Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

LG G3 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
12359 replies to this topic

#12331
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Salutare

Am un G3 de vreo 2 ani si ceva si azi dimineata in timp ce navigam pe Google ( wi-fi , baterie 40% - originala) s-a oprit brusc in sensul ca a murit. Am incercat toate combinatiile dintre cele 3 butoane de pe spate , am scos bateria , remontat , pus la incarcat , orice ii fac parca e o bucata de lemn, nici o licarire , un led , nimic.  Mort.
Are rost sa cumpar o baterie noua sau e gata si pace ? E posibil sa te lase bateria in stilul asta ? (n-am avut niciodata cu el nici cea mai mica problema)

#12332
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Mda... L-am dus la un service si mi-au spus ca s-a dus softul. Nu prea inteleg faza dar daca asa au zis .... Ultima actualizare android mi-au dat-o cei de la LG parca acum vreo 4 luni si a fost totul ok. Astept pana maine pt ca asa mi-au spus  si daca reusesc sa inlocuiasca softul , ma costa 100 lei , daca nu , asta e , nimic. Oricum nu sunt dispus sa investesc mai mult in el oricat mi-ar fi de drag.
( cica bateria e in parametrii ceea ce ma mira avand in vedere ca am tras de telefonul asta ultra-urat :) )

#12333
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Vezi sa nu fie placa de baza.Mai du-te si la altii, aia par cam amatori.S-a dus softul unde...sa incarce sifoanele?

#12334
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
La placa de bază există o soluție de remediere, a fost postat cu ceva pagini în urmă ;)

#12335
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Mai oameni buni, ce sa zic, am fost si am scos telefonul azi. Cred ca am fost la niste amatori dar amatori rau ( i-am luat de pe internet , magazin , firma, pareau seriosi) ! Ieri era softul (?!) ...azi cica ei cred ca e procesorul ca "de la caldura'...
Ok, zic, asta e raspunsul universal valabil ?  ....a inceput sa-mi explice ce face caldura intr-un circuit electronic ....cred ca m-a vazut mai prost imbracat sau ceva ca deja incepeam sa aflu cum se dilata lipiciul si cum electronii danseaza....
In fine , n-am stat sa-i ascult balivernele si l-am lasat vorbind singur.
Cert este ca acum am una bucata LG G3 mort precum o scandura si faza l-a apucat ieri dimineata brusc si din senin fara sa fi avut cu el nici macar cea mai mica problema de cand il am ( aprox 2 ani jumate - 3). Ieri cand a murit doar verificam mailul , deci nimic forja sa zici ca l-am pus pe butuci...

PS- am desfacut capacul din spate si pe fiecere surubel se vede un span fin semn ca s-au desfacut toate susubelele ....Nu stiu ce sa zic si habar n-am ce sa fac cu el...

#12336
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
(imi cer scuze , nu mai pot edita)

Am cautat hartiile de la achizitia LG G3 ...poi l-am cumparat in 31 August 2015, adica are 3 ani si 1 luna ... Un telefon exceptional pot spune care a mers snur in orice conditii. Singura lui problema (si m-am prins repede de figura) era faptul ca pe "date mobile" se incalzea puternic daca greblam Internetul, fapt ce m-a silit sa-mi montez wi-fi acasa iar pe strada  foloseam internetul la modul minim. Am citit pe sarite topicul asta minundu-ma de ce probleme au intampinat unii cu modelul asta ...nu stiu, asta al meu a tras saracu" ca un caine - scapat pe betoane (rama e crapata , capacul e tocit pe la colturi dar ecranul e absolut impecabil) + ca are la activ zeci de ore YouTube cuplat la incarcator + browsing zilnic de minim 4 ore. Jocuri intradevar , n-am jucat niciodata pe el pt simplu fapt ca nu ma pasioneaza.

Mai fac maine o incercare la inca un service sa vad ce spun si altii ...dar intre timp am inceput totusi sa ma uit dupa alt telefon si as avea nevoie de parerea voastra.
Un amic imi recomanda acest telefon ...si in plus am auzit despre el doar pareri de bine. Voi ce parere aveti ?

https://www.pcgarage...t-charge-black/

#12337
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
E bun.Cel putin toti il lauda pe net.Camera foto f buna dar cu un minus mare tinand cont ca e model 2018...nu filmeaza decat Fhd.Probabil se rezolva cu o app pt ca HW duce.

View Postferibalint, on 02 octombrie 2018 - 11:42, said:

La placa de bază există o soluție de remediere, a fost postat cu ceva pagini Ă®n urmă ;)
Daca te referi la incalzirea cu aer, am o veste proasta.E o solutie temporara, problema o sa revina.La mine a durat cam o saptamana si apoi s-a repetat.Il invii iar dar perioadele de functionare se vor scurta pana cd problema va deveni definitiva.
As fi fost masochist sa imi mai iau Lg dupa ce vezi ca e plin oleicsu de g3 si g4 cu placa de baza dusa.
De ecrane nu mai zic.Google si acum blesteama ca a luat ecrane de la ei pt Pixel.

Edited by ionut_blue, 02 October 2018 - 15:25.


#12338
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
L-am incalzit si eu pe al meu in toate felurile cu feonu' dar absolut nici o miscare. As fi inteles manevra daca murea la o schimbare brusca de temperatura mediu dar n-a fost cazul. A murit la temperatura camerei la 9 dimineata dupa ce a stat toata noaptea pe noptiera.
Multumesc @Ionut_blue pentru implicare ...Cred ca o sa-mi iau un Xiaomi d-ala si asta e. Oricum m-am cam prajit nitel cu LG - l-am luat de nou cu vreo 1700 lei , l-am folosit 3 ani si apoi gata , adica aproximativ am platit 600 lei per an sa am "fericirea" de a utiliza un LG G3. Mi se pare cam scumpulet.

#12339
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Încearcă și metoda cu care l-am rezolvat eu pe al meu, vezi ultimele postări făcute de mine, cred că cu o pagină în urmă. Dacă nici așa nu merge, atunci treci pe una nouă ;)

#12340
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

View Postferibalint, on 01 iunie 2018 - 16:53, said:

Cei care aveti simptomele ca si in video, exista solutie de rezolvare foarte simpla. Am aflat si eu de la un client la care am vandut una din telefoanele defecte.....si l-a resuscitat. Este nevoie de hartie cu dimensiunile 1 x 1 CM si grosime de 2-3 MM. Acea hartie trebuie asezat pe tabla de protectie de la procesor care se afla sub capacul de plastic(se desfac suruburile si se scoate placa de plastic). Vezi foto.
Atentie !!! Aveti grija sa nu acoperiti senzorul laser din stanga camerei foto. Daca hartia este groasa, il mai subtiati pana puteti inchide capacul. Eu am taiat o fasie de 1 CM din latimea unui coli A4 si l-am pliat. Daca este prea gros mai rupeti din pliuri.
Succes !!!

Adica mai exact ce sa desfac, placuta aia care inconjoara cele 3 butoane ? Am sa pun si hartie desi sunt cam sceptic car ar face ceva. Oricum, mi-am cam luat gandul de la el.

(ciudat , aseara l-am conectat la PC sperand in prostia mea nu stiu ce ...poate un impuls, ceva... Mi-a aparut pe ecranul PC-ului ceva de genul ca "acest device are un sistem corupt"). Poate atat au facut si cei de la service si au tras prima concluzie ca ar fi softul de vina. Sunt absolut convins ca nu e din soft ci mai degraba din placa de baza.

#12341
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Ok, m-am prins ce trebuie desfacut. La naiba, de nu au pus pasta autoblocanta pe suruburi ! Deci hartiuta sa pun doar pe conturul procesorului (care banuiesc ca e in spatele acelei tablite mai mari). O sa incerc dar nu inteleg ideea  - ca sa apese ?

Attached Files


Edited by ncu, 03 October 2018 - 08:55.


#12342
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
...am pus si hartiuta impaturita in 2 , in 4, in 6 ...l-am suflat, l-am mangaiat, l-am scuturat, l-am incalzit cu feonu, l-am strans intre degete in stare montata peste procesor - MORT.

In veci pomenirea lui

Caz inchis.

PS - noul meu telefon pana imi iau altu' :) :) :)

Attached Files


Edited by ncu, 03 October 2018 - 10:16.


#12343
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Pe principiul " tot un drac e acum" , azi am desfacut inca o data maretul G3 dar asa l-am desfacut ca am zburat tablita de pe procesor sa vad si eu ce e acolo.
Mda, nu degeaba simteam in palma un punct fierbinte in zona procesorului ....ba mai mult, vara asta am patit de 2 ori sa-mi apara pe ecran un mesaj (aproximativ) - "temperatura este mult prea mare, telefonul se va opri". Ceea ce se si intampla.

Revenind ....am demontat placuta metalica de pe procesor si era clar - marginile si colturile de plastic ale procesorului erau topite si toata topitura aia s-a intins incet si sigur printre alte "piesute" de pe acolo. Nu arata prea bine... asa ca azi l-am depus la tomberon.

PS - am vrut sa-l las gratuit la un service telefoane dar am fost refuzat. Cica "domnu', chiar daca mai sunt piese bune in el, nu le putem recupera pt ca nu putem oferii garantie clientilor".

#12344
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Referitor la PS-ul tau...
Asta imi aduce aminte de o intamplare cu cei de la Orange in rol negativ.Imi reparasera telefonul cu o placa de baza luata de la un alt client ce venise cu o alta problema in service.Practic au luat de la el si au pus la mine.I-am descoperit simplu.La ei pe site poti vedea dupa Imei stadiul reparatiei.Am avut inspiratia sa bag Imei-ul nou acolo si m-am speriat.Asa de normal i se parea tipului de acolo cand imi explica cum mi-a reparat telefonul cu o piesa veche, incat i-am trantit o sesizare la Anpc, instant.Normal ca am si avut castig de cauza.Daca la Orange se face asa ceva, imagineaza-ti la un service Gsm de la coltul strazii ce piese iti pun aia in telefon.Cat sa te tina o luna.

Edited by ionut_blue, 11 October 2018 - 10:46.


#12345
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Duminica am resuscitat un G3 cu ecran albastru.

A functionat faza cu bagatul placii in cuptor. :)

Sa vedem cat tine.

#12346
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Stie cineva, de ce se intampla sa nu mai vada slotul sim 2, din cand in cand? Cu restart se rezolva si mai apoi apare fenomenul.

#12347
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

View Postxymzar, on 29 ianuarie 2019 - 22:58, said:

Duminica am resuscitat un G3 cu ecran albastru.

A functionat faza cu bagatul placii in cuptor. :)

Sa vedem cat tine.
Tine cam cat tine si zapada prin aprilie ;)

#12348
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Inca merge. Si il rupe pe genunchi pitica. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate