Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Digi Tel, telefonie fixa de la RCS-RDS

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
923 replies to this topic

#523
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
Asa a zis si bunicul despre telefonia fixa...

#524
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Merge absolut impecabil telefonia fixa de la RCS & RDS, de internetul fix nu mai spun. Faxurile merg lin, daca si destinatarul are tot RDS fibra si nu sarme comuniste, faxul efectiv zboara.

Telefonia mobila Digi merge cat de bine poate merge o telefonie mobila, net mobil care merge fie acceptabil fie perfect.

#525
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

Quote

daca si destinatarul are tot RDS fibra si nu sarme comuniste

Toti au fibra optica, sarme comuniste au mai ramas la tara caci cei de acolo nu au treaba cu netul, iar la tv au cate o palarie de tabla pe casa: digi, dolce, astral, etc....

 pupama, on 15 martie 2018 - 23:15, said:

Asa a zis si bunicul despre telefonia fixa...

tu esti cumva nepotul de stai si dai like si share pe fcb?

#526
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Digi-Dolce(T...)-Orange TV.

Totusi fibra incepe sa intre si la tzara, e Akta cu 300 mbps, a intrat si RDS partial, a intrat UPC cu coaxiale Docsis.

#527
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

 cristian_e, on 16 martie 2018 - 12:27, said:

Toti au fibra optica, sarme comuniste au mai ramas la tara caci cei de acolo nu au treaba cu netul, iar la tv au cate o palarie de tabla pe casa: digi, dolce, astral, etc....



tu esti cumva nepotul de stai si dai like si share pe fcb?

Hehe, eu in centrul nou al Brasovului am conexiune de backup prin firul lui Ceausescu, doar atat se poate la Romtelecom in anul 2018, deci sa nu generalizam.

#528
petree

petree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 09.11.2005
Probleme cauzate de ne folosire tel fix DIGI, apare ton de ocupat si nu mai vine tonul!

Am cerut sa ma sara doua luni cu plata din cauza acestui defect?

Attached Files



#529
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010

 Neaceasca85, on 16 martie 2018 - 11:53, said:

Merge absolut impecabil telefonia fixa de la RCS & RDS, de internetul fix nu mai spun. Faxurile merg lin, daca si destinatarul are tot RDS fibra si nu sarme comuniste, faxul efectiv zboara.

Telefonia mobila Digi merge cat de bine poate merge o telefonie mobila, net mobil care merge fie acceptabil fie perfect.
In locatia unde stau telefonia fixa nu merge bine. Deoarece am avut dese intreruperi, iar service-ul nu a putut depista cauza, am fost nevoit sa portez telefonia fixa inapoi la operatorul initial. Ma umpleam de nervi in fiecare zi.
Telefonia a fost portata acum 3 ani de la telekom si de atunci am avut numai probleme cu aceasta. Este singurul servici de la Digi care a functionat cu probleme care nu puteau trecute cu vederea.

Edited by testing1b, 17 March 2018 - 22:57.


#530
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
SERVICIU TRAFIC COST
Convorbiri in reteaua DIGI incluse in abonamente 341:00 0.00
Convorbiri catre numere verzi 07:00 0.00
TOTAL TRAFIC 0.00 EUR

Eu încă-l folosesc. :)

#531
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008

 Neaceasca85, on 16 martie 2018 - 11:53, said:

Merge absolut impecabil telefonia fixa de la RCS & RDS, de internetul fix nu mai spun. Faxurile merg lin, daca si destinatarul are tot RDS fibra si nu sarme comuniste, faxul efectiv zboara.

Telefonia mobila Digi merge cat de bine poate merge o telefonie mobila, net mobil care merge fie acceptabil fie perfect.
:D să nu uiți să treci pe la caserie ! :)
Mie îmi merge bine fixa, e prin ruterul de net, a trebuit să-mi fac abonament la fixă pentru că acasă tre' să redirecționez aia mobilă, că n-am semnal la 1000 de metri de sursă ( în Dumbrăvița, str Țarcului/Jiu, dacă vede careva și poate mai calibrează antena aia ), așa că...

#532
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru refuzul meu de a solicita trecerea de la FTTB la FTTH la birou la bloc, ma supara putin nu partea de net ci cea de telefonie fixa.

De marti imi bazaie liniile fixe, faxul merge dar am zis sa nu se intample ca anul trecut, bazaitul sa escaladeze si sa inceapa sa dea faxul rateuri. Anul trecut am chemat RDS-ul, au schimbat un modul din sursa SMTA-ului Tainet Venus 2808 si s-a rezolvat.

Dar acum au schimbat SMTA-ul cu totul si tot bazaie, cica lor la cutie Tainet le bazaia pe telefonul fix de test si acum Audio Codes nu mai bazaie, dar mie la parter tot bazaie, dar parca mai atenuat decat pe Tainet.

Fenomene crepusculare, in decembrie 2013 aveam niste pocnituri ciudate care tot asa nu se rezolvau si au disparut de la sine.

In septembrie 2013 dupa ce am portat faxul, m-am frecat 3 saptamani de mama mama, am vrut un SMTA mai bun, au inlocuit Tainet cu ZTE, ZTE a picat, au pus Audio Codes (ca acuma), Audio Codes a picat dupa 3 zile (sper ca nu si acum), au readus Tainetul pe care l-au luat iar astazi.

Cel mai bine se aude telefonia fixa acasa direct din ONT-ul ZTE, singurul care nu e sensibil la zgomote, continua sa se auda perfect si daca sufli in microfon, pe cand Audio Codes si Tainet se intrerup cand faci asta, cred ca sunt facute de acelasi producator.

Audio Codes nici nu are stecher cu impamantare, de ce o bazai la fel, presupunand ca o fi picat impamantarea la cutia FTTB?

#533
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil impamantare lipsa sau proasta. Unele echipamentele se impamanteaza prin surub, la carcasa, nu e neaparat ca stecherul sa fie cu trei pini.

#534
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
ONT-ul meu de acasa, ZTE F 625 A, are stecher cu 3 pini, cand nu avea impamantare baraia pe fix (dar faxul mergea), am legat impamantarea, nu mai baraie.

SMTA-ul Tainet Venus 2808 tot stecher cu 3 pini, spatele carcasei este metalic, dar Audio Codes MP-112 sau 118 au carcasa de plastic si alimentare prin cablu de casetofon, nu vad unde sa aiba impamantare.

Poate ceva de la vreun vecin din bloc baga bruiaje electrice sau chiar din cutia RDS, naiba stie. Bazaie ca un transformator, dar mai pe medii, nu pe bass.

Blocul e comunist din 1985, stiu ca alea nu prea le aveau cu impamantarea.

#535
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Problema poate sa fie din multe cauze, impamantare, echipament care cedeaza... cabluri. Depinde de multe. Conteaza ce legaturi ai tu pe acolo si cum is facute pana in telefoane.

#536
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cand imi baraia acasa, zgomotul era mai puternic pe o lungime de fir mai mare si mai slab pe fir mai scurt, m-am dus cu faxul langa ONT si zgomotul era aproape absent. Am legat impamantarea si a disparut, intre 2005 si 2012 in priza aia nu a fost decat amplificatorul CATV care nu avea nevoie de impamantare si cred ca de aia cei de la RDS nici nu o legasera in 2005.

La legaturi slabe intre cablurile telefonice apar paraieli-gajaieli si eventual un bazait slab. Sau chiar se deschide linia fara sa salti receptorul.

Edited by Neaceasca85, 30 March 2018 - 01:32.


#537
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Astazi bazaie chiar foarte incet, dar tot e un iz de linie Romtelecom veche cu acest fundal. Posted Image

Sper sa nu am probleme cu faxul catre Tribunal, unde Lexmarkul lor este prea sensibil la zgomote, ai facut zgomot, inceteaza sa coopereze, iti inchide in nas, uneori interpreteaza tonul meu de fax drept un zgomot.

#538
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010

 testing1b, on 17 martie 2018 - 22:30, said:

In locatia unde stau telefonia fixa nu merge bine. Deoarece am avut dese intreruperi, iar service-ul nu a putut depista cauza, am fost nevoit sa portez telefonia fixa inapoi la operatorul initial. Ma umpleam de nervi in fiecare zi.
Telefonia a fost portata acum 3 ani de la telekom si de atunci am avut numai probleme cu aceasta. Este singurul servici de la Digi care a functionat cu probleme care nu puteau trecute cu vederea.
In cele din urma nu am portat numarul de telefon fix. Dupa doua-trei saptamani in care am sunat aproape zilnic in call center (si echipa de la service s-a deplasat pe teren) pentru a anunta faptul ca telefonia fixa nu functioneaza normal situatia s-a rezolvat, in sfarsit, prin inlocuirea alimentarii ONT-ului de pe casa scarii. Initial acest ONT era propus pentru schimbare, insa s-a ales solutia schimbarii alimentarii acestuia (nu pot sa mi dau seama ce presupune acest lucru).
In consecinta telefonia fixa functioneaza normal, fara intreruperi. Un echipament de la Digi nu functiona normal (ONT-ul de pe casa scarii se restarta singur in momentul primirii unui apel. Acest lucru nu se intampla la toate apelurile primite ceea ce facea dificil de depistat acest defect). Deasemenea pot spune ca daca echipamentele de la Digi functioneaza la parametrii normali, acestea pot duce pe linie doua telefoane fixe si un telefon de tip dect.
Am optat pentru a nu porta numarul deoarece am apreciat promtitudinea echipelor de la service care au verificat situatia de fiecare data cand am facut sesizare, chiar daca nu au putut (sau nu au stiut) rezolva situatia de prima data.

Edited by testing1b, 02 April 2018 - 19:40.


#539
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Au schimbat alimentatorul (sursa, traf, incarcator gen laptop) de la ONT. Ciudat sa ai telefonia fixa direct din ONT si nu dintr-un SMTA cum e la bloc de obicei. Iar problemele de alimentare la ONT se rasfrangeau de obicei asupra internetului, aici cred ca isi dadea restart cand trebuia sa trimita pe firul telefonic acea tensiune mai mare pentru sonerie.

La mine la birou bazaie in continuare in fundal, desi duminica pe parcursul zilei a fost semnal perfect curat. Acasa direct din ONT merge impecabil telefonia fixa.

#540
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 brasoveanul, on 16 martie 2018 - 13:05, said:


Hehe, eu in centrul nou al Brasovului am conexiune de backup prin firul lui Ceausescu, doar atat se poate la Romtelecom in anul 2018, deci sa nu generalizam.
Romtelecom-ul s-a desfiintat de ani buni. A fost praduit. Acum sunt alti smecheri la butoane.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate