Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

MacBook Pro with Retina display

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#181
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015
Salut, imi dati si mie o informatie? Cat este pretul corect pentru un macbook pro de 15.4 cu Retina display, SSD de 256, 8 gb de RAM, I7 si GT 650M? E mid-2012 cumparat in 2013 pe la jumatea anului, tipul cere 50 de milioane pe el...nu e cam mult?

#182
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Enorm, tinind cont ca e folosit. De banii aia iti iei laptop cu windows mult mai bun.

#183
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Avand in vedere ca eu am dat pe o scula de aia noua vreo 2500 de euro, nu stiu de ce ti se pare mult. Cu 50 de mil iei actualmente (DACA iei) o petarda de 11 cu i5 si ecran normal, nu retina , cu video integrat, ssd de 128 etc

Edited by a3ds, 11 July 2015 - 19:19.


#184
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 gigifenomen, on 08 iulie 2015 - 21:24, said:

Salut, imi dati si mie o informatie? Cat este pretul corect pentru un macbook pro de 15.4 cu Retina display, SSD de 256, 8 gb de RAM, I7 si GT 650M? E mid-2012 cumparat in 2013 pe la jumatea anului, tipul cere 50 de milioane pe el...nu e cam mult?

Putin cam mult 5000, dar 4000-4500 merita. Depinde insa si cate cicluri are bateria, in ce stare generala se afla, etc. Ca daca-i bateria aproape dusa, eu as scadea pretul drastic ( nu de alta, dar una noua costa mult. ).
Ideea e ca, eu unul mi-as lua ultimul pro de 13" sau chiar 15". Nou nout, sa-i simt mirosul de foxconn :D Si m-am obisnuit cu ideea spatiului putin, atata timp cat exista thunderbolt/ usb 3.

@blackcat, ai spus cea mai mare prostie a momentului ;) In general singurii care fac portabile de calitate ( si cu baterie de durata, nu petarde asus sau lenovo ) sunt cei de la Dell. Dar un dell similar costa putin mai mult decat un macbook :lol: Si crede-ma, ca de pe vremea cand era Vaio mi-au fost puse in brate seriile Z ( superioare de la sony, scumpe in draci si cu hw puternic ) si laptopuri cu acelasi hw de 3-4x mai ieftine. Vaio se misca cu mult mai rapid. Nu numai CPU/ GPU si memoria conteaza, ci si nenorocita aia de placa de baza. Ca prin aia trece totul ;) Si daca aia are conductibilitate proasta, mnezo cu mila. Singurele laptopuri pe care le-as cumpara cu Windows sunt Dell ( Inspiron 7000 sau xps ). Altceva nu merita, niste strutocamile de la Lenovo sau unele din plastic si inaltimea unui wok. Iti demonstrez ca un Dell profi ( xps de exemplu ) sau alte serii profi ( am vazut si pe la lenovo unele cu o constructie foarte buna, vreo 7000 de lei ) se misca mai bine decat un asus cu procesor quad core ( x55fj sau nu mai stiu care aveau MX/MQ ) cand vine vorba de procesare.
$2,549.99 Dell
$2,499.00 Macbook ( pro, 15", varianta cu GPU dedicat, 512 SSD )

Este o comparatie intre sisteme similare din punct de vedere HW, atata doar ca Macbook-ul are o generatie mai noua de procesor, GPU AMD si Dell-ul vine cu niste inutilitati la pachet ( 4k ).

Atat nu-mi place la xps-ul pretului de mai sus: display-ul aberant de dens.

#185
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Salut baieti,
tocmai ce mi-am luat si eu o jucarie...
MacBook Pro 15', model A1398, din UK, pret 1.599GBP undeva pe la 10.000lei, cred ca la noi era cam 10.500lei... nu e mare diferenta, insa daca tot am ajuns acolo, hai sa iau si eu o piatra in gura la Apple Shop pe Oxford Street :)
Sunt foarte fericit!

Poate e prea mult pentru un laptop, poate nu merita, insa eu stiu sigur ca este o jucarie frumoasa... inca nu stiu prea multe despre cum se lucreaza pe Mac, insa am inceput sa ma acomodez... usor, usor.

Am fost complet frustrat de windows 8.0, 8.1 si nu ma astept la prea mult de la windows 10. Niciodata nu o sa inteleg ce rost au acele icoane mari cat roata carului, intr-un sistem desktop, apoi am avut o groaza de alte intrebari retorice... Nu i-am parasit de tot, insa pentru sufletul meu pastrez de acum Mac.

#186
iordash91

iordash91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 25.02.2010
salutare, ce versiune(an productie) de macbook air/pro este cea mai reusita?am vazut ca unele modele au probleme,cu placa video,etc.

#187
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 iordash91, on 02 august 2015 - 12:20, said:

salutare, ce versiune(an productie) de macbook air/pro este cea mai reusita?am vazut ca unele modele au probleme,cu placa video,etc.

De 13 inch, early 2015 e cel mai reusit (pe care il si detin). Cele de 15 cam toate din 2011 au avut probleme.

#188
iordash91

iordash91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 25.02.2010

 Catean, on 12 august 2015 - 19:05, said:


De 13 inch, early 2015 e cel mai reusit (pe care il si detin). Cele de 15 cam toate din 2011 au avut probleme.
deci cele care sunt acum in magazine cu placa video intel hd 6000

#189
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru cei cu "staingate" la retina display ... good news: http://www.macrumors...gram-staingate/

 Catean, on 12 august 2015 - 19:05, said:


De 13 inch, early 2015 e cel mai reusit (pe care il si detin). Cele de 15 cam toate din 2011 au avut probleme.
Eu am mid 2014 si merge excelent ...

#190
fantomasul

fantomasul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.12.2006
Salutare utilizatori de Apple. Veau sa imi cumpar si eu un Macbook Pro Retina de 15 inch cu procesor de 2.2 si as avea urmatoarele variante:
- noua oferta din RO, la 9500 RON cu garantie 2 ani;
- din UK, la un pret de 8100 RON cu garantie un an;
- sau de pe un site cu anunturi la 7500 RON, fara garantie, dar nou.
Ce ma sfatuiti sa aleg? Merita diferenta de bani pentru garantia din tara?

#191
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da, merita diferenta de bani pentru cei 2 ani de garantie. Nu lua fara garantie.

Dupa parerea mea, ce nu merita este diferenta de bani pentru 15" fata de 13". Un MacBook Pro il iei pentru portabilitate. Dar practic platesti in plus (si nu putin) ca sa nu fie la fel de portabil, ca sa nu fie comod atunci cand lucrezi pe el in pat, ca sa ocupe mai mult spatiu cand il asezi pe un birou sau masa.
Un MacBook Pro de 13.3" este echivalentul unui Ultrabook (care conform definitiei de la Intel trebuie sa fie de 13.3" sau de 14"). Personal dimensiunea de 13-14 inch o consider ideala.
In situatiile in care ai nevoie de un display mai mare, cei 2" in plus nu te ajuta in mod real si tot vei fi nevoit sa conectezi MacBook-ul la un display extern mai mare.
Eu am avut un singur notebook de 15" si ultimul a ramas. Nu m-am impacat cu aceasta dimensiune. Nu e usor nici sa-l cari dupa tine si nici sa-l tii pe burta cand vrei sa lucrezi pe el in pat.
Dupa aceea am optat doar pentru laptopuri de 17"-19" inch care au nevoie de o masa la fel ca si cele de 15". In prezent am unul de 18.4" alaturi de MacBook Pro-ul de 13": unul pentru lucrul curent, celalalt pentru portabilitate.
In cazul tau, daca doresti sa il utilizezi ca desktop replacement, atunci abia de la 17" in sus se pot considera. Dar, din pacate, Apple nu mai produce MacBook-uri de 17", desi multi utilizatori o cer.
Iti recomand sa te gandesti bine cum il vei utiliza si sa testezi ambele variante de MacBook-uri sau notebook-uri/ ultrabook-uri echivalente ca sa te lamuresti care diagonala o consideri cea mai potrivita pentru tine. Altfel s-ar putea sa regreti ulterior.

Edited by _-_, 21 October 2015 - 14:52.


#192
fantomasul

fantomasul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.12.2006
Merci pentru raspuns. M-am orientat spre cel de 15 inch datorita procesorului quad-core si memoriei de 16GB (nu atat pt cei 2''), deoarece o sa il folosesc pentru design ( Adobe Illustrator, Photoshop). Momentan lucrez pe un sistem desktop - windows cu doua monitoare de 24.
Imi trebuie un laptor deoarece o sa fiu plecat in decembrie-ianuarie in afara si vreau sa lucrez de acolo. O sa combin ecranul de la laptop cu un monitor extern. Cand o sa revin in tara laptopul o sa fie conectat la cele doua monitoare de 24, deci o sa ma folosesc doar de sistemul de operare si de configuratia lui.
Am luat in calcul si varianta unui Mac mini, dar nu ofera procesor quad-core.

#193
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu pentru asta folosesc un monitor de 27".
MacBook-ul de 13" l-am cumparat in loc de Ultrabook ca sa il car usor dupa mine si sa fie comod in utilizare cand lucrez in pat. Il utilizez cu OS X El Capitan si Windows 10 Pro. Nici macar nu am incercat Photoshop pe el. Am un Mac mini pentru sarcini mai complexe.
Intr-adevar modelul de 13" de la MacBook Pro Retina nu ofera decat procesoare dual-core.

Noile modele de Mac mini, de asemenea, au doar procesoare dual-core. Nu stiu daca s-ar putea adauga optional unul quad-core.
Vazusem intr-o oferta modelul anterior (MD388Z/A) cu procesor i7 quad-core, dar din pacate este 3615QM (Ivy Bridge). Ca procesor este foarte puternic, dar de generatie cam veche, asa ca nu stiu daca merita.
Dar ce o sa faci? O sa iei un mini desktop cu tine? Nu cred ca ar avea rost.

#194
fantomasul

fantomasul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.12.2006
Merci de informatii, in principiu o sa raman pe cel de 15". O seara faina.

#195
alexp1

alexp1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.12.2006
Exista ceva probleme la retina display-urile modelului de 13"?
Multumesc!

#196
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Niciuna de care sa am cunostinta. Mai exact la ce fel probleme te gandesti?

#197
alexp1

alexp1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.12.2006
Citeam un post :

 RCG, on 16 noiembrie 2015 - 10:07, said:

Nu lua MacBook SH de la necunoscuti. Ideea e simpla:
- bateria e scumpa
- in caz de pica "ceva", trebuie schimbata placa de baza cu totul
- display-urile de la 2014 au probleme cu staingate: http://www.staingate.org

Atentie insa: trebuie facuta diferenta intre SH si refurbished (cumparat de la dealer).

Am avut aceleasi dileme ca si tine, insa intr-un final am mers pe un MB Pro Retina 2015 (varianta cu 512GB SSD + placa video dedicata). Placa video o poti dezactiva cu succes daca nu te joci. Bateria are variatii foarte mari, in functie de ceea ce faci. Spre exemplu Chrome mananca bateria cum mananca Oprea shaworma: dintr-o bucata. Exagerez, dar mnah.

In medie as putea spune ca bateria tine intre 4 si 8 ore, in functie de ceea ce fac. 8 ore este utilizare light: fara wifi (net via thunderbolt - nu am wifi in birou - security policy), safari, outlook si office. Daca ma apuc de programare: nodejs + webstorm + Photoshop + 3 browsere deschise (safari, chrome si firefox) s-a cam dus distractia.

Merita sa-ti iei un incarcator secundar si sa-l lasi la birou pentru orice eventualitate.

Sincer, suma asta de bani nu e o joaca. Parerea mea proprie si personala este sa mai strangi putin cureaua si sa-l iei din magazin (9000 lei varianta fara gpu dedicat si ssd de 256gb).


#198
alexp1

alexp1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.12.2006

 _-_, on 16 ianuarie 2016 - 20:27, said:

Niciuna de care sa am cunostinta. Mai exact la ce fel probleme te gandesti?

http://www.macworld....gramme-3619789/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate