Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Care este filosoful/ citatul preferat?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cine este filosoful tau preferat sau cine sunt filosofii tai preferati? De ce?
Care este citatul tau preferat sau care sunt citatele preferate de tine din scrierile unui filosof?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Aufklärung ist der Ausgang des Menschen aus seiner selbstverschuldeten Unmündigkeit. Unmündigkeit ist das Unvermögen, sich seines Verstandes ohne Leitung eines anderen zu bedienen. Selbstverschuldet ist diese Unmündigkeit, wenn die Ursache derselben nicht am Mangel des Verstandes, sondern der Entschließung und des Muthes liegt, sich seiner ohne Leitung eines anderen zu bedienen.

-- Kant

E unul dintre preferatele mele, deoarece le spunea oamenilor inca de acum cateva secole sa se dezdobitoceasca, si multi inca n-au facut-o.

#3
JimmyJamal

JimmyJamal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 12.12.2013
Oscilez intre Nietzsche si Heidegger.

#4
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
CItatul meu preferat
"ca camila langa oaza"

#5
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
"Omul intelept nu spune tot ce gandeste, dar ce spune, gandeste"...by aristo...

#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Eu prefer varianta românească a "memento mori".
Mori mă!

Necunoscut.

#7
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
"Pentru că M-ai văzut ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut şi au crezut!" (Ioan 20, 24-31)

"Singurul vehicul catre Dumnezeu este ritmul iubirii dintre oameni." - Petre Tutea

Edited by vlad29marko, 16 February 2014 - 11:41.


#8
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Immanuel Kant, imperativul categoric: "Acţionează în aşa fel încât maxima voinţei tale să poată servi oricând în acelaşi timp ca principiu al unei legislaţii universale sau acţionează în aşa fel încât să consideri umanitatea, fie în persoana ta, fie în persoana altuia, mereu ca un scop şi niciodată ca un mijloc."

#9
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014

View Postvlad29marko, on 16 februarie 2014 - 11:38, said:

"Singurul vehicul catre Dumnezeu este ritmul iubirii dintre oameni." - Petre Tutea
Hai mă, dă-o dracului de treabă! Dacă și prostovanul ăsta e filosof...

View Postvlad29marko, on 16 februarie 2014 - 11:38, said:

"Pentru că M-ai văzut ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut şi au crezut!" (Ioan 20, 24-31)
Ți-am zis că am un miliard de dolari. N-ai văzut dar ai crezut. De ce ești fericit, nu știu. Dar știu sigur că ești naiv. :P

Edited by psycho22, 16 February 2014 - 11:49.


#10
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postpsycho22, on 16 februarie 2014 - 11:42, said:

Hai mă, dă-o dracului de treabă! Dacă și prostovanul ăsta e filosof...
Ma intereseaza extrem de putin spre deloc daca e considerat filosof sau nu. Am raspuns topicului, incadrandu-ma la: "Care este citatul tau preferat...".

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,504
  • Înscris: 10.08.2005
"The quieter you become, the more you are able to hear" - Ram Dass
Less is more.

#12
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postpsycho22, on 16 februarie 2014 - 11:46, said:

Ți-am zis că am un miliard de dolari. N-ai văzut dar ai crezut. De ce ești fericit, nu știu. Dar știu sigur că ești naiv. Posted Image
Mai trebuia sa precizezi inainte ca i-ai aratat milionul "vecinului meu" si te-a crezut (ceea ce implica faptul ca il ai). Asta doar in cazul in care vrei sa respecti linia trasata in citatul original.

#13
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014

View Postvlad29marko, on 16 februarie 2014 - 11:52, said:

Mai trebuia sa precizezi inainte ca i-ai aratat milionul "vecinului meu" si te-a crezut (ceea ce implica faptul ca il ai). Asta doar in cazul in care vrei sa respecti linia trasata in citatul original.
Nu e chiar așa. Acolo zice că e bine să crezi lucruri "din auzite". Nu ai de unde să știi că "vecinul" a văzut miliardul. Poate doar e în interesul lui sa zică asta. Poate i-am promis ceva în schimbul promovării "miliardului" meu.

Edited by psycho22, 16 February 2014 - 12:03.


#14
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Deşteptul nu spune niciodată tot ceea ce ştie, pe cînd prostul vorbeşte şi ceea ce nu ştie”. -din înţelepciunea populară-

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

Quote

XIV. 1 Soli omnium otiosi sunt qui sapientiae uacant, soli uiuunt; nec enim suam tantum aetatem bene tuentur: omne aeuum suo adiciunt; quicquid annorum ante illos actum est, illis adquisitum est. Nisi ingratissimi sumus, illi clarissimi sacrarum opinionum conditores nobis nati sunt, nobis uitam praeparauerunt. Ad res pulcherrimas ex tenebris ad lucem erutas alieno labore deducimur; nullo nobis saeculo interdictum est, in omnia admittimur et, si magnitudine animi egredi humanae imbecillitatis angustias libet, multum per quod spatiemur temporis est. 2 Disputare cum Socrate licet, dubitare cum Carneade, cum Epicuro quiescere, hominis naturam cum Stoicis uincere, cum Cynicis excedere. Cum rerum natura in consortium omnis aeui patiatur incedere, quidni ab hoc exiguo et caduco temporis transitu in illa toto nos demus animo quae immensa, quae aeterna sunt, quae cum melioribus communia? 3 Isti qui per officia discursant, qui se aliosque inquietant, cum bene insanierint, cum omnium limina cotidie perambulauerint nec ullas apertas fores praeterierint, cum per diuersissimas domos meritoriam salutationem circumtulerint, quotum quemque ex tam immensa et uariis cupiditatibus districta urbe poterunt uidere? 4 Quam multi erunt quorum illos aut somnus aut luxuria aut inhumanitas summoueat! Quam multi qui illos, cum diu torserint, simulata festinatione transcurrant! Quam multi per refertum clientibus atrium prodire uitabunt et per obscuros aedium aditus profugient, quasi non inhumanius sit decipere quam excludere! Quam multi hesterna crapula semisomnes et graues illis miseris suum somnum rumpentibus ut alienum exspectent, uix alleuatis labris insusurratum miliens nomen oscitatione superbissima reddent! 5 Hos in ueris officiis morari putamus, licet dicant, qui Zenonem, qui Pythagoran cotidie et Democritum ceterosque antistites bonarum artium, qui Aristotelen et Theophrastum uolent habere quam familiarissimos. Nemo horum non uacabit, nemo non uenientem ad se beatiorem, amantiorem sui dimittet, nemo quemquam uacuis a se manibus abire patietur; nocte conueniri, interdiu ab omnibus mortalibus possunt.
[...]
L. ANNAEI SENECAE AD PAVLINVM DE BREVITATE VITAE
http://www.thelatinl...n.brevita.shtml

Quote

„XVI. 1. Dintre toţi muritorii sunt liniştiţi doar cei care se consacră filosofiei; doar ei trăiesc cu adevărat. Ei nu se mulţumesc să se îngrijească prea tare de existenţa proprie; la vârsta lor îşi adaugă toate secolele, însuşindu-şi toţi anii scurşi înainte ca ei să se fi născut. Şi ca să fim drepţi, va trebui să recunoaştem că vestiţii întemeietori ai doctrinelor sacre s-au născut pentru noi, nouă ne-au pregătit viaţa. Ne îndreptăm spre adevărurile măreţe scoase din întuneric la lumină prin truda altuia;nici un secol nu ne-a fost interzis; la toate avem acces şi dacă prin măreţia sufletului ne este îngăduit să învingem limitele slăbiciunii omeneşti, avem o lungă întindere de timp de străbătut. 2. Noi putem să discutăm cu Socrate, să ne îndoim cu Carneade, să ne liniştim cu Epicur, să învingem natura umană cu stoicii, să o întrecem cu cinicii. Întrucât ne este permis să participăm la orice secol, de ce n-am ieşi atunci din strâmtul şi nesigurul curs al vieţii, pentru a ne dedica din tot sufletul acestor meditaţii care sunt veşnice, nesfârşite şi comune celor mai nobile spirite? 3. Ăştia care aleargă după tot felul de îndatoriri, care se chinuie pe ei înşişi şi pe cei din jurul lor, după ce, pierzându-şi minţile de-a binelea, se vor fi plimbat din poartă-n poartă fără a fi ocolit pragul vreunei uşi, după ce vor fi răspândit prin cele mai felurite case saluturile lor interesate, cât de puţini oameni vor fi reuşit să vadă, la urma urmei, în acest oraş imens şi hărţuit între mii de pasiuni? 4. Cât de mulţi vor fi dintre aceştia pe care somnul, dezmăţul sau neomenia îi vor îndepărta? Câţi, după ce se vor fi chinuit multă vreme, vor alerga prefăcându-se grăbiţi! (…) 5. Noi socotim, orice s-ar spune, că îşi îndeplinesc adevăratele lor îndatoriri aceştia care vor să-i aibă alături în fiecare zi pe Zenon sau Pythagora, pe Democrit sau pe ceilalţi înaintaşi ai bunelor învăţături; pe cei care vor să-i aibă pe Aristotel şi pe Teofrast în intimitatea lor. Putem oricând să apelăm la ei; vizitatorul nu va pleca de la ei fără a fi mai fericit, mai dispus să-i iubească; nici unul nu-l va lăsa să plece cu mâinile goale. Oricine poate merge să-i întâlnească, fie zi, fie noapte.
XV. 1. Nici unul dintre ei nu te va sili să mori, ci te va învăţa cum s-o faci: nici unul dintre ei nu îţi va risipi anii, fiecare ţi-i va aduce pe ai săi; cu nici unul discuţia nu va fi primejdioasă, prietenia lor nu va fi funestă, grija nici unuia nu va fi costisitoare. Poţi lua de la ei tot ce vrei; nu va depinde decât de tine să te înfrupţi de din bunurile lor cât ţi-e voia. 2. Ce bătrâneţe frumoasă şi fericită îl aşteaptă pe cel care s-a pus sub ocrotirea lor! Va avea prieteni de încredere cu care va putea să discute despre lucrurile cele mai mărunte ca şi despre cele mai importante, pe care va putea să-i consulte zilnic în probleme personale. De la aceştia vor auzi adevărul spus fără ocol şi vor fi lăudaţi de ei, fără linguşire, într-un cuvânt, vor avea prieteni a căror purtare e demnă de urmat. 3. Obişnuim să spunem că n-a stat în puterea noastră să ne alegem părinţii, că ne-au fost daţi de întâmplare; dar nouă, filosofilor, ne este permis să ne naştem după cum vrem. Spiritele cele mai vestite formează familii: alege-o pe aceea din care vrei să faci parte; vei primi nu numai numele lor, ci şi bunurile lor pe care nu va trebui să le păstrezi nici cu meschinărie, nici cu lăcomie. Vor spori cu atât mai mult, cu cât le vei împărţi mai adesea. 4. Aceştia îţi vor deschide drum către veşnicie şi te vor înălţa într-un loc de unde nu s-a prăbuşit nimeni. Este singurul mijloc de a depăşi condiţia de muritor şi chiar de a o transforma în nemurire. Onorurile, monumentele, toate sentinţele date de ambiţie sau toate operele făcute de ea, se năruie curând; nu există lucru pe care bătrâneţea lungă să nu-l ruineze sau să nu-l prăbuşească; dar de cei pe care înţelepciunea i-a consacrat nu se poate atinge: nici o vârstă nu-i va slăbi; epoca şi generaţiile următoare vor contribui la venerarea pe care o inspiră opera lor şi pentru că invidia se îndreaptă de obicei împotriva vecinului, vom admira cu mai multă sinceritate de la distanţă. 5. Aşadar, viaţa înţeleptului va dura mult. El nu e deloc închis în aceleaşi hotare ca şi ceilalţi. El singur e slobozit de legile neamului omenesc. Toate secolele i se supun ca unui zeu. E vorba de un timp trecut? El îl va cuprinde prin amintire: prezent? îl foloseşte. Cât despre viitor, se bucură de el dinainte. Reunirea tuturor acestor momente într-unul singur îi face viaţa lungă.”  (Seneca, Elogiul filosofiei, în „Scrieri filosofice alese”, Editura Minerva, Bucureşti, 1981, p.62-65).
http://floringeorgep...osofiei-seneca/

#16
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Nu ne retragem, avansam in alta directie

#17
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,384
  • Înscris: 29.12.2006
Pentru mine ideile filosofice sunt ca şi îngheţata vara, pe caniculă: nu pot să mă hotărăsc ce îngheţată îmi place mai mult, pentru că aş mânca tot mai multe feluri.

Ador filosofii presocratici, care studiau ontologia, cum ar fi Pitagora, Zenon, Thales, Anaximandru, Anaximene, Heraclit, Parmenide, Protagoras...şi nu numai, ale căror idei ar putea şi în prezent revoluţiona gândirea. Mă gândesc acum la Parmenide, care spunea că "ce este este, iar ce nu este nu este", adică, ceea ce nu există, nu se poate transforma în existenţă, iar ceea ce există, nu poate deveni neexistent. Asta mă duce cu gândul şi mai departe, în vremurile noastre, mai exact, la conceptul de energie întunecată, cea care face ca Universul nostru să se dilate într-un ritm tot mai accelerat. Însă de unde vine această energie, nimenea nu poate spune...încă. Poate că ar trebui să tragem cu ochiul la Parmenide, şi să combinăm ideea lui, cu cea de energie întunecată. Din asta ar ieşi că energia întunecată, care face ca Universul să se extindă accelerat, nu poate veni din neexistenţă, ci din existenţă. Însă cum din Universul nostru nu vine, înseamnă că vine dintr-o altă...existenţă, adică alt Cosmos.


Continui cu filosofii: Platon, Socrate, Plotin, Sfântul Augustin, Toma D'Aquino. Pe urmă, apropiindu-mă de timpurile noastre, Thomas Hobbes, John Locke, Jean Jacques Rousseau,  cu ale lor modele de contracte sociale. Şi ajungând în vremurile noastre moderne, îmi place filosoful suedez de la Oxford, pe nume Nick Bostrom, care prin calcule probabilistice simple, arată că există o mare probabilitate ca lumea în care trăim, să fie o simulare pe o maşină de calcul foarte puternică a civilizaţiei umane din viitor, atunci când aceste maşini vor avea o capacitate suficient de puternică pentru a simula conştiinţa, lansând o nouă idee, numită simulism.


Şi cum topicul este şi despre citate date de filosofi, îmi vine acum în minte o vorbă a lui Arthur Schopenhauer, care spunea printre multe alte învăţături preţioase, că "naşterea unui copil în lume, este de fapt răpirea unui om din fericirea Raiului lui Dumnezeu, şi aducerea lui în suferinţa Iadului de pe Pământ." Cu cât se nasc mai mulţi oameni, cu atâta suferinţa în lume creşte.

E o învăţătură pe care eu am adoptat-o, şi o am pus-o în practică, adică, nu doresc să am copii, pentru că aducerea pe lume a unui copil, înseamnă a condamna acel om la suferinţele vieţii. Dacă mulţi ar face asta, ar scădea suferinţa în lume.

Edited by lupini, 17 February 2014 - 12:55.


#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postpsycho22, on 16 februarie 2014 - 11:46, said:

Hai mă, dă-o dracului de treabă! Dacă și prostovanul ăsta e filosof...

Petre Tutea a fost si filosof. Mai exact este considerat eseist, filosof, economist si om politic. Datorita intelepciunii sale a fost supranumit "Socrate al României".
A excelat mai curand in limbajul oral decat in limbajul scris (ca si Socrate, ca si Nae Ionescu), iar interview-urile care i s-au luat dupa Revolutia din decembrie '89 reprezinta o sursa de "iluminare spirituala" pentru orice om suficient de inteligent.
Nu exista 'prostovani' printre filosofi. Se considera ca filosofii au IQ-ul cel mai ridicat, chiar mai ridicat decat al matematicienilor.

Iata ce spune Petre Tutea despre gandire si inteligenta:
Apariţia unui mare gânditor e pentru creier ca o baie pentru un om care a muncit, a asudat, s-a murdărit şi se spală. Gândirea este o "spălare" a creierului. Asta mă face câteodată să cred că gândirea nu e din creier şi că acest creier e numai un sediu... De ce gândirea nu e produsă de creier, care e numai un sediu? Fiindcă n-o produc toate creierele. Dacă inteligenţa ar fi produsul creierului, atunci între Goethe şi nea Ghiţă n-ar mai fi nicio diferenţă.

Una dintre afirmatiile lui Petre Tutea (afirmatii care nu rareori sunt insotite de umor) este aceasta: "Mi-am dorit de multe ori să fac o teză de doctorat cu tema: aflarea în treabă ca metodă de lucru la români."
Pacat ca nu a elaborat aceasta teza, pentru ca unii romani ar fi putut avea ceva de invatat. Probabil ca a avut alta treaba...

De exemplu si-a gasit de lucru exprimandu-si atitudinea antifilosofica prin urmatoarea idee:
"În Evul Mediu s-a formulat de către filozofii şireţi teoria adevărului dublu: secundum fidem - adevărul după credinţă şi secundum rationem - adevărul după raţiune, ca să aibă cale liberă pentru filozofie. Adică să rătăcească până îi ia dracul... Că poţi, în filozofie, să rătăceşti până devii năuc. Ce-au realizat filozofii prin autonomia lor? Nimic! N-au niciun adevăr."

Negand posibilitatea de a ajunge la adevar pe cale rationala si-a indreptat atentia catre cunoasterea mistica si filosofia crestina.
Insa aceasta nu il face mai putin filosof.

Judecandu-si propriul "nivel intelectual" raportat la "absolut", Petre Tutea a afirmat cu modestie:
"Nivelul meu intelectual, chiar dacă sunt savant, nu depăşeşte nivelul unui popă obscur din Bărăgan. Pentru că preotul ăla, în ritualul lui din biserica aia din lemn sau piatră, stă de vorbă cu absolutul."

Cam acesta este Petre Tutea descris prin cateva citate...
Desi nu sunt o persoana religioasa iar filosofia crestina nu imi spune nimic, Petre Tutea mi se pare unul dintre cei mai mari ganditori romani si un om cu o inteligenta deosebit de ridicata.

Pe linia filosofiei occidentale, filosoful meu preferat din filosofia postkantiana este Friedrich Nietzsche.
Inainte de Kant si Hegel nu au existat decat simpli "comentatori" ai lui Platon, Aristotel, sceptici, cinici s.a.m.d., comentatori care s-au invartit, poate chiar fara sa isi dea seama (nici ei si nici istoricii filosofiei) in jurul ideilor exprimate in filosofia presocratica si pana la putina vreme dupa Pyrrhon, marele sceptic.
Este ca si cum in tot acest timp care acopera Evul Mediu Occidental ar fi existat un vid de creativitate filosofica, urmat de o noua instanta a lui dupa Nietzsche.
Nu vreau sa spun prin aceasta ca resping intreaga filosofie contemporana, ci doar ca "nu ma misca".
In afara catorva fragmente de valoare nu am regasit in filosofia contemporana niciun ganditor care sa ma impresioneze la fel de mult ca marii filosofi antici carora aproape ca nu am nimic sa le reprosez....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate