Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum pot vedea Wifi pe un monitor 2 sau mai multe camere IP

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
Va salut.
Am cumparat ( adica am platit dar nu le-am primit inca)  2 camere Wifi IP 2Mpix. Le voi monta in curte.
Am retea locala cu  ruter wifi Huawei HG655b de la romtelecom.
Am citit ce scrie in:
http://forum.softped...am-o-camera-ip/
Problema mea este ca as vrea sa pot vedea monitorizarea camerelor cu un monitor pus pe perete in bucatarie. Ce ma sfatuiti sa fac ca sa pot prelua imaginile din PC pe acest monitor fara a avea cablu intre ele. Ce solutie vedeti? Inca nu am nici acest monitor, deci va trebui sa-l cumpar tinand cont de sfaturile voastre.
Am vazut monitoare cu intrare USB. Se poate pune un stic Wifi in acest port de USB?

Caracteristicile camerelor sunt:
Main Processor Hi3516
Sensor SONY 1/2.8" CMOS
Max. Res./Max Frame Rate 1920x1080@30fps
Min. illumination 0.01 Lux (IR LED On)
Day/Night True Day/Night with ICR Filter. High Powered IR LEDs
Lens 2.8-12mm Megapixel Varifocal Lens
1. High Resolution 1/2.8’’ Megapixel CMOS Sensor
2. Built in 2.8-12mm Megapixel Lens Optional
3. H.264 / MJPEG compression Optional
4 .Streaming:   Dual Stream Transfer(H.264)CBR/VBR Adjustable
Main Stream(1M~8Mbps)With Local Skim, TF Card etc.
Sub-Stream(0.5MK~2Mbps)With Network Transfer.
4. 1080P:1920x1080,1MP:1280*720,D1:640*480, ONVIF 2.1 Compliant
5. Real time transmission can up to 30FPS@1080P
6. Day & Night application
7. Support 2-Way Audio
8. Support Hardware Motion Detection
9.  Ethernet 1 Ethernet (10/100 Base-T),RJ-45 connector
TCP/IP IPv4/IPv6(DHCP/Fixed)
  Compliance Onvif V 2.0
10. RTSP Video Standard RFC2326, Support Quicktime/VLC Player.
User Security at Three level administrator,Password protection
11. Recording Simultaneous Local Recording,Remote FTP server,TCP/UDP CMS,RTSP Connection
12. Network Protocol TCP,UDP,IP,HTTP,FTP,SMTP,DHCP,DNS,ARP,ICMP,POP3,NTP,RTP,
  and RTCP. Video Streaming from SDK&NVMS/NVR software or 3rd Party applications.
13. Input/Output 1X RCA input/ 1xRCA output@1V Line Level
14. Audio Compression G.726

Multumesc

Attached Files


Edited by ambra1, 15 March 2014 - 15:57.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Prin retea poti daca:
  • folosesti un NVR/NVD care sa stie sa acceseze camerele respective, sa decodeze streamul de date si sa aiba iesire HDMI
  • cumperi un TV+Un mediabox puternic (cu Android, de exemplu) care sa stie sa iti decodeze respectivele camere (adica te rogi sa ai aplicatie dedicata pentru ele sau sa fie una care sa stie si de camerele tale)


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu, nu merge asa...
Ai o nevoie, dar ai incurcat tehnologiile.
Ei nevoie de un aparat care primeste info de la camere si le trimite catre un monitor/tv.

Fie e un computer, fie e un DVR sau NVR, ci cazul in care vrei sa ramana camerele wifi.

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Un pc care functioneaza ca smart TV , cum am facut eu aici http://www.rpc-forum...read.php?t=4945
de la pagina 2 .Cu acel pc poti gestiona toata reteaua de camere si poti sa-l folosesti inclusiv  ca TV cu streaming din internet.
De asemenea cu setarile necesare se pot accesa din internet  si vedea/controla camerele de oriunde ai legatura la net.

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cand ai solutii dedicate/stabile pentru asa ceva, de ce sa reinventezi apa calda?
In plus, cate streamuri megapixel simultane decodeaza respectiva solutie, cum faci selectia de stream si ce protocoale suporta?

#6
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View Postambra1, on 15 martie 2014 - 15:56, said:


Problema mea este ca as vrea sa pot vedea monitorizarea camerelor cu un monitor pus pe perete in bucatarie. Ce ma sfatuiti sa fac ca sa pot prelua imaginile din PC pe acest monitor fara a avea cablu intre ele.
Pai eu nu vreau sa inventez apa calda....  Clar Camerele se leaga prin ruter la PC ( sa-i zicem server) . Problema e cum duc mai departe imaginea pe care o da serverul catre monitor. Eu am serverul intr-un loc si imaginea o vreau in alta incapere unde vreau sa o am pe un display lcd..de maxim 15"...17"  care vreau sa fie pe perete .. deci nu un alt PC sau laptop.
O varianta nu prea eleganta ar fi sa ma leg pe iesirea DVI al unui laptop (aflat in reteaua wifi , pe care nu-l mai folosesc)  la un monitor pus pe perete...
Eu cautam variante de a gasii monitoare care pot sa fie legate wifi la retea... gen tablete... dar variante mai ieftine ( ca nu am nevoie de camera ) si cu dimensiune mai mare.

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu ai cum sa faci ce vrei tu, fara un echipament "aditional"/intermediar (chiar si o tableta, de exemplu, stick TV sau mediabox). Numai ca ar fi indicat sa te asiguri ca respectivele camere le poti accesa de pe echipamentul intermediar.

#8
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View Postdexterash, on 15 martie 2014 - 18:08, said:

.......... Numai ca ar fi indicat sa te asiguri ca respectivele camere le poti accesa de pe echipamentul intermediar.
Camerele pot fi accesate de pe smartphonuri, pc, tablete , dar nu asta e problema.. ci din serverul meu prin reteaua locala wifi cum pot sa vad camerele pe un alt monitor decat cel al serverului, fara a folosi un alt calculator sau laptop. Exista monitoare acesabile wifi? ca si unele tv-uri? Pai eu tocmai de echipamentul aditional intreb...

Attached Files


Edited by ambra1, 15 March 2014 - 18:56.


#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Tehnologii WiDi sau Miracast...Nu stiu cat de eficiente ar fi in cazul tau, totusi.

P.S. Atentie la tehnologiile wireless, pentru ca ii poti "invita" si pe altii sa se uite in curtea/casa ta si nu cred ca este convenabil...

Edited by dexterash, 15 March 2014 - 18:58.


#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Monitorul este un terminal video.Deci nu ai cum sa accesezi un monitor....nici prin wifi si nici prin altceva.
Poate vrei sa spui ca un monitor sa poata accesa el un server sau alt sistem prin wifi.
Atunci da,se poate daca monitorul este echipat cu un modul wifi pentru protocolul respectiv.
Problema ar fi ca monitorul si serverul ar trebui sa se afle la o distanta relativ mica unul de altul.
Probabil ceva de genul asta
- http://www.netgear.c...rs/PTV3000.aspx
- http://dx.com/p/1080...40#.UySIbM6PtBo
- http://www.newegg.co...ters&Submit=ENE

Edited by ndor, 15 March 2014 - 19:07.


#11
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View Postndor, on 15 martie 2014 - 18:59, said:

Da!!!! Asta e solutia.. Reteaua mea wifi duce intreaga casa. Receptionez pe laptop semnal puternic.
Trebuie sa ma documentez mai bine despre acest device. Este mic si relativ ieftin.
Se poate conecta oare la orice monitor lcd ? evident trebuie sa aiba intrare HDMI ?
Mersi mult pentru solutia pe care mi-ai dat-o.

View Postdexterash, on 15 martie 2014 - 18:56, said:

Tehnologii WiDi sau Miracast...Nu stiu cat de eficiente ar fi in cazul tau, totusi.

P.S. Atentie la tehnologiile wireless, pentru ca ii poti "invita" si pe altii sa se uite in curtea/casa ta si nu cred ca este convenabil...
pai uite ce scrie: "User Security at Three level administrator,Password protection"  iar reteaua locala este protejata.

Edited by ambra1, 15 March 2014 - 19:30.


#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postambra1, on 15 martie 2014 - 19:33, said:

pai uite ce scrie: "User Security at Three level administrator,Password protection"  iar reteaua locala este protejata.
Depinde in fata cui... in fine, aici este o discutie lunga in care nu are sens sa intram.

Revenind, atentie ca Miracast/WiDi nu este compatibil cu WiFi. Sunt tehnologii complet diferite, desi amandoua se bazeaza pe wireless.

P.S. Nu stiu cum ti-ai facut documentarea la acest sistem, dar ieseai mai ieftin (pe termen lung), mai bine si mai adecvat necesitatilor daca iti cumparai direct 2 camere IP cu PoE + un NVR care inregistreaza, dar si afiseaza camerele.
In momentul de fata depinzi de un calculator care va consuma de cel putin 5 ori mai mult curent ca un NVR, care depinde/are problemele specifice Windowsului si care necesita destule resurse hardware doar pentru a afisa cele 2 camere.

#13
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View Postdexterash, on 15 martie 2014 - 19:46, said:

Depinde in fata cui... in fine, aici este o discutie lunga in care nu are sens sa intram.

Revenind, atentie ca Miracast/WiDi nu este compatibil cu WiFi. Sunt tehnologii complet diferite, desi amandoua se bazeaza pe wireless.
Pai ce sa inteleg de aici?
"It enables wireless delivery of streaming or local HD movie / picture / screen from windows pc, tablets, mobile phones, etc. to normal TV set"

View Postdexterash, on 15 martie 2014 - 19:46, said:

P.S. Nu stiu cum ti-ai facut documentarea la acest sistem, dar ieseai mai ieftin (pe termen lung), mai bine si mai adecvat necesitatilor daca iti cumparai direct 2 camere IP cu PoE + un NVR care inregistreaza, dar si afiseaza camerele.
In momentul de fata depinzi de un calculator care va consuma de cel putin 5 ori mai mult curent ca un NVR, care depinde/are problemele specifice Windowsului si care necesita destule resurse hardware doar pentru a afisa cele 2 camere.



Pai sa o luam cu inceputul:
1. Nu pot folosi decat varianta wifi ( nu pot cabla casa sub nici o forma si nici in zonele exterioare nu pot datorita traseelor prea lungi.
2. Rezolutie de 2Mp wifi IP nu nu am gasit cu NVR compatibil. Ele sunt doar pentru maxim D1 .. asa pot lua si acum un NVR IP care sa-l pun la ruter prin cablu, deci fara calculator.
3. Poe nu suporta curent mare necesar IR, si evident ajung tot la cablu
3. Cu NVR tot nu am rezolvat problema mea.. adica afisarea pe un display fixat pe perete.

Edited by ambra1, 15 March 2014 - 20:11.


#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Hai sa spulberam niste mituri Posted Image

1. PoE iti merge pana la 200m, datele de pe ethernet pana la 120m, dupa care nu mai da randament bun.
2. NVRuri de 2MP sunt ceva comun, doar ca nu merg cu orice camere (de fapt, camerele sunt echipamentele "dubioase" in ecuatia asta, fiind facute la "gramada" doar pentru a scrie IP pe ele); atunci cand se fac achizitiile, se recomanda intotdeauna o solutie de la un singur producator.
3. Prin PoE se pot alimenta si IRurile; tehnic, standardul IEEE 802.3af-2003 specifica o putere maxima de 15.4W, ceea ce s-ar traduce in 1.3A la 12V =>cu mult peste cat are nevoie o camera + IRul aferent.
4. Orice NVR devine NVD ->NETWORK VIDEO DECODER, adica iti afiseaza imaginea unei/mai multor camere via HDMI; poti folosi o solutie duala: un NVR pus undeva pentru inregistrare si un NVR mai mic pus langa monitor pentru decodare camere.

L.E. In caz ca am inteles eu ceva gresit legat de "Rezolutie de 2Mp wifi IP nu nu am gasit cu NVR compatibil.", cel mai probabil nu vei gasi camere de 2MP cu WiFi la producatorii seriosi pentru ca nu se preteaza - latenta mare, imposibilitatea unui transfer sustinut, iar rezolutiile FullHD necesita minim 8Mbps sustinut.

Edited by dexterash, 15 March 2014 - 20:22.


#15
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
Asa ceva ar merge?
1080p wifi network onvif support 8 channel ip camera mobile nvr
• Can connect IP camera, IP speed dome camera and DVS; support Onvif protocol
• Compatible with main brand IP cameras
•Support megapixel HD network video preview, storage and playback
• Click any area and zoom in or zoom out on the image by mouse
• Support digital zooming under preview and playback modes
• Support search, playback and backup by event
• Support 4ch playback simultaneously
Features:
1. Preview channel can be switched to other channel randomly without changing the MAC which is convenient for the project construction;
2. The dendrite menu can be moved. Man-machine communication is more direct and the settings of parameters are more easy and convenient
3. The mouse roller can realize 15X digital zooming which the enlarged image can be dragged and moved randomly under preview and playback modes
4. Immediate snapshot and immediate view; the picture will be stored in an independent area in the HDD
5. The recording playback is shown by time bar and different color represents different recording type. It is very fast and easy to find check the recording
6. Recording backup can be accurate to second. Any time period of backup is available
7. The recording files in the USB disk can play directly in the playback interface while the snapshot pictures can be viewed directly
8. With 3G, WIFI wireless connection functions
9. Standard resolution which can be adjusted according to the display device in order to get the best image quality
10. Adopt HDD sequence writing method and the data is written from 0 track which increase 2.5X lifetime of the HDD

Attached Files

  • Attached File  3.JPG   123.95K   7 downloads
  • Attached File  2.JPG   28.52K   8 downloads
  • Attached File  1.JPG   29.98K   7 downloads


#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu stiu, nu ma pronunt. Rezultatele sunt cam ca la loto/loz-in-plic. Iar daca azi merge, maine nu merge 2 zile s.a.m.d. Posted Image

Edited by dexterash, 15 March 2014 - 21:55.


#17
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View Postdexterash, on 15 martie 2014 - 21:55, said:

Nu stiu, nu ma pronunt. Rezultatele sunt cam ca la loto/loz-in-plic. Iar daca azi merge, maine nu merge 2 zile s.a.m.d. Posted Image

Dar de urmatorul NVR ce parere ai? Se potriveste la situatia mea? Merita comandat?

Attached Files



#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
tot loz in plic... asteapta macar sa iti vina camerele sa vezi daca e asa cum scriu chinezii...
tu chiar crezi barbologiile scrise de ei? in plus, vezi ca lipsesc specificatiile tehnice cele mai importante ale nvrurilor.

p.s. asa-i ca le-ai ales pe cele mai ieftine, ca oricum toate merg la fel?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate