Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

UPC testeaza upload de 20 Mbps in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#37
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postutopium, on 14 februarie 2014 - 23:16, said:


Eu imi doresc mai mult de la UPC, dar pe partea de TV (adica vreau timeshifting pe cateva zile, video on demand, etc - in principiu platforma Horizon). Pe partea de net am abonamentul de 120 Mbps care imi e mai mult decat suficient (si pe care l-am luat ca asa era promotia, impreuna cu ce vroiam eu pe TV, altfel eram multumit si cu vechiul abonament de 20). Ca idee, la birou am 20 Mbps si lucrez in domeniu web (atat a putut sa-mi ofere Romtelecom maxim cand am facut abonamentul si cu ala am ramas - iar cat timp merge in parametri, imi ajung astia 20 Mbps).



La 6 Mbps transmiti live full HD la calitate destul de buna. La 20 Mbps transmiti simultan live 3 streamuri Full HD. Personal incarc filme pe youtube de pe telefon (cu el le filmez) si nu duce viteza mai mare de 6 orice upload as avea .... poate cu un alt telefon Posted Image Deci orice viteza de upload o sa-mi dea UPC, o sa mi se "urce" la fel clipurile Full HD pe youtube.

Din punctul meu de vedere, netul de 1 Gbps e la fel de inutil ca si ecranele Full HD de 5". Doar pentru ca se pot face, nu inseamna ca exista si o nevoie reala pentru ele.
Banda nu e garantata asa can nu o sa am 6mbps tot timpul.

View Postpustiux, on 14 februarie 2014 - 23:08, said:

Ca sa nu mai plangeti dupa upload, uitati cum este prin alte parti...http://forums.comcas...ll/td-p/1316401
Si pt user-ul care considera ca in 2014, 50mbps upload e minimul, nu prea este asa, daca privim cum este "peste gard".
Incercati si vedeti, oferte la diferiti ISP, in US.
http://www.verizon.c...internet/#plans

astia stau mai bine, dar "certain areas"  http://www.verizon.c...stest-internet/
Pe mine nu ma intereseaza "capra vecinului".Faza e ca RDS si Romtelecom ofera upload mare si UPC nu.

Edited by ZIGZAG20, 15 February 2014 - 11:18.


#38
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
V-am facut o idee. Romanu se uita peste gard oricum, dar vede numai ce vrea Posted Image Intr-adevar, la internet, nu se uita nimeni, pt ca se stie cam ce se poarta pe afara, dar in rest...vai...umbla cainii cu covrigi in coada Posted Image

Si da, te intereseaza capra vecinului...vrei si de la UPC ce au altii :)

Edited by pustiux, 15 February 2014 - 12:05.


#39
ndanl

ndanl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 01.11.2006
eu vad problema asa, oamenii (de la upc) se simt bine, macar in teorie, ca vor sa dea 20mbps upload si au tinut sa ne arate ca oricat de praf este serviciul lor, marketingul isi face banii ... si da tehnic este f greu sa dai macar 50mbps upload :)

#40
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
ce 50mb ? Inca nu ati realizat toti ca ei isi fac griji ca nu pot asigura nici macar 20mb? Sincer 20mb ar fi ok pt mine...dar m-ar mira sa-i dea prea repede.

#41
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 18.11.2007
Din moment ce infrastructura este construita cu DOCSIS3.0 la capete (end-useri) pot merge pana la 400/100mbps doar prin upgrade de echipamente interne si rearanjare de canale/frecvente pe digital si eventual scapat de analog. Pentru mai mult de atat trebuie trecut la standarde evoluate ceea ce necesita mult mai multa munca.

Personal am observat ca acei 6mbps chiar daca nu sunt garantati, rar am facut upload cu mai putin de atat. Daca reusesc sa faca asta si la 20mbps si sa ajung la upload-ul ala 95% din timp eu voi fi foarte multumit.

Intotdeauna voi alege viteza mai mica dar latente bune decat gigabit si latente astronomice.

#42
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

View Postsnapilica2003, on 19 februarie 2014 - 11:35, said:


Intotdeauna voi alege viteza mai mica dar latente bune decat gigabit si latente astronomice.

Cine are gigabit si latente astronomice?

#43
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 18.11.2007

View Postgrinci, on 19 februarie 2014 - 11:37, said:


Cine are gigabit si latente astronomice?
Pe unde am fost in vizite la prieteni cu RDS gigabit puteau sa descarce torrente la viteze de peste 35-40MB/s (uneori chiar mai mult) dar in schimb o pagina de web obisnuita se incarca in 30 secunde.

Probabil m-am exprimat gresit cu latente. Ideea este ca fac un QoS foarte agresiv.

In plus fata de asta cu switch-uri ZyXEL si Huawei de nivel SOHO nu poti sa ai wire speed cand tu le pui la un node de dupa fibra. Cu alte cuvinte un switch gigabit de 24 de porturi nu va putea "duce" trafic la 1Gbps pe fiecare din cele 24 de porturi in acelasi timp. D-aia un switch gigabit Catalyst de la Cisco costa ~$800 si un ZyXEL (din cate stiu asta folosesc RDS) costa ~$150.

Pe de alta parte d-aia netul gigabit la RDS costa si mai putin. Avantaje si dezavantaje sunt peste tot...

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Amuzant. Posted Image

QoS agresiv. Paginile se incarca in 30 secunde. Asa ceva...

Edited by MembruAnonim, 19 February 2014 - 14:52.


#45
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Nu stiu ce ai vazut, la cine, pe ce sistem etc dar eu am si RDS si iti spun ca nu e cazul. Cum sa fie latente mai mari cand fibra rds e la cativa metri de mine iar la upc e pe nu stiu ce stalp undeva la coltul strazii... La RDS si la Rtc am ping de 11 si 10 ms si paginile se incarca instant iar la UPC am ping de 19ms iar paginile se incarca tot instant (diferenta de viteza cu care se incarca paginile e insesizabila cu ochiul liber chiar daca 10 ms - 19 ms pare destul de mult).
Eu spun ca esti in eroare... cel care are fibra cel mai departe de usa omului sigur nu are cea mai buna latenta :)

#46
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Posttdan08, on 14 februarie 2014 - 18:09, said:

pur si simplu penibili....
campanie de marketing ieftina. au pus o inima cat casa doar ca sa se pozeze lumea si sa faca publicitate gratuita pe facebook distribuind pozele facute.
Asta cu "UPC nr. 1 in lume la viteza de internet" nu e reclama mincinoasa? Nu ar trebui amendati?

Edited by Papillon_, 19 February 2014 - 17:54.


#47
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011

View PostPapillon_, on 19 februarie 2014 - 17:53, said:

Asta cu "UPC nr. 1 in lume la viteza de internet" nu e reclama mincinoasa? Nu ar trebui amendati?

Aici e discutabil fct de aria de acoperirire,viteza medie de Internet, nr total de clienti , etc. In mod cert sunt printre primii  . Veste buna... am tras de la cineva din reteaua upc cu peste 1MB...

Edited by CatalinTudorBalan, 19 February 2014 - 22:19.


#48
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostPapillon_, on 19 februarie 2014 - 17:53, said:

Asta cu "UPC nr. 1 in lume la viteza de internet" nu e reclama mincinoasa? Nu ar trebui amendati?
Asta se retine din reclama lor.
Totusi, ei nu spun asta pt. ca ar fi reclama mincinoasa.
Ei spun asa : UPC sustine Timisoara, nr.1 in lume la viteza internet !

Adica ei sustin (din galerie, batand din palme si fluierand) Timisoara pt. ca Timisoara ESTE nr. 1 in lume.

Evident ca UPC fiind provider de net, interpretarea retinuta e ca UPC ar avea vreo legatura cu locul TImisoarei in lume la viteza netului. In realitate, fara UPC Timisoara ar fi la distanta si mai mare de urmatorii clasati. (unde mai pui ca s-ar putea ca locul 1 al Timisoarei sa fie de fapt o eroare)

Eh. Niste ex-comunisti de la margine de lume, ce stiu ei. Merge marketingu' facut lejer si dupa o sticla de wisky Posted Image

View PostCatalinTudorBalan, on 19 februarie 2014 - 22:16, said:

Veste buna... am tras de la cineva din reteaua upc cu peste 1MB...
Asta chiar e o veste buna. Pesemne ca incearca ei ceva acolo :)

Edited by theMisuser, 19 February 2014 - 23:47.


#49
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

View PostCatalinTudorBalan, on 19 februarie 2014 - 22:16, said:

am tras de la cineva din reteaua upc cu peste 1MB...


Si-ai avut senzatia ca zboara, nu? :lol:

#50
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View PosttheMisuser, on 19 februarie 2014 - 23:48, said:

Asta se retine din reclama lor.
Totusi, ei nu spun asta pt. ca ar fi reclama mincinoasa.
Ei spun asa : UPC sustine Timisoara, nr.1 in lume la viteza internet !

Adica ei sustin (din galerie, batand din palme si fluierand) Timisoara pt. ca Timisoara ESTE nr. 1 in lume.
Mai corect ar fi: UPC sustine RDS, nr.1 in lume la viteza de internet! Posted Image

#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,840
  • Înscris: 14.10.2008
Se zice ca Bensoft Telepom e cel mai jmecher din Temesvar, dar nu au net gauge la serverul lor de pe speed test ci doar cei de la Interlink Banat.

#52
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 18.11.2007

View PostMembruAnonim, on 19 februarie 2014 - 14:49, said:

Amuzant. Posted Image

QoS agresiv. Paginile se incarca in 30 secunde. Asa ceva...
Pentru anul 2014 consider ca orice pagina care nu se incarca in maxim 7-10 secunde inseamna ca sunt ceva probleme cu net-ul. Inclusiv pagini cu mult content si complexe gen theverge.com si spun asta pentru ca atat la munca unde abonamentul este business cat si acasa pe UPC nici un site nu se incarca mai greu de 10 secunde.

View Postgrinci, on 19 februarie 2014 - 14:52, said:

Nu stiu ce ai vazut, la cine, pe ce sistem etc dar eu am si RDS si iti spun ca nu e cazul. Cum sa fie latente mai mari cand fibra rds e la cativa metri de mine iar la upc e pe nu stiu ce stalp undeva la coltul strazii... La RDS si la Rtc am ping de 11 si 10 ms si paginile se incarca instant iar la UPC am ping de 19ms iar paginile se incarca tot instant (diferenta de viteza cu care se incarca paginile e insesizabila cu ochiul liber chiar daca 10 ms - 19 ms pare destul de mult).
Eu spun ca esti in eroare... cel care are fibra cel mai departe de usa omului sigur nu are cea mai buna latenta Posted Image
Latentele nu au legatura doar cu cat de aproape e fibra de tine. Nu stiu de ce ai impresia ca fibra este ceva magic prin care totul merge la +infinit mbps si fara nici o latenta. Fibrele sunt limitate de echipamentele din capete si de numarul de perechi folosite si mai ales daca sunt puse simplex sau duplex.

Referitor la latente, m-am corectat cand am spus ca poate nu m-am exprimat corect.

Incercam sa-ti explic ca daca 24 de cabluri intra intr-un port gigabit si ies pe firul 25 in media convertor care e tot (DOAR) gigabit, inseamna ca cei 24 au gigabit impreuna. Ca sa nu mai vorbim de "baietii" de la RDS care fac instalari de 1gbps + telefon prin acelasi cablu ethernet... oare cata lume or fi prostit.

#53
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Hai ca ne-ai distrat pe cinste. Latenta mare pe o retea de fibra. N-am mai ras de mult asa.
Ecuatia gigabit + telefonie, daca pentru tine e nerezolvata asta nu inseamna ca nu este. Rezultatul se afla pe aria RDS.
Si totusi unde e fibra UPC-ului?

#54
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 18.11.2007

View PostdiZy, on 20 februarie 2014 - 11:27, said:

Hai ca ne-ai distrat pe cinste. Latenta mare pe o retea de fibra. N-am mai ras de mult asa.
Ecuatia gigabit + telefonie, daca pentru tine e nerezolvata asta nu inseamna ca nu este. Rezultatul se afla pe aria RDS.
Si totusi unde e fibra UPC-ului?
Ok, discutam alta data, cand inveti cum functioneaza cu adevarat o retea. O zi buna!


Pana una alta, ca suntem departe de topic, astept cei 20mbps peste tot in arie. Ar fi exact ce-mi lipseste pentru media server-ul de acasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate