Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#6193
Skinny26

Skinny26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.04.2020
Care considerati ca sunt cele mai bune tuburi de pe piata? Chiar dacă fumez de câțiva ani, as dori  totusi ceva mai light.

#6194
7thRaven

7thRaven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.06.2005
Salut,

Fumez si eu de 1 an rulate. Am inceput cu Drum albastru inchis, albastru deschis, Golden Virginia verde si de 10 luni merg pe Golden Virginia galben. Din pacate, in perioada aceasta nu mai gasesc.
Puteti sa-mi recomandati ceva similar? Vazusem ceva comentarii legate de GV ca ar fi aromat. Voi luati tutun fara aroma si ii aplicati arome?

Multumesc.

#6195
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
Salut,
Prin Bucuresti mai are cineva Drum Bright Blue?
Multumesc!

#6196
Stormi-M

Stormi-M

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.02.2020
Primuministru – foarte bine punctat la intrebarea cu tigari rulate in tabachera, da, nu se tin tigarile rulate in tabachera. Din propria experienta (am patit sa rulez mai multe si total schimbat gustul), eu rulez pe loc tigara cand simt nevoia sa fumez.
Raspunsul meu pentru cei care au mai intrebat una alta pe aici:
Am fumat GV – ok, in prezent sunt pe Flandria si imi place enorm. Din gama Turner am incercat doar Virginia  https://www.tuburiap...inia-ieftin   si pot sa zic ca este un tutun light, foarte curat si blond. Cine fumeaza GV poate face diferenta.
Conteaza foarte mult ce filtre folosesti precum si foita, nu ieftineala 😊)))
Silviu, incearca si dupa hai cu o parere referitor la Turner Original.
Am intrebat si eu de arome, dar nimeni nimic asa ca am incercat mai multe variante, poate va sunt de folos asa cum imi sunt mie acum:
-filtre cu arome – nu recomand, primele doua fumuri dupa care adio aroma. Nu fac referire la filtre mentolate sau cu bila, nu fumez mentolat si nici nu am incercat.
-foite cu arome - pot sa zic ca cele de la Juicy sunt foarte bune dar mult prea aromate, aproape ca nu mai simiti gustul de tutun.
- https://www.tuburiap...tun-juicy-drops , recomand deoarece aroma se aplica pe piatra de lut si nu pe tutun direct. Cine nu foloseste piatra de lut pentru mentinere umiditate la tutun atunci nu va este de folos.
Revin la raspunsul cu tabachere, de ce nu folositi portofel pentru tutun? Aveti toate intr-un singur loc, adio mizerie (tutun in buzunar sau geanta, filtre ratacite). Stiu, multi o sa dea hate dar asta ii adevarul, tine fabrica intr-un loc organizat si ruleaza curat. Sunt perioade cand mai rulez doua tigari de rezerva si le tin in portofel, simplu.
Skiny26 – la tine nu am inteles post-ul, dar tuburi cu tigari rulate nu se pupa.

#6197
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 doktoru, on 16 aprilie 2020 - 12:55, said:

@kristina - eu am rămas pe gama Halfzware.
De ex. mie, Mac Baren Halfzware, mi se pare aproape identic si chiar mai bun decât Drum-ul. Un pic mai tare, într-adevăr.
In plus, in mod constant, mai iau Bali Shag Halfzware, Stanley Blue si Bali Shag White Halfzware (asta e mai slab).
Am renunțat la Drum din aceleași considerente - inconsistenta existentei pe piață. Mai pun mana pe cate 10 - 15 pachete daca si cand mai plec din tara, eu sau f-un prieten.
Tine cont însă de faptul ca, întotdeauna, gusturile astea sunt extrem de subiective.

In alta ordine de idei, tigarile rulate se pot tine foarte bine și fără probleme si într-o tabachera!
Sunt tabachere pentru 12 - 14 țigări care au pe unul din capacele interioare un soi de pâslă pentru umiditate.
Spune-mi, te rog,  ai incercat Flandria Sauvage? Comparativ cu mac baren halfzware cum sunt? Si eu sunt fumator de MB, dar as incerca si altceva asemanator.

#6198
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Nu Didi, n-am luat, pan-acum, ce zici tu și nu știu cum sunt.
Ce-am luat (nou) la ultima comanda, a fost Turner. Cate un pachet din fiecare alea trei sortimente.
Nu mi-au plăcut! Iuți, fără nici-o... nimic. Le-am mai lăsat 2-3 zile la aerisit, am mai rulat, același lucru.

Altfel vreau sa vă-ntreb cum, dacă e cazul, va descurcați cu degetele îngălbenite de tutun. Am remarcat, de-o vreme, ca degetele arătător și mijlociu au început sa arate nu tocmai plăcut. Ca ale lu' bunică-miu de la Carpați și Mărășești.

#6199
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 doktoru, on 10 mai 2020 - 08:25, said:

Nu Didi, n-am luat, pan-acum, ce zici tu și nu știu cum sunt.
Ce-am luat (nou) la ultima comanda, a fost Turner. Cate un pachet din fiecare alea trei sortimente.
Nu mi-au plăcut! Iuți, fără nici-o... nimic. Le-am mai lăsat 2-3 zile la aerisit, am mai rulat, același lucru.

Altfel vreau sa vă-ntreb cum, dacă e cazul, va descurcați cu degetele îngălbenite de tutun. Am remarcat, de-o vreme, ca degetele arătător și mijlociu au început sa arate nu tocmai plăcut. Ca ale lu' bunică-miu de la Carpați și Mărășești.
Cred ca ingalbenirea degetelor e de la lungimea filtrului. Eu folosesc filtre lungi Mascotte extraslim XL sau XXL, cu care ma impac cel mai bine (la fel si foitele 66) si n-am probleme cu galbeneala la degete.

Edited by didi_yo, 10 May 2020 - 21:24.


#6200
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Probabil. Eu imi iau d-alea slim de 15mm, cu carbon.

#6201
sirbubogdanflo

sirbubogdanflo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2020
Baietii stiti ceva cum gasesc Amber leaf sau camel 50g de rulat cum au prin uk/italia colorate galben ? iau acum corona trabucuri la 50g ieftin dar nu e la fel ?

#6202
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Tutun din Ungaria nu se mai aduce? As cumpara niste Camel galben la plic.

#6203
Amnar15

Amnar15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.07.2019
Salut

Dupa aproximativ 1,8 ani de fumat rulate am zis sa incerc si cele injectate. Dupa ceva studii de piata, am ajuns la D&B 100 gr, nu mi se par rau la gust, bineinteles impreuna cu tuburi Mascote. Am totusi o mica neclaritate. Cum de se vinde, in Bucuresti, tutun la kg cu pretul cu care eu am luat 100gr?? Am studiat si ceva siteuri ale unor magazine din afara, iar pretul este oarecum acelasi. Ok, nu este accizat, dar totusi. Si inca o intrebare. Toate tuburile normale sunt de aceiasi grosime? Dupa ce le-am umplut, mi se par mai groase decat cele din comert.
Multumesc

Cu stima

#6204
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Vezi ca e un topic dedicat.
Ai acolo câțiva oameni care se pricep și fumează de multa vreme injectate.

#6205
ax3ll

ax3ll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.03.2009
Salutare tuturor! Tocmai mi am cumparat a doua punga de tutun Bali Shag White de cand rulez si cred ca am nimerit un lot prost.
Tutunul este mai umed fata de cel din prima punga cumparata, initial cand am rulat prima tigara nu am reusit sa o fumez si gustul era nasol. M-am prins care e problema si l-am lasat a se usuce in tabachiera. Acum se fumeaza mai bine, dar gustul parca e si mai rau. E vreo solutie la problema mea? M-a dezamagit rau treaba asta, mai ales fiindca am fost incantat de gustul primei pungi de tutun.

#6206
felix7777

felix7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.09.2008
Pareri MAC BAREN PINK?

#6207
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 felix7777, on 10 iulie 2020 - 14:00, said:

Pareri MAC BAREN PINK?
Ai link aici. Vezi la opinii. Eu zic ca e mai bun albastru, halfzware. Am fumat si din cel rosu, dar nu mi-a placut.

#6208
valisfc

valisfc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.11.2011
Salutare,

De curand am fumat o tigara rulata, si am ramas destul de impresionat, ne mai fumand pana acum.
Mi-a spus ca foloseste tutun Virginia Gold cu punga verde, foite albastre si aparat manual de rulat.

In urma cu ceva timp, fumam Sobranie Chrome, iar de cateva luni, fumez Iqos. Vreau sa renunt la el ca nu ma pot obisnui cu mirosul ala... Ideea este ca, dupa Iqos, nu mai pot fuma tigari normale, iar tigara aia rulata, mi s-a parut destul de prietenoasa :))

Pentru un incepator in domeniu, recomandati altceva?
Am mai vazut tutun Bali Shaq. Daca e mai scump, e mai bun?

Multumesc!

#6209
valisfc

valisfc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.11.2011

 valisfc, on 13 iulie 2020 - 11:25, said:

Salutare,

De curand am fumat o tigara rulata, si am ramas destul de impresionat, ne mai fumand pana acum.
Mi-a spus ca foloseste tutun Virginia Gold cu punga verde, foite albastre si aparat manual de rulat.

In urma cu ceva timp, fumam Sobranie Chrome, iar de cateva luni, fumez Iqos. Vreau sa renunt la el ca nu ma pot obisnui cu mirosul ala... Ideea este ca, dupa Iqos, nu mai pot fuma tigari normale, iar tigara aia rulata, mi s-a parut destul de prietenoasa Posted Image)

Pentru un incepator in domeniu, recomandati altceva?
Am mai vazut tutun Bali Shaq. Daca e mai scump, e mai bun?

Multumesc!

Am vazut ca sunt destul de multe tipuri de foite si filtre, unde iarasi ma pierd in detalii.
Este recomanda a se tine tigarile rulate, intr-o tabachera?

#6210
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
In ordinea preferintelor personale de tutun:
1. Drum Bright Blue
2. Domingo Blond
3. Bali Shag Authentic / White Halfzware
4. Old Holborn
In materie de foite fumez doar OCB negru, restul dau prea multa aroma de hartie.
Filtre folosesc slim lungi, marci: smk, Tobi, Smoking, OCB. Cand ajungi la jumatatea tigarii, din pacate, filtrele OCB devin moi.
Si rulat la mana pe loc.

Edited by geo_r, 14 July 2020 - 09:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate