Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Sfat achizitionare bluray/media player in 2014-2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1504 replies to this topic

#73
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostHansolo, on 02 decembrie 2014 - 12:39, said:

Am mai citit apoi de o recomandare pentru Sony sa fac din folderul bluray ISO avchd si asa va fi deschis cu meniuri; n-a prea mers nici asta si oricum am citit ca AVCHD nu are piste de sunet HD, deci nu ma intereseaza.


Am Pink Floyd - Dark Side of the Moon şi Wish You... în AVCHD şi am DTS-HD Master Audio (le redau cu playerul blu ray Sony de pe hard extern). E vorba de ediţiile Immersion din 2011, cu versiuni DTS-HD MA 2.0, 4.0 şi 5.1. Sunet fabulos, absolut fabulos!

Edited by Andi Pavel, 02 December 2014 - 14:41.


#74
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Absolut ciudat, daca te uiti la http://en.wikipedia.org/wiki/AVCHD sau http://www.avchd-info.org/format/ vezi la audio Dolby Digital sau PCM, nicidecum DTS sau DTS-HD Master.
Poate citeste AVCHD si interpreteaza bluray-iso, cine stie...

#75
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Ok, m-am uitat şi mi se pare şi mie ciudat. Uite, ataşez nişte fişiere (inclusiv captură), tu ai mai multe cunoştinţe, poate îţi dai seama despre ce este vorba, pentru că nu vreau să greşesc. Formatul e clar AVCHD, dar nu îmi dau seama cum a fost făcută codarea...Sursa sunt blu-ray-urile Immersion.

PS AM mai găsit ceva: http://www.dvd-guide...d-how-to-rip-it

(If you are copying a Blu-ray to AVCHD, check your Blu-ray player's manual. If it supports (most likely it will) DTS-HD keep it,)

Attached Files


Edited by Andi Pavel, 02 December 2014 - 15:44.


#76
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Mersi. Nu prea am nici eu mai multa experienta, o sa incerc in weekend sa generez cu multiAVCHD, pana acum am incercat prin simpla redenumire de folder.

#77
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pacat ca am ratat oferta la LG BP740 Posted ImagePosted Image
pare un player interesant la un pret decent.

Edited by carmenclara1, 03 December 2014 - 13:16.


#78
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
A fost o mica aventura pt mine achizitionarea LG-ului asta. A fost in oferta la Altex cu o saptamana inainte de BF, dar nu eram eu decis, imi placea un Panasonic mai mult. Vineri in 21, m-am decis la LG, ma duc la Altex ca e peste drum de mine, si mi-l ia un nene din fata mea de pe raft. Ultima bucata.Posted Image Jur ca nu mi-a picat bine(m-a enervat si atitudinea unui vanzator din altex care mi-a ras in nas cand l-am intrebat daca mai are vreo bucata). Eram ca un copil care si-a pierdut jucaria.
Putin dezamagit, am zis ca astept pana luni cand se deschide iar magazinul online altex. Luni dimineata, LG-ul era in stoc, dar din cauza agitatiei de la servici nu am avut timp sa-l comand. Intre timp vorbisem pe PM cu Cosito(el deja si-l comandase si il recomanda). Dar pe la 10-11 cand as fi putut sa-l comand, stoc epuizatPosted ImageTot Cosito mi-a recomandat sa ma duc intr-un Altex si sa vad unde se mai gaseste prin tara. Zis si facut, ma duc la Altex, mai erau vreo 20 in toata tara. Cu greu retin unu la Iulius mall in Cluj, nu exagerez, cred ca am incercat vreo 2 ore sa sun pana a raspuns cineva. Am ramas inteles cu seful magazinului ca vine fratemio dupa el miercuri dimineata la 10 fix.
Miercuri am avut o sedinta f importanta si pana pe la 2 nu am avut acces la telefon. Cand il sun pe fratemio soc si groaza. S-a dus in Altex, LG-ul nu era in stoc si nici retinut, nimeni nu recunostea ca a vb cu mine la tel. Cu greu reusesc sa dau de cineva la Altex(sunand pe un nr fix obtinut de la o secretara din Iulius mall), le explic ca am vb cu sefu si mi l-a retinut. Sefu venea numai dupa 4, fratemio era deja turbat, ma rog de ala sa rezolve problema. Dupa vreo 10 min ma suna inapoi sa-mi zica ca s-a rezolvat, sefu il pusese la el in birou si nu le-a zis nimic.Posted Image
Sper sa fi meritat agitatiaPosted Image

Edited by tudorMembruAnonimutz2000, 04 December 2014 - 15:02.


#79
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Poate merita incercat si la Media Galaxy, de obicei la MG se aduc mai multe bucati dintr-un produs decat la Altex

#80
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
La astia (ca peste tot) depinde de omul peste care dai. In Tg-Jiu sunt 2 magazine, la primul duminica mi-au spus ca e site-ul picat (de fapt era oprit pentru BF doar din magazin) si nu au pe stoc, nici cum sa caute/comande in alta parte. La celalalt magazin unul din baieti m-a intrebat de codul produsului, l-a gasit in stocuri in alt oras, l-a rezervat/mi-a luat banii si adus dupa 4 zile. I-am povestit de primii, a spus ca aia nu stiu sa vanda...
Nu mai stiu daca pot sa vada si stocul din MG, parca da. Oricum esenta e ca stocul nu se cauta pe raft si nici pe site-ul public, ci in programul de contabilitate.

#81
veltryx

veltryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.10.2009
Sa fac update de firmware la LG BP740 sau nu?
Nu am gasit nicaieri ce modificari aduce asta nou.

#82
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
daca nu ai probleme/nemulțumiri nu te agita,  mai asteapta.

#83
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
am reusit si eu sa dau comanda la un lg bp740 la un pret mai rezonabil.  abea astept sa-l pun la treaba si sa-l compar cu restul dispozitivelor de redare continut video detinute.

#84
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Exista vreun Blu-ray player capabil sa citeasca si imagini 3D bd-iso de pe stick sau HDD?

#85
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pana acuma eu nu am dat de unul care sa poata asta

#86
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Multumesc :)

Aaaa... dar care sa citeasca mkv 3D mvc... cu subtitrarile imcluse?

#87
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu detin hardware necesar pentru a testa. nu sunt interesata de tehnologie.  voi trece direct la UHD.

#88
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
voi trece direct la UHD - Atunci mai asteapta un an , fiindca vorba cuiva care a afirmat pe aceasta arie in threadurile dedicate media playerelor - 4K de abia pe la jumatatea lui 2016 va fi ''matur''
Tv-uri cu HDMI 2.0 sunt foarte putine firme/modele in prezent , mai mult existând in prezent tv-uri 4k cu HDMI 1.4 care stie doar 4K/30p , chiar daca in dreptul conectorului HDMI scrie 4K/60p , chestie de marketing
Device-uri multimedia cu HDMI 2.0 la fel sunt putine firme/modele care se pot lauda cu asa ceva , situatia fiind identica in prezent si la restul device-urilor ca si la tv-urile 4K actuale , chestii doar de marketing

#89
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu recomand sa stai departe de orice 4k actual, playerele inclusiv cele Android care se lauda cu asta, fac upscale nu lucreaza nativ cu 4k.
Playere serioase gen blu-ray si mai ales discuri native 4k nu vor fi disponibile prea curand.
Conexiunea HDMI 2.0 are nenumarate probleme de la frecventa cadre, spatiu culoare, implementare HDCP 2.2, atat la surse cat si la televizoare.
Problemele sunt de natura hardware si nu pot fi corectate ulterior.Asteapta macar inca o generatie.

#90
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@lupull @FC72 trecerea o voi face treptat cand solutiile hardware s-au mai maturizat.  doar ati observat ca nu am specificat cand!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate