Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Extragere subtitrare din film format DivX

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
stefani

stefani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2003
stie cineva cum pot extrage o subtitrare dintr-un film DivX (subtitrare XSUB)... Am incercat pana cum cu graphedit (DivX 7 + filtru dump.ax)=> nu se exporta nimic, DivX converter, Xilisoft, ProjectX, DVDFab, ConvertXtoDVD "vede" subtitrarea dar nu o extrage... Dintre playere este citita de VLC, KMPlayer bineinteles DivXPlayer si probabil mai sunt... dintre editoare de subtitrari: SubtitleEdit reuseste s-o citeasca dar folosind OCR... la o ora si jumatate de film subtitrat va dati seama cat este de lucru... Deci stie cineva cum altfel se poate extrage?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Subtitrarea este "lipita" pe imaginea video sau cand dai play la film o poti si dezactiva?

Edited by gumball3000, 14 February 2014 - 16:28.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,064
  • Înscris: 28.10.2006
Eu stiu doar de programe care "aduga" subtitrare XSub la un avi(DivX, XviD), dar nu stiu sa existe si posibilitatea extragerii ei.
Exista optiunea de a inlatura respectiva(ele) subtitrare(ri) din containerul AVI!
De fapt, care este problema ta, ce vrei sa faci?

Edited by viceroy56, 14 February 2014 - 20:39.


#4
stefani

stefani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2003

View Postgumball3000, on 14 februarie 2014 - 16:27, said:

Subtitrarea este "lipita" pe imaginea video sau cand dai play la film o poti si dezactiva?

Subtitrarea nu este incorporata (lipita), ea se poate activa (la vizualizare) in playerele care o recunosc: VLC, DivxPlayer, KMPlayer, etc. Este un stream separat... Filmul are un stream video, unul audio si unul... subitrare... XSUB... In VLC, spre exemplu, din meniul Subtitle/Subtrack ai posibilitatea Disable sau Subtitle-ro...

View Postviceroy56, on 14 februarie 2014 - 20:38, said:

Eu stiu doar de programe care "aduga" subtitrare XSub la un avi(DivX, XviD), dar nu stiu sa existe si posibilitatea extragerii ei.
Exista optiunea de a inlatura respectiva(ele) subtitrare(ri) din containerul AVI!
De fapt, care este problema ta, ce vrei sa faci?

Exista, cred si posibilitatea extragerii ei... doar ca eu nu am cunostintele necesare... La ce-mi trebuie? Trebuie sa adaug niste efecte filmului respectiv, un logo, un generic de final, etc... trebuie apoi sa recomprim filmul... Problema este ca daca nu reusesc sa extrag subtitrarea, dupa (la) modificarile necesare, subtitrarea se "pierde" (filmul original nu l-am facut eu)... Daca reusesc sa o extrag ca un SRT, spre exemplu, dupa efectuarea modificarilor necesare o pot adauga, din nou :)

#5
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Nu stiam ca un container .avi poate contine si subtitrarea.
Scuze de ot.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,064
  • Înscris: 28.10.2006
Cred ca in afara de OCR-izare nu ai alte posibilitati!
La un film de o ora jumate, dureaza cam 45 minute procesul de extragere(la un DVD!) Nu stiu de program care poate face asta si la o subtitrare XSub, dar daca zici ca Subtitle Edit stie...
Am sa testez si eu varianta cu SubtitleEdit, sa vad ce se obtine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate