Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reciclati P.E.T-urile?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

Poll: Reciclati P.E.T-urile? (95 member(s) have cast votes)

Reciclati p.e.t-urile

  1. Da (64 votes [67.37%])

    Percentage of vote: 67.37%

  2. Nu (31 votes [32.63%])

    Percentage of vote: 32.63%

Vote Guests cannot vote

#1
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013
Reciclati P.E.T-urile?Specificati de ce da sau de ce nu,Eu da reciclez pentru ca asa e normal si as fi facuto chiar daca nu ar exista o recompensa financiara,le strang iar la sfarsitul lunii le duc la centru de reciclare

#2
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Unde le "vinzi" ?

Si eu le strang si sunt interesat. Nu neeaparat de bani, dar daca se poate de ce nu ?

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Eu le duc la o benzinarie. E foarte fericit ala de acolo cand le primeste...

#4
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Da, reciclez. PET-uri, hartie si sticla. Am în bucatarie intr-un sertar compartimente speciale si periodic le duc la pubele ”dedicate”.

#5
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013

 paso87, on 11 martie 2014 - 08:57, said:

Unde le "vinzi" ?

Si eu le strang si sunt interesat. Nu neeaparat de bani, dar daca se poate de ce nu ?
Aici pe sos.fundeni.    0,80 lei kilogramu

Edited by SunnyGoldfish, 11 March 2014 - 09:23.


#6
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
De ce va chinuiti?  De recuperarea PET-urilor din gunoi se ocupa magraonii, toata ziua ii vad carand niste carucioare uriase pline cu sticle de plastic.

Uite si asta:
http://adevarul.ro/l...31be/index.html

#7
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Adica va carati cu sacul cu PET-uri sau doze de aluminiu pana un centru de colectare?
Este generoasa ideea asta cu colectarea, dar ar trebui sa si fim ajutati putin in directia asta.
In Bucuresti - cel putin in sectorul 4 - nu suntem ajutati (am vorbit cu cei de la firma de salubrizare).
Cine sa mearga cu sacul plin cu reciclabile prin Bucuresti?

#8
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012
Problema la mine in oras este ca, desi duc peturile la pubelele speciale, firma respectiva nu face nicio sortare, in sensul ca unii din noi ne chinuim sa reciclam, dar ei arunca totul in aceeasi groapa, desi am aceste informatii "din auzite", ar trebui sa fac cercetari mai in amanunt.

A doua problema e ca multi vecini prezinta urme pregnante de nesimtire, in sensul ca ei arunca sacii de gunoi si peturile unde le vine, si in pubelele dedicate pentru hartie si peturi si in cele pentru gunoi general, acum ma gandesc ca si ei stiu ca nu se recicleaza nimic, asa ca actiunea lor, desi nesimtita la prima vedere, vine sa-mi intareasca intr-un fel convingerea ca nu se recicleaza nimic.

#9
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013
Nu ma car cu sacul in spinare,pun sacul in portbagajul masinii si le iau cand am drum prin zona centrului de reciclare,le duc eu ca sa fiu sigur ca ajung la reciclare asa daca le-as arunca la gunoi in speranta ca la groapa le va aduna ''saracii''nu as fi sigur ca se recupereaza toate.La cineva cunoscut care sta la bloc in bucuresti toti locatarii de la bloc duc toate pet-urile intr-un sac mare aflat pe langa bloc iar o persoana mai saraca le duce la centru de reciclare.Eu stau la casa momentan iar daca cineva ar trece pe strada sa le ia le-as da gratis,eu duc cam doi saci mari pe luna asta inseamna in jur de 5 kg adica vreo 4 lei

#10
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Mda.
Noi am avea posibilitatea sa colectam separat: peturi, aluminiu, hartie si sticla.
Numai ca firma de salubritate nu le ia de la noi asa separat sa le duca unde ar trebui, le-ar lua sa le arunce asa, sortate.  :)  La ce bun atunci efortul?

Hartia cred ca se recicleaza bine si stiam ca este 1 leu / kg. Plus ca stii si ca in oarece masura (mica, este drept, pentru ca baietii se straduiesc in continuare sa defriseze cu spor) salvezi paduri.
De curand am vazut si un documentar: chinezi sau indieni faceau textile din peturi reciclate.  :)

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am un centru de colectare la 50m de locul unde locuiesc, si le duc period pet-uri.

#12
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Apropo: mai exista posibilitatea de a da inapoi borcane / sticle care sa fie recuperate cumva de producatorul / distribuitorul respectiv?
De exemplu: sticlele de Tuborg sa fie recuperate de cei care distribuie Tuborg.

Presupun ca cei de la restaurante nu arunca sticlele goale. Cine le recupereaza?
Sunt sigur ca cei care imbuteliaza diverse au tehnologie care sa le permita si sa spele / dezinfecteze / curete ambalajele de sticla recuperate.

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Nu pentru ca nu prea "produc" PET-uri. Iar pentru 1-2 PET-uri / saptamana nu se merita sa le reciclez.

#14
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Eu am în apropiere pubele din astea, acolo bag PET-urile, sticla, etc. Bine, că seara le dau ţiganii cu cracii în sus şi iau toate sticlele e partea a doua.

[ http://www.ecomagazin.ro/wp-content/uploads/2014/02/Colectare-separata.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Tot conținutul pubelelor alea de plastic , sticlă , hârtie este vărsat la grămadă .
Nu ştiu de ce se obosesc să le mai noteze .

Eu nu produc prea multe PET-uri .

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 BlueKing-69, on 11 martie 2014 - 09:54, said:

Apropo: mai exista posibilitatea de a da inapoi borcane / sticle care sa fie recuperate cumva de producatorul / distribuitorul respectiv?
De exemplu: sticlele de Tuborg sa fie recuperate de cei care distribuie Tuborg.

Presupun ca cei de la restaurante nu arunca sticlele goale. Cine le recupereaza?
Sunt sigur ca cei care imbuteliaza diverse au tehnologie care sa le permita si sa spele / dezinfecteze / curete ambalajele de sticla recuperate.
La bere le recupereaza distribuitorul, care le returneaza la producator.
La berea scumpa, insa nu ii intereseaza ambalajul, probabil considera ca genul lor de clienti ar fi nemultumiti sa stie ca ambalajul e reciclat. Tuborg nu recupereaza.

#17
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

 BlueKing-69, on 11 martie 2014 - 09:42, said:

...
Hartia cred ca se recicleaza bine si stiam ca este 1 leu / kg. Plus ca stii si ca in oarece masura (mica, este drept, pentru ca baietii se straduiesc in continuare sa defriseze cu spor) salvezi paduri. ...

Poate 0.10 lei/kg. Plus ca te fura la cantar. Plus nu cumparam cartoane dar le puteti lasa aici.
In concluzie la tomberonul pentru hartie si D-zeu cu mila.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 SunnyGoldfish, on 11 martie 2014 - 08:42, said:

Reciclati P.E.T-urile?Specificati de ce da
Da.
Pentru ca primesc intre 10 si 40 centi pe un PET si 15 centi pe o doza de aluminiu.

Attached Files

  • Attached File  pet.jpg   29.19K   66 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate