Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Internet cu viteza de 1 Gbps la Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
397 replies to this topic

#37
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

View Postsylfamas, on 13 februarie 2014 - 23:03, said:



Mai trebuie sa si repare ce nu au facut Posted Image Ca firma contractata de RTC a venit si a pus fibra pe stanga si pe dreapta dar in centru unde e apartamentul meu, au "omis" Posted Image. Trebuie sa astept sa vina sa puna si pe centru. Sper, foarte curand.

La mine prostii aia de subcontractori au facut proiectul dupa google maps. Si realitatea de pe Google nu s-a potrivit cu cea din teren. Dupa instalare nu mi-a mers internetul vreo doua zile pentru ca eu eram legat la un echipament care aparea in baza de date ca fiind de fapt in alta parte. De fapt i-am si vazut pe aia care s-au ocupat cu trasul si intinsul fibrei... niste trocarici.
Bine ca serviciul e la inaltime insa :)

#38
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007

View Postgrinci, on 13 februarie 2014 - 23:09, said:


La mine prostii aia de subcontractori au facut proiectul dupa google maps. Si realitatea de pe Google nu s-a potrivit cu cea din teren. Dupa instalare nu mi-a mers internetul vreo doua zile pentru ca eu eram legat la un echipament care aparea in baza de date ca fiind de fapt in alta parte. De fapt i-am si vazut pe aia care s-au ocupat cu trasul si intinsul fibrei... niste trocarici.
Bine ca serviciul e la inaltime insa Posted Image

Atunci pune și tu un speedtest, să vedem uploadul în afara țării.

#39
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008
ontopic: foarte foarte tare faptul ca baga si rtc 1 gbps. am vazut ca-si fac ftth dar chiar sa dea 1 gbps si sa n-anunte pe nicaieri... n-au si ei un brenciu al lor? nu mi se pare logic.

vizavi de poza cu fibra vecinului: OMFG OMFG!!! CE GAURI AU PUTUT SA DEA!!!!! WTF????? =))))))) cam asta a fost reactia...

#40
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Tot degeaba , locuitorii de prin rural (si nu ma refer in fundul padurii)  au vitezele de care pomenea un user pe prima pagina (parca) , adica 1 mb/s download .

#41
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008

View Postjmek4you, on 13 februarie 2014 - 23:19, said:

Tot degeaba , locuitorii de prin rural (si nu ma refer in fundul padurii)  au vitezele de care pomenea un user pe prima pagina (parca) , adica 1 mb/s download .

stai s-ajunga recese p-acolo ;)
de ce crezi c-au scos gigabitu'?
de ce crezi c-au bagat fibra prin blocuri?
concurenta face minuni!

#42
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011

View Postdropsy24, on 13 februarie 2014 - 23:21, said:


stai s-ajunga recese p-acolo Posted Image
de ce crezi c-au scos gigabitu'?
de ce crezi c-au bagat fibra prin blocuri?
concurenta face minuni!
RTC detine monopolul pe zona , acum 2 luni din cate am auzit s.a discutat in CJ Iasi despre treaba asta , tot asa a ramas .
Nu vad nici o schimbare in urmatorii 2-3 ani ..

#43
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Intrebare: La ce va trebuie? Mai ales ca sunt limitari hardware + limitari pe partea de browsing asa cum s-a mai discutat.

#44
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
va bucurati la cifre pe hartie.....daca ai 100 mb si descarci tot cu atat....fata de 1000 pe hartie si 50 mb real....

testele vor spune mai multe...cu firma de la care aveti, nu hartia pe care scrie 1000......samd..

#45
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Sunt N exemple in care aceasta viteza nu este suportata, deci nu te poti folosi de ea. Numai ca la romani a prins faza asta cu viteza de download in reclame. Nu conteaza la ce e buna sau nu, mare sa fie. In ritmul asta eu imi fac contract la anu, ca ajunge la 1 TB/s Posted Image

#46
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013

View PostRhadoo824, on 13 februarie 2014 - 20:35, said:

Locuiesc intr-o zona unde Romtelecom si-a modernizat de veo 3 luni infrastructura la FTTH si astazi am gasit acest pliant in usa. Traiasca concurenta (sunt abonat la RDS, nu am de gand sa ma mut la Romtelecom in viitorul apropiat, dar nu se stie niciodata cand ma supar pe providerul actual)!
Astia nu s normali, la mine in bloc nici macar nu au infrastructura de 1 mbps iar prin alte orase ofera 1 gbps?
Mi e sila de greci...

#47
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

View PostBlue_Ivy, on 13 februarie 2014 - 23:53, said:

In ritmul asta eu imi fac contract la anu, ca ajunge la 1 TB/s Posted Image

Numai sa nu faci pe doi ani contractul ca pe urma noi o sa trecem la 10Tbps si tu o sa te chinui cu unul singur :lol:

View Postpetrutnet, on 13 februarie 2014 - 23:10, said:

Atunci pune și tu un speedtest, să vedem uploadul în afara țării.
[ http://www.speedtest.net/result/3304332791.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,136
  • Înscris: 04.02.2011

View Postgrinci, on 13 februarie 2014 - 23:59, said:



Numai sa nu faci pe doi ani contractul ca pe urma noi o sa trecem la 10Tbps si tu o sa te chinui cu unul singur :lol:


[ http://www.speedtest.net/result/3304332791.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploadul acela minune nu-i mai chiar aşa de ţapăn cum sari graniţa. Şi totuşi e bine dacă rămâne aşa.

View Postgrinci, on 13 februarie 2014 - 23:59, said:



Numai sa nu faci pe doi ani contractul ca pe urma noi o sa trecem la 10Tbps si tu o sa te chinui cu unul singur :lol:


[ http://www.speedtest.net/result/3304332791.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploadul acela minune nu-i mai chiar aşa de ţapăn cum sari graniţa. Şi totuşi e bine dacă rămâne aşa.

#49
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
In orasele mari RTL are o concurenta acerba si aproape ca a pierdut competitia. Degeaba trag ei fibra optica, acolo unde deja concurenta a ajuns inaintea lor. Oamenii nu migreaza asa cu una cu doua daca serviciul de care beneficiaza in acel moment e bun. Asul lor din maneca sunt orasele mici si satele, unde deja au o infrastructura primara si unde concurenta, ca sa patrunda, ar trebui sa faca investitii enorme.
Daca stiu cum sa joace aceasta carte in mod eficient, prin modernizarea retelelor si migrarea lor, in cat mai multe locuri, in orasele mici pe VDSL si in cat mai multe sate sa ajunga ADSL+, atunci vor castiga. E o paine serioasa si trainica de rontait aici. Ar trebui sa nu mai fie atat de blocati in vechile tehnologii de transmisie a datelor la distanta si sa se informeze si sa implementeze aceste tehnologii noi aparute de 6 - 7 luni, care in timp, vor duce la economii si castiguri nete imense...
Daca UPC si RDS sunt axati in principal pe aglomerarile urbane, RTL ar putea deveni primii intrati pe usa oamenilor din celelalte zone, si astfel prin acoperirea nationala de calitate sa castige. Sa nu uitam ca in general romanii, daca nu intampina dificultati majore, raman fideli furnizorilor de servicii care i-au multumit. Pacat ca neamtul care e acum in fruntea RTL, nu cunoaste Romania si oamenii ei, si are alti gargauni... RTL daca nu se misca in 6-8 luni in directia asta, pierde trenul prin patrunderea pe pietele mentionate a concurentei.... care si ea cunoaste aceste lucruri.

#50
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008

View Postxperia_ray, on 13 februarie 2014 - 23:54, said:

Astia nu s normali, la mine in bloc nici macar nu au infrastructura de 1 mbps iar prin alte orase ofera 1 gbps?
Mi e sila de greci...
Tinand cont ca RTC mai are o mica participatie din partea statului roman, eu cred ca tocmai statul ii tine pe loc.

#51
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,136
  • Înscris: 04.02.2011
Statul nu are putere de decizie.

Nu, trebuie să treacă în orașele mici la fibră, pentru că și EoC-ul de la Digi mai nou dă 50 mbit/s, ceea ce deja adsl-ul nu poate.

#52
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
RDS-ul, Romtelecom-ul au vreo treaba cu acel netcity sau ei isi au firaraia separat?

#53
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Prin București, trag prin canalele deja existente.

#54
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010

View Postbenis, on 14 februarie 2014 - 00:28, said:

Uploadul acela minune nu-i mai chiar aşa de ţapăn cum sari graniţa. Şi totuşi e bine dacă rămâne aşa.


Uploadul acela minune nu-i mai chiar aşa de ţapăn cum sari graniţa. Şi totuşi e bine dacă rămâne aşa.
Uploadul poate fi si mai mare de atat.
[ http://www.speedtest.net/result/3304488821.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/3304486487.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pacat că pe partea de dl, pe extern, stau mai prost.

Stiu că este puțin offtopic, dar..totusi, nu ne trebuie viteze de 1 Gbps, ca sa avem 90 Mbps pe up. ( și nu este nici RDS nici RTC)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate