Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Reciclati P.E.T-urile?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

Poll: Reciclati P.E.T-urile? (95 member(s) have cast votes)

Reciclati p.e.t-urile

  1. Da (64 votes [67.37%])

    Percentage of vote: 67.37%

  2. Nu (31 votes [32.63%])

    Percentage of vote: 32.63%

Vote Guests cannot vote

#73
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Reciclez tot ce se poate recicla. Intr-un sertar mare am trei cutii, fiecare cu sacosa de culoare diferita, plus una mai mica pentru electronice + baterii. Periodic le duc acolo unde trebuie, impreuna cu gunoiul menajer.

#74
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Tin un sac/sacosa separata doar pentru produsele din plastic si le arunc apoi in tomberonul marcat cu galben, pentru plastic.
Hartie/sticla nu reciclez inca, nu am nici loc special pentru ele din pacate.

#75
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Sunt intersat de o masina de tocat PET uri pentru ca ocupa prea mult volum.

Comoditatea este dusmanul reciclarii chiar si sotia mea nu le separa cum ar trebui, daca nu te ocupi personal nu iese nimic, asta inseamna sa renunti la alte activitati caci nu le poti face pe toate, in realitate poti face destul de putine lucruri.

Ar fi nevoie de niste custi cel putin de 2x2x2 metri sa poata fi incarcata o masina o data, alfel nu le tine nimeni separate.

Problema este ca nu sunt usor de facut am experienta cu una de 1,5x1,5x2 e greu sa le fac singur materialele sunt grele de manipulat, apoi e cald si m-am cam ars cu sudura pe maini, iarna cand e frig nu e soare, nu prea am cu ce le face.

#76
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Cavit de tocat e mai usor dar in inmagazinarea lor e mai dificila fulgii zboara peste tot , mai usor ar fi sa le topesti la o temperatura controlata si apoi le torni in lingouri  e mult mai simplu de stocat si nu iese praf de plastic . E doar parerea mea .

Edited by marius_vfp, 25 July 2018 - 20:19.


#77
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Am testat asta, dar sunt probleme, merg topite, da se asigura flux continuu, alfel este teribil de ineficient, posibil cu o incinta icalzita tot cu soare si vidata cu ecluza prin care sa le bagi, incalzite in aer se degradeaza inainte sa se topeasca complet.

Eventual trasa fibra din ele, dar se aduna stiva cu role cu fibra si nu o ia nimeni.

Cred ca recilarea cea mai simpla este tocate fasii ca la masina de tocat hartii si bagate in mixtura asfaltica,nici nu trebuie spalate.

#78
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@cavit: Eu la viitoarea locație voi încerca să imi fac un reactor de depolimerizare termică. Consider că este cea mai eficientă metodă de a face reciclarea.

#79
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Intrebare : cat timp rezista peturile de plastic daca sunt depozitate in pereti sanwich ( fara umezeala ) ? Daca rezista 100 de ani m-am scos , ca vreau sa fac o cabana " termoizolata " in pereti cu peturi umplute cu paie . Am strans deja cam 300 buc de peturi de apa de 2 L de alea patrate de la Aqua ( sper sa mai strang vara asta inca pe atata si sa demarez treaba ) :)

#80
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Rezista, daca nu bate soarele pe ele.


Reactorul ala se poate face si cu soare, banuiesc ca da, doresc si eu unul nu cred ca sunt in stare sa-l fac singur, trebuie multe materiale diferite si sigur nu ma descurc sa le procur, unul pe foc nu as dori ca nu stau ling foc atita timp, si chiar si la acela nu prea ma descurc sa aduc materiale sa, fac trebuie tabla de inox teaava de inox elcctrozi de inox si nu ma descurc sa procur pentru chestii mai simle cum ar fi exteriorul unui focar.

#81
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Baxon de ce paie si nu fulgi de polistiren , se gasesc la saci mari , si e nu e prea s ump , facand o cautare e ceva mai scump decat placile obisnuite , poti toca polistirenul la placi si baga in sticle cred ca e mult mai termorezistent decat paiele.

Edited by marius_vfp, 26 July 2018 - 21:27.


#82
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
M-am apucat sa strang si doze de sucuri, bere pt foita de tabla . Am in plan sa fac invelitoarea de acoperis a unei copertine .

#83
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Dozele d ebere merg mai bine la colectoarele solare de aer cald , sau topite la forja si vandute ca aluminiu pur in lingouri. Invelitoarea din tabla din doze e foarte fubtire si se va perfora in maxim 2 ani , mai bine faci invelitoarea tot din peturi taiate frumos sunt acele peturi de 2,5l , de cola sau fanta drepte fara nervuri . Spor

#84
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 10.04.2009
am fost azi la Sigurec sa duc niste sticle de bere... am fost informat de pe un afis ca de la 1 aprilie nu se mai colecteaza decat PET si doze...

totul din cauza noilor reglemantari ale guvernantilor... le-am aruncat in tomberon... multumim Dragnea, esti de tot... "respectul" Posted Image

#85
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Reciclare sticlei a fost predata in sarcina magazinelor care le vand , o mare prostie , dupa cum ati vazut si voi legea , ba frate eu nu pot sa pastrez bonul si sticla , strang 4 saci de sticle si le duc toate gramada undeva la un centru de colectare , din punctul meu de vedere e o totala prostie sa pui supermarketul sa stranga sticlele, dar e foarte bine sa te puna sa platesti taxa sticlei platind taxa esti motivat sa o inapoiezi , ca si cu carutul de la intrare , bagi fisa de 50bani duci carutul inapoi daca ar fi caruturi fara fise ar sta aruncate aiurea prin toata parcarea , asa cum stau si peturile aruncate prin toate apele santuri si gunoaie , pui taxe faci locuri de colectare lumea se misca , ce mai strangeam pe vremea lu ceasca sticlele vai mama.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate