La militie figura ca am primit, dar in realitate nu am primit nimic. Am stat o sptamina fara carnet pina ce avocatul a primit o copie a PV pe care cica eu l-am primit prin posta.
Traim in Ro . De ce povestim ?

Militianul ma lasat fara carnet si am primit o dovada pentru 15 zile. Au trecuct cele 15 zile si eu tot nu am primit PV prin posta. Deci dupa 15 zile am stat pe dreapta o saptamina Sa dus avocatul sa intrebe ce si cum si i sa spus ca am primit prin posta instintarea si de fapt eu nu am primit nimic. Avocatul a cerut o copie si asa am reusit sa fac contestatie si sa-mi primesc carnetul.
Dupa 3-4 ani, cu 2 martori tot am pierdut procesele si am mai stat 4 luni pe drepta.
din cum ai formulat asta reiese, la fel si felul in care spus ca daca nu semenzi nu poti contesta. ceea ce spui  tu aici e alta situatie, nicicidecum ca legal nu mai ai dreputl sa contesti un pv, iar din ce ai spus tu cam asta ai lasat sa se inteleaga.

@_Smiley_, esti prost informat. te invit sa cauti unele sentinte in Ro, la fel si din jurisprudenta  CEDO, in care se spune clar ca un pv nu face dovada prin el insusi, fiind doar un act prin care persoana este acuzata, atat si nimic mai mult!

Edited by MB_152, 03 April 2014 - 07:41.


#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Deci, noi, ne kk pe noi pentru un rahat de amenda, luata/primita/data corect pentru o incalcare a legii, dar facem spume la gura ca alesii nostrii nu respecta legile? SUNTEM ROMANI!

Edited by myshyk, 03 April 2014 - 07:51.


#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMB_152, on 03 aprilie 2014 - 07:41, said:

.................@
_Smiley_, esti prost informat. te invit sa cauti unele sentinte in Ro, la fel si din jurisprudenta  CEDO, in care se spune clar ca un pv nu face dovada prin el insusi, fiind doar un act prin care persoana este acuzata, atat si nimic mai mult!
omg, sper ca nu ne spui cuvintele magice "anghel contra ro" :) , nu de alta, dar acolo un politist a dat o amenda in baza relatarii uneia din parti. noi discutam de situatia in care organul constatator asista la producerea contraventiei.

#26
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
propun mutarea topicului la FUN!

#27
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
te certi de pomana...casca ochii data viitoare.

#28
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
In curand or sa apara topicuri gen " Mi-am impuscat nevasta. Cum fac sa scap de cadavru?" Si probabil multi se vor inghesui cu sfaturi serioase despre cum sa pacalim legea... Bai nene, in ce tara traim? Toti ne plangem ca suntem inapoiati, ca suntem furati, ca suntem necivilizati si dupa aia venim cu rahaturi de genul asta : "am traversat pe interzis; cum sa-l dau in judecata pe politist ca si-a facut datoria" ...
Du-te ma si plateste daca ai gresit, ca e nevoie de bani la buget.

#29
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006

View Post_Smiley_, on 03 aprilie 2014 - 08:34, said:

omg, sper ca nu ne spui cuvintele magice "anghel contra ro" Posted Image , nu de alta, dar acolo un politist a dat o amenda in baza relatarii uneia din parti. noi discutam de situatia in care organul constatator asista la producerea contraventiei.
daca vei depune putin efort, si te vei interesa, vei vedea ca si in cazul contraventiei exista prezumtia de nevinovatie, indiferent daca org constatator a asistat sau nu la prducerea faptei, iar cum, repet, un pv nu face dovada prin el insusi, sunt necesare alte probe administrate de catre organ, si nu de catre contravenient. nu am nicio treaba cu anghel c. romaniei,

iar strict in cauza de fata, daca Edmondblue va contesta, mergand pe pista lucrarilor din zona, bineinteles cu probe in sensul asta, care se pot obtine de la administratorul drumului, iar politia nu l-a filmat traversand, are sanse de castig.

Edited by MB_152, 03 April 2014 - 10:24.


#30
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Faptul ca acolo dadeau aia cu var si erau puse 3 conuri nu inseamna ca el trebuia sa traverseze la 40 de metri departare de trecerea de pietoni, ca doar nu era zidul berlinului. Conurile alea sunt puse pentru masini nu pentru pietoni.
Mai bine te porti naibii ca un barbat si recunosti ca ai gresit si iti asumi ce ai facut, decat sa te dai dupa cires ca o fetita.. Nu mai exista onoare si raspundere deloc pe lumea asta.

#31
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postbarbosa, on 03 aprilie 2014 - 09:30, said:

dupa aia venim cu rahaturi de genul asta : "am traversat pe interzis; cum sa-l dau in judecata pe politist ca si-a facut datoria" ...
Ba il si mai fute pe politist la cap cu "sa iti moara familia".   Posted Image

Edited by BlueKing-69, 03 April 2014 - 10:37.


#32
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Initiatorul ori e Mircea Badea ori e un mare fan al maimutei ce poarta numele asta. Parerea mea...

#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMB_152, on 03 aprilie 2014 - 10:22, said:

daca vei depune putin efort, si te vei interesa, vei vedea ca si in cazul contraventiei exista prezumtia de nevinovatie, indiferent daca org constatator a asistat sau nu la prducerea faptei, iar cum, repet, un pv nu face dovada prin el insusi, sunt necesare alte probe administrate de catre organ, si nu de catre contravenient. nu am nicio treaba cu anghel c. romaniei,

iar strict in cauza de fata, daca Edmondblue va contesta, mergand pe pista lucrarilor din zona, bineinteles cu probe in sensul asta, care se pot obtine de la administratorul drumului, iar politia nu l-a filmat traversand, are sanse de castig.


tu realizezi macar ca ai trecut de la "politia trebuie sa aduca probe" la "contravenientul trebuie sa aduca probe" ?

#34
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006

View Post_Smiley_, on 03 aprilie 2014 - 11:16, said:



tu realizezi macar ca ai trecut de la "politia trebuie sa aduca probe" la "contravenientul trebuie sa aduca probe" ?
ce intelegi tu prin "strict in cauza  de fata",  cand, normal, pentru a avea cat mai multe sanse, e logic sa propui probe. acuma nu am timp sa caut spete exacte sa iti arat ca politia trebuie sa aduca probe pentru ca un pv e un simplu act de acuzare, dar cu un search pe google rezolvi. sanatate

#35
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostMB_152, on 03 aprilie 2014 - 11:33, said:

ce intelegi tu prin "strict in cauza  de fata",  cand, normal, pentru a avea cat mai multe sanse, e logic sa propui probe. acuma nu am timp sa caut spete exacte sa iti arat ca politia trebuie sa aduca probe pentru ca un pv e un simplu act de acuzare, dar cu un search pe google rezolvi. sanatate

MB-ule, care parte din agent constatator îţi este de neînţeles?
Oare ce ar putea să constate un agent, dacă nu o contravenţie?

#36
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
iti dau un sfat daca vrei sa ia cineva niscaiva p*** in c** trimite un mail la
[email protected] si politia locala a sectorului in care s-a intamplat.

Detaliaza, tot ce trebuie si incepe cu numele complet, si toate detaliile...apoi nu uita sa precizezi ca ai traversat pe acolo deoarece erau niste conuri si asa mai departe.
Sunt sigur ca cineva va fi tras la raspundere pentru cele intamplate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate