Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Radio Contact Romania revine dupa 10 ani!

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

Poll: Vrem sa stim parerea. (60 member(s) have cast votes)

Va place postul de radio creat in amintirea Radio Contact?

  1. Da (27 votes [45.00%])

    Percentage of vote: 45.00%

  2. Nu (33 votes [55.00%])

    Percentage of vote: 55.00%

Seamana acest post de radio cu originalul Radio Contact?

  1. Da (11 votes [18.33%])

    Percentage of vote: 18.33%

  2. Nu (36 votes [60.00%])

    Percentage of vote: 60.00%

  3. Aproximativ (13 votes [21.67%])

    Percentage of vote: 21.67%

Vote Guests cannot vote

#55
Alejjandro

Alejjandro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.02.2014
Contact a revenit. Auditie placuta.

#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Daca mai pica, e un contact imperfect. Posted Image

#57
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
... Radio Contact Romania... suna cam pompos pentru un playlist "nostalgic" facut amatoriceste la 11m!
... S-a muncit mult... stii in cat timp iti fac un playlist complet pentru o ora? In exact 2 minute,nu glumesc!
...Mai ai de invatat pana ca,ceea ce faci acum sa semene cat de cat a radio,fie el si on-line.
Am votat NU si NU in ambele rubrici. O sa revin cu amanunte si informatii pertinente,chiar aici.
Cosmin Mares.

#58
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
I-a picat si lu' asta "mareata emisie"!
Unde este "cea mai tare selectie de melodii de dragoste din toate timpurile"... "cu-care" ne tot amenintai? Cu muzica de la Andre,vrei tu sa relansezi Radio Contact... Romania?
Mai ales Andre... una dupa alta... te-as intreba... ce post de radio iti difuzeaza 5 piese cu acelasi artist,una dupa alta? Asta este "fala" ta? Asta este "mareata munca", pe asta te-au trecut sudorile? Ti-a picat "serverul de debara"Posted Image ?
Ce am avut de spus,ti-am spus dar... ia spune tu: Cum stai cu drepturile de autor pentru absolut toate melodiile difuzate? Le-ai platit? Stii ce-ti recomand? Opreste-te din "joaca" de-a radioul! Nu este pentru tine,n-ai tu nicio treaba cu domeniul asta,te depaseste... la propriu!
Lasa pe altii sa se ocupe de acest domeniu,sunt destui cei care au cu adevarat talent si lucreaza in posturi de radio cu renume,consacrate.Exista atat in eter cat si pe Internet,radiouri destule,are omul de unde alege iar daca vrea Radio Contact,are Contact Belgia,nu radioul tau pirat din... debara,radio care difuzeaza Andre!
Sper ca te-am trezit la realitate!
-Vineri, 14 Februarie 2014 (de Valentine's Day) - 24/24 - Continuu. Va pregatim cea mai buna selectie de piese de dragoste destinata acestei zile Selectia este superba dar lipseste cu desavarsite (Vorba lui Caragiale)... se aude o "tacuta" pe "post"...Va rog sa ma scuzati stimati cititori dar nu m-am putut abtine! Dupa 20 de ani petrecuti in radio (legal,existent de 20 de ani)... dupa contructia de la 0,a 5 regii de emisie,dupa ore de munca,n-are rost sa mai comentez ce se vrea a se face din dabara cu "Radio Contact... Romania"!

Edited by Tehnicul1970, 14 February 2014 - 22:16.


#59
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Voiam sa il intreb si eu cum sta cu drepturile de autor....

#60
Marzeac

Marzeac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 19.10.2011
Daca va mai aduceti aminte, eu am avut STILL FM un radio pentru totzi online din 2005 pana in 2008 in octombrie dupa care l-am exmatriculat. Si credeti-ma aveam audienta in emisiiunea explorarea muzicala, emisiunea univers folcloric, cifrul muzical , tonomat muzical.
La mine nu exista chestia cu serverul pica, sau ca nu am posibilittea sa tin un stream 24/7. Sa ajuns in 2007 sa se emita si shoutcast si icecast, avem stream video din studio cu microfonul de emisie si ma vedeam cand eram on air. Eu nu am folosit desktopul la bataie, ci serverul de retea unde aveam abonatii, totul era remote, si separat pc-ul unde aveam main-ul si microanele, playerele.
Cat vine vorba de drepturi de autor, am si acum peste 67 cd-uri timbrate ce le aveam atunci pe radio, plus jinglele casate de pe stil fm calarasi impreunate cu cele ale mele.

Edited by Marzeac, 15 February 2014 - 22:16.


#61
Alejjandro

Alejjandro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.02.2014
Cine va avea putina rabdare, postul va reveni.

Nu aplec capul la rautati. Am avut anumite probleme si lipsa de timp si n-am stat deloc pe acasa, din cauza aceasta n-a functionat postul de radio 3-4 zile.

Cei care cred ca s-a terminat cu emisia, se inseala. Probabil asa ar vrea unii, ca personajul de mai sus. Oricum nu ma afecteaza deloc ce a spus despre mine (adica postul meu de radio).

Ideea e ca postul va reveni, dar trebuie putina rabdare.

De azi, nu mai aplec capul la rautati sau jigniri.

Postul  n-a murit si nici nu va muri.

Cine vrea sa-l asculte atunci cand ii voi da drumul, o sa-l pastreze la bookmark si o sa-l asculte cand va f gata. Cine nu, e invitat chiar acum sa il stearga de la bookmark, ca isi pierde vremea degeaba cu un post cu "Andre".

Andre a facut furori in anii 2000, spargeau toate topurile din Romania. DAr repet, nu ma intereseaza rautatile unora. Nu le dau curs.

Chiar va rog sa stergeti de la semne de carte postul meu daca credeti ca nu va mai reveni. N-are rost, nu ?

O zi buna.

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Astăzi văd că nu emite. De fapt, niciodată nu mi-a funcţionat.

#63
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
@Alejjandro, cred ca personajul de care zici are in buna masura dreptate. In plus e om serios si lucreaza in domeniu, Se ocupa de partea tehnica la un radio local care chiar se aude brici.

Problema ta e ca ai ales un nume de la care multa lume are asteptari imense. Puteai sa-i spui oricum, numai Contact nu. Pentru ca Radio Contact a insemnat ceva in FM-ul romanesc, iar un radio care functioneaza o zi dqa o zi nu si care da emisiuni inregistrate de acum 10 ani e foarte departe de asta.

Personal, eu iti doresc succes, dar te sfatuiesc sa schimbi denumirea postului. Iar dupa ce prinzi un pic de experienta si eventual gasesti ceva investitori ca sa poti trece in FM, atunci poti trece inapoi la numele de Contact.

#64
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
Îi dau dreptate lui PufonelPosted Image  si-i multumesc pentru aprecieriPosted Image
Da,este o idee mai buna pentru initiator sa schimbe denumirea din "Radio Contact,Romania" in ceva de genul "Remember R Contact" sau "Radio Contact,Remember". Ar fi mai potrivit! Dar si aici este o problema.... si numele unui post de radio,constituie Marca Inregistrata,nu poate fi folosit in orice conditii! O schimbare de denumire,ar fi binevenita! Chiar NU doresc raul initiatorului,il sfatuiesc sa se mai documenteze inainte de-a se lansa cu un post de radio on-line,poate face legal acest lucru,gaseste indrumari pe Internet despre cum poti emite legal on-line si poate dorimi linistit pe perna lui,stiind ca a lansat ceva frumos si in regula din toate punctele de vedere. Nimic rau in pasiunea lui pentru radio dar sa faca acest lucru,respectand niste reguli existente in lege.
Si... foarte important: Sa intre in legalitate cu drepturile de autor,nu este de joaca!
M.Cosmin

Edited by Tehnicul1970, 16 February 2014 - 23:56.


#65
Alejjandro

Alejjandro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.02.2014
Ne pare rau ca in ultimele zile Radio Contact nu a functionat. S-a lucrat intens la playlist, pt. a fi pe gustul dvs. Au fost sterse o serie de piese din prezent, pt. ca nu au trecut testul calitatii. Au fost introduse piese "Goldies", inlocuindu-le pe cele actuale. Facem playlistul impreuna, asa cum am promis.

Va asteptam sa ascultati si dvs. http://myradiostream...ocontactromania

Mai fac inca o data precizarea: Emisia acestui post nu este una fixa.
Playlistul inca nu este realizat 100%. Mai pot fi "scapari" din prezent care au fost omise.

Suntem la inceput. Orice inceput e greu. Al naibii de greu.

Multumim pt. intelegere.

#66
Orangetm

Orangetm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 07.11.2007
Hai ca iti promovez si eu radioul pe grupul meu muzical, MNZ Radio.
Muzica, nu zgomote!
Bafta in continuare!
Posted Image

#67
Alejjandro

Alejjandro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.02.2014
Multumesc pt. sustinere.

Nu ma laud, pt. ca stiu ca inca mai sunt scapari din prezent...dar in proportie de 90%, eu zic ca e muzica de calitate.
Mai avem de lucrat la acel 10%.

#68
recl-sr

recl-sr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 17.04.2009

View PostMarzeac, on 15 februarie 2014 - 22:12, said:

Daca va mai aduceti aminte, eu am avut STILL FM un radio pentru totzi online din 2005 pana in 2008 in octombrie dupa care l-am exmatriculat. Si credeti-ma aveam audienta in emisiiunea explorarea muzicala, emisiunea univers folcloric, cifrul muzical , tonomat muzical.
La mine nu exista chestia cu serverul pica, sau ca nu am posibilittea sa tin un stream 24/7. Sa ajuns in 2007 sa se emita si shoutcast si icecast, avem stream video din studio cu microfonul de emisie si ma vedeam cand eram on air. Eu nu am folosit desktopul la bataie, ci serverul de retea unde aveam abonatii, totul era remote, si separat pc-ul unde aveam main-ul si microanele, playerele.
Cat vine vorba de drepturi de autor, am si acum peste 67 cd-uri timbrate ce le aveam atunci pe radio, plus jinglele casate de pe stil fm calarasi impreunate cu cele ale mele.

Chiar mi-a placut Stil Fm Calarasi, si-l ascultam cu placere pana intr-o zi in care m-am trezit ca s-a ''Zu''-it Posted Image) atunci i-am zis pa!

Edited by recl-sr, 17 February 2014 - 22:31.


#69
Marzeac

Marzeac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 19.10.2011

View Postrecl-sr, on 17 februarie 2014 - 22:28, said:

Chiar mi-a placut Stil Fm Calarasi, si-l ascultam cu placere pana intr-o zi in care m-am trezit ca s-a ''Zu''-it Posted Image) atunci i-am zis pa!
Erau vremuri, vali cu emisiunea carcoteala de la 3- la 4, crenguta cu topul, emisiunea de drive, emisiunea stil fm folcloric. Cand am lucrat cele 9 ore de emisie am sustinut partial emisiunea de drive, mi-a fost foarte de ajutor caci aveam jinglele mele , impreunate cu cele vechi ale lor versus hitmixurile mele.
Cea mai tare amintire va ramane momentul cand am implinit 7 ani de radio pirat si cand domnului florin de la stil fm i-am luat interviu pentru radioul meu - online - pirat unde chiar sa abordat la rece si sare si piper si mai ales unde am primit si sfaturi si unde mi-a explicta si paralelismul fata de alte radiouri.
"Daniele, radioul tau imi place, are emisiuni, stiri,insa se putea si mai bine. Macar ai facut ceva lucrat, si nu ceva prin care sa exagerezi cum am vazut la unii care purtau acelasi nume de radio."

Edited by Marzeac, 17 February 2014 - 23:48.


#70
smartapp

smartapp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 27.11.2013
Ce de concursuri am castigat la Contact! Adevarat ca erau pe plan local, insa am ajuns sa castig de 2-3 ori pe zi. Apoi m-au banat, au bagat castig unic pe CNP/luna, si multe altele. Vai, vai, cate liste de nume aveam pregatite sa dezvalui ...

#71
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013
Vreti Radio Contact Romania? Luati de...
colea:

Attached Files



#72
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Asta e de vreo 2 zile, chiar se lasa asteptat. Mai multa reclama...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate