Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

UPC testeaza upload de 20 Mbps in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#19
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Posttdan08, on 14 februarie 2014 - 15:14, said:

Totuși "experimentul"  asta mi se pare penibil din partea UPC. Eu ma așteptam să lanseze la nivel național fără prea mare tam-tam,  ca și cum ar fi un upgrade normal și logic. Dar dacă și la 20 Mbps trebuie conferințe de presa, sa spui ca îl lansezi experimental sa vezi dacă lumea folosește upload-ul, mi se pare jenant de tot. Dar vad ca cei din marketing nu gândesc asa. Probabil acolo este vreun comitet de partid unde toți o pupa pe "tovarasa" zicându-i ca ea este cea mai deșteaptă și duce partidul și tara pe culmile bunăstării și progresului.
Chiar ca sunt penibili, decat sa aduca viteza de descarca la 200Mbps in toata reteaua mai bine maresc viteza de incarcare ca sunt de toata jena.

#20
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 16.01.2007
În anul de graţie 2014, un upload decent trebuie să fie de cel puţin 50 Mbps, părerea mea. Să nu-mi spuneţi că asta este o viteză necesară doar pentru torrente. Acceptam acest enunţ în urmă cu cca 3-4 ani, dar acum, în 2014, nu! Poate sunt unii care nu simt nevoia unui upload mai mare, dar sunt şi alţii care au nevoie de un upload superior şi asta nu pentru piraterie sau alte activităţi ilicite.

#21
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
Probabil se asteapta standardul DOCSIS 3.1, alaturi de eliminarea completa a televiziunii analogice, pentru upload mai mare de 20 mbps.

#22
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
Dacă s-ar scuza și cu motivul asta iarăși ar fi penibili. Asa poți sa te ascunzi mereu în spatele unor motive lamentabile... mereu poți sa zici ca nu upgradezi pt ca aștepți câte ceva.... . docsis 3.1,apoi 3.2 și alte chestii la care nu ma gândesc eu acum.
Dar deja ne agitam mult mai mult decât sa agita upcul.

#23
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Post654321, on 14 februarie 2014 - 14:20, said:

UPC este o corporatie internationala careia nu-i pasa de ce ofera concurenta in Romania. Poate sa ofere RDS sau RTC sute de giga ca UPC tot ce ofera in restul tarilor o sa ofere si in Romania.
Acum doar au aliniat si Romania la ceea ce ofera in alte tari.

Iar cei care asteapta 1Gb se pot uita pe upc.pl, upc.cz, upc.hu, upc.nl.... si cand or sa vada acolo 1Gb abia atunci o sa apara si in Romania.
Adevarat ce spui ;)
Ca si viteza de down este ok 200 Mbps, la upload vorba lui domn profesor...ideal este macar 50Mbps. Acum, daca ne da un 20Mbps..... este binevenit, ne ajuta la upload in cloud.

#24
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
pe docsis, e super complicat sa dai upload mare, plecand evident, de la echipamente necesare, si o tona de frecvente. insa le urez success.

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Daca nu renunta la coaxialul ala penibil, UPC va ramane o companie de downloadat ceea ce uploadeaza abonatii RDS si mai nou si cei ai RTC. Posted Image

Providerul american Time Warner spune ca nu da viteze mai mari la net pentru ca nu exista cerere, va suna cunoscut, nu?

Observati ca tipul asta vrea si upload, nu doar download de tip praf in ochi. Eu nu am nevoie de mai mult de 20 mbps download si de 6 mbps upload, dar cu toate astea ador sa am o conexiune cu cele mai mari viteze si cea mai mica latenta, pentru ca inseamna progres, tehnologie si o viata mai usoara:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/edNuon2F3KY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Neaceasca85, 14 February 2014 - 18:04.


#26
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
pur si simplu penibili....
campanie de marketing ieftina. au pus o inima cat casa doar ca sa se pozeze lumea si sa faca publicitate gratuita pe facebook distribuind pozele facute.

Attached Files


Edited by tdan08, 14 February 2014 - 18:11.


#27
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Eu personal, chiar ma asteptam la un down de 1Gbps....asta ca sa nu mai faca mishto RDS prin reclame(recunosc, reclama foarte reusita).
Dar aia nu inseamna ca ma si abonam la acel net. Daca este sa discutam cinstit...si cei 200 este mult, nu prea folosesc la capacitate maxima internetul. Recunosc, mai descarc ocazional filme...stiti voi de unde Posted Image

Eu am dat un speedtest si vad ca tot la 6Mbps sunt la upload.......

Edited by feribalint, 14 February 2014 - 18:19.


#28
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostBlueSoon, on 14 februarie 2014 - 14:15, said:

Asta era prin 2010. Azi se testeaza si chiar functioneaza standardul 4K si 8K



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FdfxwAZJggU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WGolLh_X2-Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pai aste vad ca-s urcate, ce faci le urci si tu ?

ps: mizeria aia de imagine manjita si cu macroblocuri o numesti tu fullhashde ?

#29
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postferibalint, on 14 februarie 2014 - 18:13, said:

Eu personal, chiar ma asteptam la un down de 1Gbps....
Eu nu ma asteptam. Din cate am vazut si la altii UPC foloseste 8 canale pentru download si 4 canale pentru upload. Asta inseamna ca ar putea sa ofere acum ~400Mb/s down si ~100Mb/s up.
Ca sa ofere 1Gb ar fi avut nevoie de 24 canale pentru down iar modificarea asta am fi vazut-o din timp pe modemuri. Posted Image

Edited by 654321, 14 February 2014 - 18:25.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bine ca macar se urmareste marirea upload-ului la o valoare mai potrivita pentru zilele noastre.

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru tine, uploadul UPC ramane cel mai mare disponibil pentru ca RTC nu baga FO la case.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru mine si download-ul actual e cel mai mare disponibil la ora actuala.

#33
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

View Posttdan08, on 14 februarie 2014 - 17:49, said:

Dacă s-ar scuza și cu motivul asta iarăși ar fi penibili.

Nu prea.

DOCSIS chiar este limitat la upload. cei ce au "fabricat" aceasta tehnologie au mers pe un raport download/upload de 10/1.
In comparatie, pe reteaua de fibra optica instalata de Romtelecom si RDS raportul este de 2/1.

#34
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Ca sa nu mai plangeti dupa upload, uitati cum este prin alte parti...http://forums.comcas...ll/td-p/1316401
Si pt user-ul care considera ca in 2014, 50mbps upload e minimul, nu prea este asa, daca privim cum este "peste gard".
Incercati si vedeti, oferte la diferiti ISP, in US.
http://www.verizon.c...internet/#plans

astia stau mai bine, dar "certain areas"  http://www.verizon.c...stest-internet/

Edited by pustiux, 14 February 2014 - 23:17.


#35
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postgrinci, on 14 februarie 2014 - 14:51, said:

Ca altfel nema progres si servicii mai bune daca tu nu iti doresti mai mult si nu pui presiune.
Eu imi doresc mai mult de la UPC, dar pe partea de TV (adica vreau timeshifting pe cateva zile, video on demand, etc - in principiu platforma Horizon). Pe partea de net am abonamentul de 120 Mbps care imi e mai mult decat suficient (si pe care l-am luat ca asa era promotia, impreuna cu ce vroiam eu pe TV, altfel eram multumit si cu vechiul abonament de 20). Ca idee, la birou am 20 Mbps si lucrez in domeniu web (atat a putut sa-mi ofere Romtelecom maxim cand am facut abonamentul si cu ala am ramas - iar cat timp merge in parametri, imi ajung astia 20 Mbps).

View PostZIGZAG20, on 14 februarie 2014 - 13:48, said:

Daca urc un video pe youtube in FullHD ce fac cu viteza aia.

La 6 Mbps transmiti live full HD la calitate destul de buna. La 20 Mbps transmiti simultan live 3 streamuri Full HD. Personal incarc filme pe youtube de pe telefon (cu el le filmez) si nu duce viteza mai mare de 6 orice upload as avea .... poate cu un alt telefon Posted Image Deci orice viteza de upload o sa-mi dea UPC, o sa mi se "urce" la fel clipurile Full HD pe youtube.

Din punctul meu de vedere, netul de 1 Gbps e la fel de inutil ca si ecranele Full HD de 5". Doar pentru ca se pot face, nu inseamna ca exista si o nevoie reala pentru ele.

Edited by utopium, 14 February 2014 - 23:41.


#36
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View Postpustiux, on 14 februarie 2014 - 23:08, said:

Ca sa nu mai plangeti dupa upload, uitati cum este prin alte parti...http://forums.comcas...ll/td-p/1316401
Si pt user-ul care considera ca in 2014, 50mbps upload e minimul, nu prea este asa, daca privim cum este "peste gard".
Incercati si vedeti, oferte la diferiti ISP, in US.
http://www.verizon.c...internet/#plans

astia stau mai bine, dar "certain areas"  http://www.verizon.c...stest-internet/
Eu dacă mă încord, pot să mă și piș peste garduri, asta nu înseamnă că mă interesează în mod expres ce se află acolo :roflmao:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate