Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Retenție R.C.S.

- - - - -
  • Please log in to reply
5197 replies to this topic

#5149
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Nu, normal ar fi sa platesti si lunile ramase din contract fiindca tu ai semnat contract pe 2 ani, de exemplu. Semnand, te-ai angajat sa nu reziliezi mai devreme de 2 ani (ca altfel puteai sa semnezi si numai pe un an). Deci n-ai respectat contractul, alegand sa pleci mai devreme de terminarea lui. Operatorul si-a facut niste socoteli cand te-a pus sa semnezi pe minimum 2 ani, socoteli pe care i le-ai dat peste cap, deci e normal sa platesti o anumita suma, sau procent din lunile ramase. La Telekom platesti 50% din lunile ramase, la RCS nu stiu cum e.

Edited by toto_riina, 21 November 2020 - 07:59.


#5150
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
Nu am sa inteleg niciodata de ce un consumator apara o companie atunci cand sunt puse in discutie niste principii care ar fi in favoarea consumatorului.
Mie mi se pare aberant orice contract in care esti obligat sa stai un numar de luni, 12, 24. Orice comsumator ar trebui sa fie liber sa poata pleca oricand, doar având libertatea asta, companiile vor fi obligate sa aiba servicii de calitate si sa aiba oferte bune si pentru clientii existenti.
In afara de cazul cand iei dispozitive in rate, nici un contract nu ar trebui sa aiba perioada minima contractuala. Orice reduceri sau gratuitati sunt doar pentru a atrage clienti noi sau pentru a-i pastra, nu ar trebui sa fie legate de un contract. N-au decat companiile sa isi recalculeze preturile, dar sa fie echilibrate si fata de concurenta, caci altfel pleaca clientul. Daca aparam companiile si acceptam contravte pe 24 luni din care nu putem.iesi, nu facem decat sa incurajam.compania sa nu mai investeasca, de ex in posturi TV noi, si sa vina cu oferte jalnice pt clientii existenti, care vor fi ignorati, pt ca oricum sunt blocati.

#5151
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009
Daca dorești contract fără perioada minima contractuala se poate si așa dar vei plăti taxa de activare servicii si abonament întreg fără reducerile promoționale . Tipul de abonament pe o anumita perioada ajuta firmele sa aibă o predictibilitate a veniturilor astfel încât sa știe pe ce se poată baza pentru a calcula un plan de investiții pentru o anumita perioada si ajuta si clientul sa reducă din costuri (daca beneficiaza de oferte promotionale) .

#5152
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Merge și pe o lună să îți faci contract, dar când o să îți prezinte PV din care reiese costul materialelor, manopera , etc , etc , cred că îți vine să zici că vrei contract pe doi ani ...

#5153
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Ai trecut la concurență?

#5154
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,620
  • Înscris: 29.05.2011
Salut. Aici avem pe cineva de la RDS? Sa pot vorbi de o oferta la retentie?

#5155
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Am facut eu retentie la servicii, 4 luni cu 50% reducere pentru prelungirea pe 24 de luni. Am putut face retentie dupa 21 de luni de contract(3 luni mai devreme, am fost eligibil, spre surprinderea mea).

#5156
petrepescarul

petrepescarul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2012

View Postadair, on 12 februarie 2021 - 14:01, said:

Salut. Aici avem pe cineva de la RDS? Sa pot vorbi de o oferta la retentie?

Saptamina trecuta am fost intr-un sediu RCS@RDS pentru a schimba un micro sim intr-un nano sim.  Dupa ce am fost verificat, persoana de la ghiseu mi-a facut direct o propunere de retentie... 6 luni cu 50% pt contract pe 24 luni, am rugat-o pe respectiva persoana sa verifice de cit timp sint iesit din contract... pai sint cam 4 ani. Asta era si motivul pentru care nu detineam un nano sim, am spus pas la oferta. In trecut am avut dispute acerbe cu cei de la RCS&RDS datorita lipsei de semnal in resedinta unde locuiesc, in acest moment am cel mai bun semnal... de la ei, vad iconita aia cu 4G ceea ce nu vad de la mari granzi (orange si vodafone la care am prepay).
Am de RCS@RDS internet, televiziune digitala si telefonie mobila,  aproximativ 84-85 ron/luna.

Edited by petrepescarul, 12 February 2021 - 19:58.


#5157
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 12.02.2008
Sigur erau 6 luni?

#5158
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
Pai 6 luni doar pt serviciul mobil. Noi vorbim aici de servicii fixe

#5159
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018
Salutare.
Este prima data cand postez in acest topic si as dori sa va cer o parere in legatura cu oferta pe care o detin in momentul de fata la RCS&RDS Attached File  Captură de ecran din 2021-02-27 la 12.10.30.png   147.25K   94 downloads si pentru care platesc 69 RON/luna. Mie, mi se pare ca platesc cam multicel pentru aceste servicii tinand cont si de ce se ofera acum la concurenta ( 🍊)
Credeti ca as putea obtine aceleasi servicii la maxim 50 RON/luna?

#5160
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Nu.

Tu platesti acum in felul urmator: Catv Popular Digital 25 de lei + 15 lei HBO Maxpack + 1 leu extraoptiunea Adult + 28 de lei netul de 100 Mbps = 69 de lei.

Tinand cont ca ai televiziunea pe pachetul Popular inseamna ca si internetul poti sa il bagi pe oferta Popular. Asta inseamna Fiberlink Popular la 17 lei cu 300 Mbps.

In concluzie, te duci in 25 + 15 + 1 + 17 lei = 58 de lei.

Eventual poti sa renunti la Adult de 1 leu in caz ca nu te uiti la el si te-ai duce in 57 de lei, iar la HBO Maxpack sa il transformi in HBO (ramai cu HBO, HBO 2, HBO 3 si nu mai vezi Cinemax 1 si Cinemax 2). HBO simplu ca sa zic asa costa 13 lei in loc de 15 lei cat dai tu acum.

Ai mai scuti deci 2 lei si te-ai duce in 55 de lei. De precizat ca iti ramane in continuare accesul si la HBO GO.

#5161
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007

Quote

Compania revine în luna martie cu o nouă ofertă pentru extraopţiunile TV HBO sau Maxpak. Campania se numeşte “2 LUUUNI” şi oferă abonaţilor posibilitatea de a beneficia de două luni de gratuitate a uneia dintre cele două opţiuni. Promoţia se aplică atât pentru serviciul de televiziune prin cablu, cât şi pentru televiziunea prin satelit (DTH), este valabilă atât pentru abonaţii existenţi, cât şi pentru cei noi şi este disponibilă doar pe site-ul digi.ro.
Cum extraopţiunile nu au o perioadă minimă de abonare, dacă după cele două luni de gratuitate nu sunteţi mulţumiţi de serviciul oferit, îl puteţi dezactiva la fel de uşor din contul online. După perioada de gratuitate veţi plăti 13 lei / lună pentru TV HBO, respectiv 15 lei / lună pentru Maxpak (suplimentar canalelor HBO, acest pachet include şi posturile Cinemax şi Cinemax 2).
Se pare că cei care au deja una dintre cele două extraopţiuni activată o pot dezactiva, iar la reactivarea ulterioară vor beneficia la rândul lor de cele 2 luni de gratuitate (nu putem confirma sigur, însă la campaniile anterioare a funcţionat).
ASA E LA Astia? odata activat se poate dezactiva oricand?

#5162
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018

View Postcatalinman, on 27 februarie 2021 - 12:36, said:

Nu.

Tu platesti acum in felul urmator: Catv Popular Digital 25 de lei + 15 lei HBO Maxpack + 1 leu extraoptiunea Adult + 28 de lei netul de 100 Mbps = 69 de lei.

Tinand cont ca ai televiziunea pe pachetul Popular inseamna ca si internetul poti sa il bagi pe oferta Popular. Asta inseamna Fiberlink Popular la 17 lei cu 300 Mbps.

In concluzie, te duci in 25 + 15 + 1 + 17 lei = 58 de lei.

Eventual poti sa renunti la Adult de 1 leu in caz ca nu te uiti la el si te-ai duce in 57 de lei, iar la HBO Maxpack sa il transformi in HBO (ramai cu HBO, HBO 2, HBO 3 si nu mai vezi Cinemax 1 si Cinemax 2). HBO simplu ca sa zic asa costa 13 lei in loc de 15 lei cat dai tu acum.

Ai mai scuti deci 2 lei si te-ai duce in 55 de lei. De precizat ca iti ramane in continuare accesul si la HBO GO.
Iti multumesc mult pentru informatii si explicatii,Catalin. Apreciez.
Din tot ce mi-ai spus, am reusit doar sa dezactivez programele pentru adulti, din contul online.
Trecerea la FiberLink Popular 300 cu 17 lei nu gasesc, doar FiberLink 300 simplu la 30 LEI.
Cred ca va trebui totusi sa ajung intr-un punct Digi.

#5163
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Da-mi id client si iti modific eu. ;)

View Postslai, on 27 februarie 2021 - 12:49, said:

ASA E LA Astia? odata activat se poate dezactiva oricand?
Da.

#5164
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
Aha, tx. Și colegul dacă dezactivează azi maxPack, și îl activează pe 1 martie, câștigă 30 lei, nu?

#5165
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Salutare Prieteni !
Am vrut sa renunt la Digi ( tv+net ) dar la insistentele sotiei as accepta oferta personalizata .
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi ?
Zona Constanta .
Multumesc anticipat !

#5166
BodoC

BodoC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.12.2005

View PostBingo, on 04 martie 2021 - 14:14, said:

...Am vrut sa renunt la Digi ( tv+net ) dar la insistentele sotiei as accepta oferta personalizata...
Ai ceva opțiuni peste performanțe/cost Digi (TV+Net) in zonă?
Accepți tu sau soția?
Eu cred că ar trebui să vă mulțumească pe amândoi.
Sunt probleme peste care nu puteți trece?

Edited by BodoC, 04 March 2021 - 17:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate