Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

HIIT - high-intensity interval training

- - - - -
  • Please log in to reply
263 replies to this topic

#37
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View Postjeffy86able, on 07 februarie 2014 - 11:07, said:

Da' cat ar trebui sa aiba ? Posted Image
Pai, nu stiu eu cat ar trebui, dar, de exemplu, o prietena are 1,75/48kg.
Da, e slaba, dar nu e vreo somaleza.

#38
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012

View PostThair, on 07 februarie 2014 - 11:09, said:

Pai, nu stiu eu cat ar trebui, dar, de exemplu, o prietena are 1,75/48kg.
Da, e slaba, dar nu e vreo somaleza.
Mi se pare cam putin , cel putin fara sa vad vreo poza .
Acum depinde si cum sunt dispuse "chilele" alea .

#39
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostThair, on 07 februarie 2014 - 11:09, said:

Pai, nu stiu eu cat ar trebui, dar, de exemplu, o prietena are 1,75/48kg.
Da, e slaba, dar nu e vreo somaleza.


Pai, depinde. Face sport? Eu fac de cativa ani buni si mi-a crescut masa musculara. Plus ca inainte de a incepe sa mananc inteligent :P, ma invarteam intre 49 si 51.

#40
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostEnigel, on 07 februarie 2014 - 11:11, said:

Pai, depinde. Face sport? Eu fac de cativa ani buni si mi-a crescut masa musculara. Plus ca inainte de a incepe sa mananc inteligent Posted Image, ma invarteam intre 49 si 51.
Din contra, am mers o data la munte si era sa ma sinucid.
De fapt, da, se poate sa ai masa musculara, ca spuneai tu ca si la geno faci cu mult samd.

Edited by Thair, 07 February 2014 - 11:14.


#41
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostThair, on 07 februarie 2014 - 11:13, said:


De fapt, da, se poate sa ai masa musculara,

Nu ca se poate, chiar am :lol:

#42
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostEnigel, on 07 februarie 2014 - 11:17, said:

Nu ca se poate, chiar am Posted Image
Am formulat aiurea.

#43
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postjeffy86able, on 07 februarie 2014 - 10:42, said:

Eu nu m-as arunca la HIIT daca n-as vrea sa slabesc .
E un tip de antrenament intens si care favorizeaza arderile , mai ales daca nu mananci ce si cum trebuie .
Conditie fizica poti sa faci si din alergat lejer , tenis de masa , etc.
Dacă n-ai grăsime în plus nu slăbești, iar mușchi nu pierzi fiindcă HIIT înseamnă efort anaerob, deci stimulat mușchi, deci păstrat/pus mușchi.
Iar sporturile lejere și de durată gen alergat, tenis de masă nu formează o condiție fizică adevărată pentru că le lipsește componenta anaerobă, deci stimularea nu e completă, e doar aerobă. Pentru asta n-ai nevoie de fibrele fast-twitch, cele mai puternice, așa că în timp scapi de ele și poți pierde masă musculară. Se pare, chiar, că celor care fac cardio mult (chronic cardio) le cresc șansele de a avea probleme cu inima.
Mai eficiente și mai sănătoase sunt sporturile cu componentă aerobă gen fiare/HIT/HIIT, care antrenează întreg sistemul, nu doar o parte.
Nu mai spun că îți mănâncă mai puțin timp și nu îți uzează cronic încheieturile.

#44
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Vreti sa slabiti repede?
Sariti coarda.

#45
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012

View Postproxtu, on 07 februarie 2014 - 13:01, said:

Dacă n-ai grăsime în plus nu slăbești, iar mușchi nu pierzi fiindcă HIIT înseamnă efort anaerob, deci stimulat mușchi, deci păstrat/pus mușchi.
Iar sporturile lejere și de durată gen alergat, tenis de masă nu formează o condiție fizică adevărată pentru că le lipsește componenta anaerobă, deci stimularea nu e completă, e doar aerobă. Pentru asta n-ai nevoie de fibrele fast-twitch, cele mai puternice, așa că în timp scapi de ele și poți pierde masă musculară. Se pare, chiar, că celor care fac cardio mult (chronic cardio) le cresc șansele de a avea probleme cu inima.
Mai eficiente și mai sănătoase sunt sporturile cu componentă aerobă gen fiare/HIT/HIIT, care antrenează întreg sistemul, nu doar o parte.
Nu mai spun că îți mănâncă mai puțin timp și nu îți uzează cronic încheieturile.
Efort aerobic nu inseamna doar alergat de la A la B . Sunt mai multe tipuri de efort aerobic .
Evident , daca faci doar tenis de masa sau de camp n-o sa faci suta de metri in 3 secunde .
Uzura incheieturilor se face doar daca te antrenezi necorespunzator sau alergi cand ai 140kg .
Aia cu fibrele fast-twitch mi se pare o prostie , despicarea firului in 4 ca sa justifice ... ce , mai exact ?
Invelisul muscular are aceeasi compozitie in marea parte a corpului .

#46
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
În general, efortul aerobic (termenul oricum e greșit) e cel pe care îl poți faci mult și bine (poți alerga 2 ore, poți juca tenis de masă 2 ore, volei 2 ore etc). Nu poți face sprinturi intense 2 ore, nu poți trage de fiare 2 ore șamd (vorbim aici de oameni obișnuiți).
Deci aerobicul e în principal efort aerob, folosește mușchii slow-twitch, care nu au forță mare (nici nu e nevoie, orice băbuță slabă poate merge/alerga), dar au rezistență mare, își revin repede și folosesc oxidarea grăsimilor pentru a obține combustibil (ciclul Krebs). Ciclul ăsta Krebs e bun, oferă suficiente molecule de ATP, dar e destul de lent.
HIT-ul, pe de altă parte, are nevoie de forță, deci folosește și mușchii fast-twitch, care au forță mare, dar rezistență mica și își revin mai greu. Fibrele fast-twitch folosesc mai multă energie în aceeași unitate de timp decât fibrele slow-twitch, iar ciclul Krebs nu e suficient de rapid pentru nevoile lor, așa că fibrele fast-twitch folosesc și glicogenul din mușchi (anaerob). Antrenarea sistemului anaerob, pe lângă cel aerob, pe care îl antrenăm toata ziua, este esențială pentru sănătate, formă fizică etc. În plus, ajută metabolismul, fiindcă celulele devin mai sensibile la insulină când faci efort anaerob, mușchii trebuind să absoarbă rapid glicogenul din mușchi. Nu mai spun de beneficiile hormonale, efortul anaerob stimulând producerea de HGH-ul și testosteron.
Cam asta ar fi pe scurt și simplificat, fiindcă există și mușchi intermediary celor slow- și fast-twitch. Pe lung, îți pot oferi niște cărți Posted Image

Edited by proxtu, 07 February 2014 - 14:13.


#47
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postproxtu, on 07 februarie 2014 - 13:01, said:

Se pare, chiar, că celor care fac cardio mult (chronic cardio) le cresc șansele de a avea probleme cu inima.
nu stiu despre inima, dar chronic cardio dauneaza muschilor, pentru ca blocheaza abilitatea lor de a absorbi glucoza dupa training si de a creste.

LE: intre timp a lamurit mult mai bine @proxtu, bravo!

Edited by glumetu, 07 February 2014 - 14:19.


#48
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012

View Postproxtu, on 07 februarie 2014 - 14:12, said:

Cam asta ar fi pe scurt și simplificat, fiindcă există și mușchi intermediary celor slow- și fast-twitch. Pe lung, îți pot oferi niște cărți Posted Image
Baga , ca sunt curios . Mi se pare o complicare inutila asta cu fibrele fast-twitch & shit dar cine stie , poate devin mai putin Toma Necredinciosul dupa ce ma informez .

#49
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostThair, on 07 februarie 2014 - 11:05, said:

Enigel, nu esti cam durdulie la 1,62cm si 53kg ?
:w00t:

View PostThair, on 07 februarie 2014 - 11:09, said:

o prietena are 1,75/48kg.
:w00t:

#50
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Dev..... :lol:

#51
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostDev, on 07 februarie 2014 - 14:34, said:

Posted Image


Posted Image
Nu mai rade, reao, ca nu ma pricep.

#52
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postjeffy86able, on 07 februarie 2014 - 14:21, said:

Baga , ca sunt curios . Mi se pare o complicare inutila asta cu fibrele fast-twitch & shit dar cine stie , poate devin mai putin Toma Necredinciosul dupa ce ma informez .
Ai pe mesageria privată :)

#53
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
La 20;30 m-am trezit, am halit, mi-am facut plimbarea de seara.
Acum ma simt iarasi bine, odihnit.
Pacat ca maine dimineata am sala si iarasi voi fi varza doua zile.Posted Image

#54
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Mi-am luat ieri de la TCM un pulsmetru identic cu cel pe care il am dar s-a stricat, fara senzor, cu 37 lei.
Azi cand am dat sa-i fixez ora s-a blocat cu lumina aprinsa.
Asa ca azi nu m-am putut pulsari.

HIIT sprint pe banda cu 9 si cu 18km/h.
Iarasi m-am simtit bine dupa sala si cateva ore dupa, iar acum parca-s palit cu ranga.
In alta ordine de idei pe banda mi-a fost si mai usor ca data trecuta.
Incetul cu incetul devine automatism alergatul pe varfuri, ridicatul genunchilor si impingerea calcaielor spre sezut.
Nu ma mai relaxez cand sprintez, ci stau incordat tot corpul. E mult mai usor sa alergi asa.
Ma las putin de spate sa nu imi dau "ciocane" pe coloana.
In 5'30" racire pe bicicleta am ajuns la puls 114, deci tot mai repede imi scade pulsul dupa ce termin cu sprinturile, semn ca imi este mai usor.

Chit ca in casa de cand m-am apucat de HIIT imi incalzesc cu 2 grade mai mult ca de obicei, dorm cu bluza polar si sosete de lana in picioare.
Pur si simplu cand ma bag in pat incep sa zgribulesc de frig.
Normal dorm dezbracat.
Dupa sprinturi, cand fac racire pe bicicleta, de asemenea fac pielea gainii.

Edited by Thair, 08 February 2014 - 16:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate