Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#6211
valisfc

valisfc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.11.2011
Salut, am achizitionat ieri, tutun Golden Virginia, foite OCB albastru, apoi am luat negre, pentru ca simteam gust de hartie arsa, filtre Dark Horse si un aparat de rulat, pentru ca dureaza pana invat sa le fac la mana.
Din ce am observat, nu prea se "pupa" OCB negru, cu tutunul respectiv. E putin umed si stau cu bricheta pe tigara, pentru ca se stinge. Toate tipurile de tutun sunt la fel?
Ideea este ca, mi se pare destul de tare tutunul, fumez 3/4 dintr-o tigara. Parca ma si satur, parca e si prea tare tutunul.
Va trebui sa incerc ceva mai slab...

#6212
anutzu21us

anutzu21us

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.08.2012
Va salut, de cateva luni am intrat si eu in aceasta hora, am inceput cu tutun injectat, intai am injectat cu aparate tip sanie, ieftineli, tigarile nu ieseau tot timpul la fel, apoi am trecut la manivela, deja era alta treaba, toate tigarile identice, bune dar, am zis sa incerc si rulate, de cateva ori trebuia sa plec de acasa si uitam sa imi fac tigari asa ca am zis sa achizitionez un aparat de rulat, si sa il port cu mine mai tot timpul, uit sa fac la manivela, scot aparatul de rulat, foite filtre tutun si bag un cui. Partea buna la rulat, tigara iese slim, fumez mai putin sau exact cat imi trebuie dar nu reusesc sa le scot cat mai perfecte.
Am achizitionat un aparat ocb metalic automat, este pt 70mm, are reglaj de 6 si 8mm la filtru si aici vine si problema. Foite folosesc smk maro, tutun samson, am luat filtre de 6mm, am setat pe gaurica de 6 aparatul dar cand rulez imi iese tigara cu spatiu intre foita si filtru, nu se strange cum trebuie foita pe filtru, am facut rost de un filtru de 7 mm si am incercat sa rulez, a iesit o tigare aproape perfecta, daca foita nu se muleaza pe filtru, cand inspiri, inspiri fumul nefiltrat, iese fum pe langa foita si filtru. am pus apoi filtre de 8mm la setare de 6 mm, le face mai greu, se simte o rezistenta cand apesi sa rulezi tigara dar iese perfecta, daca setez la 8mm cu filtru de 8mm, tot la fel, lasa spatiu intre foita si filtru.
Daca insist cu filtre de 8mm pe setare de 6 la aparat, stric aparatul. filtre de 7mm nu gasesc de achizitionat.
intrebarea mea, aparatul meu nu este bun sau nu stiu eu sa fac rulate, nu vreau sa fac la mana, nu am indemanare si pana ma invat, ma las de tutunat.
Recomandati-mi un aparat bun sa nu ma chinui cu el si care sa pot face slimuri k. Daca as gasi o manivela slim pentru injectat ar fi super, dar nu gasesc ceva bun slim pt injectat, de asta caut ceva care sa ma multumeasca la rulat sa pot face slimuri.

#6213
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,398
  • Înscris: 30.12.2005
Eu am un aparat Smoking de 70mm, reglabil. Plastic. Cu o tija pentru slim/regular. Cred ca e la fel cu ce ai tu. L-am folosit la-nceput, acum mi le-nvart în mana.
De curiozitate, ca tot ai zis, am învârtit doua țigări cu el. Filtre slim, de 6mm, extra-long (22mm). Țigările au ieșit impecabile.
N-am facut nimic special! Inainte sa pun foita am rasucit bine tutunul, de 4-5 ori, ca sa se așeze.
Mai încearcă tre' să-ți iasă, nu se poate.

Samson? Sursa personală?

#6214
anutzu21us

anutzu21us

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.08.2012
Am aparat de metal, pui totul înăuntru ordonat, apeși capacul și iese țigară că prin magie.
Tutun Samson, din dutty freee. Albastru.

#6215
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Se mai întâmplă să iasă și cu probleme la început până realizezi cam cât tutun să pui. Tot OCB folosesc și eu de ani de zile și nu am probleme, eu merg pe filtre de 8 mm dar la început mi se întâmpla să greșesc și de câteva ori să-mi cadă filtrul sau să iasă din foiță. De ceva timp am trecut pe filtre Gizeh ce au niște adeziv (trei puncte) cum au și cele Mascotte și nu am probleme dar așa se întâmplă și dacă încerc cu alte filtre... până la urmă cred că e vorba de cum îți formezi mâna sau... ai nimerit un produs cu defect.

Am recitit ce ai spus, cred că pui prea mult tutun... pune tutunul până se umple spațiul dar fără să-l îndeși, îl apeși ușor cu degetele și dacă ți se pare prea răsfirat mai adaugi dar fără să apeși foarte mult.

#6216
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,398
  • Înscris: 30.12.2005
Tu, anutzule, cred ca te referi la tabachera de rulat, nu?
In cazul asta încearcă, când începi sa închizi capacul, sa ții cu mana, un pic apăsat, mușamaua aia, o tura - o tura jumate cat iți permite spațiul. Poate, poate...

#6217
andreasiii

andreasiii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.02.2006
Cum sa rehidtatam tutunul luscat ! Si eu am observat ca uscat arde f bine , dar se sfarma si este geu de umplut, umed iar nu este bine, ar trebui gasit o metoda intre umed//uscat...aici sunt mai multe metode..poate va ajutaa !

https://gtemata.ru/h...unul-uscat.html

Edited by andreasiii, 02 August 2020 - 15:23.


#6218
arayas

arayas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.02.2008
Salut colegi, am ceva timp de cand bag home made, dar ma seaca lipsa de stocuri la tutun si pe la engross-uri si online.
Am un Powermatic II + si a fost cea mai buna achizitie pe care am facut-o, inainte jumate de tutun era fumat, jumate sub forma de jar pe parchet.
Am o intrebare: a luat cineva tutun vrac de aici?
https://marketrom.ro...urley-kent.html
Ma cam mananca mausul sa fac o comanda.

#6219
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 arayas, on 09 august 2020 - 13:14, said:

Salut colegi, am ceva timp de cand bag home made, dar ma seaca lipsa de stocuri la tutun si pe la engross-uri si online.
Am un Powermatic II + si a fost cea mai buna achizitie pe care am facut-o, inainte jumate de tutun era fumat, jumate sub forma de jar pe parchet.
Am o intrebare: a luat cineva tutun vrac de aici?
https://marketrom.ro...urley-kent.html
Ma cam mananca mausul sa fac o comanda.
Din recenzii observ ca e un tutun foarte tare. Credeti ca mai e kent-ul de altadata? Si pretul e cam mare. De regula e 100 de lei/kg.

Edited by didi_yo, 09 August 2020 - 14:55.


#6220
upgrade

upgrade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 29.12.2001
Din pacate, nu va scriu ceva legat de calitatea tutunului, ci de experienta neplacuta avuta cu cei de la tuburiaparate.ro.

Nu recomand! Au trimis colet cu un produs lipsa din doua, fara deschidere la livrare. Trabucurile erau intr-o punga si aruncate intr-o cutie maricica fara alte protectii (nici macar niste hartii mototolite sau cartoane aruncate inauntru), au fost lovite de peretii cutiei in timpul transportului, cu siguranta, de nu stiu cate ori. I-am apelat sa le explic situatia, mi-au comunicat ca stocul lor e in regula si m-au expediat. Cica sa le demonstrez eu ca lipsea din cutie produsul comandat. Orientati-va in alta parte sau daca nu aveti ce face, cereti deschidere la livrare.
O sa ma adresez celor de la ANPC, am si inregistrarea video in care desfac coletul de pe camere.

Doar ca sa stiti ptr viitor.

#6221
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

 arayas, on 09 august 2020 - 13:14, said:

...

 didi_yo, on 09 august 2020 - 14:50, said:

...

 upgrade, on 11 august 2020 - 15:14, said:

...

AICI se vorbeste de RULATE. Pentru INJECTATE e al topc dar cand lenea (sau alta cauza) e mare...

#6222
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Pe tuburiaparate gasiti tutun belgian Turner Dark (30gr) la 23 lei pachetul.  E un tutun bun, similar cu Drum Original. Daca preferati tutunul putin mai tare, atunci e pentru voi.

#6223
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,398
  • Înscris: 30.12.2005
Dacă și Turner-ul e similar cu Drum-ul... înseamnă ca ori sunt eu defect ori... am nimerit un lot prost.
Am luat toate 3 "modelele" de Turner. Am mai scris. Fără nici-un țupic!
Prefer oricând un Mc Baren sau Bali Shaq Halfzware.

#6224
decay

decay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2013
Salutare,

caut si eu tot o sursa de incredere pentru tutun.
fumam inainte golden virginia galben/drum. de cand cu ciuma nu mai am acces la duty free si ce-i in magazine ma usuca. am facut un experiment cu o galeata de dunhill care e ok dar de rulat n-am sanse, doar de injectat.
ce mi-ati recomanda, preferabil si la un pret cinstit? deja tranzitia de la 13 lei pe pachet la 44 m-a deprimat :))

Multumesc frumos!

#6225
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

 doktoru, on 15 august 2020 - 13:19, said:

Dacă și Turner-ul e similar cu Drum-ul... înseamnă ca ori sunt eu defect ori... am nimerit un lot prost.
Am luat toate 3 "modelele" de Turner. Am mai scris. Fără nici-un țupic!
Prefer oricând un Mc Baren sau Bali Shaq Halfzware.

Drum original este un mix de Dark Kentucky cu Virginia, Turner Dark este un mix intre Kentucky cu Dark Burley, deci se poate spune ca in oarecare proportie este un tutun similar. Diferenta o face Burley, care este un tutun mai tare si mai aspru decat Virgina. De aici si diferenta de tarie dintre Drum si Turner Dark
Bali Shaq Halfzware este un mix intre cele 2, fiind un mix de Burley cu  Light Virginia.
Depinde de gusturile fiecaruia, mie unu imi place Turner Dark pentru tarie, dar prefer Drum original pentru gust si aroma.

 decay, on 17 august 2020 - 15:43, said:

Salutare,

caut si eu tot o sursa de incredere pentru tutun.
fumam inainte golden virginia galben/drum. de cand cu ciuma nu mai am acces la duty free si ce-i in magazine ma usuca. am facut un experiment cu o galeata de dunhill care e ok dar de rulat n-am sanse, doar de injectat.
ce mi-ati recomanda, preferabil si la un pret cinstit? deja tranzitia de la 13 lei pe pachet la 44 m-a deprimat Posted Image)

Multumesc frumos!

Pe tuburiaparate gasesti Turner Virginia 30gr/26 lei , Golden Virginia 30gr/27 lei sau 50 gr/43 lei.

Edited by primuministru, 17 August 2020 - 21:13.


#6226
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,398
  • Înscris: 30.12.2005
Știu ce spui si de acord cu tine. In ideea asta am și cumpărat Turner.
Problema care mi-a tăiat tot elanul, chiar de la-nceput, a fost mirosul la deschiderea plicurilor de tutun! Ceva nedefinit de iarba umeda amestecat cu fân statut... groaznic!
Nici-unul din cele trei plicuri (3 modele diferite) de Turner nu avea nimic diferit. In materie de miros, zic. La fumat, idem: nici-o diferență. Probabil sa fi nimerit ceva prost.
In fine. Pe mine m-au pierdut.

#6227
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Depinde și de ce mai baga in mixurile de tutun pentru aroma/umidificare. Sunt de acord cu tine că Turner nu miroase că Drum, dar nu pot spune că e groaznic.
Încearcă să folosesti o piatra de lut + ceva aromatizant ( cafea, ciocolata, scorțișoara etc), poate așa devine mai plăcut la miros.

Edited by primuministru, 18 August 2020 - 08:21.


#6228
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,398
  • Înscris: 30.12.2005
Le-am aruncat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate