Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Digi Tel, telefonie fixa de la RCS-RDS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
923 replies to this topic

#487
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Mai foloseste cineva fixul?

#488
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,913
  • Înscris: 14.10.2008
Eu. Fie pentru fax, fie din joaca.

#489
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Indiferent pentru ce, e un servici pe care-l plătesc, deci îl vreau funcțional 100%.

LE: serviciu

#490
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostNeaceasca85, on 04 ianuarie 2018 - 02:04, said:

Eu. Fie pentru fax, fie din joaca.
Mai folosește cineva faxul în secolul 21? 😂

#491
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,560
  • Înscris: 15.05.2010

View PostDieselCRDI, on 04 ianuarie 2018 - 07:39, said:

Mai folosește cineva faxul în secolul 21? ��

da, poti sa asociezi faxul de la firma cu fax2email, si atunci legi doua tehnologii foarte benefice.

#492
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Mda!  M-ați ajutat de nu se mai poate

#493
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,359
  • Înscris: 16.04.2014

View PostKyKyKyKy, on 03 ianuarie 2018 - 16:15, said:

Sunt probleme la server? Nu merg apelurile în așteptare.
Dacă mă sună cineva îmi dă „Eroare conexiune”.

Salut,
Te rog, ofera-mi datele in privat sa pot verifica daca intampinam o situatie de nefunctionalitate in acest sens.

#494
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View Postpupama, on 04 ianuarie 2018 - 08:41, said:



da, poti sa asociezi faxul de la firma cu fax2email, si atunci legi doua tehnologii foarte benefice.

[offtopic]
Trimiteți-mi, vă rog, un e-mail la următorul număr de fax 03.... 😂😂😂
[/offtopic]
Interesant! La asta nu m-am gândit! 👍


#495
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007

View PostDieselCRDI, on 04 ianuarie 2018 - 07:39, said:


Mai folosește cineva faxul în secolul 21? 😂
Brico Depot (ultima oara cand am lucrat cu ei), de exemplu, trimiteau comenzile pentru furnizori pe fax.

#496
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,445
  • Înscris: 29.04.2010
Incet, incet, telefonia fixa va disparea. E secolul vitezei, eu mai tin fixul pentru aparatul in sine, e un Panasonic destept cu robot digital. De folosit, foarte rar. Mai mult il sterg de praf.

#497
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,913
  • Înscris: 14.10.2008

View PostDieselCRDI, on 04 ianuarie 2018 - 07:39, said:

Mai folosește cineva faxul în secolul 21? ��
Daaa, mai ales institutiile bugetare de stat.

E un oarecare avantaj, cand dai mail, ai mai multi pasi cu scan, attach, scrie si sent (ca domne, nu dai corpul mailului gol, blabla), pe cand la fax, bagi documentul direct si le iese in imprimanta fara sa mai dea cineva download si print. Posted Image

View Postpupama, on 04 ianuarie 2018 - 08:41, said:

da, poti sa asociezi faxul de la firma cu fax2email, si atunci legi doua tehnologii foarte benefice.
E doar pentru primit (ca daca pe fixul clasic nu ma costa sa trimit, trimit de acolo) si e bun de testat faxul tau. Sau daca vrei sa-ti faci un numar de fix fictiv pe alt judet.

#498
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Uite că ei îl folosesc pentru fax, dar și pentru apeluri.
Radio România Antena Satelor se aude impecabil, la fel și redirecționările de mobil.
Măcar să-mi mulțumească RDS pentru că nu le țin spectrul ocupat. ;)

#499
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
După două sesizări la RDS privind telefonia fixă, acum pot spune că ONT-urile Huawei au un procesor telefonic foarte bun!
Prima dată am solicitat trecerea telefoniei fixe din Tel 1 al Huawei HG8247H în portul Tel al Kaon-ului. Prima dată am văzut că faxul se înțelegea bine cu el, dar:
- Persoana ce mă apela se auzea pe ea însăși în cască;
- Apelurile se conectau greu;
- Când răspundeam, de obicei primele sunete dintr-un cuvânt nu se auzeau;
- Fax-ul a generat, până la urmă, o eroare de transmisie din cauza ecoului;
- Tasta R (Flash, Redial, Hook etc, în funcție de terminal) închidea apelul curent sau nu mergea.
- Funcția CNIP nu este disponibilă;
- Înainte de a cere trecerea, la două apeluri, semnalizarea apelului de intrare nu a mai ajuns la telefoane.
Azi am trecut înapoi pe ONT, o revenire la normalitate. :wub:

#500
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 12.07.2008

View Postdincadan78, on 05 ianuarie 2018 - 22:35, said:

Incet, incet, telefonia fixa va disparea. E secolul vitezei, eu mai tin fixul pentru aparatul in sine, e un Panasonic destept cu robot digital. De folosit, foarte rar. Mai mult il sterg de praf.

Mai durează un pic, eu unul încă îl folosesc pentru feelingul plăcut de a trânti telefonul în furcă unora

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hllDWSbuDsQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

...dar și pentru faptul că n-am semnal bun la Digi mobil in casă și redirecționez apelurile către fix.

#501
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Eu redirecționez și așa.
Mi se pare mai comod să iau DECT-ul prin casă decât să scot mereu telefonul de la încărcat.

#502
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,913
  • Înscris: 14.10.2008
Offf, mai degraba aici trebuia sa scriu ce am scris pe topicul de Kaon, cam foarte offtopic. Ma autocitez:

Quote

Eu nu as fi acceptat vreodata telefonia fixa prin router si nu prin ONT. Routerul meu nu are telefonie fixa.

ONT ZTE F 625 A acasa FTTH si F 625 G la magazin FTTB. Telefon direct prin ONT acasa si prin intermediul unui SMTA Tainet Venus 2808 la magazin. Plusuri si minusuri:
- ONT-ul ZTE are sunatul mai scurt decat SMTA-ul Tainet (Romtelecomul clasic suna cel mai lung) si 1 din 3 sonerii o cam rateaza
- ONT-ul ZTE cere 2 secunde de furca apasata pentru a deconecta apelul sau a veni tonul; SMTA-ul 1 secunda sau sub; asta e o chestie setabila de cei de la RDS; se numeste off hook time sau ceva de genul
- ONT-ul ZTE se aude mai incet; SMTA-ul Tainet se aude tare si mie imi place tare
- SMTA-ul Tainet ma enerveaza ca anuleaza zgomotele de fond, trebuie sa tin apasata 3 secunde o tasta DTMF ca sa inceapa sa se auda si fundalurile; cand interlocutorul tace-zgomotele de fond se aud intrerupt
- SMTA-ul Tainet e sensibil la zgomote prin microfon, se aude intrerupt in casca daca faci zgomot in microfon sau cineva striga/vorbeste tare in birou; plus ca iar incepe sa anuleze fundalurile si iar trebuie sa tin un DTMF 3 secunde
- SMTA-ul Tainet are nevoie ca sursa sa sa fie inlocuita la fiecare 3-5 ani(incepe sa baraie urat), dar este un modul detasabil usor de schimbat

La fax ambele functioneaza foarte bine, viteza si stabilitatea faxului imi sunt influentate doar de reteaua si faxul destinatarului.

Revenind, mai ales la magazin prefer fixul de pe casa scarii (FTTB) pentru ca imi arata daca a picat curentul in tot blocul sau e de la mine. De asta nu vreau FTTH acolo, plus ca nu am unde sa pun ONT-ul.


#503
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Era puțin mai ușor cu un cablu de telefon în minus prin casă. Așa aveam doar 3 cabluri de telefon, în loc de 4.

#504
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Astăzi, din cauza departamentului tehnic, am fost nevoit să chem echipa tehnică să constate ce trebuia făcut. A mers telefonul fix din ONT 3 zile și azi s-a trecut înapoi pe Kaon. Bravo, RDS!
[ https://emojipedia-us.s3.amazonaws.com/thumbs/160/facebook/65/unamused-face_1f612.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate