Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#6175
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006

 HaRdHouse, on 07 ianuarie 2020 - 00:14, said:

Salutare. De cateva zile am trecut si eu de la fumatul clasic la cel cu tigari rulate.
Pana acum am incercat tutun de la Chesterfield (care mi s-a parut foarte tare), mai ales ca eu sunt fumator de Dunhil Gri. Astazi am achizitionat Bali Shag Yellow (care si acesta mi se pare destul de tare). Ce recomandati mai usor decat Bali Yellow? Care este diferenta dintre cel White si cel Blue (ambele sunt slabe dpdv al producatorului).
De asemenea foite, le am pe cele albastre de la OCB si pe cele verzi de la OCB. Am observat ca la cele verzi, aroma tutunului este alta, parca mai tare. Care sunt cele mai calitative pe care le putem gasi in comert?
nu mai folosi foite albe. hartia de tutun subtire  estre maro , transparenta . ca si tarie este white,blue,galben. Ordinea este crescatoare insa tarie o sa si gradul de uscare al tutunului si  cat de indesata este tigara. mai mul aer in tigara  se obtine cu tutunul de tip volume .

#6176
Vrock922

Vrock922

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.04.2018
Salutare,

Stie cineva ce s-a intamplat cu tutunul Chesterfield? Nu se mai gaseste de apropae 2 luni in niciun magazin din tara.

Stima,

#6177
Stormi-M

Stormi-M

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.02.2020
Salutare tuturor,
rulez tigari de 1 an si ma declar foarte multumita, cost/calitate 10+
Vreau o parere la acest tutun fara aditivi daca a incercat cineva
https://www.tuburiap...ria-sauvage-30g

Vreau sa cumpar si eu 4 pachete sa nu mai platesc transport, vreau o parere daca cineva fumeaza deja.
Ce fumez eu in prezent este Golden virginia, dar parca as înclina catre un tutun mai ,,natural”.

A doua intrebare: cum va aromati tutunul?, parca as incerca ceva arome dar nu filtre.







#6178
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
N-am incercat Sauvage, dar am fumat Pueblo. Nu mi-a placut.
Nu aromatizez tutunul.

#6179
Silviu47

Silviu47

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2020
Salutare.
A mai fumat cineva Tutun Turner original?
Cum vi se pare?

https://www.tuburiap...ru-rulat-tigari

#6180
Ioscaa1

Ioscaa1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2019
Eu fumez tutun flandria sauvage fara aditivi de vreo 2 saptamani si sunt foarte multumit de el,cred ca raman la acesta.Consider ca este mult mai bun decat Bali Shag si nici asa tare.
Turner nu am incercat.

#6181
Sefer_Jesirah

Sefer_Jesirah

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.04.2020
Salut si bine v-am gasit! Rulez de ceva ani, dupa n incercari, am ramas la Drum Bright Blue si GV Bright Yellow, foite si filtre mascotte. Am incercat si Karelias, bune dar pachete maimicute, se termina mai repede si mai scump. Am cumparat din magazine rar si doar in momente de ramas fara marfa furnizorul! Scurt si la obiect, nu vreau sa va plictisesc si nici sa va rapesc din timp, din ce se mai gaseste pe diverse site-uri, ce se apropie ca tarie (sa nu fie tare!), de dbb sau gvby? Multumesc pentru sfaturi, pareri si timp pierdut! Posted Image

#6182
Ioscaa1

Ioscaa1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2019
Voi ce tabachere folositi pentru tigarile rulate?eu nu am vazut decat tabachere pentru tigari normale..

#6183
Sefer_Jesirah

Sefer_Jesirah

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.04.2020
Am primit o tabachera micuta cadou, dar nu o folosesc. Mi se pare fun sa rulez pe loc, cand vreau sa fumez. Asa ... ori cu tigari in tabachera ,ori cu pachet cumparat...

#6184
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Nici eu nu folosesc tabachera. Asa sunt nevoit sa fumez mai puțin. Asta a fost și motivul pentru care am trecut la rulate.

#6185
kinga-krisztina

kinga-krisztina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.04.2020
Buna! Am si eu o intrebare pentru cei care fumeaza Drum The Original. Ce alt tutun gasesc pe piata sa fie asemanator? Am inceput cu asta si raport calitate/pret/cantitate e super. Si gustul foarte bun. Nu inteapa, nu e foarte tare. Dar in momentul de fata nu mai gasesc nicaieri. Si as vrea sa il inlocuiesc cu ceva. Citisem tot aici de la cineva ca ar fi asemanator BALI SHAG Halfzware. Ar mai avea cineva si alte recomandari?
Multumesc!

#6186
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 Ioscaa1, on 09 aprilie 2020 - 16:40, said:

Voi ce tabachere folositi pentru tigarile rulate?eu nu am vazut decat tabachere pentru tigari normale..

Tigarile rulate nu se tin in tabachere ca celelalte. Se usuca si tutunul devine amarui si iute.
Se recomanda ca tutunul sa fie tinut in punguta lui pentru a-si pastra aroma si umiditatea. Daca se usuca se recomanda folosirea unei pietre de lut umezita cu cateva picaturi de apa sau o felie subtire de mar.



 kinga-krisztina, on 15 aprilie 2020 - 21:15, said:

Citisem tot aici de la cineva ca ar fi asemanator BALI SHAG Halfzware. Ar mai avea cineva si alte recomandari?
Multumesc!

Nu exista un tutun similar la gust si aroma cu Drum Original. Bali Shag e putin mai tare, mai aspru, are in compoziție mai mult tutun Burley. Poate fi fumat, dar nu e pe gustul oricui, mai ales daca te-ai obisnuit cu Drum Original.

#6187
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
@kristina - eu am rămas pe gama Halfzware.
De ex. mie, Mac Baren Halfzware, mi se pare aproape identic si chiar mai bun decât Drum-ul. Un pic mai tare, într-adevăr.
In plus, in mod constant, mai iau Bali Shag Halfzware, Stanley Blue si Bali Shag White Halfzware (asta e mai slab).
Am renunțat la Drum din aceleași considerente - inconsistenta existentei pe piață. Mai pun mana pe cate 10 - 15 pachete daca si cand mai plec din tara, eu sau f-un prieten.
Tine cont însă de faptul ca, întotdeauna, gusturile astea sunt extrem de subiective.

In alta ordine de idei, tigarile rulate se pot tine foarte bine și fără probleme si într-o tabachera!
Sunt tabachere pentru 12 - 14 țigări care au pe unul din capacele interioare un soi de pâslă pentru umiditate.

#6188
Ioscaa1

Ioscaa1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2019
@doktoru
Ai idee unde se gaseste asa tabachera?
E cam nasol mereu cand lucrez,conduc,etc sa ma tot opresc sa fac cate o tigara,
Chiar si o idee pentru DIY.

#6189
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Ioscaa, zau ca nu stiu. Nici nu mai stiu pe unde-am pus-o. Am renuntat la ea ca sa nu mai fumez la volan si in general ca sa fumez mai putin. Am primit-o cadou, acum un an - doi. E luata din Germania.
Da' nu-i mare filozofie! E o tabachera "chioara". Pe-o parte intra 8 - 10 tigari (in functie de cat de "grase" la faci) iar pe ailalta inca 4 - 5. Restul de spatiu, pe capacul al doilea, e "umplut" de un soi de pasla de 1-2mm grosime. Ma gandesc ca pâsla poti s-o înlocuiești c-un disc demachiant subtirel (atentie sa nu atinga tigarile de pe partea ailalta cand o tii inchisa) pe care-l lipesti pe capacul tabacherei si pe care-l umezesti cat de cat. In plus spatiul paslei e delimitat de cel in care intra alea 4-5 de o tablita de aceeasi inaltime cu pasla.
Si totusi, cat pot sa se usuce daca le tii intr-o tabachera normala??? Iti faci 10 bucati odata si aia e..

Edited by doktoru, 16 April 2020 - 13:44.


#6190
kinga-krisztina

kinga-krisztina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.04.2020
@doktoru
Mersi mult. O sa le incerc pe astea enumerate de tine, apoi vad eu care imi place mai mult. Dar chiar nu stiam ca idee spre ce sa ma indrept, ce sa caut. Testez si o sa vad.

#6191
Vlad966

Vlad966

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2020
Salut Tuturor !

Am o intrebare la care as dori sa gasesc un raspuns / solutie

- Eu folosesc un aparat electric de rulat tigari
* Ideea este ca de fiecare data cand fac un anumit numar de tigari si le bag in tabachera .. dupa cateva minute dup ce deschid tabachera gasesc tutun inprastiat peste tot ... cum pot face sa numai cada tutunul din tigara !? Exista vreo modalitate ?!?
Exista vreo metoda prin care as putea sa fac in asa fel incat tutunul sa numai cada din tub ??
Mentionez faptul ca nu are nici o importanta densitatea tigarii ....

#6192
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Poti sa incerci sa le bati un pic in filtru (daca folosesti) ca sa se mai aseze si sa le "aduni" foita la varf.
Ca la joint-uri! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate