Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4429
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Nu sunt prea dese rosiile tale?
Eu am pus 2 randuri la 70cm si pe rand, plantele au 40-50cm intre ele.
Pusesem 2 fire in cuib si cand au crescut mi s-a parut prea mare inghesuiala si am taiat o planta, lasand numai un fir pe care l-am legat pe sfoara.
Nu stiu ce soiuri de rosii sunt (am luat rasaduri de la vecinu', desi nu aveam de gand sa pun nimic in sera anul asta), asa ca nu stiu la ce sa ma astept. Dar categoric nu au rod asa cum au ale tale! In schimb au niste frunze grase, de parca le-as creste pentru frunze. Posted Image

De stropit nu le-am stropit decat o data cu Bravo, dupa ce le-am rarit / copilit. Si le mai dau zeama puturoasa de urzica la radacina, o data la doua saptamani.
Pentru ca tot e an de testare, am sa incerc sa nu le (mai) stropesc cu chimicale.

Attached Files


Edited by inu1711, 06 July 2017 - 22:15.


#4430
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postcumparator, on 06 iulie 2017 - 18:52, said:

Voi le mai dati cu antifungice acum, cu toate ploile astea? Sa le dau cu Scudo (CU)?
Din ce se vede in poze nu par a avea probleme, eu nu as mai da.
Din ce citisem pe aria de agricultura produsele cuprice au efect de intarziere a dezvoltarii.

#4431
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Sunt dese. In afara de asta, vad ca s-au ramificat inca de la baza. Au cate 3-4 crengi groase care se impletesc cu cele de la plantele invecinate.

#4432
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Tot astept pe cei de la gaze sa faca extinderea (saptamana asta va iesi AC), echipa de finisaje sa termine tot ce au de lucru vara asta si tipul cu lemnul sa ... faca ce o mai face si el si in timpul asta imi vin idei.

Scara nu e perfecta... treptele au inaltimea de 18,5 cm, ceea ce e ok, dar mai putin era mai bine. Chestia este ca as putea sa mai adaug o treapta la baza scarii, in dreptul stalpului. Chiar s-ar incadra si ar rezulta trepte de 17,35 cm. Chestia e ca ar trebui cofrate toate treptele si inaltate cu sape cu grosimi descrescatoare, incepand de la 17,35 cm. Ultima treapta ar trebui inaltata cu 1,15 cm. Nu conteaza daca poate am gresit putin la calcule, intelegeti ideea...
Pot sa fac asa ceva, adica am voie sa incarc scara cu toata sapa aia? Rezista in timp? Merita efortul? Deocamdata nu m-am gandit la bani, iar asta e si el un aspect important.

Attached Files


Edited by cumparator, 10 July 2017 - 15:54.


#4433
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Asa ceva se gandea sa faca si @kolfleading. Vorbeste cu el.

#4434
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

View Postbobitzaaa, on 10 iulie 2017 - 16:05, said:

Asa ceva se gandea sa faca si @kolfleading. Vorbeste cu el.

Multumesc, am citit acum pe topicul lui ce probleme are cu scara.

#4435
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Treptele vor fi placate cu gresie ?

#4436
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Cu lemn.

Nu stiu daca am explicat eu bine. Treapta asta care este acum prima va avea inca una in fata ei, iar grosimea ei va fi inaltata cu 17,35 cm, adica ditamai sapa. Pe urmatoarea treapta (a doua treapta din scara de acum) sapa va avea 18,5- 2x1,35 adica 15,8 cm. Si tot asa, grosimea sapei va fi cu 1,35 cm mai mica la fiecare treapta fata de grosimea treptei precedente.

Aproximativ, cred ca va veni 1.35*16*17/2=183,6 cm sa sapa inaltime pentru toata scara.

Edited by cumparator, 10 July 2017 - 17:18.


#4437
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Nu mai pot sa editez, dar fiecare treapta are aprox. 0,23 mp. Inseamna ca volumul de sapa va fi cam 0,42 mc. Daca nu gresesc, de fapt nu e prea mult.
Dar ar arata ciudat balustrada, ar trebui modificata si ea.

Edited by cumparator, 10 July 2017 - 17:36.


#4438
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Acum prima si ultima treapta cat au? Ai tinut cont ca prima trebuie sa fie mai mica si ultima mai mare ca sa compenseze diferenta dintre lemnul de pe scara ( presupun 3 cm) si finisajul pardoselei (presupun 1 cm)?

Balustrada e facuta?

Contratreapta din ce va fi?

Edited by dana84, 10 July 2017 - 17:56.


#4439
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Da, prima treapta si ultima sunt diferite. La parter o sa pun parchet trplustratificat si la etaj laminat.
Contratreapta va fi gletuita, cu plinta.
Balustrada din fier forjat este montata, acolo e problema cea mai mare. Ar putea sa o modifice, dar vad ca se complica lucrurile. In plus, forma balustradei este facuta dupa cea a scarii, asa incat la urcare balustrada sa fie la aceeasi inaltime fata de trepte si sa nu se simta la mana...

Attached Files


Edited by cumparator, 10 July 2017 - 18:38.


#4440
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca ai de gind sa pui sapa de trepte , pune ceva din lemn de brad ...ca la cit va tine , vei plinge dupa bani ...

#4441
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Nu inteleg de ce. In plus, toate scarile de beton se egalizeaza din sapa.

Edited by cumparator, 10 July 2017 - 18:51.


#4442
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcumparator, on 10 iulie 2017 - 18:51, said:

Nu inteleg de ce. In plus, toate scarile de beton se egalizeaza din sapa.
Pt scari , dar si pt alte capitole , ma bat cu orice meserias . La proiectarea ei , impartirea , sint as ! Asta sa ma laud putin .
Sapa nu este un material atit de rezistent , sa pui trepte lipite , asa ca nu recomand . Sfint este treapta de beton .
Daca ai si cea mai mica diferenta intre trepte , trebuie corectate , dar asta numai in momentul cind ai cota finala la parter si la etaj .

#4443
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcumparator, on 10 iulie 2017 - 15:52, said:

Scara nu e perfecta...
Nobody's perfect...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CYUfPTeE0DM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uf. Mi-era teama ca te superi. :D! prea o luaserati in serios aicisa....

Balustrada. Sursa pls? :D

Rosiile. Pot sa ma laud si eu? ca la mine mine bate vintul...si ma si controleaza "mama"... cred ca am avut 200 de cuiburi... Cica omu' cind imbatrineste se face mai intelept, dar la mindra mea... de fapt stai, ea n-a imbatrinit inca.

View Postcumparator, on 10 iulie 2017 - 17:27, said:

Inseamna ca volumul de sapa va fi cam 0,42 mc.
Adica 10 betoniere si jumatate, nu?

#4444
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Am renuntat la treapta aia, e prea complicat si dau in alte belele.

Vio, cum sa ma supar?!Posted Image 200 de cuiburi de rosii? Ce faceti cu ele?

#4445
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcumparator, on 11 iulie 2017 - 07:03, said:

.........
Vio, cum sa ma supar?!Posted Image 200 de cuiburi de rosii? Ce faceti cu ele?
Un roman face bulion , desi exista pe piata la calitate acceptabila ...un strain ar face ceva dulceturi , si ar creste inzecit valoarea efortului depus .

#4446
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Carevrasazica, ce vrei pentru ca sa spui? Posted Image

Carevrasazica, ce vrei pentru ca sa spui? Posted Image

View Postcumparator, on 11 iulie 2017 - 07:03, said:

Am renuntat la treapta aia, e prea complicat si dau in alte belele.

Vio, cum sa ma supar?!Posted Image 200 de cuiburi de rosii? Ce faceti cu ele?
Daca ma crezi....nu stiu ce facem cu ele. Dar stai, stai sa vedem ce iese...ca cu veemea asta nu stii niciodata!
Oricum, sintem mari fani a tot ce inseamna rosii.
Am pus multe seminte pentru rasaduri, le-a ingrijit soata ca pe bebei...a pus multe ca nu stia ce-o sa iasa. Si au iesit asa frumoase rasadurile ca n-a lasat-o inima sa nu le sadeasca. Abia dupa ce a terminat de sadit si-a dat seama ce-a facut.

Edited by viotl, 11 July 2017 - 20:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate