Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Internet cu viteza de 1 Gbps la Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
397 replies to this topic

#19
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
hightech, ce te face sa crezi ca iti vor da aceasta conexiune prin linia telefonica ?
eu cred ca vor da pe fibra optica.
FTTH - Fiber to the home.
din ce vad eu vor veni cu fibra optica pana in bloc, vor pune acolo un gateway mai mult ca sigur huawei si de acolo vor  merge pe UTP.
din acel gateway pot da televiziune, telefon, internet.
am vazut asemenea gateway montat de cei de la nextGen in zalau. un drac mic huawei, intrare de fibra optica, iesiri : 8 pentru telefonie, 2 pentru tv si una LAN. cu care va intra intr-un switch gigabit pus acolo in bloc si vor da net la tot blocul.

Attached Files

  • Attached File  FTTX.png   59.6K   181 downloads

Edited by D3an, 13 February 2014 - 21:58.


#20
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

 ZIGZAG20, on 13 februarie 2014 - 20:46, said:

Asteptam "atacul" UPC-ului acum Posted Image .

o sa asteptati mult si bine ....... coaxialul e varza

Edited by hightech-sys, 13 February 2014 - 21:52.


#21
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009
Acum cand am facut contract cu RDS la net de 1Gbps vin si grecii cu gigabitu .Oricum,dupa cum spunea cineva, sa vedem cum merge in singurul bloc in care a fost implementat..

#22
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
gresesti. am atasat o poza mai sus. vor folosi FO

fibra optica

#23
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 03.03.2006
Am un vecin care e conectat pe noua infrastructura, dar nu are abonamentul asta (nu il intereseaza asemenea viteze si nici nu era oferta actuala acum 3 saptamani cand a semnat cu Romtelecom). Are trasa fibra optica pana in casa.

#24
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Sa vedem cat vor acoperi cu FTTH, aici e marea problema. Daca numai in anumite orase, ca si upc-ul cu 200mbps, nu e treaba. Avem 3 ISP, dar la nivel national, FTTB sau FTTH, numai RDS...aici e marea problema.
Vreau sa vad miscare la nivel national, nu local.

#25
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 03.03.2006
. Fibra care intra in patul de cablu duce pana la vecinul de care am pomenit mai devreme.

Attached Files



#26
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
ce lucratura maica.....tipic romaneasca. mi-ar fi rusine. is de rasul curcilor.
le`o fost greu sa faca o cutie frumoasa? separat de alea de telefonie din anii 80

Edited by D3an, 13 February 2014 - 22:18.


#27
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
bun. si totusi ce sa fac cu 150 mbps upload? ca nu mi`ai raspuns.

#28
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 03.03.2006
Acum, aproximativ 3 luni e zile au tras fibra optica groasa prin subsolul cladirii, la toate scarile blocului. Nu e nimic prin linie telefonica.

#29
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

 D3an, on 13 februarie 2014 - 22:22, said:

bun. si totusi ce sa fac cu 150 mbps upload? ca nu mi`ai raspuns.

poti face multe! .........

streaming, upload, etc ....... viteza de upload e la fel de importanta ca si cea de download

#30
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
hightech...acolo parca vad 2 fibre, una intra si una iese. nu ?? intrebarea e ...daca vor 10 vecini 1 gbps ? da 10 gauri la cutie? nu era mai frumos un patch-panel si un nod frumos de fibra optica?

#31
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
morti lor de COMUNISTI tembeli ,in prostia mea eu platesc NET PLAY de 6 mb la pret de 36 lei pe adsl,iar altii primesc 50mb pe FO la acelasi pret ca si mine. jigodiile dracu si scarbe ordinare. ROG DOMNII MODERATORI SA NU SE SUPERE PE LIMBAJUL MEU ..

#32
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Pana una alta am vazut doar doua persoane de pe forum instalate cu ftth Rtc. Eu fiind a doua...

Edited by grinci, 13 February 2014 - 22:30.


#33
sylfamas

sylfamas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.01.2007
Nu stiu de ce v-ati aprins asa. Sistemul folosit este FTTH. Adica fibra vine pana in apartament, in router (este ONT). Infrastructura care ajunge in bloc este integral pe fibra optica, nu vine din firele telefonice (nici nu ar tine la vitezele astea). La mine la bloc vine canalul NetCity pana la scara si de acolo intra fibrele RTC.
RDS si RTC ofera sistemul asta, plus retelele de cartier. Routerul folosit de RTC este un Huawei HG8427.

edit: Gbps este in oferta lor, am mai zis-o, mi s-a oferit si mie cand am vorbit cu cei de la relatii clienti la telefon. Dupa ce imi instalez fibra (s-a amanat din motivele expuse pe celalalt thread) urmeaza sa ma decid daca vreau 200Mbps sau 1Gbps (optiuni la care pot renunta complet oricand sau pot schimba intre ele de la o luna la alta).

Edited by sylfamas, 13 February 2014 - 22:54.


#34
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 sylfamas, on 13 februarie 2014 - 22:52, said:

urmeaza sa ma decid daca vreau 200Mbps sau 1Gbps (optiuni la care pot renunta complet oricand sau pot schimba intre ele de la o luna la alta).
Ia si tu 1Gb sa vedem si noi cum merge. Mai ales uploadul :)

#35
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
ce sa iti povestesc, ca ceilalti sunt mai buni

#36
sylfamas

sylfamas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.01.2007

 theMisuser, on 13 februarie 2014 - 22:57, said:

Ia si tu 1Gb sa vedem si noi cum merge. Mai ales uploadul Posted Image

Sa stii ca sunt foarte curios cum merge Gbps si ma gandesc sa iau o perioada, tocmai ca nu a mai pus nimeni teste cu viteza asta de la RTC. Gbps in sine nu ma coafeaza ca nu fac SSD-ul tandari pe torrente, iar HDD-ul normal pe torrente nu o sa mearga cu mai mult de 50-60MB/s din cauza fisierelor care sunt fragmentate, chiar daca HDD-ul scoate 130MB/s constant in teste cu HDTune.

Mai trebuie sa si repare ce nu au facut Posted Image Ca firma contractata de RTC a venit si a pus fibra pe stanga si pe dreapta dar in centru unde e apartamentul meu, au "omis" Posted Image. Trebuie sa astept sa vina sa puna si pe centru. Sper, foarte curand.

Edited by sylfamas, 13 February 2014 - 23:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate