Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Reciclati P.E.T-urile?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

Poll: Reciclati P.E.T-urile? (95 member(s) have cast votes)

Reciclati p.e.t-urile

  1. Da (64 votes [67.37%])

    Percentage of vote: 67.37%

  2. Nu (31 votes [32.63%])

    Percentage of vote: 32.63%

Vote Guests cannot vote

#37
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 10.04.2009
[ http://s32.postimg.org/u6c1gal6d/1q3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

primesc la Sigurec ? (doze, sticle de bere, PET-uri, borcane stiu ca primesc deoarece am dus)

am destul de multe si nu am ce face cu ele, iar decat sa le arunc la gunoi, mai bine le duc la ei

#38
198

198

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.05.2016
cautati pe Google " the seventh continent plastic waste "

Attached Files



#39
bchiriac

bchiriac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 11.04.2011
Reciclez Plastic, Metal, Hârtie și Sticlă. Mi-am achiziționat și coșuri dedicate pentru Plastic/Metal, respectiv hârtie. Sticlă n-am nevoie că rar am deșeuri de sticlă. Cele mai multe sunt de plastic. Când se umple, le duc frumos la tomberoanele selective. :)

P.S. am achiziționat încă un se pentru la birou. Surpriza plăcută a fost că au început și colegii să le folosească. Pentru un birout de 3 oameni coșul de plastic/metal se umple într-o săptămână, cel de hârtie în două săptămâni.

Un coș are 12l, prețul a fost undeva la 15 lei/buc.

[ http://s20.postimg.org/iaex0797h/31dc2548_481c_4ce6_8f0f_9c871dbb6ea2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Măcar atâta putem face. Problema se pune mai departe. Dacă se și procesează de către asa zișii reciclatori.
Altfel plasticul îl pun în cuștile amplasate prin sat, hârtia o duc la kaufland, sticla la containerele dedicate de prin Timișoara.

#41
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 10.04.2009
la cati bani se scot de pe urma PET-urilor/sticlei nu vad de ce n-ar face-o Posted Image

#42
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 10.04.2009
[ http://s33.postimg.org/l5699t367/2_Screen_Shot001.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mare efort depune :|

sunt unii oameni din cale afara de comozi... sa le faca altul treaba

#43
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
După ce le prelucrează la greu se plânge ca trebuie să le introducă manual. Dar probabil folosește marmote pentru asta și el doar le livrează...

#44
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eu vreau sa CUMPAR cca 5-6000 de PET-uri, in toamna, la Hunedoara.
Daca mai citeste cineva pe aici, ma poate contacta pe privat.
Ne-turtite, cu capacele intacte; preferabil doar la 2 litri si peste.

#45
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
Da, reciclez. Arunc gunoiul la gramada si il sorteaza tiganii.

#46
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pet-urile le strâng în curte și când adun destule în saci,le dau unor țigani săraci să le vândă pe la centrele de colectare și păstrez pentru aplicații casnice tabla de aluminiu de la cutiile de bere pe care o decupez cu foarfecul (nu vă dau secretul deocamdată),că începeți să faceți bâză !.Aliajul la aceste cutii de bere este destul de valoros și nu oxidează cu una cu două,dar sunt și multe mărci de bere care păcălesc clientul pentru că folosesc aliaje de fier în loc de aluminiu,un simplu magnet de neodymium puternic vă dezvăluie cutiile de bere din aluminiu fals !Posted Image

#47
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu le sortez pe caprarii si le depun linga tomberon. odata cu masina de gunoi vin niste tigani, care le string si fac un ban din asta. din pacate nu string decit peturi, hirtie si metal, sticla si alt tip de plastice nu, si astea ajung la groapa de gunoi.

#48
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
peturile colectate de firmele de salubrizare sau de amaratii care cauta in cosuril de gunoi ajung aici:
http://www.greentech.ro/

am fost si eu intr-o fabrica de-a lor.
am inteles ca in Romania se recicleaza cam 50% din PET-urile puse pe piata. in Germania peste 90%...

reciclarea asta este si ea relativa...
se recicleaza recipientele facute din PET. din ele se fac peleti, care apoi sunt dusi la diverse fabrici.
produsele finite sunt: tomberoane, ghivece, tapiterii si presuri auto, fibre textile care se gasesc in majoritatea hainelor pentru a le da elasticitate.

problema este ca reciclarea asta merge numai odata. adica din recipientul PET poti sa faci peleti, dar din fibre nu mai poti sa reciclezi inca odata.
deci mai devreme sau mai tarziu materialul PET ajunge la groapa de gunoi.

dupa parerea mea este o mare tragedie. materialele plastice ar trebui limitate la scopuri speciale: medicale, militare, industria aero-spatiala, nucleara...
sa pui in natura miliarde de tone de material plastic nebiodegradabil este mai grav decat detonarea a 10 bombe nucleare.

Edited by Pollux, 03 January 2017 - 00:42.


#49
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 10.04.2009
Doar 5% din deșeurile pe care le producem sunt reciclate anual în România, potrivit Eurostat. Surse mai pesimiste vorbesc chiar de 3%, în vreme ce media UE este de 28%, iar Bulgaria reciclează 25%.

Puținul pe care îl reciclăm, îl reciclăm datorită oamenilor săraci care trăiesc din colectarea și vânzarea de deșeuri. (Între 50 și 80% din materialele care ajung să fie reciclate sunt recuperate de ei, spune Constantin Damov, co-fondatorul companiei de reciclare Green Group, cea mai mare din țară.)

Din 2020, dacă nu va putea atinge o rată a reciclării de 50%, România ar putea plăti amenzi de până la €200.000/zi.

Până acum, rezistența cea mai mare la schimbare a venit din partea primăriilor. Pentru ele, ideea colectării sticlei, hârtiei, metalului, aluminiului și a altor deșeuri în mod separat pare o corvoadă costisitoare. A fost mereu mai ușor și mai ieftin să arunce totul la grămadă.

http://features.deca...-pentru-romania

#50
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Le reciclam, le bagam la cazan sa facem caldura impreuna cu alte deseuri care ard nu cred ca e vreo diferenta in bilantul energetic reciclarea altfel decat recuperarea energiei, consuma tot atita energie cat producerea unuia nou, iar bilantul pe consumul de gaz este neutru in sensul ca in loc sa arzi direct acel gaz in folosesti la PET uri care apoi le arzi.

Raportat la consumul total de energie fosila cat reprezinta aceste peturi, energia oricum se consuma cu amprenta de CO2 corespunzatoare, energia continuta in ele in caz casunt arse se returneaza in bilantul general nu mai ramane captiva sute de ani, practic nu schimba amprenta de CO2.

Transportul lor in vederea reciclarii la poate sa consume caa 20% din energia continuta efectiv in ele deoarece sunt usoare si intial nu sunt nici compactate.

Pentru  eficienta  ar trebui sa fie curate si compactate macar flecite cu piciorul si etichetele sunt o mare problema poate afi mai bine sa fie printat direct pe ele, dar si vopseaua este in cantitate destul de mare si trebuie separata, simpla grofare ar fi ideala dar nu se prea vede.

Cei ce au unde le arde le ard si restul pot fi arse in termocentrale mai ales ca majoritatea sunt murdare si este foarte costisitor sa le refolosesti altfel.

#51
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Vai de vecinii tăi. La voi nu e politie de mediu?

#52
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014
Deci cavit recicleaza si swtm produce deseuri......prietenii cred ca stiu de ce

#53
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Vecinii baga si lignit si arde ca vai de capul, lui asta cu fumul se poate rezolva cu dusuri perdele de apa la evacuare am testat experimental si functineaza, in plus contractarea gazelor de ardere la iesire asigura tirajul, in timp in apa aia recirculata se aduna un fel de noroi.

#54
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Iata instalatia de captare a particulelor de fum si a substantelor solubile in apa caldura poate fi recuperata prin recircularea apei din bazinul de decantare pentru cine  are energie electrica sa actioneze o pompa in plus.
Poate functiona cu orice fel de combustibil. mal se aduna destul de putin caa 50 kg pe iarna asa ce se scoate primavara.

Attached Files


Edited by cavit, 15 January 2017 - 12:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate