Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7449 răspunsuri în acest subiect

#6805
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.997
  • Înscris: 08.06.2005
A spus-o DIY de cateva ori si inclin sa-i dau dreptate...de o vreme nu stim decat izolatie, izolatie, izolatie dar cred ca de fapt ar trebui un complex de masuri care sa cuprinda umbrire, ventilatie, etc... vreau sa ma bucur de casa si vara nu doar iarna Posted Image

Poate ar trebui deschis un topic separat...sa nu poluam pe aici

Editat de mircea812, 01 iulie 2020 - 12:34.


#6806
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmircea812, on 01 iulie 2020 - 12:32, said:

A spus-o DIY de cateva ori si inclin sa-i dau dreptate...de o vreme nu stim decat izolatie, izolatie, izolatie dar cred ca de fapt ar trebui un complex de masuri care sa cuprinda umbrire, ventilatie, etc... vreau sa ma bucur de casa si vara nu doar iarna Posted Image
Poate ar trebui deschis un topic separat...sa nu poluam pe aici

Desigur multi confunda izolatia (pentru ca probabil e cea mai vizibila chestie si la indemana dpdv know-how si poate costuri) cu eficienta termica care presupune un intreg ansamblu de factori, multe detalii cu impact semnificativ si evident ...niste calcule serioase. Totusi propun sa nu ne ancoram in aceasta problema de intelegere si sa discutam problema in complexitatea ei. Bigger is better ce multe ori dar evident respectind o anumita balanta...

Daca poluam  topicul cu aceasta discutie ma astept ca ne zice cumparator, ne putem muta in alt loc gen topic separat sau la mine de ex., mi se pare interesanta discutia, cred ca se pot invata anumite lucruri. Mai ales daca ne ajuta DIY cu o demonstratie bazate pe calcule in sprijinul celor afirmate (si anume ca o izolatie mai mare/buna nu este de ajutor vara ba dimpotriva) - unii mai agnostici asa credem doar dupa ce vedem cifrele.. :)

Editat de catalijns, 01 iulie 2020 - 12:48.


#6807
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.997
  • Înscris: 08.06.2005
Este explozie de topicuri la aparate de aer conditionat :)

Sunt curios cati au macar elementarele jaluzele/obloane pe exterior?

Propun ca topicul sa fie numit ''casa cu de toate'' !  La noi merge :)

#6808
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.807
  • Înscris: 11.03.2006
Nu ma supar daca discutati aici, am spus de multe ori. Nu vad la ce mi-ar folosi topicul exclusiv pentru constructia casei mele. Daca postam numai asta, erau vreo 10 pagini, 1 pagina jumate pe an.

Am vrut sa-mi pun jaluzele de aluminiu pe exterior si am avut surpriza sa mi se spuna ca aia care au pus izolatia au acoperit prea mult din tamplarie. Jaluzelele alea sunt bune, sa stiti.
Cele de lemn sunt cele mai bune, dar nici cele de aluminiu nu sunt de lepadat. De lemn nu in situatia asta, ocupa prea mult loc.

AC mi-as lua Gree Bora 12000 BTU. Cu tot cu montaj, e vreo 2000 lei. Deocamdata am comandat canapeaua, de la IKEA.

Editat de cumparator, 01 iulie 2020 - 19:07.


#6809
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postmircea812, on 01 iulie 2020 - 13:13, said:

.

Sunt curios cati au macar elementarele jaluzele/obloane pe exterior?
.
Subsemnatul

View Postcumparator, on 01 iulie 2020 - 19:02, said:

........

Am vrut sa-mi pun jaluzele de aluminiu pe exterior si am avut surpriza sa mi se spuna ca aia care au pus izolatia au acoperit prea mult din tamplarie. .....
Si ? care este problema ? Faci un compromis . Caseta va fi vizibila din interior la partea superioara a geamului , iar pe laterala nu sint probleme . Curentul pt comanda , daca nu il aia , iarasi un compromis pina la proxima renovare .
Se pot face . cauta pe altii .

#6810
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.807
  • Înscris: 11.03.2006

View Post3matrix, on 01 iulie 2020 - 20:51, said:

Subsemnatul

Si ? care este problema ? Faci un compromis . Caseta va fi vizibila din interior la partea superioara a geamului , iar pe laterala nu sint probleme . Curentul pt comanda , daca nu il aia , iarasi un compromis pina la proxima renovare .
Se pot face . cauta pe altii .

Sus oricum se vedea caseta si nu ma deranjeaza ca geamurile sunt mari, dar pe laterale am inteles ca nu au cum sa prinda profilele.
Am intrebat doar pe unii pana acum, o sa apelez si la alte firme.

#6811
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.437
  • Înscris: 21.01.2009
Draperii eu am blackout dintr-un fel de catifea neraiata. Poate e subiectivă senzația, dar cand ce cald parca se racordate cu ele trase. Nu ar ajuta un dezumidificator? Eu le-am luat alor mei un Trotec de pe olx la 300 de lei. Scoate apa de te sperii :(

Cătălin, ai o poza cu jaluzelele albe? Caut si eu ceva pt bucatarie.

Editat de puisor, 02 iulie 2020 - 06:20.


#6812
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.807
  • Înscris: 11.03.2006
La catifea ma gandeam si eu. Sunt niste typo in postul tau si nu inteleg. E mai racoare cu ele?

La dezumidificator m-am gandit si eu, dar nu cred ca are rost, daca tot voi cumpara AC.

Editat de cumparator, 02 iulie 2020 - 07:03.


#6813
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Dezumidificatorul adauga caldura in casa...energia electrica consumata de compresor, ventilator si electronica de comanda se transforma in caldura.

#6814
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 29.09.2008
cand ai drum in oras poti sa te opresti la magazinul asta, au o varietate destul de mare de rolete, jaluzele, chestii la preturi rezonabile, sunt vizavi de leroy.
https://www.magazinu...o/showroom.html
Noi ne-am luat cate ceva de acolo si imi par de calitate....

#6815
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.807
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdell99, on 02 iulie 2020 - 07:23, said:

cand ai drum in oras poti sa te opresti la magazinul asta, au o varietate destul de mare de rolete, jaluzele, chestii la preturi rezonabile, sunt vizavi de leroy.
https://www.magazinu...o/showroom.html
Noi ne-am luat cate ceva de acolo si imi par de calitate....

Chiar de la ei am comandat.
Am luat numai niste rolete simple, care sa acopere ferestrele de la parter. Tot din cauza tamplariei care cica e prea putina la vedere, am putut sa iau doar cele mai mici rolete, care nu au viata prea lunga.
Ca sa intelegeti, omul mi-a pus pe comanda inca 2 seturi de mecanisme din alea, sa le pot inlocui cand se strica. Posted Image

Am mai avut, stiu ca tin vreo 5 ani, nu sunt prea ingrijorata.

Editat de cumparator, 02 iulie 2020 - 07:42.


#6816
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postpuisor, on 02 iulie 2020 - 06:19, said:

Cătălin, ai o poza cu jaluzelele albe? Caut si eu ceva pt bucatarie.

Astea sunt, imi plac pt ca sunt discrete, le avem de peste 5 ani in apartament, nu s-au ingalbenit, etc. Ikea rulz :)

Umiditate: la noi e cam 40% la etaj si gen 45% pe parter, nici la demisol nu sare de 55%. E adevarat ca nu ne-am.mutat, nu gatim, etc. Dar mai sunt lucrari mici gen lavabile, placare cu diverse,etc.

Fișiere atașate



#6817
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.564
  • Înscris: 30.09.2013
Am inteles ca e nevoie de experienta noastra nemaipomenita, extraordinara ,superdeosebita si indubitabila in discutie. Deocamdata la etaj avem 25.5 grade Celsius, la parter e mai racoare, deoarece acolo coboara aerul rece si avem de obicei deschise geamurile chiar si pe timpul zilei. Inca ne permitem asta. Cand se va incalzi mai tare, probabil le vom tine deschise seara/noaptea si le vom inchide dimineata. Izolatia de 10 cm vata bazaltica. Foarte mult conteaza , cred cu tarie asta, unde sunt construite casele noastre. Pentru ca nu e totuna sa fii la campie, unde e cumparator, sau la deal, cum e manghel sau noi. Aici stiu ca mai bate vantul cateodata, padurea racoroasa e aproape si nu cred ca nu are efect asupra acestui aspect. Stiu clar ca e mai rece cu doua grade aici pe deal decat jos in oras. Doua grade, adica diferenta de la 26 la 28.Posted Image Posted Image

#6818
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.807
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcatalijns, on 02 iulie 2020 - 08:39, said:

Astea sunt, imi plac pt ca sunt discrete, le avem de peste 5 ani in apartament, nu s-au ingalbenit, etc. Ikea rulz Posted Image

Umiditate: la noi e cam 40% la etaj si gen 45% pe parter, nici la demisol nu sare de 55%. E adevarat ca nu ne-am.mutat, nu gatim, etc. Dar mai sunt lucrari mici gen lavabile, placare cu diverse,etc.

E confortabila, imi place.
Sincer, voiam una foarte ieftina, care era mai moale, dar n-o au in stoc si nici nu stiu cand vine, cu pandemia asta. Pentru mine canapeaua e cam de unica utilizare, din cauza cainilor.
Am si pus o patura pe ea...

Fișiere atașate


Editat de cumparator, 02 iulie 2020 - 13:12.


#6819
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.564
  • Înscris: 30.09.2013
Am uitat sa spun ca inca nu am ferestrele acoperite decat de o subtire folie de polietilena transparenta. Jos sunt 23.8 grade.

#6820
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.807
  • Înscris: 11.03.2006

View Postlenny13, on 02 iulie 2020 - 13:11, said:

Am uitat sa spun ca inca nu am ferestrele acoperite decat de o subtire folie de polietilena transparenta. Jos sunt 23.8 grade.

Bineinteles, conteaza foarte mult zona. La voi e mai racoare ca in sud, nu e nici o indoiala.

#6821
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.212
  • Înscris: 23.02.2007
Langa Timisoara azi ora 14:30 am 26.5 jos si 27.8 sus. Am comandat climele. Multam de ajutor @kolfleading !

In Timisoara sunt 36, imi arata masina. In sat, sunt cam cu 2 mai jos.

#6822
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.997
  • Înscris: 08.06.2005

View Postlenny13, on 02 iulie 2020 - 11:19, said:

Am inteles ca e nevoie de experienta noastra nemaipomenita, extraordinara ,superdeosebita si indubitabila in discutie. Deocamdata la etaj avem 25.5 grade Celsius, la parter e mai racoare, deoarece acolo coboara aerul rece si avem de obicei deschise geamurile chiar si pe timpul zilei. Inca ne permitem asta. Cand se va incalzi mai tare, probabil le vom tine deschise seara/noaptea si le vom inchide dimineata. Izolatia de 10 cm vata bazaltica. Foarte mult conteaza , cred cu tarie asta, unde sunt construite casele noastre. Pentru ca nu e totuna sa fii la campie, unde e cumparator, sau la deal, cum e manghel sau noi. Aici stiu ca mai bate vantul cateodata, padurea racoroasa e aproape si nu cred ca nu are efect asupra acestui aspect. Stiu clar ca e mai rece cu doua grade aici pe deal decat jos in oras. Doua grade, adica diferenta de la 26 la 28.Posted Image Posted Image

Intrebarea este: cand ai inceput sa discuti despre casa in faza de proiect, arhitectul, proiectantul etc ti-au spus ceva de umbrire, soare vara si iarna, de ventilatie naturala? Ai vazut ceva de genul asta in proiect? Posted Image

Fișiere atașate


Editat de mircea812, 02 iulie 2020 - 14:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate