Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Supraincalzire laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011
Bai, bla-bla-bla, te-am intrebat de garantie.
Ploua?

#20
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Am avut la fel probleme cu supraincalzirea pe un Toshiba.L-am curatat de praf si am cumparat un cooler pe USB de la Microsoft,care intr-adevar face zgomot,mai ales noaptea dar care nu m-a dezamagit.Ti-as recomanda si tie sa il cureti de praf si sa il pui pe un stand chiar daca il tii pe birou,ajuta foarte mult la aerisire.

#21
eraxer98

eraxer98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 09.09.2012
Am 4 GB ram, 1GB video (nVidia GEFORCE 610M) 320gb HDD, procesor i5-560m si imi face figurile astea la WoW-Cataclysm si League of Legends.

Am 4 GB ram, 1GB video (nVidia GEFORCE 610M) 320gb HDD, procesor i5-560m si imi face figurile astea la WoW-Cataclysm si League of Legends.

#22
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Da e destul de slabuta configuratia, depinde si cat de mult e fortata. Da primul pas ar fi sa l cureti de praf.

#23
eraxer98

eraxer98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 09.09.2012
Am 4 GB ram, 1GB video (nVidia GEFORCE 610M) 320gb HDD, procesor i5-560m si imi face figurile astea la WoW-Cataclysm si League of Legends.

#24
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012
Recomand dacă nu vrei sa îl desfaci să te duci cu el la o vulcanizare si unde are fanta de aerisire de la ventilator să îl sufli cu jet de aer.
E o soluție empirică dar ajută

#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Daca sufli cu acel jet nu este riscul sa se dezlipeasca ceva in el? Este destul de puternic acel jet de aer.

#26
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012

View Postalin62, on 22 februarie 2014 - 22:30, said:

Daca sufli cu acel jet nu este riscul sa se dezlipeasca ceva in el? Este destul de puternic acel jet de aer.
eu am suflat așa zeci de laptopuri și calculatoare și nici unul nu a pățit nimic.

#27
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Nu stiu ce sa zic de compresor... parca cam mare presiunea si cam extrema metoda! Mergi la vulcanizare sa iti sufle ala in laptop...
Eu folosesc feonul pe laptopurile la care nu vreau o curatenie 100%: Pun feonul pe partea din spate si sufla totul pe fagure(radiator): La urma pun pe radiator si sufla pe partea de jos.

Edited by Mos-Nicolae, 22 February 2014 - 23:45.


#28
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012
crede-ma ca nu are nici o problema; eu am suflat așa zeci de laptopuri și calculatoare şi nici unul nu a pățit nimic.
pana la urma faci cum crezi, zilele viitoare cand voi mai sufla/ curata un calculator/ laptop voi filma si voi pune filmuletul aici

Edited by total_commander, 24 February 2014 - 12:20.


#29
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Sunt o suma de filmulete pe internet - Discutia este ce presiune sa folosesti: Daca te uiti la google o sa gasesti destule mesaje in care vreun nene pune ditamai compresorul si rupe ventilatorul, indoaie cateva palete.

Nu stiu de ce ai apela la o metoda asa de extrema? Nu ai acasa un feon?
Eu ma gandesc doar cat o sa tragi dupa o gafa de genul ala: ventilatoare pentru laptop nu gasesti pe orice magazin online, SH - Trebuie sa cauti fix modelul tau, de pe ebay dureaza pana cand ajung SI nici nu prea corespund.

#30
onlaptop

onlaptop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.02.2016
Nu trebuie sa stea in 90 de grade.

1. Trebuie sa desfaci laptop-ul, se curata sistemul de racire (trebuie scos ventilatorul de pe radiator si curatat , in interior se face o pelicula de praf care blocheaza aerul cald sa iasa )
2. Inlocuieste pasta termoconductoare (mare grija, iti trebuie o pasta cu transfer termic ridicat, nu folosi o pasta de 30 lei (alba) si ai grija sa nu pui pasta cu argint ). La plicarea se aplica pe tot cipul si nu exagera cu cantitatea nu ajuta(incearca sa vezi grosimea pastei vechi care e lipita pe radiator)
3. Daca laptopul are thermalpad iti recomand sa folosesti unul de cupru cu pasta termoconductoare pe o parte si cealalta, mare grija la grosime(iti recomand de 0,5 mm se foloseste pe majoritatea laptop-urilor dar e posibil sa fie si putin mai mare).

Atentie : Dupa ce ai desfacut laptop-ul si ai scos radiatorul trebuie sa schimbi neaparat pasta termoconductoare. Pasta termoconductoare veche se curata cu o spatula de plastic, nu folosi fier sau ceva dur pe cipuri . Daca pasta veche este prea uscata foloseste alcool izopropilic pentru a o curata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate