Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

De ce se deschid airbagurile la o viteza asa de mica ?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006

View Posttsunnami, on 07 martie 2014 - 21:56, said:



o sa inveti mai incolo

Sa sti ca si eu mi-am strans erblegul cu mana cand am avut accident, mi-am recuperat fata din el si l-am adunat ca ma incurca la extrasul din masina plina de praf, praf pe care l-am considerat fum ........

#20
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,526
  • Înscris: 17.04.2006

View Posttsunnami, on 07 martie 2014 - 21:56, said:


o sa inveti mai incolo

Pai spune acum.

#21
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
rolul airbagului este de amortizare, deci el are niste gauri bine calibrate pentru a amortiza socul de la lovitura cu capul.
daca n-ar avea gaurile astea capul ti-ar sari in spate ca o minge.
un cartus pirotehnic il umfla, in asa fel incat sa micsoreze cat mai mult traseul parcurs de cap, apoi, o data ce capul a atins balonul, el trebuie sa amortizeze impactul si nu sa respinga.
deci, daca airbagul se umfla, datorita gaurilor el nu va ramane umflat.

ceea ce-ti scriu aici este numia logica. nu am lucrat la asa ceva

#22
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,526
  • Înscris: 17.04.2006
Eu nu ma refeream ca sta umflat perfect dar daca nu dai cu capul in el nu iese tot gazul din el deci isi pastreaza cat de cat forma, nu e facut din matase.

Edited by Sef-chenko, 08 March 2014 - 13:34.


#23
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006

View Posttsunnami, on 08 martie 2014 - 12:11, said:

rolul airbagului este de amortizare, deci el are niste gauri bine calibrate pentru a amortiza socul de la lovitura cu capul.
daca n-ar avea gaurile astea capul ti-ar sari in spate ca o minge.
un cartus pirotehnic il umfla, in asa fel incat sa micsoreze cat mai mult traseul parcurs de cap, apoi, o data ce capul a atins balonul, el trebuie sa amortizeze impactul si nu sa respinga.
deci, daca airbagul se umfla, datorita gaurilor el nu va ramane umflat.

ceea ce-ti scriu aici este numia logica. nu am lucrat la asa ceva

Ramane in pozitia umflat deoarece nu este din carpa, este o panza destul de tapana! si spun asta din experienta proprie........

#24
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Am cautat si am gasit:
"As the vehicle occupant collides with and squeezes the bag, the gas escapes in a controlled manner through small vent holes. The airbag's volume and the size of the vents in the bag are tailored to each vehicle type, to spread out the deceleration of (and thus force experienced by) the occupant over time and over the occupant's body, compared to a seat belt alone."

http://en.wikipedia.org/wiki/Airbag
era normal sa fie asa, nu te ajuta cu nimic sa ramana umflat

#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai nu ramane umflat... are o structura putin mai rigida, daca apesi usor pe el se dezumfla... daca nu intervii asupra lui isi pastreaza oarecum forma
daca umfli o punga de hartie ea ramane asa... isi pastreaza forma... daca apesi pe ea se turteste

Edited by Nero-d, 09 March 2014 - 02:23.


#26
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
hai ca acuma ma dati la intors..

o scena haioasa..
era in canada ma duceam la servici cu motorul
in fata o gagica cu un chevy cavalier. ne arpopiem de o intersectie semaforizata. In fata ei un mertzan care statea la stop.
asta nu incetineste. imi dau seama de pericol si ma urc pe claxon, trec cu motorul in stanga si franez.
adormita se trezeste, dar prea tarziu. se urca pe frana, dar... baaang, ti-l loveste pe gica si-l impinge in intersectie
ala, pleaca mai departe, dar reusesc sa-i iau ultimele litere de la numar.

asta, de la lovitura, da cu capul in volan si uita ametita pe geamul din stanga, avand aerul ca nu ghicea ce s-a intamplat.
la vreo 3 secunde, .. baaang, se umfla airbagul si o mai loveste o data aruncand-o cu capul in tetiera, :lol:
dupa care devine si mai ametita.
sun 911 si astept politia sa le dau amanuntele accidentului

#27
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006

View PostNero-d, on 09 martie 2014 - 02:21, said:

pai nu ramane umflat... are o structura putin mai rigida, daca apesi usor pe el se dezumfla... daca nu intervii asupra lui isi pastreaza oarecum forma
daca umfli o punga de hartie ea ramane asa... isi pastreaza forma... daca apesi pe ea se turteste

Prin umflat m-am referit la forma si nu ca ar ramane ca un balon!

#28
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KRcajZHc6Yk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006
Am eu impresia sau uneori airbagul poate face mai mult rau decat bine ?

#30
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View Posttsunnami, on 09 martie 2014 - 08:51, said:

hai ca acuma ma dati la intors..

o scena haioasa..
era in canada ma duceam la servici cu motorul
in fata o gagica cu un chevy cavalier. ne arpopiem de o intersectie semaforizata. In fata ei un mertzan care statea la stop.
asta nu incetineste. imi dau seama de pericol si ma urc pe claxon, trec cu motorul in stanga si franez.
adormita se trezeste, dar prea tarziu. se urca pe frana, dar... baaang, ti-l loveste pe gica si-l impinge in intersectie
ala, pleaca mai departe, dar reusesc sa-i iau ultimele litere de la numar.

asta, de la lovitura, da cu capul in volan si uita ametita pe geamul din stanga, avand aerul ca nu ghicea ce s-a intamplat.
la vreo 3 secunde, .. baaang, se umfla airbagul si o mai loveste o data aruncand-o cu capul in tetiera, Posted Image
dupa care devine si mai ametita.
sun 911 si astept politia sa le dau amanuntele accidentului
Mie mi se pare cam gogonata. Airbagul ala se actioneaza in anumite conditii, nu dupa 5 minute.

Exista varianta de actionare cu senzor de impact si varianta cu senzor de deceleratie accentuata. In nici una din situatii calculatorul de airbag nu sta pe ganduri.

#31
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
De ce se deschide un airbag la 15 km/h ?!?
1.Pai la 15-16 km/h ,daca nu ai centura si nu esti atent poti ramane fara dinti in gura.(un airbag `inteligent` ti-i poate salva)
2.ACU a stabilit ca s-au intrunit factorii de declansare.

De ce raman airbag-urile umflate:
1.Pentru ca materialele din care sunt confectionate si dimensiunea orificiilor pentru eliberarea gazului difera/sunt adaptate pentru fiecare airbag/vehicul in parte.
2.In cazul Focusului airbag-urile au ramas `inerte` iar la cea mai mica apasare/atingere acestea se vor desumfla. (nu exista contact intre pasager si airbag si nici o deccelerare prea puternica ca sa se desumfle mai rapid). Puteti face proba acasa cu diferite pungi .Le umflati , le strangeti usor la gura apoi le eliberati .....veti observa ca unele pungi elimina aerul imediat , alte raman cu aer in ele pentru mai mult timp (isi pastreaza forma )

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qj_44exFEzs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0wzj5FO_YVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Mie mi se pare cam gogonata. Airbagul ala se actioneaza in anumite conditii, nu dupa 5 minute.
Mie nu prea. Sunt doar cazuri mai izolate....

Biroul de avocatura Attorney Randal Ford este specializat chiar si pe asemenea cazuri (rani produse de airbag-uri umflate cu intarziere)

If you were injured in a car accident due to your air bag deploying late or not deploying at all, you may have a valuble claim. Please contact the law office of Attorney Randal Ford for a free consulation. Attorney Randal Ford is dedicated to getting you the help and compensation that you deserve. Please call today.(205) 752-4440 www.randalsford.com Auto injuries due to late deploying or late opening airbags. www.randalsford.com

2 pompieri raniti de airbag-uri in timpul unei descarcerari.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b1Qj75pbl8o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by polizei, 10 March 2014 - 03:37.


#32
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Post_overboost, on 10 martie 2014 - 00:59, said:

Mie mi se pare cam gogonata. Airbagul ala se actioneaza in anumite conditii, nu dupa 5 minute.

Exista varianta de actionare cu senzor de impact si varianta cu senzor de deceleratie accentuata. In nici una din situatii calculatorul de airbag nu sta pe ganduri.

de intamplat s-a intamplat.
e clar ca a fost o anomalie la vehiculul respectiv, dar mi s-a parut foarte funny
banuiesc ca a fost vorba de cartusul care declanseaza umflarea...

imi amintesc ca am scris atunci la gm (a doua scrisoare, prima fusese cu ceva timp in urma datorita unei neregularitati a sistemului cruise-ctrol)

#33
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
herr polizei...
e vorba de o confuzie aici prin care se intelege altceva

airbags-urile nu raman umflate, ci, cel mult, isi pastreaza forma. tu stii asta, si eu stiu, altul care nu stie, poate crede ca raman umflate ca un balon..

referitor la sistemul din state de avocati... jeez, daca e vreun motiv pentru care unrasc america de nord... asta e unul dintre ele sigur...

imi aduc aminte ca, inainte sa plec aparea la teveu reclame de la un birou de avocatura care spuneau ca posibil iti dau bani daca esti martorul unul accident si ii suni pe ei imediat.
sunt ca vulturii. i-as arde pe toti dac-ar fi dupa mine, dar, cred ca e cea mai dezvoltata industrie din state

#34
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exista si parti rele si parti bune la fazele cu avocatii. Asigurarile nu platesc ca nu au nimic de pierdut daca o fac, vecinii te inunda anual ca oricum ce conteaza si asa mai departe. Vorbind de Romania desigur.

Edited by f300, 10 March 2014 - 15:35.


#35
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Eu nu vad nici una buna, cel putin asa de agresiva cum e in America de Nord.
E scris deja in ADN-ul ficarui american, pe deget apare de la nastere: "nu-l bagati in ochi!"

#36
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006

View PostLunaCrystal, on 10 martie 2014 - 00:54, said:

Am eu impresia sau uneori airbagul poate face mai mult rau decat bine ?

Daca stai in cur pe el sigur face mai mult rau decat bine! Daca se deschide cuma fost proiectat sa o faca face bine...... (partea cu proiectarea este din experienta proprie iar cea cu statul pe el din experienta youtube)

@tsunnami Lumea asta ii plina de anomalii, eu am primit astazi 2 mailuri trimise in 15.02.2014 ........ Nu in spamm nu nicaieri, au fost primele in lista.....

Edited by ettyus, 11 March 2014 - 00:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate