Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

RDS schimba cablurile TV si de internet

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Arcelor

Arcelor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.05.2012
Azi mi-au "tras" si mie cablu  FTTH  si instalat ONT Huawey HG8245H in apartament .

#38
Arcelor

Arcelor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.05.2012

View PostArcelor, on 03 octombrie 2014 - 11:23, said:

Azi mi-au "tras" si mie cablu  FTTH  si instalat ONT Huawey HG8245H in apartament .

user si parola la ONT-ul asta este : user : user ; pass: digi ; accesul interfatei se face prin 192.168.100.1

#39
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
prin ce zone au inceput aceste schimbari ? Cat a durat din momentul cand au intrat pana au terminat.

#40
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Am vazut si eu azi 2 masini cu echipe tehnice rCS&RDs  de asemenea eu astept upgrade la casa la gpon.

#41
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
si care e avantajul client pana la urma?
eu vad cel putin un dezavantaj, faptul ca stai pe cap cu inca o cutie..

#42
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postgrinci, on 22 martie 2014 - 10:30, said:

Cum se lupta romanii ca sa nu le intre fibra in casa. Zici ca-i Putin la usa nu tehnologia viitorului Posted Image

O casa, o alta casa...

#43
Arcelor

Arcelor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.05.2012

View PostMihai_3, on 03 octombrie 2014 - 13:33, said:

prin ce zone au inceput aceste schimbari ? Cat a durat din momentul cand au intrat pana au terminat.

Loc. Hunedoara ;  instalarea  fibrei , a ONT-ului si a foilor de instalare si foaiei de predare a routerul-ui ZTE H298N , cam 25 de minute

La mine, singura "problema"  consta doar in a masca cablul FTTH  dupa plinta ; treaba de o ora ...in rest este OK  cu atentionarea echipei RDS de a indoi cablul la 90*

#44
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
au inceput si in Bucuresti asta ? Scuze daca s-a postat deja asta.

#45
Arcelor

Arcelor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.05.2012
Acum, la 6 zile dupa instalarea cablului FTTH  constat ca la anumite  " ore  de varf " banda de internet nu mai este stabila . Daca timp de aproape 4 luni pe testele de viteza aveam la orice ora din zi si din noapte aveam o viteza stabila de 496 Mb/s  (FiberLink 500 )  pe cablu UTP , acum in aceleasi conditii de trafic plus aplicatii ajung in multe cazuri la o viteza de dowload de doar 240, 330 sau 380 Mb/s si doar dimineata ajung la 496 mb/s . Am sunat la relatii cu clientii , am spus problema dar raspunsul doamnei a fost sec : " Abonamentul dvs. FiberLink 500 este in parametri normali de PANA la 500 Mb/s."  Cam dubios .

Edited by Arcelor, 09 October 2014 - 12:01.


#46
Takeyuuki

Takeyuuki

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.09.2014
Dubios? Ba deloc, "mareata" companie se scoate cu ce scrie in contract, pana la XMbps, nu XMbps garantat. Si cand esti mort de foame si dai 500 / 1000 Mbps la clienti trebuie sa gandesti dinainte daca ai retea care sa suporte traficul ala cat de cat constant. Bine okay nu fac toti clientii trafic constant cu XMbps, adica la maxim, dar unii dintre ei da fac deci trebuie sa te asiguri ca respectivii clienti au si posibilitatea sa se desfasoare ca de aia au ales un abonament de XMbps.

@Arcelor: Probabil la tine in zona s-au inmultit clientii redese si a crescut si traficul, asta daca nu e vorba de alta problema si trebuie investigat, si de asta obtii valorile alea doar intr-o perioada a zilei.

PS: Chiar aveti voi, ca si clienti rezidentiali, nevoie de mii si mii de megabiti pe secunda? For what?

Edited by Takeyuuki, 09 October 2014 - 14:04.


#47
Arcelor

Arcelor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.05.2012

View PostTakeyuuki, on 09 octombrie 2014 - 14:03, said:

Dubios? Ba deloc, "mareata" companie se scoate cu ce scrie in contract, pana la XMbps, nu XMbps garantat. Si cand esti mort de foame si dai 500 / 1000 Mbps la clienti trebuie sa gandesti dinainte daca ai retea care sa suporte traficul ala cat de cat constant. Bine okay nu fac toti clientii trafic constant cu XMbps, adica la maxim, dar unii dintre ei da fac deci trebuie sa te asiguri ca respectivii clienti au si posibilitatea sa se desfasoare ca de aia au ales un abonament de XMbps.

@Arcelor: Probabil la tine in zona s-au inmultit clientii redese si a crescut si traficul, asta daca nu e vorba de alta problema si trebuie investigat, si de asta obtii valorile alea doar intr-o perioada a zilei.

PS: Chiar aveti voi, ca si clienti rezidentiali, nevoie de mii si mii de megabiti pe secunda? For what?

Probleme tehnice la PC nu am ; de banda de 500 Mb/s am nevoie pentru ca in familie suntem 3 care folosim internetul pe 3 PC-uri , doua smarthphone-uri si o tableta in fiecare zi si cam in acelasi timp

Edited by Arcelor, 09 October 2014 - 14:29.


#48
Takeyuuki

Takeyuuki

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.09.2014
Nu la PC ma refeream, ma gandeam sa nu fi aparut ceva in reteaua furnizorului, se stie ca chinezariile folosite de redese, "minunatele" gpoane, daca nu primesc portia de orez zilnica incep sa maraie si sa caraie si e nevoie de munca de convingere pentru a le face sa inteleaga ca sunt angajate sa faca o treaba :)

Adica posibil ca gponul a luat-o razna, atenuare sau nu pe fibra, retea incarcata, vreme nefavorabila, asta cu vremea e cam improbabila dar o trecem la posibil motiv. In cazuri de genul asta nu trebuie gandit doar la echipamentul final, cel al clientului.

#49
Cipik0

Cipik0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.09.2016

View PostA_L_E_X, on 22 martie 2014 - 11:26, said:

Dar media convertorul care se pune inainte de splitter are nevoie de priza. Asta ar putea fi o problema in majoritatea cazurilor.
NU asta este problema!!!! Sunt foarte proaste!!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate