Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reciclati P.E.T-urile?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

Poll: Reciclati P.E.T-urile? (95 member(s) have cast votes)

Reciclati p.e.t-urile

  1. Da (64 votes [67.37%])

    Percentage of vote: 67.37%

  2. Nu (31 votes [32.63%])

    Percentage of vote: 32.63%

Vote Guests cannot vote

#55
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

View Postadibrl, on 15 ianuarie 2017 - 08:06, said:

Deci cavit recicleaza si swtm produce deseuri......prietenii cred ca stiu de ce
Nu produce, ca plătește pentru reciclarea lor.
Iar deșeurile lemnoase ajung la vecinii care le vor.
Tot ce se poate recicla ducem unde se colectează.

#56
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016
La tonamatul sigurec de la carrefour,donez recompensa obtinuta

#57
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
La nivel de stat nu se doreste reciclarea lor, acum in primavara cand nu trebuiesc nimanui nu este nici o campanie de reciclare, referitor la lemne ar putea da bon de lemne in echivalentul energetic al PET urilor reciclate, dar nu da nimeni, macar ar putea sa dea un voucer care sa te lase sa vinzi in retea energie solara in echivalentul necesar pentru a recicla acele PET-uri pe care le predai spre reciclare.

Dar nu se doreste si nu se vor recicla, am vazut undeva un sistem ce produce combustibili gen benzina din astfel de plastice, dar nu am sapat, la noi nu se valorifica astfel si nu  scoate banii, reciclate doar de dragul protectiei mediului nu este sustenabil nu sunt banii necesari, trebuie valorificate in asafel incat macar sa scoata banii cheltuiti pe operatiune.

#58
cerasela23

cerasela23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2013
Da, eu reciclez peturile si celelalte deseuri si incerc sa fac si prozelitism, dar reticenta si scepticismul de care melovesc sunt foarte mari,Mai ales ca reciclare asta are si ea regulile ei (http://greenliving.r...ntru-reciclare/) si lumea considera ca este un efort in plus. Dar am vrea sa traim intr-o lume mai curata, fara sa ridicam nici un degetpentru asta :(. Atata timp cat in scoala nu exista nici macar o singura ora in care sa li se vorbeasca copiilor despre acest lucru nu avem nici o sansa ca aceasta atitudine responsabil afata de mediu sa se extinda. Copiii sunt receptivi, inca nu sunt comozi si ar fi o sansa, pentru ca daca asteptam sa invete acest lucru acasa, nu mai avem nici o sansa...

#59
florin_cupa

florin_cupa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2017
Tot gunoiul poate fi reciclat doar nu vreau cei de sus sa invete si sa ajute populatia deoarece acele firme de salubritate sunt capusate de cei din conducere ! Stiti voi de care zic!
Hârtia sau cartonul devine tot firtie!
Materialele fieroase sau nefieroase se pot retopi!
Sticla se poate retopi ca pe vreemea lui nea Nicu!
Plasticul la fel!
Resturi de alimente pot deveni compost

An scris pe forum ca o sa fac o instalatie de încălzit cu ulei ars si au sărit toti de pe forum ca poluez! Dar ei nu stiu ca uleiul arde mai curat ca multe esente de lemn dar trebuie pulverizat foarte fin exact ca un abur ca-ci atunci arde cel mai bine si curat!

#60
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wAlA5JNcl0o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Desi a fost infiintat un sistem de reciclare functioneaza cu intreruperi, in ultima vreme nu a functionat, apoi mai sunt si vecini care isi insusesc sacii aceia galbeni si nu mai prinzi, am inteles ca s-ar lasa cu amenda de la UE.

M-am tot gandit la o pregatire in vederea reciclarii pentru a le reduce volumul, merge dar este energofaga, dozele de aluminiu cel putin se fac mici de tot dupa o topire in vid, merge si la PET uri dar e mai nazuroasa.

#62
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
Recicleaza cine PETurile in Buc? Sau doze de aluminiu? Ma doare inima sa arunc zeci de kg de materie prima la gunoi zilnic....nu e nicio solutie care sa nu implice trantorul de stat?

#63
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
fa-ti tu o firma care sa recicleze ... "toate alea" !
exista chiar fonduri UE !

#64
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
Nu am intrebat 'cine sa faca o firma de reciclare'. Asta ai inteles?? :)

#65
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nYDQcBQUDpw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
Cat bullshit. Sigur nu si-a schimbat telefonul, placa, peria, etc, in ultimii 2 ani? sau e-waste-ul nu se pune?

#67
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://thumbs2.imgbox.com/61/71/78UMDjPn_t.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cHWYoDKYnQo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


pe mine ce ma enerveaza la banda aceea pe care pun PET-urile e faptul ca trebuie sa fie perfecte, daca sunt putin strambe, indoite nu le mai ia

bine ca au fanta aceea cu "produse din plastic" langa si le bag acolo

#68
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Trebusoara asta cu drumurile de plastic e naspa pe termen lung. Dupa cativa ani (dublu-triplu, poate si de 5 ori fata de cele de bitum) incep sa se degradeze, ptr ca masinile, nah, erodeaza. Particulele de plastic ajung..unde? Peste tot. In pamant, in apa, pana si (sub forma de microparticule, de marimea unor virusi sau chiar mai mici) in carnea animalelor pe care le punem pe masa. In cele din urma, in cateva sute de ani, tot plasticul asta care e actualmente folosit peste tot pe Pamant, o sa devina o problema imensa, si nu stiu daca va fi "solvabila".

#69
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
O enzimă mutant ne-ar putea ajuta pe viitor să curăţăm planeta de plastic.

https://stirileprotv...-plasticul.html


poate, poate reusesc ceva cu noua descoperire

#70
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
Eu reciclez PET, baterii, hartie si sticla.

Le duc la un container din parcarea Baneasa Shopping City.

#71
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Si eu reciclez sticla, PET_urile, hartiile, bateriile. Primele trei le duc la recipientele alea colorate care sunt in toate cartierele, iar bateriile la recipientul special de colectare dintr-un MegaImage. E pur si simplu pacat sa le arunci cand se pot reutiliza.

#72
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Referitor la postul 69, sunt o droaie de tipuri de plastice.

Insa un altfel de mutatie ar permite limitaea incalzirii globle, o lignina diferita nedigerabila de catre bacterii.

E greu cu reciclarea se face inechitbil proprietrul inial al deseului nu primeste nimic, de aia nici nu se recicleaza, pe vremuri primeai ceva pe sticle si borcane, puteai sa iei mancare de ei.

posibil ca reciciclaea decala ta cu o generatie sa mearga, aranjes sapot depozita astea pe durata vietii apoi generatia viitoare sa le recicleze

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate