Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Planeta de marimea Pamantului

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
Astronomii de la NASA au gasit o planeta de marinea Pamantului, intr-o zona in care ar putea exista viata

Cautarea unei planete din afara sistemului solar, dar asemanatoare Pamantului, ar putea lua sfarsit. Un astronom al NASA a descoperit o planeta din Calea Lactee de dimensiunea Terrei.

Thomas Barclay, de la Centrul de cercetare Ames al NASA, este cel care a dat de urma unei planete asemanatoare Pamantului, intr-o zona locuibila din Calea Lactee. Descoperirea a fost anuntata luni, asa ca deocamdata nu se cunosc prea multe detalii.

Iata ce se stie pana acum, potrivit informatiilor oferite la conferinta “In cautarea vietii in afara sistemului solar”, citate de Gizmodo:
- Este vorba de o stea rosie de tipul M1, ce nu a primit inca o denumire oficiala;
- Orbiteaza in jurul unei zone unde poate exista apa in stare lichida (si deci, viata);
- Diametrul sau este de 1,1 ori suprafata Terrei. Pana acum, cea mai apropiata planeta de Pamant, din punct de vedere al dimensiunii, era Kepler (are de 1,4 ori suprafata Pamanatului). Aceasta orbiteaza la 1.200 de ani lumina distanta fata de noi;
- Cel putin cinci alte planete orbiteaza in jurul acestei stele rosii.

sursa http://ro.stiri.yaho...-085300041.html

ce ziceti de asta?? eu ma duc sa-mi fac bagajele...plec, nu mai stau....:P

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"Diametrul sau este de 1,1 ori suprafata Terrei."?!

Yahoo News sucks!

Inteleg ca in ziua de azi nu ne putem astepta la multa lume sa ia bacul dar macar de la unii de la stiri ne asteptam sa aibe 8 clase.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Conteaza si masa, compozitia, nu doar diametrul.

Conteaza si nucleul, magnetosfera, compozitia solului si a atmosferei, daca are hidrogen sulfurat, sau alte gaze toxice, sau si radioactive, radon, etc., daca are oxigen, daca are in sol metale toxice precum bor, arsenic, mercur, aluminiu, cadmiu, thoriu, plumb, uraniu, radiu, etc.

Iar din postul de mai sus, nu se intelege care dintre planete este la 1200 AL, cea nou descoperita, sau cea cu diametrul de 1.4x mai mare.

Desigur, conteaza si cum stai cu stapanirea fenomenului Alcubierre si a motoarelor WARP...

Edited by loock, 25 March 2014 - 23:13.


#4
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Tind sa cred,planeta ca Pamantul nu mai exista.Posted Image

#5
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
De unde cumparam bilet?

#6
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
De la CFR.

#7
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postdanutz96, on 25 martie 2014 - 23:57, said:

De unde cumparam bilet?
Nu-ti trebuie bilet, face Sova autostrada, si nationala RO se muta in alta puscarie.

#8
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
se cauta planete la mii de ani distanta lumina in situatia in care noi ca si specie nu am reusit  dezvoltarea unui mijloc de transport eficient care sa ne permita calatoriile catre acestea


de fapt nu se stie exact nici ce s-a intamplat cu Luna ........ cea care se afla practic la o aruncatura de bat fata de planetele astea

oamenii au fost pe luna acum 45 de ani insa de atunci nu au mai fost in stare sa puna piciorul acolo ......... asta e un mare semn de intrebare in ceea ce priveste adevaratele noastre  posibilitati si aptitudini in explorarea spatiului .........

primul pas pe care oamenii ar trebui sa-l faca cu adevarat in explorarea spatiului ramane totusi  .... tot luna

Edited by wide, 26 March 2014 - 02:39.


#9
donnarumsfeld

donnarumsfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.05.2012

View Postcephalophodes, on 25 martie 2014 - 22:36, said:

Astronomii de la NASA au gasit o planeta de marinea Pamantului, intr-o zona in care ar putea exista viata

Cautarea unei planete din afara sistemului solar, dar asemanatoare Pamantului, ar putea lua sfarsit. Un astronom al NASA a descoperit o planeta din Calea Lactee de dimensiunea Terrei.

Thomas Barclay, de la Centrul de cercetare Ames al NASA, este cel care a dat de urma unei planete asemanatoare Pamantului, intr-o zona locuibila din Calea Lactee. Descoperirea a fost anuntata luni, asa ca deocamdata nu se cunosc prea multe detalii.

Iata ce se stie pana acum, potrivit informatiilor oferite la conferinta “In cautarea vietii in afara sistemului solar”, citate de Gizmodo:
- Este vorba de o stea rosie de tipul M1, ce nu a primit inca o denumire oficiala;
- Orbiteaza in jurul unei zone unde poate exista apa in stare lichida (si deci, viata);
- Diametrul sau este de 1,1 ori suprafata Terrei. Pana acum, cea mai apropiata planeta de Pamant, din punct de vedere al dimensiunii, era Kepler (are de 1,4 ori suprafata Pamanatului). Aceasta orbiteaza la 1.200 de ani lumina distanta fata de noi;
- Cel putin cinci alte planete orbiteaza in jurul acestei stele rosii.

sursa http://ro.stiri.yaho...-085300041.html

ce ziceti de asta?? eu ma duc sa-mi fac bagajele...plec, nu mai stau....Posted Image

deci te duci sa-ti faci bagajele, am inteles..dar cum faci sa ajungi in 1200 de ani?

#10
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View Postdonnarumsfeld, on 26 martie 2014 - 02:58, said:

deci te duci sa-ti faci bagajele, am inteles..dar cum faci sa ajungi in 1200 de ani?
Teleportarea sau poarta stelara.

#11
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

View Postleomagic44, on 26 martie 2014 - 06:21, said:

Teleportarea sau poarta stelara.

din sg1 sau sga?

sau teleportarea din star treck ...... care crezi ca ar fi cea mai eficienta?

nu de alta dar deocamdata nu dispunem de niciuna dintre acestea ....... totul e doar fictiune

in realitate ne teleportam cu ........... matura

Edited by wide, 26 March 2014 - 07:06.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postwide, on 26 martie 2014 - 02:35, said:

de fapt nu se stie exact nici ce s-a intamplat cu Luna ........ cea care se afla practic la o aruncatura de bat fata de planetele astea

NASA nu mai are momentan capabilitatea sa trimita oameni pe LEO/ISS care e o miime de aruncatura de bat...

#13
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

View Postf300, on 26 martie 2014 - 07:13, said:


NASA nu mai are momentan capabilitatea sa trimita oameni pe LEO/ISS care e o miime de aruncatura de bat...

dar ce s-a intamplat cu ea? ....... s-a pierdut?

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Păi nu NASA, ruşii. Steagul înfipt acolo va fi rusesc sau chinezesc.

#15
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Postcephalophodes, on 25 martie 2014 - 22:36, said:

Astronomii de la NASA au gasit o planeta de marinea Pamantului, intr-o zona in care ar putea exista viata

Cautarea unei planete din afara sistemului solar, dar asemanatoare Pamantului, ar putea lua sfarsit. Un astronom al NASA a descoperit o planeta din Calea Lactee de dimensiunea Terrei.

Thomas Barclay, de la Centrul de cercetare Ames al NASA, este cel care a dat de urma unei planete asemanatoare Pamantului, intr-o zona locuibila din Calea Lactee. Descoperirea a fost anuntata luni, asa ca deocamdata nu se cunosc prea multe detalii.

Iata ce se stie pana acum, potrivit informatiilor oferite la conferinta “In cautarea vietii in afara sistemului solar”, citate de Gizmodo:
- Este vorba de o stea rosie de tipul M1, ce nu a primit inca o denumire oficiala;
- Orbiteaza in jurul unei zone unde poate exista apa in stare lichida (si deci, viata);
- Diametrul sau este de 1,1 ori suprafata Terrei. Pana acum, cea mai apropiata planeta de Pamant, din punct de vedere al dimensiunii, era Kepler (are de 1,4 ori suprafata Pamanatului). Aceasta orbiteaza la 1.200 de ani lumina distanta fata de noi;
- Cel putin cinci alte planete orbiteaza in jurul acestei stele rosii.

sursa http://ro.stiri.yaho...-085300041.html

ce ziceti de asta?? eu ma duc sa-mi fac bagajele...plec, nu mai stau....Posted Image

Astia de la yahoo si de la NASA n-au auzit de Venus? Posted Image
E aproape identica cu Terra ca dimensiuni.

Edited by AMETHIST, 26 March 2014 - 07:55.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postwide, on 26 martie 2014 - 07:44, said:

dar ce s-a intamplat cu ea? ....... s-a pierdut?

Conducerea tarii (si oarecum prin extensie oamenii) au decis ca e mai important si interesant sa asculte telefoanele altora decit sa exploreze universul (si prin explorare inteleg toate chestiile care deriva de aici: potentiala colonizare a altor planete si implicit supravietuirea pe termen lung a speciei, obtinerea de resurse pe o scara intr-adevar astronomica, etc).
Intre timp cele 17 agentii de spionaj numai din US au un buget de n ori mai mare decit cel NASA, unde n nu se cunoaste cu prea mare exactitate pentru ca (palma peste fata pentru cei care platesc de fapt facturile) este secret: http://www.businessi...ommunity-2013-5

#17
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View Postwide, on 26 martie 2014 - 02:35, said:

se cauta planete la mii de ani distanta lumina in situatia in care noi ca si specie nu am reusit  dezvoltarea unui mijloc de transport eficient care sa ne permita calatoriile catre acestea

Stii tu sigur ca nu exista un astfel de mijloc de transport????De inginerie inversa ai auzit??Ca in ultimul secol s-a folosit intens in toate domeniile,mai ales dupa anii 40-50.Ca nu se vrea popularizat inca e altceva.....
Cum iti explici ca in 2000 ani abia au inventat cateva obiecte si brusc in 50-60 ani am ajuns la tehnologia care o avem azi???

oamenii au fost pe luna acum 45 de ani insa de atunci nu au mai fost in stare sa puna piciorul acolo ........

1) Inca nici acum nu se stie exact DACA au fost sau nu pe luna.Parerea mea personala dupa ce am citit cam tot ce am gasit e ca nu au ajuns atunci...
2) Sunt mai mult ca sigur ca omul cunoaste luna foarte bine.Cum spuneam,sunt anumite lucruri care e mai bine sa fie tinute secrete....


#18
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postbenis, on 26 martie 2014 - 07:45, said:

Păi nu NASA, ruşii. Steagul înfipt acolo va fi rusesc sau chinezesc.

Ca tot ai adus vorba de chinezi, este posibil ca pe planeta aia sa scrie "made in china".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate