Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4393
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,555
  • Înscris: 11.03.2006
Nu ma pricep la pasari. Am cautat pe net si arata exact ca cea din poza, care cica e o mierla. Graurii sunt negri, nu?
Daca au pui mici acum mai fac un rand pana in toamna sau asta e ultimul?
Nu vreau sa le omor puii, asa ca trebuie sa astept sa plece de acolo, deci probabil ca la toamna o sa chem oamenii cu acoperisul.

Attached Files


Edited by cumparator, 21 June 2017 - 09:53.


#4394
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,555
  • Înscris: 11.03.2006
Am vorbit aproape in fiecare zi cu cineva de la UPC. Astia sunt complet varza. Acum in sistemul lor nu mai apare nici macar solicitarea vecinului, care a fost cuplata cu a mea.
In sfarsit, o sa fac un pas inainte si o sa sap santul in care o sa pun teava de apa PEHD de 2 cm diametru https://www.dedeman....0-pn6/p/2000335 , cu tragaci inauntru. Am vorbit cu excavatoristul deja. Tragaciul poate fi din sarma din asta ordinara?
Avand in vedere ca imi trebuie vreo 90 m de teava, care o sa fie ditamai chestia, nu pot folosi copex de 2 cm diametru cu tragaci in loc de teava PEHD? E mult mai usor de lucrat cu el, dar s-ar putea sa se dezintegreze destul de repede sub pamant. Imi pasa de asta?

Attached Files


Edited by cumparator, 23 June 2017 - 19:15.


#4395
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am pus de 5cm..si am ingropat vreo 16m ..cu tragaci..si tot am emotii la tras..La tine distanta fiind de 90m...si vrei sa pui de 2?..Nu-i cam ingusta?

#4396
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 23 iunie 2017 - 18:58, said:

Am vorbit aproape in fiecare zi cu cineva de la UPC. Astia sunt complet varza. Acum in sistemul lor nu mai apare nici macar solicitarea vecinului, care a fost cuplata cu a mea.
In sfarsit, o sa fac un pas inainte si o sa sap santul in care o sa pun teava de apa PEHD de 2 cm diametru https://www.dedeman....0-pn6/p/2000335 , cu tragaci inauntru. Am vorbit cu excavatoristul deja. Tragaciul poate fi din sarma din asta ordinara?
Avand in vedere ca imi trebuie vreo 90 m de teava, care o sa fie ditamai chestia, nu pot folosi copex de 2 cm diametru cu tragaci in loc de teava PEHD? E mult mai usor de lucrat cu el, dar s-ar putea sa se dezintegreze destul de repede sub pamant. Imi pasa de asta?

Copexul se turteste si devine imposibil sa tragi pe el. Pune PPHD de 1" (țeava de apa cu dunga albastra) e 1,6 lei / m si nu te doare capul.

#4397
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,555
  • Înscris: 11.03.2006
Inteleg cu copexul, nu are rost sa risc. Cat despre teava PEHD, nu vreau sa iau mai mare de 2 cm pentru ca trebuie sa manevrez 90 m, ceea ce e ditamai chestia. O sa mearga drept 80 m si dupa aia traverseaza strada. Omul de la UPC mi-a spus ca acolo unde vine unghiul de 90 de grade la traversare sa fac o gura de vizitare. Ideea e sa traga cablul in linie dreapta si in a doua etapa sa treaca strada cu el. La o adica, daca nu merge sa trag cablul prin teava de 90 m in linie dreapta, pot sa fac o gura de vizitare la mijlocul distantei. Gura de vizitare in sensul ca sap pana la teava, o tai, bag cablul pana la taietura si apoi il trag pe restul distantei. Asta cu cablul o sa o faca unii care lucreaza pentru UPC, dar sigur ca eu o sa ii spaguiesc, o sa ma ocup de rezolvarea problemelor  si o sa stau sa vad ca se intampla.

Ideea este ca omul lor care se ocupa de vanzari habar n-are de nimic. La inceput vorbea de un cablu coaxial din asta simplu, dupa care incepuse sa se gandeasca sa traga cablul negru mai gros pe care il intind ei pe stalpi, sa se poata bransa si alte case in viitor. Acum chiar nu imi mai pasa ce se intampla cu cei de dupa mine. Am ajuns sa extins reteaua de cablu...

Stupida firma! In continuare, in fiecare zi discut cu cineva de la ei si fiecare e rupt de ceilalti.

Edited by cumparator, 24 June 2017 - 17:17.


#4398
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Pune tub riflat cu pereti dubli si tragaci de 50mm. Se gaseste la magazine cu specific electric.
http://www.marcofil....luri-electrice/

#4399
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,555
  • Înscris: 11.03.2006
Arata foarte bine, dar costa mai mult decat dublu fata de teava de apa. Deocamdata trebuie sa aman instalarea cablului, pentru ca o sa intersecteze teava de gaze si cei de acolo au spus astazi ca ar putea fi o problema.
Pana atunci poate aflu si opinia UPC. Vorbesc cu 7 oameni de la ei si fiecare isi da cu parerea, dar nu oficial. Teoretic exista posibilitatea sa bag teava in pamant si ei sa nu ne vrea sa bage cablul prin ea, prostii naibii.

Am stat astazi vreo ora in solar si mi-am dat duhul. Pun rosiile pe araci individuali. Acum sunt legate de rama solarului si s-au indoit barele sub greutatea plantelor.

#4400
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
tot la ideea mea ajungi pentru cablul UPC :P ... e buna si ideea cu gura de vizitare in dreptul cotului de 90 grd.

View Postmarco71, on 26 mai 2017 - 18:41, said:

cablul UPC il poti baga printr-o teava pehd pentru apa de 20mm (din aceea neagra cu dunga albastra), pe care-o ingropi si lasi doar capetele afara ... este in jur de 1.5ron/m...


#4401
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Teava aia i s-a turtit vecinului meu. A trebuit sa sape alt sant. Si a pus tub riflat.

Edited by bobitzaaa, 01 July 2017 - 13:19.


#4402
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,555
  • Înscris: 11.03.2006
S-a turtit teava de pehd? Eu o pun la 45 cm sub pamant, nu va fi la cine stie ce adancime. Am mai dat o tura de vorbit cu toata lumea - gaze si UPC si mi s-a confirmat inca o data ca toti vorbesc sa se afle in treaba. Clar trebuie sa astept sa se termine cu gazele, altfel pot avea probleme majore din cauza cablului UPC ingropat, mai ales ca va veni peste teava de gaze.

Tubul riflat ar fi ideal daca nu ar fi atat de scump.

Cica s-au depus actele pentru AC extindere retea gaze la primarie. La mai bine de 1 an de la data depunerii cererii de bransare si la 6 luni de la semnarea contractului.

Edited by cumparator, 01 July 2017 - 19:06.


#4403
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Da, s-a turtit teava pehd in linie dreapta, bagata la 70-80 cm. S-a inlocuit cu tub riflat, pozat deasupra la cca 60cm. Eu am pus din start tub riflat.

#4404
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,555
  • Înscris: 11.03.2006
In lipsa de altceva, mai pun niste poze cu verdeata.

Din cauza caldurii n-am terminat sa fac ordine la rosii. Oricum, cred ca datorita faptului ca sunt ditamai tufele acolo, isi fac reciproc umbra si au rezistat pe arsita asta udate odata la 3 zile. La stropesc cu Hunter, Boundary si Cropmax, cam o data pe saptamana. Fac 1 l de solutie cu cele 3 chestii si stropesc toata curtea cu ea. Ar mai trebui si altceva?
Am avut merii plini de afide si i-am curatat tot cu amestecul asta de solutii bio. Chiar a razbit.

Glicina a crescut destul de mult, dar inca nu face umbra. O sa tund serios la ea in vara asta in speranta ca ii voi da un nou start. In afara de glicina mare mai am una mica tot pe pergola, pusa anul asta. Cred ca vad niste muguri de flori la ea. Florile sunt albe, ceea ce inseamna ca glicina cea mare este roz.

Am toti pomii plini de insecte portocalii, cum este cea de pe frunza din ultima poza. Stiti ceva despre ele? Mie nu mi se pare ca fac rau.

Attached Files


Edited by cumparator, 01 July 2017 - 22:17.


#4405
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbobitzaaa, on 01 iulie 2017 - 21:19, said:

Da, s-a turtit teava pehd in linie dreapta, bagata la 70-80 cm. S-a inlocuit cu tub riflat, pozat deasupra la cca 60cm. Eu am pus din start tub riflat.
Teava PEHD nu se turteste daca respecti modul de montaj . Este cea mai buna si cea mai ieftina . Trebuie doar atentie si muuuult nisip la montaj .

#4406
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,555
  • Înscris: 11.03.2006
@Bod  Cred ca rosiile au crescut asa de stufoase pentru ca nu le-am copilit prea bine si mai mult ca sigur ca le-am pus prea aproape una de alta, mai precis la doar 40 cm, asa cum am gasit pe net. Le mai tai din crengi, o sa fie mai aerisite.

#4407
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Copilestele in partea de jos......
Arata ca o padure virgina.

#4408
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Cam dese rosiile... sau cam multe frunze. Distanta de 40 este ok, atata timp cat poti lucra printre ele. Distanta intre randuri trebuie sa fie mai mare.
Cand mancam? Ca eu vin cu painea (cumparata de alt cumparator :) ), cine vine cu branza?
P.S. mai pune poze verzi la bender, asa se mai coloreaza gri-betonul topicului.

#4409
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,555
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu cand mancam. Rosiile sunt din cele mari - inima de bou, romanesti uriase, asa ca trebuie sa mai creasca o gramada si apoi sa se coaca. Trece vara pana mancam, nu este prea practic sa cultivi rosiile asa.

Edited by cumparator, 03 July 2017 - 10:19.


#4410
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Rosiile astea ma intereseaza si pe mine. Asa tarziu se fac? Atunci e bine sa pui si un soi mai mic, care se face pe tot timpul veri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate