Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Digi Tel, telefonie fixa de la RCS-RDS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
923 replies to this topic

#451
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 12.07.2008

View PostKyKyKyKy, on 02 iulie 2017 - 11:45, said:

HG8247H are convertor puls-ton integrat Posted Image

Apropo de asta, ce-i cu puls și tone, am și eu un selector pentru așa ceva la aparatul meu telefonic ?

#452
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Modul puls e modul clasic de apelare. La puls se trimite câte un impus egal cu numărul cifrei formate. De exemplu: 021 are 13 impulsuri. * și # nu sunt suportate.
Modul ton e modul digital. Aici e ca la telefonia mobilă.



La puls dacă ești rapid de mână, poți forma numere doar atingând fire sau apăsând furca (la cele cu suport).
112 are 4 impulsuri.

#453
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 12.07.2008

View PostKyKyKyKy, on 02 iulie 2017 - 12:40, said:

Modul puls e modul clasic de apelare. La puls se trimite câte un impus egal cu numărul cifrei formate. De exemplu: 021 are 13 impulsuri. * și # nu sunt suportate.
Modul ton e modul digital. Aici e ca la telefonia mobilă.



La puls dacă ești rapid de mână, poți forma numere doar atingând fire sau apăsând furca (la cele cu suport).
112 are 4 impulsuri.

Aha, cred că am înțeles !  Și pentru RDS cum e mai ok să setez comutatorul ?

#454
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
RDS folosește Ton, dar mai sunt și excepții văd.
Ton e cel ai bine.
De exemplu pe modul Puls nu se poate naviga în IVR-uri (gen Enel, RDS etc). IVR-ul e acel „robot” când suni la o companie și când te pune să apeși pe diverse taste pentru o identificare mai ușoară.

#455
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 12.07.2008

View PostKyKyKyKy, on 02 iulie 2017 - 13:23, said:

RDS folosește Ton, dar mai sunt și excepții văd.
Ton e cel ai bine.
De exemplu pe modul Puls nu se poate naviga în IVR-uri (gen Enel, RDS etc). IVR-ul e acel „robot” când suni la o companie și când te pune să apeși pe diverse taste pentru o identificare mai ușoară.

Super! Mersi fain ! Nu știam detaliile astea! Sunt mai... nou in telefonia fixă ! Posted Image  ( ce aiurea sună! :P )

#456
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Niciodată nu e prea târziu. :P

#457
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Ca fapt divers, DECT-ul poate transmite și în puls, dar nu și faxul.Posted Image

#458
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008

View PostKyKyKyKy, on 02 iulie 2017 - 11:45, said:

HG8247H are convertor puls-ton integrat Posted Image
Asta e pentru djl. Posted Image

View PostKyKyKyKy, on 02 iulie 2017 - 20:03, said:

Ca fapt divers, DECT-ul poate transmite și în puls, dar nu și faxul.Posted Image
Mi se pare ca faxurile mele Panasonic (la care poti vorbi si la telefon) au Pulse/Tone prin meniu.

View PostKyKyKyKy, on 02 iulie 2017 - 12:40, said:

La puls dacă ești rapid de mână, poți forma numere doar atingând fire sau apăsând furca (la cele cu suport).
112 are 4 impulsuri.
Depinde cum le formezi, sa nu formezi 4. Eu daca faceam mai mult de 10 impulsuri, adica cifra 0, dadea o eroare (Romtelecomul) sub forma unui ton de ocupat mai altfel.

Nu poti face asta cu furca unui fax, nici la Panasonicele mele, pentru ca la ele furca da de fapt o comanda catre releu sa decupleze/cupleze, cand se transmite/primeste fax releul se inchide singur daca receptorul e in furca, daca nu, se inchide si redeschide brusc dupa incheierea faxului.

#459
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Eu mă refeream strict la telefonul fix.
La @djl cred că e ZTE, deci nu știu, dar la Huawei e testat și merge. Posted Image


Și HP-ul meu are.

A mai luat Digi.Tel 120 minute de la Vodafone. Posted Image

#460
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Tatăl meu nu poate trimite fax-uri către numărul de acasă.
Prima dată i-a dat eroare fax și a doua oară că nu răspunde. Posted Image

#461
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am incercat si de acasa la magazin si invers, merge, doar cu unele numere Romtelepom portate in Oringi sau Fodafon am probleme.

Dar si cu unele primarii de la tara, unde te trezesti si cu aparat de fax stricat fizic sau baraieli de fond oribile pe linii.

#462
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
A lui e un multifucțional perfect funcțional, la fel și acasă.
Ce pot face în cazul ăsta? Posted Image
Am nevoie de fax astăzi.

#463
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,359
  • Înscris: 16.04.2014
@KyKyKyKy - Verifica daca faxul este setat in modul "TONE". In cazul in care situatia persista, contacteaza-ma in privat.

#464
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
E setat pe Ton. În puls nu merge pentru că formează prea repede pentru HG8247H.
DECT-ul merge și în puls

#465
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Mda! După ce Digi Helper le-a spus că nu pot primi niciun fel de fax, cei de la RDS s-au gândit să-mi trimită un test fax, pe care l-am primit cu succes.
Am vorbit cu cei de la RDS și le-am explicat problema mai pe-ndelete și mi-au zis să încerc să mai trimit încă o dată pe numărul de acasă Am vorbit și acum sună numai în gol faxul inițiator.
Bag pla! Am scăpat de problemele Telekom și am dat de ale RDS. Cred că trebuie să mă fac biznis și să-mi trag un Voce 0 de la Telekom ca să meargă un .c.ă.c.a.t. de fax.

#466
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Ti-am dat Like dar cand am citit ultimul rand l-am retras. Ti-am scris pe Cafenea ca acolo am intrat prima data.

Foarte ciudat cum suna in gol faxul initiator, de parca ar forma gresit sau numarul se formeaza tot in reteaua Telekom si suna sarma in gol.

#467
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View PostKyKyKyKy, on 31 iulie 2017 - 19:27, said:

Mda! După ce Digi Helper le-a spus că nu pot primi niciun fel de fax, cei de la RDS s-au gândit să-mi trimită un test fax, pe care l-am primit cu succes.
Am vorbit cu cei de la RDS și le-am explicat problema mai pe-ndelete și mi-au zis să încerc să mai trimit încă o dată pe numărul de acasă Am vorbit și acum sună numai în gol faxul inițiator.
Bag pla! Am scăpat de problemele Telekom și am dat de ale RDS. Cred că trebuie să mă fac biznis și să-mi trag un Voce 0 de la Telekom ca să meargă un .c.ă.c.a.t. de fax.

Daca faxul de la RDS a fost receptionat iar la altul trimis din alta retea nu a raspunde masina, este posibil ca faxul sa nu detecteze ringtone-ul generat de HG8247H pentru anumite apeluri. Functia de distinctive ring din fax se poate in general dezactiva ca sa raspunda indiferent de profilul de ring pe care il primeste.

Ca plan B exista intotdauna solutia de virtual fax oferita de Iristel: http://www.vfax.ro/

#468
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Pe vechea rețea am direct ton de ocupat.
Cei de la RDS au spus că de la ei nu e nimic și e de la Telekom.

View Posttzevarul, on 31 iulie 2017 - 23:08, said:


Daca faxul de la RDS a fost receptionat iar la altul trimis din alta retea nu a raspunde masina, este posibil ca faxul sa nu detecteze ringtone-ul generat de HG8247H pentru anumite apeluri. Functia de distinctive ring din fax se poate in general dezactiva ca sa raspunda indiferent de profilul de ring pe care il primeste.

Ca plan B exista intotdauna solutia de virtual fax oferita de Iristel: http://www.vfax.ro/

Am în setări să respecte un șablon pentru tonuri, dar nu am automat.
Aș fi preferat m2m datorită unor tipuri de documente.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate