Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici hackerii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...
 Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...
 

Viza SUA

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
adin3lu33

adin3lu33

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 17.12.2012
Salutare! Doresc sa plec si eu cu familia mea in state, sunt casatorit si am doi copii.Avem si rezidenta Spaniola deoarecea am locuit acolo mai bine de 10 ani, copii sunt nascuti acolo.Am un unchi in America  care este cetatean , are locuita cumparata si are si o firma .Intrebarea mea este ,daca ajung acolo cu viza de turist ce se poate face sa raman acolo si sa imi scot dreptul de sedere si de munca.Specific ca unchiul meu a zis ca face din partea lui orce ii nevoie  , mai zis ca ma pune si asociat la firma si orce ii nevoie .Astept sa ma lamuriti

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005
Mergi cu unchiu la firma de avocati si te rezolva.

#3
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.554
  • Înscris: 01.05.2009

 Quantum, on 09 februarie 2014 - 10:51, said:

Mergi cu unchiu la firma de avocati si te rezolva.

pai iti trebuie o viza care are si drept de lucru (cea turistica nu are, daca ramai peste limita esti illegal).
intreaba unchiul daca vrea sa mearga la un avocat specializat in imigrare, costa bani seriosi si nimeni nu garanteaza.
ai vreo meserie cautata ? ai bani peste 500K ? ce ai care sa ii faca pe americani sa te accepte ?
poate unchiul are o firma cu care poate obtine un H1B (cere anumite conditii pt firma si pentru tine) si atunci se simplifica enorm totul. H1B se scot acum in primavara, daca mai sunt, caci se termina foarte repede. dar cheltuileile cu H1B il duc peste 6000, poate spre 10000 linistit.
bafta.
cauta pe internet
https://www.google.c...161.MA8Lu7MncdI

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca trebuie sa intrebi aproape sigur raspunsul este "nu se poate".
Vezi ca si la viza turistica nu conteaza ca ai de zece ani, nu poti sa stai acolo decit exact cit iti dau aia pe aeroport cind ai intrat.

#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.898
  • Înscris: 29.06.2006
de regula iti pune 6 luni, dar am avut cazuri cand s-a dat o luna la intrare, chiar daca viza de la consulat era pe 10 ani

#6
adin3lu33

adin3lu33

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 17.12.2012
Dar pentru obtinerea une vize turistice si sa ma duc doar in vizita de unde as obtine viza mai usor din Spania sau din Romania?

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Evident Spania. Cu conditia sa dovedesti ca esti rezident acolo, altfel nu poti sa aplici.

Si cu conditia ca restul documentelor care demonstreaza ca ai de ce sa te intorci sa fie legate de Spania (salariu, proprietati, etc).

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.091
  • Înscris: 25.06.2007

 adin3lu33, on 09 februarie 2014 - 10:48, said:

Avem si rezidenta Spaniola deoarecea am locuit acolo mai bine de 10 ani,
Daca ai locuit peste 10 ani, nu poti obtine cetatenia?
Cel putin pt calatoriile turistice nu ai mai avea bataie de cap cu viza si ai putea sa vezi la fata locului ce posibilitati sunt...

#9
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Ptr initiator, Créd ca ar fi bine sa mergi la ambasada U.S.A. din Madrid, este pe callé Serrano, asta daca stii Madridul. Dar cum bine au amintit colegii mai sus, trebuie sa faci dovada ca nu esti un posibil imigrant ptr USA( te-ar ajuta proprietatii,munca in España). Eu am peste 13 anii de Spania si am depus actele de cetatenie in 2011 luna mai, abia luna trecuta(deci ianuarie 2014)am fost la interviú. Acum ramane sa urmaresc o página de la ministerul de justitie si vad rezultatul.
Odata obtinuta cetatenia spaniola poti pleca spre USA fara a mai trece pe la amabasada, desi ptr a merge trebuie completat "ESTA" este un formular ONLINE de la amabasada USA. Oricum nici acest oarecum privilegiu ñu iti da sanse de a intra in USA cu o viza de munca. Este cum bine s-a amintit mai sus destul de greu,ñu imposibil,dar foarte costisitor ptr obtinerea acestui tip de viza.

#10
adin3lu33

adin3lu33

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 17.12.2012
Am vorbit un unchiul meu la telefon si mi-a zis ca, cunoaste romani care au imigrat in america in felul urmator. Sau dus la ambasada sa ceara viza de imigrare , cum ca vor sa locuiasa in america , avand o anumita sunma de bani in cont, si un familiar acolo la care sa se duca si care sa garanteze pt el ca nui un pericol pt statul american. Unchiul meu are o firma de inchirat de limuzine. Credeti ca ii posibil sa primesc viza de munca daca imi face o oferta cum ca, are nevoie de un sofer. Unchiul meu mi-a zis ca daca vin cu viza de turist ii mai greu sa imi scoata dreptul de munca si de sedere . Voi cum credeti se pot sa vize de imigrare?

#11
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.818
  • Înscris: 14.02.2014
Mai bine vorbeste cu un avocat specializat pe imigrari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate