Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

OS X vs Windows vs Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

Poll: Apple vs Microsoft vs Google vs others (241 member(s) have cast votes)

Ce sistem(e) de operare preferati pe calculatorul de birou sau echivalent?

  1. Microsoft Windows (129 votes [45.91%] - View)

    Percentage of vote: 45.91%

  2. Apple OS X (pe MAC) / OSx86 (Hackintosh) (63 votes [22.42%] - View)

    Percentage of vote: 22.42%

  3. Linux (84 votes [29.89%] - View)

    Percentage of vote: 29.89%

  4. Chrome OS (3 votes [1.07%] - View)

    Percentage of vote: 1.07%

  5. Altul (2 votes [0.71%] - View)

    Percentage of vote: 0.71%

  6. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Ce sistem(e) de operare preferati pe tableta/ hibrid?

  1. Microsoft Windows (48 votes [17.78%] - View)

    Percentage of vote: 17.78%

  2. Microsoft Windows RT (7 votes [2.59%] - View)

    Percentage of vote: 2.59%

  3. Apple iOS (68 votes [25.19%] - View)

    Percentage of vote: 25.19%

  4. Google Android (137 votes [50.74%] - View)

    Percentage of vote: 50.74%

  5. Altul (10 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  6. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Ce sistem(e) de operare preferati pe smartphone/ phablet?

  1. iOS (54 votes [20.69%] - View)

    Percentage of vote: 20.69%

  2. Android (159 votes [60.92%] - View)

    Percentage of vote: 60.92%

  3. Windows Phone/ Windows 10 Mobile (34 votes [13.03%] - View)

    Percentage of vote: 13.03%

  4. Altul (14 votes [5.36%] - View)

    Percentage of vote: 5.36%

  5. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#307
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am deschis un topic unde putem discuta astfel de lucruri: MacBook vs Ultrabook.

#308
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Ce inseamna Retina Display ? O rezolutie mai mare incat pixelii nu se mai vad la o privire normala.
Are in avataj culorii vii, contrast mai bun si o claritare foarte mare.
Retina display este un termen folosit de compania Apple, introdus pentru prima oara in anul 2011 odata cu lansarea iPhone 4S, echipat cu un ecran de 3.5 inch pe diagonala (cu rezolutia de 960x640, adica 326 pixeli pe inch (ppi)), pentru a desemna un tip de afisaj electronic cu o densitate foarte mare de pixeli, astfel incat ochiul uman nu poate observa pixelii individuali de la o distanta normala de citire.
Ecranele de tip Retina Display, un piixel are marimea de 78 micrometri, de 4 ori mai mic decat in afisajele LCD obisnuite....
Sursa: http://pctroubleshoo...retina-display/

Edited by Kortana, 26 May 2014 - 10:40.


#309
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Anumite cercetari au concluzionat ca ochii umani pot percepe diferentele intre doua display-uri cu densitati diferite ale pixelilor chiar si in situatiile in care densitatile pixelilor o depasesc pe cea a ecranului retina: http://forum.softped.../#entry15080476

#310
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View PostKortana, on 26 mai 2014 - 10:38, said:

Ce inseamna Retina Display ? O rezolutie mai mare incat pixelii nu se mai vad la o privire normala.
Are in avataj culorii vii, contrast mai bun si o claritare foarte mare.
Retina display este un termen folosit de compania Apple, introdus pentru prima oara in anul 2011 odata cu lansarea iPhone 4S, echipat cu un ecran de 3.5 inch pe diagonala (cu rezolutia de 960x640, adica 326 pixeli pe inch (ppi)), pentru a desemna un tip de afisaj electronic cu o densitate foarte mare de pixeli, astfel incat ochiul uman nu poate observa pixelii individuali de la o distanta normala de citire.
Ecranele de tip Retina Display, un piixel are marimea de 78 micrometri, de 4 ori mai mic decat in afisajele LCD obisnuite....
Sursa: http://pctroubleshoo...retina-display/

Pe Iphone 4 nu 4S au introdus astia la Apple conceptul de retina display, insa de atunci tehnnologia i-a lasat demult in urma la densitatea pixelilor ca dovada ca ochiul uman chiar percepe dimensiunea. Pe de alta parte ca si user experience pe desktop/laptop soft Apple si hardware Apple e de egalat.

#311
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Trebuie sa platesc din nou un program care a fost cumparat inainte de reinstalare OS X ?

#312
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu. Este suficient sa te loghezi cu acelasi cont de pe care ai facut achizitia si iti va aparea in lista de unde il poti instala.

#313
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Deja am cumparat 9 cart din iBook in limba romana, am si inceput sa citesc.

#314
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Avand in vedere modificarile aduse in noul OS X Yosemite (10.10), din perspectiva convergentei platformelor/ sistemelor de operare/ aplicatiilor, incercarile celor de la Apple, comparativ cu ale celor de la Microsoft si de la Canonical, mi se par cele mai anemice. M-am referit aici la un articol care ar putea sa va intereseze.

#315
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcosstica, on 18 octombrie 2014 - 18:48, said:

Stii ceva? Hai sa facem un topic separat despre software de pe Windows care nu se gaseste pe Mac.

Ultima data cind mi-am luat laptop am stat mult pe ginduri daca sa-mi iau Mac sau nu, stiam cit timp voi pierde cu drivere/reinstalari/activari si toate mizeriile specifice Windowsului. A cintarit insa mult in decizia mea faptul ca aveam un program - Matlab- cu licenta, si nu imi permiteam sa cumpar si o alta versiune pentru OS X.
Sursa comentariului: http://forum.softped...6#entry16031171

Ar fi interesant un asemenea topic, dar se poate discuta si aici (daca deschizi unul, atunci te rog sa pui si aici un link).
In general soft-urile importante se gasesc pe toate platformele. In rest se poate utiliza virtualizarea sau emularea sau dual-boot...
Personal nu sufar, deoarece utilizez toate cele sisteme de operare din titlu.

Aplicatiile de Windows care nu au decat echivalente de proasta calitate pe Mac si care ma fac dependent de Windows sunt: Microsoft Office, playere 3d capabile sa afiseze subtitrari, Total Commander, Internet Explorer pe care il utilizez pentru a juca jocuri online pe zone.msn.com (Spades, Hearts, Backgammon etc.) ce necesita ActiveX controls (disponibile doar sub Windows).

Iar pentru aplicatii comune celor 3 sisteme de operare si alternative este topicul: Aplicatii Freeware/ Open Source disponibile pentru Windows, Linux si OS X (inclusiv alternative).

#316
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009

View Post_-_, on 18 octombrie 2014 - 19:06, said:

...

Aplicatiile de Windows care nu au decat echivalente de proasta calitate pe Mac si care ma fac dependent de Windows sunt: Microsoft Office, playere 3d capabile sa afiseze subtitrari, Total Commander...

...
O da, o da. Ma crezi ca din cauza asta nu am vazut nici macar un singur film pe mac ci am preferat sa cumpar componente si mi-am facut un htpc special pentru asta?
Deci, ma asteptam la mac, sa pun filmul, sa-l vad si gata. Dar nu, nicidecum nu e asa.
Acum scriu de pe un Dell XPS l502X care mi-a folosit infinit mai mult decat mac-ul, adica MBP retina late 2013.
E pacat de aparatul in sine care este o bijuterie tehnica.

Am dezinstalat win de pe mac dar e foarte probabil sa-l instalez din nou. Nu de alta dar e pacat sa nu folosesc acel pc.

Am mai intalnit probleme si la poze. E super mega incalcit. Nu mai am varsta la care sa am rabdarea sa invat sa ma scarpin in fund cu piciorul dat peste cap. Prefer simplitatea.
Am mai patit-o cu un material scris de mine in pages sau cum ii spune si nu mi-a dat voie sub nicio forma sa-l pun pe stick. Imi vedea stick-ul dar nu ma lasa sa-l copiez. Pur si simplu am deschis porcaria de office de pe mac, am facut copy-paste la text, ocazie cu care s-au dus dracului diacriticele si asa am reusit sa atasez la un e-mail, fisierul respectiv pe care mai apoi l-am deschis cu desktopul cu win7.

Sunt un banal utilizator si nu un expert dar niciodata, repet, niciodata cu win nu am patit chestii similare.
Daca win ar fi optimizat pentru rezolutie mare, daca ar fi facut putin mai frumusel, chiar ar fi ok.
Si ca fapt divers, in atatia si atatia ani de utilizare win, o singura data am primit un ecran albastru.
Am cumparat pana acum multe licente win si nu-mi pare rau.

#317
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru filme 2D: VLC Media Player.
Pentru poze: XnView.
Pentru documente si foi de calcul: LibreOffice.
Pentru muzica: Clementine.
Le folosesc in toate cele 3 OS-uri. Sunt cele mai bune. Se comporta la fel.

Edited by _-_, 18 October 2014 - 19:53.


#318
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Eu as vrea Windows desktop pe toate dispozitivele.

#319
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Atunci te invit sa fugi pe aria specifica windows only.

View Postanoniymus, on 18 octombrie 2014 - 22:58, said:

Eu as vrea Windows desktop pe toate dispozitivele.


#320
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postlex404, on 18 octombrie 2014 - 23:06, said:

Atunci te invit sa fugi pe aria specifica windows only.
A fost doar o parere.

#321
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View Post_-_, on 18 octombrie 2014 - 19:06, said:


Aplicatiile de Windows care nu au decat echivalente de proasta calitate pe Mac si care ma fac dependent de Windows sunt: Microsoft Office,
Sigur?
http://www.istyle.eu...-medialess.html

#322
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Imagineaza-ti ca il am instalat! Uite aici captura din Launchpad: http://forum.softped.../#entry14596307
Si am editia Standard, nu Home & Student.
De ce crezi ca am facut afirmatia de mai sus?
Daca spuneai despre Microsoft Office Online mai intelegeam, pentru ca este peste "Microsoft Office for Mac 2011", desi amandoua sunt exemple de aplicatie care nu este compatibila cu ea insasi.
Mai curand ai sanse ca LibreOffice sa iti afiseze corect un document complex creat in Microsoft Office 2013 pentru Windows decat Office for Mac, doar ca nu este capabil sa deschida prezentari Power Point parolate in mod read only si nu suporta anumite functii din Excel. Cat despre Microsoft Access ce sa mai vorbim...
Versiunea de Microsoft Office pentru Mac este facuta stangaci, plina de buguri, simplista, limitata si nu are nici macar un corector ortografic pentru limba romana. Se chinuie unii utilizatori sa il mai imbunatateasca (exemplu) dar oricum, tare ma tem ca va lua aceeasi cale ca si Internet Explorer pentru Mac...

#323
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Pana acum am win7 instalat pe dispozitivele ce le posed. Merita sa trec la ceva superior sau mai astept?

Deasemenea, exista vreun win care sa fie "ideal" pentru mac-uri? Stiu, intrebarea e ciudatica dar... nu prea am incotro uneori si colegul _-_, a explicat foarte bine mai sus de ce. Si mai sunt si altele de spus, suplimentar, dar le stiti si voi.

#324
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 02.02.2011

View Post_-_, on 21 octombrie 2014 - 08:41, said:

Imagineaza-ti ca il am instalat! Uite aici captura din Launchpad: http://forum.softped.../#entry14596307
Si am editia Standard, nu Home & Student.
De ce crezi ca am facut afirmatia de mai sus?
Daca spuneai despre Microsoft Office Online mai intelegeam, pentru ca este peste "Microsoft Office for Mac 2011", desi amandoua sunt exemple de aplicatie care nu este compatibila cu ea insasi.
Mai curand ai sanse ca LibreOffice sa iti afiseze corect un document complex creat in Microsoft Office 2013 pentru Windows decat Office for Mac, doar ca nu este capabil sa deschida prezentari Power Point parolate in mod read only si nu suporta anumite functii din Excel. Cat despre Microsoft Access ce sa mai vorbim...
Versiunea de Microsoft Office pentru Mac este facuta stangaci, plina de buguri, simplista, limitata si nu are nici macar un corector ortografic pentru limba romana. Se chinuie unii utilizatori sa il mai imbunatateasca (exemplu) dar oricum, tare ma tem ca va lua aceeasi cale ca si Internet Explorer pentru Mac...

De ce s-ar stresa cei de la MS sa faca produsele (cum trebuie, suport pentru update, etc.) pentru alte sisteme de operare decat Windows ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate