Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Sfat achizitionare bluray/media player in 2014-2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1504 replies to this topic

#91
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Am mai luat trei discuri blu ray, si anume:

Captain Philips (Mastered 4K)- imagine si sunet de exceptie, totusi parca imaginea e exagerat de luminoasa pentru subiectul destul de intunecat al filmului.
Deoarece in cea mai mare parte a timpului, personajele se plimba pe langa tot felul de containere cu pereti ondulati sau striatii, artefactele date de interpolare sunt mult prea evidente, m-au enervat asa tare ca am dezactivat interpolarea cu totul.

Dracula (Copolla) - film de exceptie, poate cel mai bun pe care l-am vazut vreodata. Imagine foarte ciudata, da si mai mult senzatia ca parca vezi o superproductie de teatru, pe o scena si nu un film propriuzis. E incredibil ca in realizarea acestui film nu s-a folosit absolut deloc CGI, toate trucajele fiind facute doar din costumatie, machiaje, lumini si camera. Pe disc scrie DTS MA HD, probabil ca in acceptiunea lor LPCM 5.1 48 khz/16 bit e DTS MA, pt ca nu apare DTS MA explicit.

Bodyguard - ce m-a surprins la acwst blu-ray sunt tonurile surprinzator de inchise pt un astfel de film. Totul este foarte dark, parca in contradictie cu tonul filmului. Imaginea e foarte soft, fara sharpness, dar nu e un lucru tocmai rau, parca mareste senzatia cinematografica. Sunetul e so and so, doar cand canta Whitney ai cu adevarat senzatia de DTS MA HD.

#92
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 17.09.2007
Multumesc de info.
Acum parca sa spun ca si Total Recall 4k remastered nu prea imi da senzatia de rezolutie comparativ cu altele. Il revad, poate e doar o impresie de moment.
Diferente vizibile/foarte mari de rezolutie am vazut la Lucy intre un remux si un encoding ,,bun", in varianta nealterata de exemplu firele de par ale lui Scarlett se vedeau perfect distinct.
Apropo de altele, am testat clipurile de la http://www.2l.no/, evident ca dfd nu merg, am fost suprins sa aud flac multicanal...

#93
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
deseara sper sa pot face primele teste cu noul bp740 si actualul bdp-s5200. abea astept.

#94
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Pai Sony S5200 e cam cel mai recomandat bluray de buget sa zic asa, cel putin asta citisem eu. De ce ai mai luat LG-ul?

#95
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pentru ca vb de doua locatii diferite si nu am mai vrut sa tot port sony dupa mine.

#96
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cateva teste rapide cu lg bp740 au fost pe deplin multumitoare.
calitatea imaginii foarte buna, utilizare meniu rapida, playback de pe usb fara probleme momentan.

#97
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Posttudor_ionutz2000, on 14 decembrie 2014 - 14:43, said:

Pai Sony S5200 e cam cel mai recomandat bluray de buget sa zic asa, cel putin asta citisem eu. De ce ai mai luat LG-ul?
Sony reda Dts Ma si True Hd de pe HDD extern? formate m2ts, mkv cu SRT , SUB , diacritice de pe HDD extern? ca Lg-ul sigur le face Posted Image

Edited by Calin_fdx, 16 December 2014 - 17:39.


#98
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostCalin_fdx, on 16 decembrie 2014 - 17:39, said:

Sony reda Dts Ma si True Hd de pe HDD extern? formate m2ts, mkv cu SRT , SUB , diacritice de pe HDD extern? ca Lg-ul sigur le face Posted Image

Redă Posted Image

#99
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 17.09.2007
@Andi, sunt si eu curios de raspunsul Clarei, pe avsforum concluzia utilizatorilor este ca seria x200 de la Sony nu reda de pe USB formatele DTSHDMA si truehd (preia doar core din aceste formate).
Nu contest ca al tau 5100 reda, dar intre generatii nu se stie daca Sony n-a pus artificial limitari.

Edited by Hansolo, 17 December 2014 - 06:36.


#100
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Am facut la repezeala o poza sa nu se creada ca vorbesc aiurea. Se poate vedea jos in colt mediul de redare USB. Daca au scos asta de pe 5200 sunt niste boi.
[ http://s30.postimg.org/fv49ujw41/DSCF2929.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#101
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Ce fisier ai redat Andi? Ce encodare x264, h264 ? Nu de alta dar apare in poza 9.5 Mb/s. La un ISO blu ray de pe HDD am si 49.5 Mbit/s, din care numai sunetul sunt 24.5Mbit/s la 24bit/48khz. Eu am detinut BDV E370 de la Sony si nu-mi scotea Master audio pe HDMI 1.4a nici de pe bluray disc ci numai in amplificarea proprie cu boxe plasticoase si am testat dupa aceea BDP S790 si acesta abia vedea HDD-ul,si niste JPEG-uri simple, ce sa mai ruleze bluray-uri ISO sau macar MKV-uri.ca se bloca instant. Poate ca e o imbunatatire pe partea asta la Sony in ultimul timp nu contest (de calitatea imaginii redata de pe disk-uri nu am comentat nimic, e super OK).

#102
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
pai am rulat un AVCHD, era doar muzica, fara imagine, niste Pink Floyd, era pe la inceputul albumului, o parte destul de linistita, deci rata de biti mai mica. Contine trei trackuri DTS-HD MA, unul 2.0, unul 4.0 si unul 5.1, le reda pe toate trei fara probleme. Am folosit un HDD extern.
Am avut si eu un S790 timp de cateva zile imprumutat de cineva, dar mie mi-a redat toate mkv-urile, nu am avut probleme cu el. ISO nu reda, dar niciun un Sony nu reda ISO si in mod sigur nici LG-ul de care vorbiti aici nu cred ca reda ISO.

#103
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
bluray.iso indiferent ca e 2d/3d nu e redat de nici unul din playere.

bp740 nu reda continut 4k de pe usb :(   via lan/wifi si dlna inca nu am testat (va urma)

Sony S5200 si DTS-HD MA Da,  True HD Nu de pe usb.

Edited by carmenclara1, 17 December 2014 - 12:58.


#104
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Continut 4k nativ nu pot reda playerele blu-ray indiferent de unde, ele fac doar upscaling la 4k din ce primesc.

#105
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,292
  • Înscris: 06.12.2006
Nu inteleg de ce ar fi trebuit sa redea un Blu-Ray player o imagine iso.
Care ar fi justificarea de a-ti cumpara un player (aici inteleg prin player un dispozitiv cu unitate optica de citire) ca sa redai copia unui disc de pe USB?
Eu vad USB-ul ca pe un bonus, si daca te gandesti ca playere-le sunt facute de firme cu traditie, e mare lucru ca poti rula un mkv de pe usb.
PS3 putea fi un mediacenter total daca Sony nu punea limitari de-a dreptul stupide pe partea de USB, cine a folosit mkv2vob stie despre ce vorbesc.

Eu inca mai folosesc un LG BD390 (2009) - cu mult sub modelul 740 - si tot raman placut surprins de imaginea oferita de un BD original.

Edited by dba, 17 December 2014 - 14:52.


#106
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Pai imaginea ISO este salvarea 1:1 pe HDD a discului original, facuta pentru a avea un back-up in cazul in care se pierde sau distruge discul optic.Real acum, majoritatea "imprumuta" astfel de imagini.

#107
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postcarmenclara1, on 17 decembrie 2014 - 12:40, said:

bluray.iso indiferent ca e 2d/3d nu e redat de nici unul din playere.

bp740 nu reda continut 4k de pe usb :(   via lan/wifi si dlna inca nu am testat (va urma)

Sony S5200 si DTS-HD MA Da,  True HD Nu de pe usb.
Dune Hd Max reda ISO 2d de pe USB (HDD) cu meniu 😆în schimb noul Dune base 3D nu reda nici ISO 2D și nici ISO 3D de pe USB. Dacă dai clic dreapta și extract to (pe PC), desface ISO-ul în BDMV>STREAM>m2ts și ai același lucru doar fără meniu😈

#108
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@Calin_fdx discutia era despre cele doua bluray playere si nu despre alte media playere.
*.m2ts obtinut prin aceasta metoda merge doar ca nu exista fisier de control si am vreo 400 de file in radacina respectiva nesortate si trebuie dat play  in parte la fiecare
@FC72  legat de continutul 4k redat pe player trebuie sa te contrazic. se pare ca important e bitrate si codecul audio. un clip 4k de pe youtube a mers dupa ce a fost confirmat mesajul ca playbackul s-ar putea sa nu mearga.

mai testez!

Edited by carmenclara1, 17 December 2014 - 19:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate