Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

UPC testeaza upload de 20 Mbps in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Stiu ca pe multi ii preocupa viteza de upload a UPC, in special pe cei care cauta motive de ce nu e bun UPC-ul :)

”În 2014 viteza de 200 Mbps va fi disponibilă în toată rețeaua UPC, va fi un roll-out foarte rapid”, a spus oficialul UPC. El a adăugat că operatorul a demarat în Timișoara un proiect pilot prin care și viteza de încărcare a datelor este majorată la 20 Mbps. ”În funcție de rezultatele acestui proiect vom decide ce vom face în continuare”. În prezent viteza maximă de încărcare a datelor oferită de UPC este de 6 Mbps.
http://www.zf.ro/zf-...-lucru-12082684

Eu personal ii folosesc rar si pe astia 6 Mbps, dar un upgrade nu strica niciodata (daca nu e contracost).

#2
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Daca urc un video pe youtube in FullHD ce fac cu viteza aia.

#3
JohnTM

JohnTM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 02.08.2011

 utopium, on 14 februarie 2014 - 13:42, said:

Stiu ca pe multi ii preocupa viteza de upload a UPC, in special pe cei care cauta motive de ce nu e bun UPC-ul Posted Image

”În 2014 viteza de 200 Mbps va fi disponibilă în toată reţeaua UPC, va fi un roll-out foarte rapid”, a spus oficialul UPC. El a adăugat că operatorul a demarat în Timişoara un proiect pilot prin care şi viteza de încărcare a datelor este majorată la 20 Mbps. ”În funcţie de rezultatele acestui proiect vom decide ce vom face în continuare”. În prezent viteza maximă de încărcare a datelor oferită de UPC este de 6 Mbps.
http://www.zf.ro/zf-...-lucru-12082684

Eu personal ii folosesc rar si pe astia 6 Mbps, dar un upgrade nu strica niciodata (daca nu e contracost).

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#4
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 ZIGZAG20, on 14 februarie 2014 - 13:48, said:

Daca urc un video pe youtube in FullHD ce fac cu viteza aia.
Ia urca si aici cateva cadre d'alea fullhd ca vaza si ochiu' meu...ca jetubul e plin de fullhashdeuri cu rezolutia de vcd.

 utopium, on 14 februarie 2014 - 13:42, said:

Stiu ca pe multi ii preocupa viteza de upload a UPC, in special pe cei care cauta motive de ce nu e bun UPC-ul Posted Image

”În 2014 viteza de 200 Mbps va fi disponibilă în toată reţeaua UPC, va fi un roll-out foarte rapid”, a spus oficialul UPC. El a adăugat că operatorul a demarat în Timişoara un proiect pilot prin care şi viteza de încărcare a datelor este majorată la 20 Mbps. ”În funcţie de rezultatele acestui proiect vom decide ce vom face în continuare”. În prezent viteza maximă de încărcare a datelor oferită de UPC este de 6 Mbps.
http://www.zf.ro/zf-...-lucru-12082684

Eu personal ii folosesc rar si pe astia 6 Mbps, dar un upgrade nu strica niciodata (daca nu e contracost).
Daca nu-l fac macar de 50 e degeaba...

#5
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 DIVX2006, on 14 februarie 2014 - 13:55, said:

Ia urca si aici cateva cadre d'alea fullhd ca vaza si ochiu' meu...ca jetubul e plin de fullhashdeuri cu rezolutia de vcd.
Vreau sa zic ca un FullHD are o marime mare.Ce face youtube-ul cu el eu nu am ce sa fac(scade din calitate).Trecem in cloud 6mbps nu e deajuns.

#6
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 utopium, on 14 februarie 2014 - 13:42, said:

...
Eu personal ii folosesc rar si pe astia 6 Mbps, dar un upgrade nu strica niciodata (daca nu e contracost).
Si renunta la afirmatii de genul asta ca ajung sa rada si curcile de tine.

#7
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

 utopium, on 14 februarie 2014 - 13:42, said:

Stiu ca pe multi ii preocupa viteza de upload a UPC, in special pe cei care cauta motive de ce nu e bun UPC-ul

Viteza de upload de 20 mbps nu e un moft, ci e minimul necesar.
Daca tu folosesti internetul doar pentru a descarca, nu inseamna ca toata lumea trebuie sa fie multumita de 6 mbps.

Mai sunt oameni care-si incarca pozele in Picasa Web sau au servicii de backup remote sau folosesc Dropbox sau detin acasa un mic server pentru VPN .

#8
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Wow, ce realizare mareta pentru UPC. Posted Image Posted Image Posted Image

Pe topicul asta lumea asteapta 1 Gbps de la UPC macar in orasul Timisoara si ei de fapt vin cu upload de 20 Mbps. http://forum.softped...6#entry14652789

Pana si Romtelecom a venit cu viteze de 1 Gbps.

#9
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

 utopium, on 14 februarie 2014 - 13:42, said:

(...) proiect pilot (...)
Acest proiect presupune cumva şi un sondaj de opinie...?Posted Image  Cum o fi dacă iasă (iar) că lumea-i mulţumită cu ăi' 6 mega...?Posted Image

#10
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Asta era prin 2010. Azi se testeaza si chiar functioneaza standardul 4K si 8K

 DIVX2006, on 14 februarie 2014 - 13:57, said:

Ia urca si aici cateva cadre d'alea fullhd ca vaza si ochiu' meu...ca jetubul e plin de fullhashdeuri cu rezolutia de vcd.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FdfxwAZJggU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WGolLh_X2-Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BlueSoon, 14 February 2014 - 14:21.


#11
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

 utopium, on 14 februarie 2014 - 13:42, said:

Stiu ca pe multi ii preocupa viteza de upload a UPC, in special pe cei care cauta motive de ce nu e bun UPC-ul Posted Image



Ai ghicit. Uploadul e arhisuficient, cred ca e cel mai mare din piata telecom dar se vaita unii aiurea ca nu le-ar ajunge fabuloasa viteza de 6Mbps. Btw... tu doar descarci dar vezi ca trebuie sa fie si un prost care sa urce pentru tine. Ala sa nu cumva sa fie din UPC ca altfel ti-ar merge aia 200 ca melcul la descarcat chiar din reteaua ta...
Dar tu maine daca primesti o balega pe cablu si-o gasesti lipita de ecranul televizorului o savurezi si zici bogdaproste... ca de... e de la UPC.

#12
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 catalinman, on 14 februarie 2014 - 13:59, said:

Pana si Romtelecom a venit cu viteze de 1 Gbps.
UPC este o corporatie internationala careia nu-i pasa de ce ofera concurenta in Romania. Poate sa ofere RDS sau RTC sute de giga ca UPC tot ce ofera in restul tarilor o sa ofere si in Romania.
Acum doar au aliniat si Romania la ceea ce ofera in alte tari.

Iar cei care asteapta 1Gb se pot uita pe upc.pl, upc.cz, upc.hu, upc.nl.... si cand or sa vada acolo 1Gb abia atunci o sa apara si in Romania.

Edited by 654321, 14 February 2014 - 14:22.


#13
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
Mda,  mult zgomot pt nimic....

#14
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

 utopium, on 14 februarie 2014 - 13:42, said:

Stiu ca pe multi ii preocupa viteza de upload a UPC, in special pe cei care cauta motive de ce nu e bun UPC-ul Posted Image

Eu personal ii folosesc rar si pe astia 6 Mbps, dar un upgrade nu strica niciodata (daca nu e contracost).

E ok sa faci preferinte pentru firmele de cablu. Eu spre ex nu pot fara cablul de la upc si nu pot fara internet pe fibra (ftth, fttb, whatever). Dar s-o tii asa pana in panzele albe e prostie. Stiu ca imi racesc gura de pomana dar na...

Ce nu intelegi tu e ca abonatul tine partea abonatului nu partea aluia care ii ofera serviciile. Ca altfel nema progres si servicii mai bune daca tu nu iti doresti mai mult si nu pui presiune.

Edited by grinci, 14 February 2014 - 14:53.


#15
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
Pai dacă am face upgrade-uri în funcție de ce-si dorește fiecare abonat ar fi un haos total. Mie dacă nu-mi trebuie 200 Mbps nu înseamnă că nu ar trebui sa existe.

Totuși "experimentul"  asta mi se pare penibil din partea UPC. Eu ma așteptam să lanseze la nivel național fără prea mare tam-tam,  ca și cum ar fi un upgrade normal și logic. Dar dacă și la 20 Mbps trebuie conferințe de presa, sa spui ca îl lansezi experimental sa vezi dacă lumea folosește upload-ul, mi se pare jenant de tot. Dar vad ca cei din marketing nu gândesc asa. Probabil acolo este vreun comitet de partid unde toți o pupa pe "tovarasa" zicându-i ca ea este cea mai deșteaptă și duce partidul și tara pe culmile bunăstării și progresului.

Ca și cum guvernul ar face 10 km de autostradă și ar zice ca i-a făcut experimental sa vadă dacă românii au nevoie de autostrada. Și după ce au făcut 10 km fac o mare inaugurare de parca ar fi făcut 100 km. Dar asa e la noi.. Dacă se fac inaugurări și conferințe de presa la fiecare km de autostrada construit, de ce sa nu se facă și la fiecare 20 Mbps lansați de UPC.

Edited by tdan08, 14 February 2014 - 15:20.


#16
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

 tdan08, on 14 februarie 2014 - 15:14, said:

Pai dacă am face upgrade-uri în funcție de ce-si dorește fiecare abonat ar fi un haos total.

Era vorba de opinia generala nu de un individ separat.

#17
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
Exact, eu făceam referire la cei care zic ca "mie-mi ajunge atât",  "eu nu folosesc uploadul", "nu-mi trebuie atât download".  Și dacă lor le ajunge nu mai contează ce vrea și restul.

Edited by tdan08, 14 February 2014 - 15:23.


#18
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

 DIVX2006, on 14 februarie 2014 - 13:57, said:

Ia urca si aici cateva cadre d'alea fullhd ca vaza si ochiu' meu...ca jetubul e plin de fullhashdeuri cu rezolutia de vcd.


Daca nu-l fac macar de 50 e degeaba...

Normal
Eu tot îmi bat cardanul de orășenii cu UPC având hak-taaaa! :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate